nabij de op bet terrein van de firma Van Deventer Co. aan bet Westerhavenhoofd alhier aan te leggen brug lag, met zooveel kracht tegen de standvinken geslagen, dat zij er door werden ontzet. H. M. de Koningin-Regentes heeft den heer H. R. du Mosch erkend en toegelaten als consul van Portugal te Batavia. Bij kon. besluit zijn benoemd tot voorzitters en burgerlijke leden en hunne plaatsvervan gers van de onderscheidene militieraden, voor de lichting der nationale militie. Voor de provincie Zuid-Holland in het 2e militiedistrict tot voorzitter mr. S. Muller Hzn., lid der Provinciale Sinten; tot zijn plaatsvervanger H. de Bie, lid der Provinciale Statentot lid mr. P. D. Kiev, lid van den gemeenteraad van Rotterdam; tot zijn plaatsvervanger dr. E, van Rijckevorsel, lid vau den gemeente raad van Rotterdam. Bij kon. besluit is aan N. A. C. Slotemaker, op zijn verzoek, met ingang van 1 December, eervol ontslag verleend als notaris te Sliedrecht. Naar het Haagsche Dagllad verneemt, is het wetsontwerp, houdende een kredietaan vraag voor nieuwe geweren door de com missie van rapporteurs gerenvoyeerd aan den minister van oorlog, aangezien naar hare berekening de kosten komen op '15 millioen in plaats van Ö'*j millioen, zooals door den minister wordt begroot Over de beweerde zending van den heer Van Dedem naar Siam, ter bescherming van Nederlandsche onderdanen van Chineesehen landaard, verneemt het Vaderland uit be trouwbare bron het volgende Er moet een geschil gerezen zijn tusschen onzen consul-generaal, den heer Keun, en het Siameesche hof, dat een onderzoek door een onpartijdig persoon wenscheitjk maakt. Toen de gouverneur-generaal, met het verlangen der regeering in kennis gesteld, verklaard had niemand voor deze taak beschikbaar te heb ben, heeft de heer Van Dedem zich op ver zoek der regeering bereid verklaard zulk een zending aan zijn voorgenomen reis te verbin den. Daar de heer Van Dedem voornemens was van Bombay naar Java te vertrekken en dus een belangrijken omweg moet maken, was het alleszins billijk, dat de schatkist de kosten dezer zending droeg. Intusschen heeft de heer Van Dedem niet anders bedongen dan vergoeding der x'eiskosten van Bombay naar Siam. De iV. B. Cl. ontving heden van haren correspondent te Batavia het volgende tele gram: Morgen zal de radja van Goa een nieuw contract teekenen, hoofdzakelijk behelzende, dat hij het Nederlandsche oppergezag accep teert. De uitbarsting van den Galoenggoeng heeft seen onheil veroorzaakt. De Lombok-soirée te Haarlem heeft fl036.S7}£ opgebracht. Het geld is overge maakt aan het comité te 's-Gravenhage. Het Lombok-comité te Meppel heeft f 561.58'/3 bijeengebracht. Naar de Tijd verneemt, is de toestand van dr. Kuyper zooveel verbeterd, dat men hoopt, dat hij over een week of drie, vier uit Pau in ons land zal kunnen terugkeeren. De liberale kiesvereeniging te Zijpe stelde den heer H. van Calcar candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer in het dis trict Helder. Ook de heer J. G. van den Bosch, officier machinist de k® die in de kiesvereeniging «Burgerplicht" in herstemming kwam met den heer Stooker, wordt in de plaatselijke "bladen als candidaat aanbevolen en heeft in eene vergadering der vuurstokersvereeniging «Welvaart en Vooruitgang" te Helder ver klaard bereid te zijn eene candïdatuur te aanvaarden. In eene vergadering der kiesvereeniging .«Algemeen Belang" te Anna Paulowna wer den als candidaten voor de Tweede Kamer genoemd de heeren J. J. Stooker, te Hilver sum A. Maas, te HelderII. van Calcar, te Schagerbrug, en dr. P. C. F. Frowein, te Helder. De liberale kiesvereeniging op liet eiland Wielingen heeft voor de vacature in de Tweede Kamer (hoofdkiesdistrict Helder) met algemeene stemmen candidaat gesteld den heer J. C. Jansen, oud-minister van marine, oud-lid der Provinciale Staten van Noord- Holland en van den Helderschen gemeente raad. De sTexelsche Schippers- en Visschers- bond" en de vereeniging «Neptunus", te Oude-Schild, hebben candidaat gesteld den heer A. Maas, opzichter bij 's rijks water staat te Helder. De anti-revolutionnaire kiesvereeniging «Nederland en Oranje" te Helder heeft tot can didaat voor het lidmaatschap vandeTweede Kamer geproclameerd den lieer I. Korvet", koopman en lid van den gemeenteraad aldaar. De stembriefjes ter verkiezing van een lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal in het hoofd kiesdistrict Helder, op 30 October e.k., en, in geval van herstemming, op 