1894 Donderdag 25 October. !M°. 8646. Achtenveertigste Jaargang. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: .T. ODÉ. Buitenlandsehe Berichten. t 1.85. 2.50. 0.10. BliKBA C: BOTB»»TBAAT ff O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels rae inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer. -0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per pose, door het geheele Rijk Afzonderltjke nommers F K A N K E IJ K. Gisteren werd de najaarszitting van het parlement geopend. Er was echter Maandag nog zeer weinig drukte in de couloirs der Kamer. Daar de ontwerp-begrooting voor 1895 nog niet gereed is, zullen de werkzaamheden der Kamer zich in de eerste dagen bepalen tot de behandeling der interpellatiën en wellicht ook van de regeeringsontwerpeu iu het be lang van den landbouw. De Kamer ging gisteren ten opzichte van de interpellatie van Grousset, betreffende het ontbreken van vervolgingen ter zake van feiten die betrekking hebben op hetBoulan- gistische tijdperk, met 315 tegen 155 stem men over tot de door de regeering aange nomen eenvoudige orde van den dag. Het bezoek van den minister van koop handel Lourties aan Lyon, ter gelegenheid van de uitreiking der bekroningen aan de exposanten ter tentoonstelling aldaar, heeft aan de Lyonsche industrie de gelegenheid verschaft, krachtig te protesteeren tegen de •gevolgen van 's heeren Méline's tariefwet geving. De voorzitter der Lyonsche kamer van koophandel, de heer Aynard, zette in «en redevoering uiteen, hce vooral de fabrieks nijverheid tengevolge der hooge tarieven wordt getroffen. Te Lyon alleen dat trouwens ■een allerbelangrijkste fabrieksstad is rekent men dat voor 300 millioen francs minder uitgevoerd is aan bewerkte goederen, dan in 1891, en voor 400 millioen minder dan in 1890. En dat terwijl graan en wijnen onver kocht blijven, in weerwil der rechten ad 40 procent op graan en 25 procent op wijn waarbij komt dat het brood in Frankrijk 10 •centimes per KG duurder is dan te Londen of Genève. Zulke cijfers moeten inderdaad te denken geven aan de medestanders van den heer Méline. De minister antwoordde natuurlijk eenigs- aans ontwijkend op dit heftige requisitoir tegen de economische gedragslijn der regeering, maar erkende dat men beter gedaan had, "ten opzichte van Zwitserland den weg der onderhandelingen nog wat te bewandelen. Het syndicaat der Parijsche pers, onder voorzitterschap van Ed. Hervé, heeft aan de czarina een telegram van sympathie gezon- •den, waarin hartelijke wenschen worden uit gesproken voor het behoud van het zoo kostbare leven van den czaar, in het belang van Rusland, Frankrijk en geheel Europa". De minister van het Russische hof heeft «an Ed. Hervé het volgende telegram gezon den, gedagteekend Livadia, 23 October, 7 uur des avonds nik ontvang van de czarina last om aan de leden van het Parijsche pers-syndicaat en hunnen voorzitter te zeggen hoezeer Hare Majesteit getroffen is door uw telegram en uwe goede wenschen voor het herstel van den czaar". De nieuwe Panama-kanaalmaatschappij heeft zich definitief geconstitueerd, onder voorzit terschap van den rechtskundigen gemachtigde der aandeelhouders van de oude maatschappij, den heer Lemarquis. Aan de regeering der republiek Columbia is kennis gegeven van deze oprichting. Deze week zullen 800 werklieden de werkzaam heden aan het kanaal hervatten. Op voorstel van den heer Taillet, die dezer dagen een bezoek heeft gebracht aan het instituut-Pasteur en de werkplaatsen van dr. Roux, heeft de Parijsche gemeenteraad be sloten, in plechtige zitting een medaille uit te reiken aan dr. Roux, tot erkenning van de diensten die hij door de ontwikkeling der serotherapie aan de menschheid heeft bewe zen. DtJITSCHlAND. Het door de Hardastsee-Zeitung gebrachte bericht dat de keizer zou hebben bevolen zijn jacht üohenzollern gereed te houden, is naar ingewonnen inlichtingen van allen grond ont bloot, evenals het bericht, dat de Worth be stemd zou zijn om de Ilohenzollern te ver gezellen. Volgens bij de Russische legatie te Berlijn Maandagavond laat ontvangen berichten uit Livadia, blijft de gemelde beterschap van den czaar aanhouden. In de Maandagnamiddagzitting van den sociaal-democratisehen partijdag te Frankfort werd het debat over de jaarwedden van de ambtenaren en redacteuren der partijbladen voortgezet. Daarbij werd gewezen op de weel derige inrichting der woonvertrekken in het partijbureau voor de redactie der Vorwiirts. De afgevaardigde Legien protesteerde hef tig tegen de op hem gemunte woorden van Bebel»Mephisto, ik ken u 1" Bebel verklaarde zijne woorden te hand haven, met het oog op de verhouding van Legien tot het sociaal-politieke centraal orgaan, waarvan Legien een medehelper is. Heine (uit Ottensen) stelde voor, te be sluiten, dat het bureau de gewraakte uit drukking moest afwijzen. Singer merkte op, dat het bureau de uit drukking niet had gehoord, anders zou het zijne afkeuring hebben uitgesproken. Het voorstel-Ileine werd verworpen. Het zelfde gebeurde met alle voorstellen tot ver mindering der jaarwedden. De voorzitter deelde mede, dat 222 gedele geerden, onder wie acht vrouwelijke, aanwezig waren, te zamen vertegenwoordigende 268 kiesdistricten. Alle mandaten werden geldig verklaard. D E L Q I E. Terwjjl op 14 October de clericalen te Brus sel 0- a 