Binnenlandsche Berichten. de bezittingen der Europeesche kooplieden, die gewoonlijk zelf in het laatst van Augustus naar Chefoo of Japan verhuizen. Volgens gerucht zal de regeering trachten in Europa eene leening te sluiten van 250 millioen francs, tegen eene rente van 10 percent en gewaarborgd door de opbrengst der douanerechten. Het blijkt thans dat. niet de keizer verleden week incognito te Tientsin is geweest, maar zijn leermeester en meest vertrouwde raads man, Wen Tung Ho, voorzitter van het comité voor financiën, die ook ook te Port Arthur en te Wei Hai Wei den staat van zaken is gaan opnemen. Op zijn terugreis moet hij ook een onverwacht bezoek hebben gebracht aan den onderkoning van Petcbili, Li Hung Chang. Als gevolg van die inspectiereis verwacht men eene groote mutatie onder de hoogste staatsambtenaren. Te Shanghai loopt een vaag gerucht dat Port Arthur door de Japanners is genomen. Volgens een ander gerucht ligt Von Manne ken op sterven aan wonden tengevolge van ontbinding van bloed. De Times meldt uit Tientsin van 15 dezer dat te Peking een keizerlijk besluit is ver schenen, waarbij de Chineesche regeering de volste verantwoordelijkheid voor de bescher ming der buitenlanders op zich neemt. Het eskader van Pei-Yang heeft het dok verlaten. De herstellingen zijn afgeloopen endekruid- voorraad is aangevuld. Het Engelsche stoomschip Guy Mannering met eene lading geweren en munitie van Duitsche en Engelsche leveranciers van Ham burg naar China vertrokken (op de scheeps papieren was bedrieglijk Calcutta als be stemming vermeld) is geducht lek op het eiland Malta binnengeloopen en aan den grond gezet. JAPAN. Het parlement, Dinsdag in buitengewone zitting te Hirosima bijeengekomen, heeft Koesoemolo tot president en Sjimada tot vice- president gekozen. De officieele opening der zitting zal heden plaats hebben. Graaf Inouye is naar Korea vertrokken. Nomoera vervangt hem als minister van binnenlamische zaken. Vele krijgsgevangenen zijn te Tokio aan gekomen. De oppositie-partij uit de Kamer van afge vaardigden, welke ook thans nog de meer derheid in dat lichaam bezit, heeft een mani fest uitgevaardigd, waarin gezegd wordt «De uitslag van den tegenwoordigen oorlog is van overwegend belang voor Japan. Wanneer Japan er niet in siaagt zijn geduch ten tegen stander te vernietigen, zal dat tot zijn eigen ondergang leiden. Of er al eenige Chineesche oorlogsschepen vernield en eenige duizenden Chineesche soldaten worden op de vlucht ge dreven beteekent weinigChina is een on uitputtelijke bron van rnenschen. Honderd overwinningen in Korea zullen niet voldoende zijn om Japans overwicht in het Oosten te verzekeren. De groote slag moet te Peking worden geslagen, zal het Oosten een duur- zatnen vrede kunnen genieten. Wordt de vrede geteekend voordat den vijand een doo- delijke stoot is toegebracht, dan zal China uit zijn slaap ontwaken en door alle middelen trachten zich te wreken, en Japan zou mil- lioeuen nansillioenen moeten opofferen om zijn leger en vloot op voet van oorlog te houden. Een dergelijke toestand zou noodlottig zijn. Binnen twee maanden wordt de rivier, waar aan Tientsin ligt, door het ijs gesloten tot het voorjaar. Binnen die twee maanden moet Peking daarom worden aangevallen. Alleen daar moeten de vredesvoorwaarden worden voorgeschreven. Om tot dat doel te geraken, is het Japansche volk bereid nieuwe belas tingen te betalen. De regeering zou haren plicht verzakeD, wanneer zij den vrede tee- kende vóór onze troepen te Peking zijn." Het ministerie van buitenlandsclie zaken heeft bekendgemaakt, dat behoorlijk van legi timation voorziene dagblad-berichtgevers de troepen mogen vergezellen en door de be velhebbers zooveel mogelijk zullen worden voortgeholpen, zoodat nu tenminste kans be staat op meer vertrouwbare berichten van het oorlogstooneel. A Z I E. De koning van Siam heeft onlangs tot een Deensch officier, kolonel Jensen de vraag doen richten of hij naar Siam wilde komen om daar eene geheele reorganisatie van het leger op zich te nemen. Kolonel Jensen heeft die taak aanvaard en zal in Januari e.k. met eenige officieren, waaronder zijn zoon, Kopen hagen verlaten om de reis naar Siam te on dernemen. 