A". 1894 Woensdag 24 October. N°. 8645. Eerste Blad. Achtenveertigste .Jaargang. Buitenlanclsche lïericli teu. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J ODÉ. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Ryk ifsonderlijke nommers f 1.85, 2.50, - 0.10. 1' II K A V lOfBRtïlUAT ff O. Advertentieprijs van 110 gewone regels me inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. BELGIS. Volgens niet-officieele berichten was de uitslag van de herstemmingen, voorzoover die gisteravond om tien uur bekend was, dat te Brussel waarschijnlijk katholieken voor de Kamer zullen worden gekozen, tegenover de liberaal-socialistische coalitie. 18 liberale Kamerleden zouden dan door katholieken wo: den vervangen, en daardoor zou de regee ring een groote meerderheid krijgen. Volgens niet-officieele mededeeiing is de uitslag van de herstemmingen te Doornik dat de vier liberale afgevaardigden zijn ver vangen door v 'katholieken. Daardoor zou de meerderheid van het Kabinet nog worden versterkt. Te Charleroi geven de bekende cijfers de meerderheid aan de socialisten, gesteund door de liberalen. - To Luik weiden voor den Senaat KJfü' ralen gekozen, met behulp der socialisten. Voor de Kamer worden de socialisten en progressisten gekozen, met behulp der ge matigd-liberalen. Te»Hoei worden de liberalen gekozen. Te Verviers zullen voor de Kamer de socialisten, gesteund door de liberen, worden gekozen. Te Waremme worden de katholieken ge kozen, maar te Thuin de liberalen. Volgens niet-officieele cijfers zijnteNijvel drie liberalen en éen katholiek gekozen. De Burlet, chef van het kabinet, moet niet herkozen wezen. Volgens niet-officieele cijfers telt de Kamer ■104 katholieken, 19 liberalen en 29 socialis ten en radicalen. Ziehier de berekening welke de Indepen dence van den uitslag der Parlementsver kiezingen maakt. De clericalen verliezen twee zetels te Nijvel, waar de heer De Burlet het slachtoffer is geworden van zijn nieuwe douane-ideeën, welke te Namen den zetel hebben gekost aan den heer Melot. Zij verliezen twee zetels te Charleroi, een te Hoei, en een te Verviers. Bij de herstemming in het geheel zes zetels, dus met de acht van de eerste stemming veertien. Maar daartegenover staan deze winstenachttien zetels te Brussel, vier te Doornik, een te Ath, dus drie en twintig bij de herstemming. Hierbij de twee van Ostende hij de eerste stemming veroverd, maakt vijf ■fin twintig gewonnen zetels, daaraf veertien verloren, rest elf zetels of eene verplaatsing van twee en twintig stemmen in de Kamer ten voordeele vau de rechterzijde. De liberalen, zoo gematigden als progres sisten, blijven over met drie zetels te Thuin, diie te Namen, twee te Philippeville, twee te Arlon en Virton, twee te Hoei endiiete Nijvel. Samen vijftien vertegenwoordigers. De socialisten, die den 14n October zes zetels te Bergen verkregen hadden, een te Charleroi, een te Namen en vier te Luik, hebben nu gewonnen zeven zetels te Charleroi, drie te Soignies, zeven te Luik en vier te Yeiviers. Zij zullen dus 33 afgevaardigden in de Kamer hebben. Voor de ontbinding bedroeg het aantal afgevaardigden der rechterzijde 93, tegen 59 van de linkerzijde. Meerderheid 34. Nu 104 tegen 48 anti-clericalen, dus een meerderheid van 56 stemmen. Is zegt de Ittdépendance deze balans wat de cijfers aangaat diep droevig voor ons, de politieke balans is nog droeviger. De libe rale partij heeft geen enkelen vei tegen woor- diger meer in de Ylaamsclie gewesten. En dan het Waalsche land, Henegouwen, Luik en als Brussel nu nog maar behouden was, maar dit verlies is juist wat ons het meest be droeft in den uitslag der herstemming. Hoe ie het mogelijk geweest dat lie clericalen4e meerderheid van 10,000 stemmen behaalden Alleen anonieme, niet te grijpen maar blijk bare ontrouw kan hier in het spel zijn ge weest. Blijkbaar hebben de socialisten niet algemeen aan desamenwerking deelgenomen. Men had te lang onderhandeld, iioe dan op eens 42,000 stemmen te krijgen, van een partij die er zich op beroemt geen hoofden te hebben. De liberale partij verliest niet alleen een groot aantal stemmen en is niet slechts poli tiek achteruitgegaan, ze is ook beroofd van haar hoofden. Te Luik Frère-Orbante Doornik Bara, te Brusselmaar waartoe al die namen nog eens te noemen van man nen, die zoovele leiders en lichten in het parlement waren De val van den heer Burlet is geen voldoende troost bij zoo schrikkelijk een nederlaag. Toch zoo besluit het Brusselsche blad is de rechterzijde nog geenszins op een rozen bed. Alfred Defuisseaux is gisteren in vrijheid gesteld. DUITSCHLAND. Hit de woorden des keizers bij de vaan- delwijding, dat hij vertrouwde, dat de 132 halve bataljons, waaraan die vaandels ge zonden zullen worden, weldra hunne plaats als voltallige bataljons in het leger des va derlands zullen innemen, wit men afleiden dat nieuwe voorstellen tot legerversterking op til zijn, in strijd met de verklaringen, door de regeering bij de behandeling der jongste leger wet afgelegd. Ook de bevolking van Silezië is voornemens een huldigingsbezoek te brengen aan vorst Yon Bismarck. De Berlijnsche correspondent der 2Y. B, Cl. schrijft van gisteren Daar, zooals reeds vroeger is voorspeld, aan de waarschijnlijk onvermijdelijke