Biinicnlaiidsclie Berichten. tegen de overmacht van oproerige Kaffers totdat de troepen, die uit Portugal onderweg zijn, aan de Delagoabaai zijn aangekomen. Te Kaapstad is men zeer verwonderd, dat de Portugeezen de schuld van het oproer aan de Engelschen geven, met name aan Cecil Rhodes, die in het belang van de Kaapsche regeering en de Britsche Zuid-AfrikaJIij.de inlanders zou hebben opgehitst. Een derge lijke politiek, zegt men, zou gelijk staan met zelfmoord, want indien de opstand slaagde, zou hij licht naar het Britsche gebied kunnen overslaan. De opstand van de Mahazula-Kaffers wordt toegeschreven aan de ontevredenheid over de belastingen en andere locale kwesties. BIJLÖAEIJÏ, De minister van handel, Tontsjef, heeft zijn ontslag ingediend, hetwelk werd aangenomen. SERT1E. Koning Alexander is Zondag op zijn reis naar Berlijn, naar Buda-Pest vertrokken, waar Dij door keizer Frans Jozef ontvangen wordt en hem een gala-diner ten hove en eene voor stelling in de opera worden aangeboden. T It K IJ E. De patriarch van Armenië was door den paus naar Rome genoodigd, maar de Porte weigerde hem het verlof daarheen te gaan. AMERIKA. De regeering der Vereeriigde Staten heeft geweigerd zich bi] de Europeesche m ogend heden tot vredelievende interventie in Korea aan te sluiten. Hare weigering berust op de politiek der Unie om zich van bondgenoot schappen, uit welke verwikkelingen zouden kunnen ontstaan, te onthouden. Uit Lima wordt gemeld dat de Petuaan- sche troepen de opstandelingen te Huarez hebben verslagen. Er werden 90 opstande lingen gedood en 340 gewond. Ook het materiaal der opstandelingen werd buitge maakt. In den Senaat is voorgesteld een leening van 200.0O0 pd. st. te sluiten, teneinde met de Peruvian Corporation tot eert schikking te komen. AFRIKA. De regeering der Transvaal heelt zich be reid verklaard om, zoo noodig, Portugal te helpen in zijn stiijd tegen de oproerige Kaffers in Mozambique, ah bewijs van vilandschap pelijke gezindheid jegens een oud-bondgenoot. Men is in de Kaapkolonie met dit aanbod weinig ingenomen, daar het beschouwd wordt als in strijd met de suzereine rechten van Engeland op de Transvaal. CHINA. Naar het schijnt, hebben de Japanners wel wat lang gedraald met hun aanval op Peking, wanneer zij dien tenminste voornemens zijn. De noordoostelijke grens der piovincie Pelchili is thans door de hoofdwacht van bet Chineesche leger bezet, terwijl daar bovendien in den laatstee tijd geduchte versterkingen zijn aangelegd en eene aanzienlijke reserve tusscben Tientsin en de hoofdstad gekam peerd ligt. Andere punten zijn daardoor even wel ontbloot en niet onvoorwaardelijk is het dat de Japanners, van die omstandigheid gebruik makende, hun aanval op een ander punt zullen richten. Het bericht dat de Japansehe vlooi zich meester gemaakt zou hebben van Chefo, aan den ingang der golf van Petchili, wordt in een particulier bericht uit Shanghai tegengespro ken, met de verzekering dat zelfs geen aan val op die haven beeft plaats gehad. Naar het heet, zou de Britsche regeering bericht hebben ontvangen, dat Japan de door China aangeboden vredesvoorwaarden (er kenning van Koreas onafhankelijkheid en betaling eerier oorlogsschadevergoeding) als ten eenenrriale onaannemelijk beeft van de hand gewezen. De Londensche dagbladen melden uit Shanghai van 14 dezer: De berichten aan gaande het uitbreken van een opstand wor den ten volle bevestigd. De opstandelingen zijn tamelijk goed