J October. A0. 1894 Woensdag 'i7 N°. 8640 Eerste Blad. KENNISGEVING. -A. chtenveertigste J aargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, J. O D U I T (7 K V E R Sïuiteiilali<3sche Ifeichï/en. s e L H 1 I. GDURAN T. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers t 1.85. 2.50. - 0.10. «ÜTK.HT 7 O. II K F. F t BOTE Advertentieprijs: van 110 gewone regels ma inbegrip van eene Courant. 1.10, Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Burgemeester en wethouders van Schiedam, brengen ter kennis van de ingezetenen, dat het 1e suppletoir kohier der plaatselijke directe be lasting dezer gemeente, voor den dienst 1894/5, den 2n October j.l. door den gemeenteraad vast gesteld en den 9n October daaraanvolgende door lieeren gedeputeerde staten dezer provincie goed gekeurd, aan den ontvanger der gemeente ter invordering is uitgereikt en in afschrift gedn- lende vijf maanden, te rekenen van heden, op de serretaiie der gemeente voor een ieder ter lezing is nt'dergelegd. Wordende voorts een ieder aangemaand zijnen aanslag op de bepaalde tetmijnen te voldoen, op stialïe van vervolging volgens de wet, En is hiei van afkondiging geschied, waar het behoort, dpn 16den October 1894. Burgemeester en wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. De secretaris, VERNÈDE. Zondag was het de groote dag waarop voor het eeist de algemeene verkiezingen voorde Kamer en den Senaat zouden plaats hebben onder liet nieuwe stelsel. De bureaux werden te 8 uur geopend, om te 2 uur gesloten te worden. Er deden zich nogal eens vermake lijke tooneeltjes voor, daar velen der nieuwe kiezers nog weinig vertrouwd waren met de wijze waarop zij hun kiezersplichten hadden te vervuilen In verscheidene bureaux bleek het stemmen zeer tijdroovend te zrio, maar over het algemeen kan gezegd worden dat elke kiezer anderhalve minuut noodig had voor het invullen of aanstrepen zijner briefjes. Gelukkig was het aantal bureaux zeer talrijk. De kiezers zijn zeer getrouw opgekomen; de stemming is dan ook, naar men weet, ver plichtend gesteld. Over het geheel zijn de verkiezingen kalm «fgeloopen. Te Aalst, waar nog dezer dagen de heer VYoeste vijandelijk bejegend werd, kwam het weer tot vechtpartijen tusschen de aanhangers van Woeste en die van den chris- telijk-socia!i«tischen candidaat, pastoor Daens, Naar het schijnt zal er te Brussel herstem ming moeten plaats hebben tusschen de libe ralen en de clericalen. De socialisten vormen een belangrijke minderheid. Te Gent, Termonde, en in bijna alle Vlaam- sche steden zegevieren de clericalen met een belangrijke meerderheid; te Antwerpen zijn twee aftredende clericalen herkozen. Te Namen scheen de verkiezing der libera len, te Bergen die der socialisten verzekerd. Te Charleroi en te Luik winnen de socialis ten, die vereenigd zijn met de progressisten, veld. Men verwacht in laatstgenoemde stad, dat dit samengaan de nederlaag zal ten gevolge hebben van Fière-Orban, den leider van de gematigd libeiale partij, en van tien andere liberale kamerleden, die door Luik afgevaar digd worden, benevens van 5 liberale sena toren. Volgens de laatste berichten uit Namen is de uitslag aldaar nog onzeker. Te Philippeville verloren de katholieken twee zetels. De katholieken komen waarschijnlijk in herstemming te Doornik, waar de verkiezing van Bara, minister van staat en gematigd liberaal, ernstig bedreigd wordt. Over het geheel kan men zeggen, dat de eerste proefneming van het algemeen stem recht eene belangrijke nederlaag is voor het gematigd liberalisme. De socialisten wiunen voor een gedeelte hetgeen de liberalen ver liezen. De katholieken zullen, in weerwil van een paar op zich zelf staande nederlagen, een aaneengesloten meerderheid vorrnen en de regeeringsparlij blijven tegenover een minder heid, samengesteld uit liberalen en socialisteu. Te Nivelles zal vermoedelijk herstemming moeten plaats hebben tusschen liberalen en clericalen. Voor de eventueele verkiezing van den minister-president De Burlet zouden de socialisten den doorslag moeten geven. Te Gent, waar de stadswijken aan de libera len de