catastrophe - kleine momenten van beterschap in den toe stand van den czaar voorafgaan, welke afwis selen met de steeds toenemende verschijnse len van achteruitgang, zoo is liet mogelijk, dat het huwelijk van den troonopvolger nog in tegenwoordigheid van den zieke en bij zijn volle bewustzijn wordt gesloten. Te meer karis schijnt hierop te bestaan nu de zieke gisteren zich wat minder lijdend moet hebben ge> oeld. Intusschen zijn in de Isaacskathedraal te Petersburg reeds handwerkslieden bezig in een deel der binnenruimten den noodigen rouwtooi aan te brengen, opdat alles gereed zij wanneer de noodlottige tijding komt. Even zoo worden, naar hier de Kreuzzeititng meldt, aan de Russische hof- en oorlegsministeries reeds de standaarden met »keizer Nikolaas II" gereed gemaakt. In het Bcrl. Tagellatt wordt eraan herinnerd, dat volgens de iegelenvan het Russische hof bij de troonsbestijging ter stond de rmaste bloedverwant; tot eventueelen tri, -nopvolger moet worden geproclameerd, indien de echtgenoote van den nieuwen czaar nog zonder kinderen is. liet is waarschijnlijk dat bij de aanstaande troonsbestijging de jongste broeder van den aanstaanden czaar, de zestienjarige grootvoist Michael tot troon opvolger zal worden geproclameerd. Reeds houden eenige bladen zich bezig met de vraag of keizer Wilhelm en zijn broeder prins Ileinrich ter gelegenheid van de te verwachten plechtigheden naar Rusland zullen gaan. Het komt mij om politieke redenen van verschillenden aard weinig waarschijnlijk voor dat beiden de reis zullen maken. De nieuwe aandoening der czarin moet veel ernstiger zijn dan aanvankelijk werd toegegeven. Immers er werd slechts van een licht zenuwtoeval met geringe en waarschijn lijk voorbijgaande verlamming gesproken, terwijl thans van andere zijde bekend wordt dat de czarin kort voor het vertrek naar Liva- dia een ernstig zenuwtoeval heeft gehad. Men beweert dat prof. Leyden naar hier gemeld heeft dat hij reeds over een week hier terug zou zijn en nog in deze maand zijn kliniek weer zou beginnen. De sociaal-democratische partijdag te Frank fort a/M. is Zaterdagavond geopend, onder talrjjke deelneming. Ongeveer 250 gedele geerden uit Duitschland en ten deele uit het buitenland zijn aanwezig. Nagenoeg alle leden van den Rijksdag en van den Landdag, die tot de partij behooren, zijn verschenen. Singer uit Berlijn is tot voorzitter en Schwartz uit Lu beek tot onder-voorzitter gekozen. Slomke (uit Bielefeld) wilde de houding der socialistische leden van sommige Landdagen als een speciaal onderwerp van behandeling op de agenda zien plaatsen. Daar het noodig werd geacht, dat socialistische leden van verschillende lichamen naar een en hetzelfde richtsnoer handelen, werd er besloten, het onderwerp op de agenda te plaatsen onder de lubriek parlementaire zaken." Daarmede werd de agenda overeenkomstig voorstel van het hoofdbestuur vastgesteld. Gisteren bij de behandeling van het rap port van het partijbestuur werd eene gansche reeks van voorstellen in behandeling geno men tot verlaging der wedden van partij beambten en redacteurs. liet maximum van geen dezer wedden mag meer bedragen dan 3000 mailt 'sjaars. Bebel bestreed dit voorstel ten krachtigste en laakte het dat, waar de sociaal-democra ten voor de arbeiders streven naai de gun stigste arbeidsvoorwaarden en loonen, zij thans hunne eigen geestelijke arbeiders niet behoorlijk willen bezoldigen. Wanneer het voorstel werd aangenomen, zouden eene reeks van redacteurs terstond hunne betrekking nederieggen, daar zij bij bladen der boui geois- partij hooger loon zouden genieten. Verscheidene andere sprekeis voerden hier tegen aan. dat de sociaal-democratische party eene armé partij is, en dat in eene werk liedenpartij de werklieden met eiken groschen rekening moeten houden. Onderscheid tusschen geestelijken en lichamelijken arbeid bestaat niet. F R A N K R IJ K. President Casimir Périer heeft 500 frs. ge zonden als bijdrage voor het gedenkteeken dat de stad Fontainebleau voor Carnot zal oprichten. De budgetcommissie beeft de wijzigingen, door den minister van ooilog in de begroo ting van zijn departement aangebracht, goed gekeurd. Zaterdag zette de minister van marine tegenover de begrootingscommissie uiteen, welke verschillen de marinebegrooting in Frankrijk oplevert met die van andere staten. Italië, Oostenrijk en Duitschland hebben in de tien jaren van 1884 tot 1894 de kredieten voor de marine met 97 millioen verhoogd, Engeland met 175 millioen, terwijl deze ver hooging in Frankrijk slechts 62 millioen be droeg. De minister is geneigd tot bezuinigin gen mede te werken, onder beding echter, dat de post voor scheepsbouw door de bijzon dere nijverheid ten minste tot millioen wordt opgevoerd. Aangaande de reis van den Spaanschen minister van buitenlandsche zaken naar Parijs wordt nader gemeld dat de heer Moret zal aan dringen op de verlenging, voor den tijd van een jaar van den modus vivendi die op dit oogenblili nog geldt voor de handelsbetrek kingen tusschen Frankrijk en Spanje. EÏGELAÏB. Koningin Victoria keert 20 November van Balmoral, in Schotland, naar Windsor terug. Zij lijdt in zoo hevige mate aan rheu- matiek, dat zij nauwelijks loopen kan.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1