gewapend. De overheid trachtte het oproer te bedwingen, maar- slaagde daai in niet. Twee mandarijnen zijn gedood. Er bestaat vrees dat de rebellen naar Wuelmiig zuller. oprukken, waarvan bet garnizoen naar de kust is gezonden. SCHIEDAM, lö October 1804. Vergadering van den gemeenteraad op Dins dag 16 October, des namiddags ten kwartier- voor twee ure. Tegenwoordig waren 20 leden, afwezig de heer Poortman. Na goedkeuring der notulen van 2 en 5 October j.l. kwamen de volgende stukken in, welke reeds voor de leden ter inzage hadden gelegen van de Gedeputeerde Staten dezer provincie, besluiten houdende goedkeuring van de raadsbesluiten van 25 September tot het voeren varr rechtsgedingen, beide aange nomen voor kennisgeving; van curatoren van het gymnasium, missive eene aanbeveling bevattende ter voorziening irr de vacature in hun college ontstaan, door het ontslag nemen van den lieer C. Bergsmaaanbevolen zijn de heeren nir. F. W. van Riemsdijk en dr. B. de Bruijn, ter visie gelegd ter benoeming in eene volgende vergadering; bericht van den heer S. A. Maas dat de benoeming tot lid der- commissie van beheer der fondsen van het voormalige oude-rnannenliuis alhier door hem wordt aangenomen, kennisgeving; adres van de sNededandsche vereeniging tegen de pro stitutie" met verzoek adhaesie te betuigen aan het door haar tot H. M. de Koningin- JVeduwe-Regentes gerichte verzoekschrift om wijziging van de artt. 250. 231 en 452 van het wetboek van strafrecht, jp voorstel van burgemeester en wethouders aangeno men voor kennisgeving; adres van J. A. Bingman, Seeraar in het handteekenen aan de burger-avondschool, om voor lier, geval de betrekking van directeur dier scirool mocht vaceeren door de benoeming van den tegen woordige» directeur tot leeraar aan het gym nasium te 's-Ilage voor de vervulling dier betrekking in aanmerking te mogen komen; besloten werd op den inhoud van dit adres te letten, wanneer, om de reden door adres sant aangevoerd, de betrekking van directeur der burger-avondschool alhier mocht open vallen dankbetuiging van B. C. Heijkoop voor zijne benoeming tot onderwijzer aan de Ie openbare kostelooze school, aangenomen voor kennisgeving; bezwaarschriften van C. Brinkman, P. JI. van Gerven, J. Merten, W. A. Montanus, Th. Penning, IJ. van Putten en J. II Voorwaidt tegen hunnen aanslag in de plaatselijke directe belasting naar liet inko men, dienst 1894/5, om onderzoek en rapport gesteld in handen der commissie voor de plaatselijke belastingen. De later ingekomen stukken zijn missive van de Gedeputeerde Staten dezer provincie ten geleide van liet door hen goedgekeurde le suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1894, aangenomen voor kennisgeving; van burgemeester en wethou ders, nota van antwoord op de bemerkingen door de afdeelingen uit den gemeenteraad gemaakt op de gemeentebegrooting voor '1893, ter visie gelegd om daarop, wanneer de be handeling dier begroeiing aan de orde zal zijn, voor zooveel noodig te letten missive van de commissie van toezicht op het middelbaar onder wijs baar advies bevattende op het in bare ban den gestelde adres van den heer Doorman waarbij deze ontslag verzoekt uit zijne betrek king als leeraar aan de hoogere burgerschool, hierop zal worden gelet wanneer bet verzoek om ontslag van den heer Doorman aan de orde zal zijnbericht van den lieer S. A. Maas dat hij tegen 1° Januari a.s. ontslag neemt als lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs; aangenomen