A0. 1894. Donderdag 18 October. N°. 8641. ,A-ch.t en veertigste Jaargang. uitgeverTT odé. fjuitenlaiidsclie Berichten. yersch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, COURANT. Abonnementsprijs, per kwartaal f 1.85. Franco per post, door het geheele Rijk2.50. Afiouderlijke nommers- 0.10. BCUBAD: BWTERlTHAiT 7 O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels me inbegrip van eene Goarant. f 1.1Ö. Iedere gewone regel meer. -0.10, Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. II E t G 1 E. Volgens de officieele resultaten zijn voor de Kamer gekozen 77 katholieken, 7 liberalen •en radicalen en 12 sociaal-democraten, waar van 3 meer naar de liberalen en radicalen •overhellen. Er moeten 56 herstemmingen plaats hebben, die, naar men verwacht, meeren- •deels ten gunste van de sociaal-democraten zullen afloopen. Tengevolge van de bijeenkomst te Brussel tusschen de liberalen en socialistische afge vaardigden over de herstemmingen van aanstaanden Zondag heeft de algemeene raad der werkliedenpartij het navolgende besluit genomen»De algemeene raad der werklieden noodigt alle kiezers uit om bij de herstemming hun stem uit te brengen op de candidaten •die zich jegens de werkliedenpartij bij ge schrifte verbinden te stemmen voor het zuiver, •enkelvoudig kiesrecht voor de verkiezingen •der gemeentelijke en provinciale raden, en ;tegen de beschermende rechten." Volgens de 'Patriate hebben de Fransche afgevaardigden Guesde en Chauvin gisteren te Brussel den grondslag gelegd voor een internationale parlementaire overeenkomst bestaande uit de socialistische afgevaardigden van België, Frankrijk, Engeland, Duitschland enz., met het doel de gemeenschappelijke actie van het socialisme te verzekeren. DUITSCHLAND. De keizer is gistervoormiddag te Darmstadt •aangekomen. Maandag is te Mannheim, in tegenwoordig heid van den groothertog en de groothertogin van Baden, de kroonprinses van Zweden en generaal Von Albedyll, als vertegenwoordiger •dfe keizers, het ruiterstandbeeld van keizer VYilhelm I onthuld. De minister Miquel heeft een onderzoek laten instellen omtrent de polissen van ver zekering. Men vermoedt dat hij van plan is ook de polissen over premiën onder 150 mark, die thans vrij van zegelrecht zijn, te belasten. Het zegelrecht voor hoogere bedragen be draagt thans Vz pCt. en ten minste l'/z mark. Blijkens bericht van kapitein Leutwein van 44 September heeft het Kafferhoofd Hendrik 'Witbooi in ||u id west-Afrika zichna eene nieuwe nederlaag, onvoorwaardelijk aan het bestuur van het Duitsche beschermingsge- bied overgegeven. De gezondheidstoestand van den kroonprins van Saksen-Weimar is ongunstiger, zoodat zijn reis naar de Riviera is uitgesteld en de terugkeer van den groothertog uit Italië ver haast. ENGELAND. De groote betooging tegen het Hoogerhuis, welke Zondag te Londen zou worden gehou den, is deerlijk mislukt. Met inbegrip van •de nieuwsgierigen waren slechts 2000 perso nen op Peckham-rye bijeen vier leden van het Lagerhuis, die het woord zouden voeren, waren niet verschenen. De werkdag van 8 uren is nu ook ingevoerd in de bureaux van administratie der marine. Uit Aldershot en Dublin zijn troepenaf- deelingen naar Queenstowu vertrokken om daar te worden ingescheept naar Hongkong. RUSLAND. Uit Petersburg wordt van gisteren gemeld Een extra nommer van de Praicitelst- tuennyj West nik bevat een bulletin van den Beriijrischen professor Leydenprofessor Zacharjin, dokter Popof en den honorairen lijfchirurg Beljaminof van dezen inhoud: ■»Bij het heden gehouden consult over den