PER TELEU ÏT A A F. Koloniën. tot n-ezegd bedrag van f 80/m. te doen slin ken." Behalve hei reeds genoemde tekort op het' successierecht in de rubriek indirecte belastingen, bleven ook achterde zegel rechten f 36,000 en de registratierechten f20 000. Alleen de hypotheekrechten waren 5000 hooger. Ter zake van de domeinen werd f 54,000 meer ontvangen, evenzoo van de posteryen f14.000. Lager waren de rij ks- telecrafen f3000 en de akten voor jacht en visscherij f 3o00. De totale opbrengst was van de maand Sep tember f 10,605,707.97s tegen f 11,403,583.33 in September des vorigen jaars de eerste ne- „en maanden dezes jaars f 82,398,160.28s tóoen f 81,325.247,46s in hetzelfde tijdsver loop van 1893, bij eene raming voor 9/12 van f86,788,710.53. De minister van financiën maakt bekend, dat op 13 dezer bij de betaalmeesters in kas was'1,629,632.64 en dat op denzelfden dag door de Nederlandsche Bank, ingevolge art. ilbis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van- 3,509,862.061/5 De gewone audiëntie van den minister van financiën op Donderdag 18 en die van den minister van marine op Vrijdag 19 dezer zullen niet plaats hebben. Op 1 October j.l. was aan de Nederlandsche Bank wegens te verstrekken voorschotten in onderpand gegeven een bedrag van f 6,000 000 in schatkistbiljetten. Aan het hoofdbestuur der vereeoiging s Trouw aan Koning en Vaderland", geves tigd h? Utrecht, tot ondersteuning van be- hoettigen, gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kiuis of de Citadel-Medaille, is bij kon. besluit van 5 dezer opgenomen in de St.-Ct. no. 238 machtiging verleend tot het houden van eene collecte door het geheele rijk, in de maanden October en November van dit jaar. Lombok, Bij liet departement van koloniën is op 14 dezer het volgend telegram van den gouver neur-generaal ontvangen Slechten van Mataram. ook noordelijk deel, wordt vervolgd daarbij geen vijandelijkheden ondervonden. Tweehonderd Baiiërs, waaronder vrouwen en kinderen, hebben met twaalftal hoofden zich onderworpen zijn ontwapend en gezon den naar Lembar aan baai van Laboean TT mg. Toestand der gewonden algemeen gunstig. Bij de commissie van het «Nationale Fonds" voor nagelaten betrekkingen van gesneuvelde Indische militairen te Amsterdam, is aan gif ten reeds ingekomen f43,G77, ongerekend de bijdragen, die toegezegd, doch nog niet geïnd zijn. Volgens het vijfde bericht van ontvangen bijdragen ten behoeve van het «Roode Kruis" in Ned. Indi'é, zijn bij den penningmeester van het hoofdcomiié van het Ned. «Roode Kruis", den heer rnr. D. Polak Daniels, sedert de vorige opgaven de navolgende bijdragen ingekomen Van het comité van het »Roode Kruis" te Meppel f400. Van het comité van het «Roode Kruis" te Nijkerk o/d. Vel uwe flOO Van het comité van het «Roode Kruis" te Woudrichem f50. Van laatstvermeld comité de opbrengsten der op 3 en 4 dezer te Woudrichem, Alm- kerk, Werkendam, De Werken en Sleewijk, Andel, Giesen en Rijswijk gehouden collecte f479.10. Van het comité der Lombok-collecte te Utrecht, de helft van de opbrengst dier col lecte, f 1330.44. Van den oud-dii'igeerend off. v. gez. Ie kl. C. de Mooy, de opbrengst der op 19 Sept. gehouden tentoonstelling in het gebouw ïDiligentia" (2e storting) f 7,50. Totaal f2067.04. Naar het Tad. verneemt, zal de Tweede Kamer tegen Dinsdag 43 November tot her vatting harer werkzaamheden worden bij eengeroepen. Dr. Kuyper is in redelijken welstand in Pau aangekomen. De 4e luitenant Hardie, die tot de lichtge wonden bij den overval op Lombok heeft behoord, schreef aan zijne familiebetrekkin gen te Maastricht: sVan mijn bataljon, dat op 28 Juni U, pl.m. 600 man sterk uittrok, bestaat de helft niet meer. Ik zelf kreeg vier schoten, waar van éen aan mijn rechterarm het ergste is. Met mijne wonden gaat het uitstekend, zoo dat ik, als gij deze briefkaart ontvangt, het hospitaal reeds zal verlaten hebben." Zooals men weet, is luitenant Hardie weder naar Lombok teruggekeerd. Huldeblijk aan den oud-mlnlstcr Tak van Poortvliet. Zondag is in het gebouw der 's-Graven- haagsche Ambachtsvereeniging aan den oud minister Tak van Poortvliet een herinnerings- album aangeboden als huldeblijk van 401 werk lieden vereenigingen hier te lande waar onder 5 vereenigingen van «Patrimonium", tegen het advies in aan de verdiensten van het bekende kieswet-ontwerp. In een iuleidend woord van den voorzitter der weikl.