voor ken nisgeving onder dankbetuiging voor de bewe zen dienstenadres van J. G. Doorman, directeur der burgeravondschool alhier, om eervol ontslag als zoodanig, met ingang van i Januaii as.; gelijktijdig te behandelen met het heden aan de orde zijnde verzoek van den adressant om eervol ontslagals leeraar aan de H. li. 8.; adres van mej. J. F. Tengeler, daarbij ontslag verzoekende met ingang van 1 December a.s. als onderwijzeres aan de le tusscben'chool, wegens haie benoeming aan eene andere inrichting van onderwijs le dezer stede, ter visie gelegd ter behandeling in eene volgende vergadering; adres van M. Kramer, onderwijzer en leeraar- JI. O. band- teekenen, om 3 malen per week, telkens ge durende 2 uur per week, buiten den school tijd, gebruik te mogen maken van een der lokalen van de le openbare kostelooze school, teneinde daarin teekenonderwijs te geven aan onderwijzers ter opleiding voor de akte lager onderwijs, handteekenen en voor de hoofdakte; adres van J. II, Berghout, waagmeester alhier, waarbij bij w-rzoekt dat liet salaris aan den waagmeester teu volle zal worden uitbetaald en besloten worde dat burgemeester err wet houders met requestrant in overweging zul len treden op welke wijze de belangen van beide partijen voor de toekomst te regelen zijn, ter visie gelegd ter behandeling in eene volgende vergaderingbezwaarschriften van J. Koorengevel en W. J.Melcheistegen hunnen aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1894/5, om onder zoek en .rapport in handen gesteld van de commissie voor de plaatselijke belastingen. Allereerst werd nu de heer A. Bakker be noemd tot regent van het St.-Jacobs-Gasthuis tot rector van het gymnasium werd benoemd de heer dr. C. J. Vinkesteijn, leeraar aan het gymnasium te Amsterdam, met 14 stemmen tegen 5, uitgebracht op den heer dr. L. J. Chaillet en 1 op den heer dr. A. Smit. Het onuverp-besluit tot het doen van af- en overschrijving op de gemeentebegrooting voor 1894 werd zonder discussie goedgekeurd; aan J. W. Kleiss werd de wekelijksche toe lage van f 5, op grond der bepaling in de ver ordening op de brandweer, wederom voor Óen jaar toegekend aan N. van Jleurs werd. op advies der commissie voor de belastingen, ont heffing op zijn aanslag in de plaatselijke di recte belasting naar het inkomen, dienst 1893/4, verleend; terwijl opeen gelijk verzoek van L. 11. Meerman, afwijzend werd beschikt. Aan de volgende personen werd op hun verzoek ontheffing op den aanslag in die be lasting voor den dienst 1894/5 verleend: J. S. Juffermans, G. B. J. Merten, J. Smit Az., N. van Meurs, J. II. Voorwaidt, J. Scheilen- bach, J. varr Ameijde, P. II. Goederond, T. Kiela, C. Hoenderkamp, F. varr Katwijk, G. Dorenhagen, JI. van der Ende, geb. Slaven burg, F. van Gerven, W J. Willernse, L. H. Meerman, E. F. Reder, J. Keuzenkarnp, J. Kool, L. de Munnik, A. JI. Zied^es des Plan tos, L. Suttcrp, J. C. Pttijk. J. C. van der Tuijn. N. Vermaal, A. "Wijzeribroek, H.Groe- rieweg, K. van Oosterhout, C. F. Boas, L. Jurgens, J. Tettelaar, J. Oseplrius, II. den Brinker, J, Baurnan, P. Duk, B. C. Steens, J. van der Most, D. Schipper, J. Korpel, G. de Gooijer, P. van Son Jr., J. Hoogenboom, JI. Jlolenaar, J, J. Iiraamer, J. Fiegee, C.J. Tazelaar, P. Schneider Jr., W. Dujjrnel. A. Vogelezang Jr., J. van Es en F. Giessen terwijl de verzoeken om ontheffing van W. J. Voogt, B. II. Oversier, J. Oversier, B. Oversier, P, de Bruin, M. Kooij, T. P. Wit