13 November in te leveren, zullen geopend wor den respectievelijk op 1 en'15 November e.k. Naar het 1161. verneemt, hebben de anti- revolutionnaire kiesvereenigingen van de dis tricten die te zamen het hoofdkiesdistrict Rotterdam vormen, besloten tot de oprichting van een centrale anti-revolutionnaire kies vereeniging. Eerstdaags zullen de statuten, welke reeds ontworpen z;jn, aan de goedkeu ring eener vergadering worden onderworpen. De najaarspaardenmarkt te Rotterdam zal gehouden worden op Vrijdag den 9n Novjjja- ber a.s., aanvangende des morgens ten 7 ure. Vanwege den bond van Nederl. onder wijzers zal te Rotterdam eene buitengewone vergadering worden gehouden op Zaterdag 27 dezer, des avonds ten 7 ure, in sirene". Onderwerp: »De vrouw in de maatschap pij", in te leiden door mevr. Th. P. B. Schook- Haver, van Amsterdam. Het J). verneemt, dat de recherche der politie in Den Haag tot dusverre bij het door haar ingesteld onderzoek niets heeft ontdekt, hetwelk eenig licht verspreidt in den te Doetichem dezer dagen gepleegden moord, in verband waarmede Zaterdag j.l. een bewaar der-smid op den Kruisberg" is aangehouden. De heer B. G. Stempels te 's-Gravenhage heeft een open brief gericht aan den voor zitter van het algemeen Nederlandsch typo grafenbond, den heer G. Snijdelaar te Am sterdam. In een door dezen onderteekend, alom in den lande verspreid en ook ten huize van den heer S. bezorgd manifest aan alle beoe fenaren der graphische vakken komt o. a. het volgende voor: »De heer B. G. Stempels te 's-Gravenhage, «Directeur der Zuidhollandsche, verklaarde szelve ik reken op de lauwheid en armoede svan mijn gezellen en honger zal hen wel terug sdoen komen. En hij heeft goed gezien, de «lauwheid heeft hen teruggevoerd om de «grootste vernedering die slechts denkbaar is «te ondergaan, immers elke werkman, die «den drempel overschrijdt, moet eenegeschre- «ven verklaring afleggen, dat hij diep berouw «gevoelt over de daad, die hij gedaan beeft, «en de belofte dat hij nooit zoo iets weer «zal doen. «Ons werd verzekerd, dat hij die «zege- steekenen" van zijne overwinning, ingelijst «boven zijn lessenaar hangt." De heer Stempels looft nu honderd gulden uit aan hem, die onder eede ver klaart, dat hij de gecursieveerde woorden, heeft gesproken. Zoo beslist mogelijk verklaart de heer Stempels ze niet te hebben geuit, ze zelfs niet te hebben kunnen uiten, omdat ze in tegenspraak zijn met zijn gevoelen, aard en karakter. Aan de Princessegracht te 's-Gravenhage werd gistermiddag aan een ouden heer, die daar rustig wandelde, plotseling, door een persoon, die hem in den rug aanviel, met een ijzeren voorwerp een diepe wonde in den hals toegebracht. De laffe aanrander zette het daarna op een loopen. De aangevallene deed aangifte bij de politie en werd in «Bronovo" verbonden. De oorzaak vai^deze brutale aanranding moet hierin gelegen zijn, dat de verwonde den anderen persoon, een smid, wonende aan de Hekkeiaan, kort geleden om geld had ge maand, dat deze hem nog schuldig was. De arbeiders te Blijham (Gx\), die Dinsdag morgen het wijkgraven wilde hervatten, wer den teleurgesteld, wijl nu de heer Bos niet bereid was ben weder in dienst te nemen. Hij kon niet meer dagloon besteden eu wilde zich geenszins laten dwingen. De meeste arbeiders verdienen een (oon van fl.75 per dag, terwijl jeugdige gravers en ouden van dagen iets minder konden verdienen, wijl alles per strekkenden meter wordt uitbetaald. De socialist Stienstra wekte in «Tivoli" de arbeiders op om het werk niet te hervatten. De aannemer Bos is van zijne verplichtin gen tegenover zijn lastgever ontslagen, voor zoolang hij met goedkoopere werkkrachten het werk kan hervatten. Er zijn honderden arbeiders, die gaarne het werk zouden op vatten, maar niet durven, uit vrees voor de leiders. Ook Dinsdagmorgen was de politie aan wezig om de goedgezinden te steunen. Om acht uur rukten echter èn de arbeiders èn de marechaussees in. Te Deventer overleed onlangs een bedelaar, die ruim 100 hemden naliet, welke hij bijeen- gebedeld had. Men dacht ook eene som geld bij hem te vinden, doelt dit was niet het geval. Maandag is eene arbeidster der Neder landsche katoenspinnerij te Hengelo met een der machines in aanraking gekomen en dien zelfden dag aan de ontvangen kwetsuren overleden. In den stand van de werkstaking bij de gebr. Van de Weïjer te Utrecht was gister avond nog geen verandering gekomen; alles is volkomen rustig. Door den gisterochtend