1»- SCHIEDAM, 17 October 1894. Het zangkoor der «Evangelisch Hervormde Vereeniging" gaf gisteravond in «.Musis Sacrum" eene uitvoering, onder directie van den heer L. Scheffers, waarbij een talrijk publiek was opgekomen. Achtereenvolgens werd een zevental liederen gezongen, welker uitvoering bewees dat bij bescheiden eischen iets goeds is tot stand le brengen. Onder de sopranen en tenoren hoorden wij goede stem men en het koor bleef, in aanmerking ne mende dat zonder accompagnement gezongen werd, vrij vast van toon, in 't bijzonder in «Bemoediging" van J. B. Kolkman, «Berg op Zoom" van A. Valerius en «Wilhelmus" (oude melodie). Ter afwisseling werd door de heeren W. Tak en J. van Rhijn Gz. een letterkundige bijdrage ten beste gegeven, door eerstge noemde een ernstige, getiteld «Een droom", door laatstgenoemde «Pieter Spa naar Amster dam" van Van Zeggelen, welke beide werden toegejuicht. Onder dankbetuiging aan alle uitvoerenden en medewerkers tot bet welslagen van dezen avond alsmede voor de groote belangstelling sloot de voorzitter, de heer K. Sneijders cfe Vogel, de bijeenkomst. De leening voor het gebouw der afdeeling Schiedam van den «Ned. R.-K. Volksbond" is volteekend. De gewone audiëntie van den minister van binnenlandsche zaken op Zaterdag 20 dezer zal niet plaats hebben. Bij kon. besluit is jhr. J. D. Six, referen daris bij het departement van koloniën, be noemd tot lid der commissie tot de zaken van de protestant.sche kerken in Nederlandsch Oost- en West-Indië. De commissie van rapporteurs voor de Indische begrooting is Maandag vergaderd geweest. I Bij het voortgezet onderzoek van de staats- begrooting, in twee afdeelingen, was een onderofficier aanwezig, om uitlegging te geven van het nieuw aan te maken repeteergeweer met kogel. De minister van financiën is teruggekomen op de beslissing van 16 November 1891 no. 7, waarbij bepaald werd, dat akten van aan- i bestedingen, door gemeentebesturen gehou den, geregistreerd moesten worden, voordat j de bevelschriften ter uitbetaling van de aan- j nemingssommen afgegeven mochten worden. I Deze bepaling is thans verklaard clan alleen van kracht te zijn, wanneer in liet bevei- I schrift de akte van aanbesteding, waarop de betaling betrekking heeft, wordt vermeld. 1 Dientengevolge behoeven dus voortaan akten van aanbestedingen, door gemeentebesturen gehouden, niet meer te worden geregistreerd, zoolang daarvan geen gebruik in rechte wordt gemaakt. De minister van financiën heeft bij de in diening der staatsbegrooting medegedeeld, dat de opbrengst der bedrijfsbelasting stellig niet het bedrag zal bereiken, dat het patent in de laatste jaren heeft opgebracht. Een rijksontvanger deelt in de N. E. Ct. omtrent zijn kantoor eenige cyfers mede. Daar is de opbrengst At pCt. lager dan die van het patent, in den gemeente zelfs 58 pCt. De reden daarvan is, dat van de vroeger patentplichtigen thans gemiddeld 65 pCt. zijn vrijgesteld (maximum 73 pCt.). Dan zijn er nog 16 pCt. bij wie de aanslag belangrijk lager is geworden (25 tot 97 pCt. verschil). Gebaat zijn dus 91 pCt. der vroegere patent betalers. Van de overige 9 pCt. zijn er