-vereen. «Ontwikkeling", den heer C. M. Coeland, wees deze er op, dat die ver- eeniging het initiatief tot de hulde bij wijze van protest genomen had en dat de andere vereenigingen er zich geheel vrij, zonder druk v. n weirmansbonden, bij aangesloten hebben. Als feestredenaar, die de beleekenis van de hulde uiteenzette, trad op de lieer De Klercq, voorzitter van de smidsgezellen-ver- eeniging «St. Eloy", te Rotterdam. Na een breede herinnering aan de lotgevallen van de kieswet en van de houding der werklieden na de intrekking, dankte hij als hun woord voerder den oud-minister hartelijk voor al hetgeen hij deed ten opzichte van de kies wet: de indiening, de krachtige verdediging, niet liet minst de intrekking, toen het doel niet meer bereikt kon worden, heeft ons diep getroffen. «Oppervlakkig beschouwd zeide hij zijn wij niets gevorderd, maar er is een geest ontwaai t onder iederen stand, een geest, die uitgaat van het beginsel: het volk recht te doen. Indien, naar wij hopen, een kieswet eenmaal in het Staatsblad verschijnt, zooals u dat wensehie, of er dicht nabij, dan is dit uw werk. Gij legdet daarvan den eersten steen." Spr. bood hierop den heer Tak het stoffe lijk bewijs van hulde aan met den wensch dat het een plaats mocht krijgen in dat ge deelte van zijn huis, waarin hij moeilijke uren met de studie voor de kieswet heeft door gebracht, dat een blik op het geschenk hem een aangename herinnering mocht zijn, en dat spoedig een kiesrechtuitbreiding moge tot stand komen, zooal.- hij die heeft voor gesteld, maar dat hij alsdan ook weder zit ting nemen mocht als minister, tot heil van het volk. De heer Tak heeft in zijn antwoord ver klaard het huldebljjk op boogen prijs te stel len en zeide verder over de mislukking van de kieswet: «Niet slechts bleef aan den Nederlandschen werkman ontzegd, wat buiten onze grenzen thans overal aan zijns gelijke is verzekerd, het recht om door middel van het stembiljet mede te spreken bij de behartiging van be langen en bij de beslissing omtrent maat regelen, die hun evenzeer raken, als zijne tot dusverre in dit opzicht meer bevoorrechte landgenooten. Maar bovenal moest het hem treffen, dat zoo veelvuldig was gebleken van gemis aan vertrouwen in zijne ontwikkeling, in zijne bezadigdheid, in zijne gehechtheid aan onze instellingen en aan ons Vorstenhuis, een wantrouwen waartoe hij wel allerminst de aanleiding had gegeven. «De Nederlandsche werklieden hebben dat op waardige wijze beantwoord. «Door hunne kalme en bezadigde houding gedurende zoowel als na afloop van den strijd, ook onder den druk der teleurstelling, deden zij opnieuw blijken van den ordelijken en vaderlandlievende» geest, die hen bezielt. Zij leverden daardoor tevens liet afdoend bewijs, dat de uitoefening van het kiesrecht veilig aan ben kan worden toevertrouwd." De oud-minister hoopt de spoedige vervul ling van den wensch der werklieden, om der wille van de rechtvaardigheid en vau het belang voor de algemeene zaak, want de medewerking van alle aanwezige krachten is uoodig tot instandhouding en bevestiging van ons volksbestaan. Dat deze overtuiging zeide hij veld heeft gewonnen is ook gebleken toen de sedert ontbonden Tweede Kamer, zij het wellicht ten deele onbewust van bet gewicht harer uitspraak, rnet groote meerderheid van stem men het beginsel heeft gehuldigd dat het kiesrecht hier te lande moet en bij inachtne ming van de bepalingen der grondwet hart worden uitgebreid tot allen, die voorzien in eigen onderhoud en dat van hun gezin. Sedert is geen houdbaar beginsel daartegen over geplaatst. In zooverre is dan ook