sel, II. J. F. Dinkelaar, J. Sohellevis, A. J. van Niel, J. Sittori. P. Blok, C. M. Deijl, J. W. W. Voogt, A. Noord ijk, C. P. Klein, R. Ritmees ter, J. B. Naber, W. van Santen, W. Bcsse- laar, P. Dijkman, J. Jliddendorp, A. M. E, Papenbuijzen, A. D. Scholte, J. JI. van der Vlist, A. Weber, J. P. Koppenhagen, R. Struijs, W. Verveen, D. Duirnel, J. de Pater, H. Leenders, C. de Bruin Cz., tl. J. Stegman, G. II. Hormann en L. Vredenbregt werden afgewezen. Vervolgens werd met ingang van 1 Januari a. s. eervol ontslag verleend aait den heer J G. Doorman uit zijne beide betrekkingen als leeraar aan de hoogere burgerschool en directeur der burger-avondschool, De commissie ad hocin zake onderwas- belangen, diende bij monde van den heer Schuurman eene wijziging in met betrekking tol haar voorstel betreffende de oproeping van sollicitanten. Deze wijziging is, dat sollici tanten zullen worden opgeroepen voor de be trekking van directeur der burger-avond school op een salaris van f 500, bene vens f 50 a f 70 voor elk wekelijksch lesuur, dat hem zal worden opgedragen. De voorkeur genieten zij, die lijn- of handtee- kenen kunnen onderwijzen en practisch er varen zijn. Deze wijziging brengt dus met zich, dat punt 37 van het oorspronkelijk voor stel moet blijven rusten tot later. Naar aanleiding vim dit voorste! werd discussie gevoerd in hoofdzaak tussciien de heet en Hoogendam en Van Harwegen den Breems. De heer Hoogendam achtte het salaris van f 500.te hoog, wanneer de directeur nog bovendien bezoldigd wordt voor zijne lessen, daar wanneer de directeur niets anders te doen had dan eenige administratieve bezig heden, hij f 200 ruitn voldoende achtte. De lieer Van Harwegen den Breems deed uit komen, dat uit dat voorstel een duidelijk streven van bezuiniging bleek, en toonde aan, dat de directeur ook buiten zijne lessen tijdens den geheelen schooltijd tegenwoordig, en daardoor dus gebonden is. Ook de heer De Groot legde op dit punt den nadruk. Met 18 tegen 2 stemmen, die van de heeren Iilein eri Hoogendam, werd het gewijzigde voorstel aangenomen. Tot voorloopige vaststelling werd den ge meenteraad aangeboden de rekening der ge meente over 1893, bedragende in ontvangst f590,334.74, in uitgaaf f553.721, sluitende met een goed slot van f36 613.74. In hoofd zaak konden burgemeester en wethouders zich wel vereenigen met het voorstel der financieele commissie, maar hadden eene redactie-wijzi ging voorgesteld, die echter niet door de financieele commissie kon worden overge nomen. Na een uitvoerig debat werd met algemeene stemmen de volgende redactie vair liet voorstel goedgekerdDe gemeenteraad besluit lo. dat door de vootloopige goedkeuring of vaststelling van eenige gemeenterekeninv hij in geen geval een of meer personen of besturen dechargeert, die geheel of gedeelte lijk verantwoordelijk mochten blijken te zijn voor het geconstateerde tekort in de gemeente kas als gevolg van het gevoerde beheer door den ontslagen gemeente-ontvanger "W, Bellers 2o, dat hij, zoolang als gevolg van dat tekort het werkelijk saldo in kas nog niet zal overeenkomen met saldo's of batige saldo's in eenige gemeenterekening of gemeente begrooting voorkomende, door eventueels voorloopige goedkeuring of definitieve vast stelling van gemeenterekening of begrootinc nog niet erkent, dat het bedrag van daarin» vermelde saldo's feitelijk aanwezig is of was. Hierna werd zonder hoofdelijke stemming de gemeenterekening met