slechts •4, die belangrijk meer betalen. Daarbij komen dan degenen, die geen patent te betalen had den, maar nu bedrijfsbelasting moeten op brengen (ambtenaren enz.), die te zamen aan genoemd kantoor voor 26 pCt. in de nieuwe belasting hebben bij te dragen (in dene ge meente zelfs 51 pCt.). De ontvanger deelt verder nog mede, dat het verlies voor den fiscus grootendeels wordt geleden op het platteland, en op verre na niet wordt vergoed door hoogere opbrengst in steden met veel handel of vele ambtenaren. In eene inspectie is het verlies ongeveer 60 pCt., in eene andere 70 pCt. Hij vreest dan ook, dat de opbrengst wel 1 a IVs millioen minder zal zijn dan die van het patent, de heffing van de naamlooze vennootschappen medegerekend, welke eerst in het volgend jaar terechtkomt. Eat ent- en bedrijfsbelasting. Het Illlad. vindt de meegedeelde cijfers wel merkwaardig, maar wat de algerneene werking der beiastingwijziging betreft niet verrassend. Immers doel was met de afeshaf- fing der patentwet: een onbillijken en onge- lijken druk weg te nemen en in de plaats daarvan een matig en progressief bedrag te vragen van werkelijke winst of zuiver inko men uit arbeid, terwijl bovendien dergelijke inkomsten beneden f 650, zonder vermogen er naast, werden vrijgesteld. Het gevolg moest dus zijn 1°. dat tal van vroegere patentplichtigen uitvielen 2°. dat voortaan naar verhouding van de winst werd betaald 3°. dat zij, die tot dusver aan patent te weinig betaalden van groote inkomsten uit arbeid óf die in 't geheel niet waren aange slagen, nu naar billijkheid hooger of voor 't eerst worden getroffen. Garisch natuurlijk dus, dat de toepassing groote veranderingen aan den dag brengt. Men verbaze zich eerder, dat een belasting, die blijkbaar zoo uiterst onbillijk werkte, bijna een eeuw is blijven bestaan. Men vergete daarbij niet, dat minister Pierson de vrijstelling had beperkt tot slechts f 600, dat hij de 28 opcenten had behouden als maatregel van voorzorg, dat wij thans jaren van depressie doorleven en dat in het eerste jaar eener heffing de controle nog niet volmaakt kan zijn. In de openiugsrede is o. a, medegedeeld, dat de internationale conferentie voor privaat recht, welke twee jaren achtereen in Den Haag eenige weken bijeen is geweest, ver moedelijk zal leiden tot het sluiten van trac- taten waarvoor de goedkeuring der Staten- Generaal zal worden gevraagd. Er bestaat, naar het Hbl. verneemt, uit zicht dat in den loop van dit zittingsjaar reeds omtrent de regeling van eenige onderwerpen van procesrecht zulk een tractaat .ter goed keuring worden aangeboden. Zaterdag vertrekken het Tweede-Kamerlid Viruly Verbrugge en de heer Waldeck, secre taris-penningmeester der Hollandsche maat schappij vaa landbouw, naar St.-Petersburg, als afgevaardigden der Nederlandsche regee ring op het aldaar te houden pomologisch congres. Lombok. De N. E. Ct. ontving heden van haren cerrespondent te Batavia het volgende tele gram «Een nieuwe benting verrees te Karang- bedil, ten oosten van Mataram, bewapend met 6 stukken geschut van 12 centimeter. Hevige regens bemoeilijken de operaliën.. Het werkvolk heeft de hulp van de Sasaks- noodig." Betreffende den kapt. Lindgreen en zijne terugkomst te Ampenan komt m een par ticulier schrijven van daar, dat men aan de JV. E. Ct. mededeelde, het volgende voort 7 September 1894. «Mijn telegram beeft u zeker erg gelukkig gemaaktNu, ge kunt wel begrijpen, dat ik e» met mij alle kameraden dol van blijdschap ware», toen wij in het bivak terugkeerden. U alles in détail te vermelden laat de tijd niet toe. In het kort komt het hierop neer: Toen zij (colonne-Pabst) uit het binnenland te Tjakranegara