bij de jongste verkiezingen de overwinning reeds behaald door hen, die de overeenkomstig de grondwet ruimst mogelijke uitbreiding van het kiesrecht voorstaan, al vormen zij r og niet de meerderheid in de Tweede Kamer. Wordt dat beginsel eerlijk en volledig toe gepast, dan zal ook aan de werklieden het kiesrecht zijn verzekerd. Inmiddels merkte de lieer Tak op tracht men langs verschillende wegen op die toepassing af te dingen, of uitstel te verkrijgen. Daarin ligt thans het gevaar, tot afwering waarvan de krachtsinspanning van alle gelijkgezinden niet te veel zal blijken. Daarom zoo eindigde hij zijt waakzaam en verzekert uwe eeudiaclitige samen werking. Spreekt op gepaste wijze maar beslist uwe wenschen uit. opdat niemand onwelendhed kunne voorwenden. Doet daarbij, gelijk tot dusverre, steeds blij ken, dat bet u als rustige burgeis, gekant tegen eiken gewelddadiger! ommekeer, te doen is oin verbetering der maatschappelijke toestanden en versteiking van het volksleven langs ordelijken weg. En beieidt u alzoo voor om van de kies bevoegdheid zood>a gij die zult hebben vei kregen, een waardig en nuttig gebruik te maken. Drie jaar geleden vond een werkman, te Kralingen wonende, op den openbaren weg aan een boom, tussclien eenig straatvuü, eenige stukje» papier, die bij nadere beschou wing verscheurde bankbiljetten bleken te zijn. Hij gaf van die vondst kennis aan de politie, die liet gevondene in bewaring nam. Dezer dagen werd de man verblijd rnet de ontvangst van ruim f300, zijnde de waarde der bankbiljetten, waarvan de eigenaar tot op heden zich niet had aangemeld. Te Bergschenhoek deed zich 7 October een geval voor van diphiheriti-ehe croup bij een jongetje ven 5 jaar; Dingdag daarop werd de patient met serum ingespoten. Na slechts éene injectie is genezing gevolgd. Zaterdag a.s. vertrekt van Amsterdam per stoomschip Koningin-Regentes van de maat schappij «Nederland" naar Oost-ludie een detachement aanvullingsiroepen ter sterkte van 12 onderoiï. en 220 minderen, onder bevel van den van verlof tei ugkeerenden kapt. der inf. O.-I. leger W, L. Kitmnijser en onder medegeleide van den voor het O.-I, leger be stemden 2n luitenant der artillerie JG. Boom en de bij het O -I. leger gedetacheerde 2e luits. der art. H. A. Zeilmaker en J. C. van Leeuwen en 2e luit. der inf. A. Dudok vau' Heel. Met dit stoomschip zullen tevens hunne bestemming volgen de bij het O.-I. leger gedetacheerde ie luits. der art. P. G.A.van den Iloff, C. L. G. Sc li rasse rt, Bert eu L. G. Schuurman, de le luits. der inf. T. van der Ploeg, 3. Vethake en W. P. Rochell, alsmede de 2e luits. der inf. J. Brunsting, L. M. Keetell, J. A. van Nieuvvland en J. C. C. Pliafi, die allen 4 November te Genua scheep gaan. Nu de boekdrukkers-patroons te Amster dam aan de eischen van hun gezellen om hooger loon hebben toegegeven, of u t eigen beweging daartoe zijn overgegaan, worden op verschillende zetterijen maatregelen van inwendig beheer ingevoerd, teneinde eenigs- zins te gemoet te komen aan de linancieele gevolg» n, welke de verhooging der lootten in het leven riep. Eenige patroons krimpen htm personeel in. Zaterdag j.l. hebben verscheiden zetters gedaan gekregen. De firma Gebr. Binger heeft den achturigen arbeidsdag inge voerd, hetgeen ten gevolge heeft, dat een zetter, die vroeger bij een arbeidsduur van 6 x '10 uren a 20 cents per uur twaalf gul den per week ontving, thans bij een hooger loon van 23 cents, 48 x 23 cents of f 11.04 ontvangt. (D6/.) Te Schagen is op de graven van de weduwe Bute en Anna Beijer, de beide vermoorde vrouwen, Donderdag een gedenkleeken met toepasselijk opschrift geplaatst. Het gedenk- teeken is gekroond door een marmeren beeld, voorstellende een weenerule vrouw. Volgens de Pr. Gron. Üt. zijn er te Gro ningen op dit oogenblik r.iet rninder dan 28 als slachtoffers van de werkstaking gevallen, en wel 18 boven en 10 beneden den leeftijd van 15 jaar. Voor de laatsten is dit niet zou erg. Zij kunnen wellicht nog bij andere vak ken