meerderheid gegeten hadden, zijn de I clericalen met verpletterende meerderheid 1 gekozen, tengevolge van den invloed der bui tengemeenten. Over bet geheel zullen in den Senaat de verhoudingen der partijen niet merkbaar ge wijzigd worden, want daar de socialisten geen candidate!) voor den Senaat hebben gesteld, hebben ze in grooten getale gestemd voor de liberale senatoren in dezelfde arrondissemen ten waar zij alle voor de socialistische afge vaardigden stemden. De orde is tot nog toe niet verstoord, hoe- we! de burgerwacht te Brussel en te Gent onder de wapenen is geroepen. De uitkomsten van de verkiezingen te Brus sel in 137 van de 439 bureaux wijzen voor de katholieken een getal van 98,124 aan, voor de liberalen 04,408 en voor de socialisten 42,418. Het is zeker, dat er eene herstemming zal moeten plaats hebben tusschen de katho lieken en de liberalen. De oude Kamer telde 93 katholieken deze verliezen 10 stemmen en winnen er 2. Zij telde 59 liberalen; deze verliezen 24 stem men en winnen er 7. De socialisten waren in de oude Kamer niet vertegenwoordigdzij behalen thans 19 zetels. De Senaat telde 47 katholieken deze win nen 10 stemmen en verliezen er3. Bijtelde 30 liberalen; deze verliezen de 10 stemmen, die de katholieken winnen en winnen de 3 zetels, die de clericalen verliezen. In 9 arron dissementen hebben herstemmingen plaats. F It A N K It IJ K. In de Kamer is weer een nieuwe groep opgerichteen groep voor de verdediging van de rechten der vrouw. Tal van leden van verschillende politieke zienswijze hebben zicli reeds aangesloten bij deze vereeuiging, als stichter waarvan te beschouwen is de radicale afgevaardigde voor Parijs, Barodet. Ook Nnquet, de «vader van de eehtscheidingswet", behoort tot de nieuwe groep. Bij het bui eau der Kamer is een voorstel ingekomen om liet staatsmonopolie uit. te breiden over de brandverzekering met .schade loosstelling na onteigening, aan allepaitieu- iiere maatschappijen. Daartoe zouden G00 millioen frs. noodig zijn, die, tegen 3 pCt. geleend, 18 millioen 'sjaars zullen kosten. Volgens een statistiek der bestaande maatschappijen ontvangen deze jaarlijks 100 millioen aan premiën en hebben zij 55 millioen aan schadevergoeding en 30 miliïoen aan onkosten te betalen. Haar winst is dus 15 millioen, of 3 millioen minder dan de rente der afkoopsom. Men voorspelt dan ook, dat het monopolie voor den staat geert voor deel zal opleveren, tenzij de premiën zeer worden verhoogd, en dat bovendien het toe zicht veel minder scherp zal zijn dan bij de maatschappijen en de veiligheidsklep der herverzekering in het buitenland zal vervallen. Op de begiooting van financiën zijn door de budgetcommissie eenige bezuinigingen aangebracht, waarmede de regeering zich heeft vereenigd. D U I T S C H L A X D. Keizer Wilhelm hield Zaterdag j.l. te Triesack bij de outliulhng van het stand beeld voor Fieilenk I een korte toespraak. De keizer zeide o. a. «Zoolang God mij het leven laat en de kracht schenkt, zoolang het huis van Hobenzollern bestaat, iioop ik dat de vanouds bekende trouw der Branden burgers niet onbetuigd zal blijven als heter op aankomt die te toonen, en als de mark graaf hen roept". Tusschen de Berlijnsche brouwers en hunne werklieden heeft nog geen verzoening plaats gehad. Wel zullen de brouwers iiet ineeren- d;",! der ontslagen werklieden weder in dienst nemen, inaar een dertigtal, die zij als de boofdaanleggers der werkstaking beschouwen, willen zij weren. Uit naam der werklieden partij heeft Singer verklaard, dat op die voor waarde van geen verzoening sprake kan zijn en dat de onderhandelingen dus afgebroken worden. De Kaïn. Ztg. verzekert dat aan de Duit- sche regeering het voorstel is gedaan, dat de Europeesche mogendheden reeds nu hande lend zouden optreden in het geschil tusschen Japan en China in zake Korea, maar dat zij geweigerd beeft daartoe mede te werken, om welke reden voor het oogenblik van zoo- danigen stap is afgezien. EHEUÏ'B. Te Port Said zijn Zaterdag aangekomen de Engelsen e kruipers Spartan en Edgar, met de bestemming Singapore Daar zullen ze zich ter beschikking