gezondheidstoestand van Z. M. den keizer is gebleken dat de nierziekte niet is verbeterd en dat zijn krachten zijn afgenomen. De ge- neesheeren hopen dat het klimaat van de zuidkust der Krim weldadig zal werken op den toestand van den zieke". De regeering heeft geweigerd den valschen baion Ungern voor Sternberg aan België uit te leveien. Hij zal in Rusland zelf terecht staan. OOSTENRIJ K-II O N G A It 1J E. By het feestmaal, dat de keizer Maandag avond te Buda-Pest gaf ter eere van den koning van Servië, bracht hij een heildronk uit op zijn gast, waarop Alexander antwoord de met eene dankbetuiging voor de hartelijke ontvangst en de verzekering dat bij er steeds naar zou streven de goede betrekkingen tusschen beide landen inniger te doen worden. Na afloop van het diner begaven beide vorsten zich naar de opera, waar eene gala-voorstel- stelling plaats had. Gisterochtend vertrokken beiden naar Güdöllü om te jagen. Bij de Oostenrijksche Kamer van afgevaar digden is het budget voor 1895 ingediend, aanwijzende een totaal bedrag aan bruto uit gaven van fl. 636,527,870, zijnde 11.16,596,867 meer dan in 1894. Het totaal der ontvang sten is geraamd op fl. 638,985,577 of fl 16,731,555 meer dan in 1894. Er is dus een overschot van fl. 2,457,707 of fl. 134,688 meer dan in 1894. De minister-president Von Plener bevestigt dat bet spoorwegnet in staatsexploitatie wordt uitgebreid. Hij kondigt aan dat de slaat eerst daags zal overgaan tot de naasting van de Westerspoorwegen van Bolieme, den centraal- spoorweg van Silezië en Moravië en een grensspoorweg. De naasting van den Zuider spoorweg in Oostenrijk is naar den zin van de stad Triest. De minister wijst op den gunstigen stand der begrooting. De overschotten zijn reëel en zullen dienen voor de interesten der leening die moest worden uitgeschreven voor den aankoop van het rollend materieel en voor de interesten van schuldbrieven goudrente die men zal moeten creèeren om goud te ver schaffen noodig voor de disposities der valuta. De premier spreekt over den ongunstigen staat van den landbouw en den vooruit gang der nijverheid. De toestand der schat kist zal vergunnen definitief de bons voor de zoutmijnen voor 10 millioen te amortiseeren. De Kamer verwerpt de urgentie van het voorstel voor de intrekking van den kleinen staat van beleg te Praag. Op een aanvraag om urgentie bepaalt de Kamer de discussie over de kieswet op den lün dezer. De Hongaarsche minister van justitie Szilagyi hield Maandag ten raadhuize te Preszburg, waar hem het eeieburgerschap werd aangeboden, eene rede, waarin hij ver klaarde dat de regeeiing vasthoudt aan de ontwerpen tot vrije uitoefening van den gods dienst en tot ei kenning van den Isiaelietischen eeredienst. Hij hoopt dat het Magnatenhuis zich niet langer daartegen zal verzetten, opdat de kerkelijke politiek tot rust moge komen. De onafhankelijkheid van den staat van alle kerkgenootschappen moet de grondslag zijn van alle verdeie ontwikkeling. De minister weerlegde de beschuldiging, als zou de regee- ring staatsrechtelijke belangen hebben prijs gegeven voor de verlangde hervormingen en alsof de godsdienstloosheid zou worden inde hand gewerkt, de nationaliteiten onderdrukt zouden worden en de regeering niet bereid zou zijn gegronde grieven der Rumeensche bevolking uit den weg te ruimen, zonder daarbij echter de staatseenheid en de officieele taal in gevaar te brengen. De minister be sloot met de liberalen aan te sporen tot bestrijding van elke poging tot vorming van confessioneele partijen. Ook te Buda-Pest heelt die rede een goeden