geplaatst worden, maar vele der anderen zullen de treurige gevolgen van den gedaneu stap ondervinden. Intus-chen is Maandag aan alle stakeis in «De Toekomst", namens den bond van typografen, hun volle loon uitge keerd. Naar men mededeelt, is op de druk kerijen, waar het werk gestaakt werd, hei loon verhoogd of verliooging van loon toege zegd ook op een paar werkplaatsen, waar de gezellen op hun post bleven. Te Eindhoven had Donderdag dr. 3. van den Akkereen algemeen geacht geneesheer, aldaar, die zich in zijn tuin op een rijwiel oefende, liet ongeluk in volle vaai t tegen een boom te rijden, zoodat hij van zijn machine ter aarde werd geslingerd. Toen men hem ter hulp kwam snellen, bleek dat de levens geesten reeds geweken waren. Te Rotterdam hebben zich de vorige week 4 nieuwe gevallen van pokken voorgedaan. Te Amsterdam is gisteren '1 persoon aange geven als te zijn overleden aan Aziatische cholera. De toestand van de derde te YVeesp door cholera aangetaste patiente, een 21-jarig mm-- ;e, is bevredigend en geeft hoop op her-tel. De twee laatste patiënten zijn ovcrgehiac if naar het tot ziekenbarak ingerichte wacht lokaal. Te Koudekeike (bij Middelburg) is een ge val van cholera asiatica geconstateerd. 's-Gravcnliasre. Gistermiddag zijn de ministers van justitie en van koloniën ter audiëntie geweest bij de Koningin-Regente-. De oud-minister Tak van Poortvliet is gisteren voor eenigen tijd naar liet buiten land vertrokken. Amsterdam. Zondag werd in een dep zalen van het hotel «Krasnapol-Ky" een ze-r druk bezochte vergadering gehouden van boekdrukkers uit Nederland, tot definitieve stichting van den Bopkdiukkersbond en ter bespreking van de gedragslijn tegenovei tie aanhoudende werkstakingen der typografen. Daar echter de vertegenwoordigers der pers streng werden geweerd, kunnen w'tjorutient liet behandelde voor het oogenblik geen vei- dere bijzonderheden rnededeiden. U. 's-GIlAVEBflBAClE 16 October. Bij de lieden alhier gehouden examens voor de onderwijzersakte zijn geslaagd de lie.nvn .T. G. van Vlaardingen en .1. Bras, beiden te Schiedam. Batavia13 September. Lombok. Iu het Bat. Xbltl. lee-t men: Goesti Pjilantik van Europeesehe afkomst. Kenige dagen geleden namen wij uit de Loc. een bericht over, waarin betoogd werd, dat Goesti Djil.uitik, dc beruchte Balische vorst, van Europeesehe at- komst is. Men schrijft ons uu hieromtrent van be voegde zijde: rIIet bericht heeft zeer veel grond van waar schijnlijkheid. Is het waar, dan ben ik overtuigd, dat de grootvader van Goesti Pjilantik, zoo dn nog iu leven is. De Kiever heet en nit S4 of 8-"> jaar oud moet zijn. De Kiever was vroeger, tocu 'ik hem kende. luitenant ter zee. Destijds was hij zeer ontovredeu, omdat hij meende onbillijk te zijn behandeld, toon men hem overplaatste bij de Koninklijke Nederlandsche Marine. De eerste oth- cier aan boord van de brik De Ranterin de jaren 184243 wachtschip te Soerabnja, wa- de luitenant ter zee le klasse Vicweg, eveneen- een koloniaal officier. Deze raadde hem (d. K.steeds aan om te verzoeken bij dc land-marine (zooals die destijds heette) over te gaan. Dit heeft hii ook gedaan, doch liet verzoek werd niet inge willigd; wel werd hem de raad gegeven om als ziekenoppasser in dienst te treden. Ik zie hem nog. op ontvangst van dit bericht, in tranen uitbar stende. Hij kreeg daarna twee jaren verlof en voer op een Arabi-che brik, De Goede Hoop, varende tussclien Socrabaja en Ternate en geladen met stukgoederen. De brik bereikte nooit hare bi-tem ming; zij viel in handen vau Balische zeeroover en sedert vernam men niets van haar, noch van haar bemanning. Dat De Kiever zceroover is ge worden is niet zeker; wel, dat de hier bedoelde brik, ik meen. in de Laboeau-ainok-baai bij Karan- gassem is nfgGoopen, en daarna tot zceroover.— vaartuig bestemd. Drie jaren lang is toen door de marine daar gekruist, zonder dat mcu de movers heeft kunnen vatten. De Kiever echter is later

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 3