ontvangen steun van de zetters uit Breda, kon gisteravond de Utr. Courant weder verschijnen. De werklieden, die aan het werk gebleven zijn, verlieten weder ongehinderd de drukkerij. De plaatsvervangers zullen in de drukkerij overnachten. Door de stakers is weder een strooibiljet verspreid, gericht aan «de burgerij van Utrecht", waarin zij den steun der burgers, zoowel moreel als financieel, inroepen. UD.) De heeren Van de Weijer hebben op de eischen der werklieden het volgende antwoord gegeven «Dat zij een loonregeling, welke geen reke ning houdt met ijver en bekwaamheid, onre delijk achten en daaraan niet willen mede werken dat eene verhooging van loon, als geëischt, op hunne werkplaatsen te meer ongemotiveerd is, omdat nog voor slechts enkele maanden de loonen van het geheele personeel zijn geregeld, niet alleen in overleg met de meesterknechts, maar ook in overleg met twee commissiën, door het personeel zelf benoemd, dat toen talrijke verhoogingen hebben plaats gehad en de commissies voornoemd de schrif telijke verklaring hebben afgelegd, dat de loonen op hunne inrichting naar billijkheid zijn geregeld, Men meldt uit Zeist aan de N. B. Ct, Er wordt hier in den laatsten tijd veeï gerucht gemaakt door het geval van den ingezetene, die onder beschuldiging van eene zeer laakbare handeling tegenover eeu joug meisje voor de arrondissements-rechtbank te Utrecht terechtstaat en reeds sedert eenigen tijd in preventieve hechtenis is. Niet alleen om den persoon van den be schuldigde, die zich steeds in de achting zijner dorpsgenooten mocht verheugen en van wie ook thans nog de meerderheid niet aan zijne schuld kan gelooven, maar vooral ook wegens het groot aantal getuigen, dat in deze zaak gehoord wordt (49), maakt het geval in het- geheele dorp een onderwerp van gesprek uit. Het geïncrimineerde feit zou slechts door een persoon, den doodgraver, zijn gezien, terwijl de beschuldigde het gehec'. ontkent. De overige getuigen moeten dan ook voornamelijk opge roepen zijn om inlichtingen te geven over de waarschijnlijkheid, dat hij, op het oogenblik dat de daad gepleegd werd, ter plaatse zou hebben kunnen tegenwoordig zijn. Menspreeki zelfs van inmiddels gehuwde vrouwen, met wie de beklaagde jaren geleden relaties moet gehad hebben en die thans nog weder in deze zaak zouden betrokken zijn. Slechts een zeer klein gedeelte van de ge tuigen, die Maandag voor de rechtbank moes ten verschijnen, is gehoord, zoodat de behan deling der zaak a.s. Donderdag zal worden voortgezet. Tijdens de zitting van Maandag moest de moeder van het meisje (de eerste- getuige) uit de zaal verwijderd worden wegens eene flauwte, die haar overviel. Men deelt ons mede, dat het bericht, als zoude te Herwijnen een huwelijk gesloten tJ zijn, waarvan onmiddellijk daarna bleek dat- de ouders der bruid verkeerd waren opge geven, onjuist is. (Ar. B. Ct.) Te Arnhem heeft eene vrouw, om haar vader, die reeds geruimen tijd ziek was, in eene levensverzekering te kunnen krijgen, in plaats van dezen, een ander, op diens naanv aan de geneeskundige keuring onderworpen. De zaak is nu in handen van de justitie. Gisternacht heeft er een brutale diefstal plaats gehad te Hees bij Nijmegen, ten huize van de weduwe Schamp, die daar alleen woont met eene dienstbode, Twee mannen zijn door eene schuur binnengekomen en dwongen, met eene revolver dreigende, de weduwe tot af gifte van de sleutels. Geld, papier en gouden- en zilveren voorwerpen werden meegenomen. De dienstbode nam de vlucht en zag dat er nog een derde persoon buiten stond. Het drietal dieven is onbekend. Men weet alieenr dat een hunner Fransch sprak. Men meldt uit Doetichem aan de NB. Ct. r Gisteren waren verschillende personen van hier en Ambt-Doetichem gedagvaard om voor den rechter van instructie te Arnhem te- verschijnen, teneinde als getuigen gehoord te worden in zake den bekenden moord op den heer K. Heres Brouwer alhier. Van terzijde deelde men ons mede, dat de smid, die als vermoedelijke dader is aangehouden, bij dat verhoor verklaarde aan de geheele zaak vol komen onschuldig te zijnden verslagens kende hij zelfs in het geheel niet. Verschil lende personen houden echter vol, dat zij den heer Brouwer in gezelschap van den aange houdene ontmoet hebben. Sedert eenige dagen zijn in en om Bavel (bij Breda) een groote menigte katten verdwe nen. Naar men meent worden zij gevangen door vossen, die in den omtrek gezien zijn-

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2