terugkeerde, kreeg zij plotseling zulk een vuur uit de Balische door muren orngc— i ven huizen, dat in een kort oogenblik de grond met dooden en gewonden was bezaaid. Door op- I stopping van den transporttrein werd Lindgteon van zijn troep afgesneden, en de poging, door 5 hem aangewend om weer met de hoofdcolonne in verbinding te komen leidde tot geen resultaat,, j zoodat hij het noodig oordeelde een Balisch orf I op te trekken en zie!) daar te versterken met zijn- overgeschoten manschappen en gewonden, een dokter en een officier van den trein. Hier hebben ze zich tot 's nachts 31 Augustus staande ge houden en waren toen door den verpestenden- stank en gebrek aan water genoodzaakt een an- - dere stelling op te zoeken, zij vonden die dan ook, doch 's morgens bleek, dat bet water dat zij; 's nachts voor bruikbaar hadden gehouden, niet te benutten was. Een poging om langs een omweg de sawab te bereiken mislukte, zoodat hij genoodzaakt was onder de voorwaarden, bem door den vorst gesteld, te capitnieeren. Ze hebben toen de wapenen moeten neet leg gen en zouden vrijen aftocht krijgen. De laatste voorwaarde werd echter niet nage komen ze werden gevangengezet. Den volgen den dag werden de verblijven echter beter en I ook de voeding onderging een gunstige wijzi ging. Intusschen werden hem voorstellen gedaan om brieven te doen overbrengen door éen, later twee officieren enz., hetgeen hij weigerde. Daar intusschen onze artillerie en ook de schepen Mataram en Tjakra aan het beschieten zijn, schijnt de vorst beangst geworden te zijn en heeft hij gisteren L. met al zijn manschappen in vrijheid gesteld. In het kort weet ge nu alles, alleen kan ik er nog bijvoegen, dat hij voor zijn I geschokte zenuwen wordt geëvacueerd." j 9 September '94. sGistermorgen is L. naar Soerabaja verlrok- ken, niet zoozeer voor zijn wond, die zou, als j slechts een vleeschwond in den arm zijnde, hier wel genezen en zijne evacuatie niet noodig ge maakt hebben, doch het is vooral bet herstel van zijn geschokte zenuwen." Bovenstaand schrijven berust, naar men ons meldde, op persoonlijke mededoelingen van den kapitein Lindgreen aan den schrijver. Aan een particulier schrijven van een ser geant uit Ampenan is het volgende ontleend r Op den 25n Augustus kregen wij achterdocht, om reden een inlandtch hoofd de meiden yar» den passar (markt) verjoeg men zag geen nienseh meer op hot strand. Dit bemerkt hebbende, wer den onze stukken geladen en de infanterie nam stelling. Ik kreeg last om des nachts om 12 uur (van 25 op 26) stelling te nemen, maar juist om 12 uur werd bij het 6e bataljon het vuur geopend het gebulder der kanonnen en het ge weervuur was verschrikkelijk. Wij stonden als versteend en gluurden door bosch en sti nik of iets te bespeuren was, maar alles bleef rustig, 's Morgens bij het aanbreken van den dag werd onze compagnie aangewezen om het Ce bataljon te ondersteunenwij zouden afmaroheeren en toen, heiaaa kregen wij de voile laag. Door ons werd het vuur geopend het was een strijd op leven en dood. Wij moesten terugtrekken naar het bivak, om reden de vijand achter muren stond en door ga ten schoot die in den muur waren gemaakt; we konden ze dus niet raken. Ons bivak was geheel van stroo dus de kogels gingen voorin en achter uit. Wij hadden eene aarden verhooging van een halven meter; dat was de eenige dekking; daar hebben wij den 26en op rug en buik dooi- gebracht. Om 5 uur 's avonds komt onze kapitein: jongens, vooruitlooppas i De vijand zou ons be stormen de artillerie had den muur stukge schoten en wij stormden met een 20-tal mannen de vijandelijke stelling binnen.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2