7000 stemmen minder telden dan de libei alen en socialisten te zamen, zija bij de hei stemmingen op de clericale candidnten 10,000 stemmen meer uitgebracht dan op de liberalen en progressisten. Van waar dit ont zaglijke ver«chil De Independence zoekt de verklaring hierin, dat de werklieden slechts voor een deel het verbond hebben willen erkennen, maar het blad geeft toe dat een groot aantal stemmen >die tot de liberalen gerekend mochten worden", aan de clericalen ten deel zijn gevallen, m. a.w. dat hier socia listenvrees in het spel is geweest en vele gematigd liberalen liever op de clericalen stemden dan de progressisten, die onder den invloed der socialisten gestaan zouden heb ben, in de Kamer te brengen. Hierbij komt dat de liberalen bijna al hun bekwame leiders en kranige redenaars ver- loreu hebben. Fière-Orban te Luik, Bara te Doornikte BrusselPaul Janson, Emile Feron, Charles Buis, Graux, Hanrez, Holle- voet, Huysmans, Lemonnier e. a. iLmrtegenover steat alleen, dat de minister president De Burlet te Nivelles gevallen is. In de clericale politiek zal echter, meent het Brusselsche blad, wijziging gebracht moe ten worden. Terwijl reeds de ibroodbelasting" bjj deze verkiezingen is losgelaten, gelooft de Inde'pedance dat de proportioneele vertegen woordiging meer op het tapijt moet worden gebracht. In hoever deze verwachtingen eeni- gen grond hebben, zal te bezien staan. De nieuwe Kamer zal vermoedelijk be staan uit 104 clericalen, 33 socialisten en 15 liberalen. Alfred Defuisseaux, de socialistische advo caat, die terwijl hij zich in voorloopige hechtenis bevond in verband met een vroeger bij verstek tegen hem uitgesproken vonnis, op twee plaatsen tot lid der Kamer gekozen werd, is Maandag op vrije voeten gesteld. Het Journal de Bruxelles logenstraft de geruchten omtrent eene wijziging in het ministerie. ENGELAJJD. De Daily Chrort. verneemt dat Engeland, Italië en Egypte tot een gezamenlijk optreden in Soedan hebben besloten. De Italianen zou den bij den eerstvolgenden hoogen stand van den Nijl, ongeveer in Augustus of September, van Kassala naar Gas-Redjeb oprukken, ter wijl dan de Egyptische troepen zouden door trekken van Sarras naar El-Ordel. Het voort schrijden van den Engelschen overste Colville van Uganda naar Lado, tot bezetting van de equatoriale provincie van Emin-Pacha, zou met deze bewegingen in verband staan. De noordelijke Hollandsche havens zijn van 18 dezer af verdacht van cholera verklaard, met uitzondering van Amsterdam, dat besmet verklaard werd. G P S I A II D. Een officieel bulletin van gistervoormiddag 10 uur meldt, dat de czaar gedurende den afgeloopen nacht beter geslapen heeft. De eetlust is gering; de krachten en de werkzaamheid van het hart zijn niet beter. De zucht in de beenen is toegenomen. Een bulletin, gisteravond te zeven uur ver schenen, meldt dat er bij den czaar in den loop van den dag eenige slaperigheid en lichte spasmatische verschijnselen werden waarge nomen. De eetlust was beter dan Maandag. De minister van binnenl. zaken heeft de tele grammen betreffende den czaar aan eene bij zondere censuur onderworpen. J,| Vrijdag is het Officieel Folitieblad in beslag genomen, omdat dit een bericht behelsde betreffende het vertrek van den aartspriester Ivan iden Wonderdoener" van Kroonstad naar Livadia. De raad voor het afdoen der loopende zaken zal, naar het heet, samengesteld zijn uit grootvorst Michael als voorzitter, den czarewitch, de heeren Pobedonostzeff, Bunge en "Witte, minister van financiën. De Fcgeeriugslode meldt dat Maandagavond om halfzes grootvorstin JelissawetaFodorovvna en prinses' Alix van Hessen te Livauia /..ju aangekomen. De troonopvolger ontving zijn biuid te Aluschta, Na aankomst te Livadia begaf de prinses zich onmiddellijk naar den keizer en de keizerin en woonde daarna met de andere leden der keizerlijke familie een godsdienstoefening bij in de kapel van het paleis. De leden van het gevolg ontvingen de prinses bij den ingang van de kerk. De Moskousche bladen van gisteren bevat ten het telegraphische antwoord van prinses Alix op het begroetings-telegram der stad Moskou bij de komst der prinses in Rusland. Dit antwoord luidde »Diep geroerd, dat Moskou aan mij dacht op het oogenblik, waarop ik den bodem van mijn nieuwe en reeds lang mij dierbare land der inwoning betreed, danken wij, mijne zuster en ik, de oude en eerste residentiestad van harte. Wij twijfelen niet aan de innigheid harer gebeden om gezondheid voor onzen geliefden Keizer. God helpe ons I" Uit Petersburg wordt van gisteren gemeld: Naar men verneemt, is het huwelijk van den troonopvolger bepaald op morgen. Andere schikkingen zijn evenwel niet uitgesloten. De jodenvervolging neemt weer toe. Uit Odessa wordt gemeld dat in verschillende steden van den Kaukasus joden niet verkies baar zijn verklaard als leden van den ge meenteraad. Aan de hoogeschool te Odessa zijn van de 273 joden, die wenschten toege laten te worden, slechts 7 toegelaten, hoewel alle candidaten aan de gestelde eischen vol deden, aan die te Kiew slechts 39 van de 197. O O S T E S n IJ K-H OSGiElJE. De geruchten betreffende eene verloving van den vernioedelijken troonopvolger met prinses Helène van Orleans worden in regee- ringskringeu te Weenen tegengesproken.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1