stellen van admiraal Fremantle, commandant van liet Britsche eskader in de Chineesehe wateren. Uit Simla wordt van gisteren gemeld Een nieuw bericht bevestigt, dat de Emir van Afghanistan zeer ernstig ziek is. De Baad van Britsch-Irnlië zal dadelijk in buitengewoue vergadeiing bijeenkomen. NOOR IV E G E N. De definitieve uitslag der te Cbristiania gehouden veikie/.ing is: linkerzijde 8339, lechterzijde 7989 stemmen. Cbristiania zal alzoo in het Stoi thing vertegenwoordigd worden door vier voorstanders der linker-, in plaats van gelijk tot nog toe door voorstan ders der rechterzijde. Het Storthing zal waar schijnlijk bestaan uit 58 leden der linker-en 5G der rechterzijde. Naar aanleiding van den uitslag der alruar gehouden verkiezing heeft er des namiddags eene groote volksbijeen- koinst plaats gehad, waarin de vioegere minister-president Steen eene rede hield over de toestand van Noorwegen. It USX A N 1). De gezant te Home laat de verontrustende belichten over de gezondheid van den czaar ten stelligste tegenspreken. Er is geen bid stond gehouden in de Russische kapel voor liet leven van den czaar, zooals men beweerd had. De gezant verklaart dat de pessimisti sche berichten met kwaadwillig opzet in de wereld worden gezonden. Professor Leydert schijnt den uitslag van zijn onderzoek ge schreven te hebben aan een zijner collega's te Weenen, vermoedelijk professor Nothnagel; althans een Weener blad behelst liet verslag van een onderhoud met een medische auto riteit aldaar, wiens naam verzwegen wordt, maar die zich als volgt heeft uitgelaten ïLeyden verklaart dat de toestand van den czaar niet hopeloos is. Een gunstig verloop is volstrekt niet uitgeslotende ziekte is niets dan een aandoening der nieren tengevolge van influenza". Voorloopig is het meest verontrustende verschijnsel io de ziekte van den czaar zijn groote zwakte. Dr. Hirsch, de lijfarts van den czaar, is Zaterdag uit Meran te Weenen aangekomen en onmiddellijk naar Odessa vertrokken. Dr. Ilirscli zal den czaar naar Corfu begeleiden. Be vleugel-adjudant van den czaar, graaf Berikerrdorff, is over Triest reeds naar Corfu vertrokken. O O S T E N R IJ K-H O N G A R IJ E. Do Honganrsc.he regeering is voornemens een ontwerp in te dienen, waarbij de verkoop van gezuiverde alcohol in het groot tot staats monopolie verklaard wordt. De productie van onzuivere alcohol wordt aan de particuliere nij verheid overgelaten, die haar product, voor zoover niet uitgevoerd naar liet buitenland, moet verkoopen aan den staat, die het in eigen fabrieken laat zuiveren en verkoopt aan den kleinhandel. Met de opbrengst van dit mono polie denkt de minister van financiën destaats- loter'y te kunnen afschaffen en bovendien nog belangrijke hulp te kunnen verleeuen aan de landbouwers. SPANJE. De minister van staat Moret, minister van buit.enland.sche zaken, is gisteravond naar Parijs vertiokken. De regeering laat beslist de geruchten tegenspreken betreflende de oneenigheid die tusschen den minister van koloniën en zijn collega bestaan zou. Men houdt liet eciiter voor zeker dat de ministerieele crisis slechts tij delijk begraven is. Door liet onderzoek dat cloor den minister van financiën is ingesteld naar beweerde ge ld verduisteringen is heel wat aan bet licht gekomen o\er de wijze waarop de belastingen werden geïnd. Verscheidene hooge ambtenaren en vijftien beambten van bet belastingwezen zijn in hechtenis genomen te Cuenca. Voorts is last gpgeven ettelijke andere ambtenaren op verschillende plaatsen van Spanje te arres- teeren. Te Barcelona is een dynamietpatroon ont ploft voor liet venster der woning van den administrateur der mijnen \an Berga. Een persoou is licht gekwetst. Brie mijnwerkers, verdacht van mede plichtigheid aan dezen aanslag zijn in hech tenis genomen. PORTUGAL. De laatste berichten omtrent den staat van zaken te LSeuf-o Marquez luiden nog zeer verontrustend. 30,000 Kaffers zijn in den Oimrek dier stad gelegerd, deze voort durend plunderend, en liet is de vraag ot de Europeanen zoolang stand kunnen houden

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1