verantwoording van burgemeester en wethouders goedgekeurd, waarbij de wethouders zich van stemming hebben onthouden. Als laatste punt werden zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming burgemeester en wethouders gemachtigd door den raad de gronden vau de werf »de Nijverheid" in huur beschikbaar te stellen, tot wederopzoggeus, tot liet daarop nederleggen van koopmans goederen. tegen den prijs van f 3 's weeks per 100 JI2 en onder de bijzondere voorwaar den, die hun college mocht noodig oordeelen. Jlet het oog op de Donderdag a.s, door de rechtbank te Rotterdam te behandelen zaakBuffers, stelde de heer De Groot voor, dat eene commissie uit den raad zou worden afgevaardigd om de geheele terechtzitting bij te wonen, niet alleen met bet doe! om rapport te doen van liet behandelde, maar ook den in druk weer te geven, die een en ander op her? zal maken. Na eenige discussie werd op voor stel van den beer Van Erpecum bij accla matie besloten de wijze, waarop aan dien wenscli gevolg zal worden gegeven, over te- laten aan de prudentie van burgemeester en wethouders. Niets meer aan de orde zijnde, werd de- vergadering door den voorzitter gesloten. Het verzoek aan de Kamer van koophan del alhier, om steun voor haar bekend adres aan de Tweede Kamer tot afschaffing van den gouden standaard, gericht tot de Kamer van koophandel en fabrieken te Rotterdam, is m hare beden gehouden zitting, zonder meer, voor kennisgeving aangenomen. Het overzicht van de opbrengst van 's rijks middelen wijst over de jongste maand Sep tember eene mindere opbrenget aan varr f 798,000 tegenover dezelfde maand vari bet vorig jaar. Al dadelijk wendt het oog ziclt» naar de rubriek indirecte belastingen, en meer speciaal naar den post recht van successie, omdat de storm zeer dikwerf uit dien hoek waait, en werkelijk is het dan ook dien kant- uit niet pluis. Ruim een half millioen gulden werd thans wegens successie minder ont vangen dan in September 1893. Voegt men daarbij nog nagenoeg een half millioen, dat ter zake van het nieuwe belastingmiddel, beroeps- en bedrijfsbelasting, minder is ont vangen dan van de ten vorigen jare nog gel dende patentbelasting, dan ligt het voor de hand dat de andere middelen over hot ge heel genomen niet slecht in ontvangst zijn geweest. Ter zake van de beroeps- en bedrijfsbelas ting .is in September f370,850.59 (dat is- circa de raming voor tien maand) ontvangen, terwijl in bet geheel gedurende de vijf maan den dat deze belasting fungeert, nog slechts géirtd werd f 413,727.231/3. De laatste maan den des jaars, als wanneer al de aanslag biljetten zullen zijn rondgedeeld, zullen dan ook ongetwijfeld den achterstand doen inhalen en alzoo aan de eindcijfers van het overzicht ten goede komen. De overige directe belastingen hebben rui mer gevloeid, want ondanks het zooeven aan geduide nadeelig verschil van bijna een half millioen in opbrengt tusschen patent- en be drijfsbelasting, bleef het totaal-cijfer der rubriek slechts f'156,000 beneden September 1893. De rechten op den invoer bleven f 78,000 beneden laatstgenoemde maand, niet tegenstaande de loodsgelden f 28,000 honger waren dan toen. De accijnzen zijn in hun geheel f80,000 lager, verdeeld over: wijn f 14,000, zout f84,000, bieren en azijn f13,000, geslacht f 16.000, waaruit volgt dat de suiker en het gedistilleerd te zamen f47.000 meer hebben opgebracht, om het nadeelig verschil

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2