indruk gemaakt, om dat zij het bewijs levert dat het Magnaten- huis niet in eene schikking wil treden en tevens de vei zekering geeft dat de regeering de nieuwe partij, welke de clericalen met grooten ijver vormen, met alle haar ten dienste staande wettige middelen ten krachtigste zal bestrijden. Heden komen de door liet Magnatenhuis verwoipen ontwerpen opnieuw bij het Huis van afgevaardigden aan de orde. ITALIË. Volgens de Italia begrooten de ministers van financiën en der schatkist het tekort van de loopende rekening der staatsuitgaven op 60 millioen, waarvan 20 millioen door be zuinigingen, het overige door nieuwe belas tingen gevonden zal moeten worden. Hierin is niet begrepen het tekort dat de algemeene staatspvnsioenkas en de administratie der spoorwegambtenaren zullen aanwijzen. De afgevaardigde Villa heeft te Valfanera in Piemont, in tegenwoordigheid van zestien Piemonteesche kamerleden, de noodzakelijk heid betoogd, Crispi's politiek te steunen, daar men vertrouwen mag dat de minister president zijn beloften zal nakomen en onder zijn krachtig bewind Italie's economische en moreele verheffing aanstaande is. Graaf Antonielli moet aan een Fransch journalist verklaard hebben, zich destijds sterk te hebben verzet tegen de inname van Kas- saladat de regeering haar plan toch door dreef, was de reden van zijn aftreden als secretaris van staat. Men beweert dat de enquête-commissie, belast met een onderzoek naar het gedrag der magistraatspersonen in het proces der Banca Romana, tot de slotsom gekomen is, dat er geeii reden bestaat tot het instellen eener vervolging, wijl er geenerlei fout begaan is. De Moniteitr de Some verzekert dat er een eenigszins gespannen verhouding heersclit tusschen de Consulta en de Grieksche regee ring. De heer Crispï zou ont svreden zijn over de houding van het Grieksche kabinet, dat zich dichter bij Frankrijk en Rusland zoekt aan te sluiten. PORTUGAL. Uit Lorenf.o-Marquez wordt van gisteren gemeld De Kaffers vielen de stad opnieuw aan. liet Portugeesch bestuur heelt de hulp ge vraagd van de Transvaalsche regeering. Het Portugeesch bestuur proclameerde dat het in geval van een nieuwen aanval voor het leven van niemand zou instaan in eeuig deel van de stad, uitgezonderd het Marktplein. Kooplieden die uit het land van Maputa terugkeeren, melden dat de Maputas zich bij de opstandelingen aansluiten. Gungunhana zou naar Inlmmbane oprukken. B U L G A R IJ E. De Sobranje is bijeengeroepen tegen den 27n dezer. De A Veen er PolitiscJie Correspondent deelt mee dat het ontslag van Toutsjef, minister van handel, niet van invloed zal zijn op de handhaving van het kabinet Stoilof. CHINA. Zooals verwacht werd, heeft de verplaat sing der troepen uit het binnenland naar de kust aanleiding gegeven tot ongeregeldheden. Een troep oproerlingen, behoorende tot het geheim genootschap Kulaohwei, behoorlijk van wapenen voorzien, heeft een aanval ge daan op eene stad, op 150 kilometer afstand van Hankow gelegen, en zicli zonder veel moeite daarvan meester gemaakt. Van het onbeduidende garnizoen sneuvelde eenige manschappende overigen liepen naar de muiters over. Twee mandarijnen werden ge dood. Men gelooft dat de oproerlingen thans naar Utchang zullen oprukken, welke stad geheel van troepen ontbloot is. Te Hankow, het middelpunt van den theehandel, maakt men zich zeer ongerust over de nadering dei- muiters, voor wie niets veilig is. De aan wezigheid van Europeesche ooilogsschepen in die haven levert voldoenden waarborg op voor

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1