Gemengde Berichten. Koloniën. Land- en Tuinbouw. 011 d e r w ij s. Armenzorg. Men meldt aan de N. R. Ct. uit Grave van 23 October: Vermoedelijk tengevolge van een twist werd Zondagavond J. v. S. te Schaik on verwachts op den weg aangevallen door zekeren V., die hem zoodanig toetakelde, dat hij zijne woning niet meer kon bereiken, en den volgenden morgen langs den weg werd gevonden, deerlijk gehavend en zoo ernstig gewond, dat men zelfs vreesde voor zijn leven. Gistermiddag werd de dader gevankelijk binnengebracht door den brigade-comman dant dei' kon. marechaussee alhier. De 75-jarige weduweS., die de vorige week te Echt in een waterpoel viel, is nu aan de gevolgen daarvan overleden. Te Schijndel hebben eenige onverlaten, op het oogenblik dat de sneltrein van 9.30 daar zou voorbijkomen, een boomstam van 75 centi meter in omtrek, in schuine richting over de rails gelegen en dezen met een ijzerdraad aan de dwarsleggers vastgebonden. Gelukkig heeft de trein met zijn baanveger den stam op zijde gesmeten, met verlies evenwel van een zijner scheppers en het verwringen van den andereu. De politie heeft een ijverig onderzoek in gesteld en hoopt de bedrijvers van deze lage daad spoedig op te sporen. Gistermorgen had op de lijn Rijsbergen Prinsenhage, ter hoogte van het Baantje, van de Zuid-Ned. stoomtram-maatschappij, een verschrikkelijk ongeluk plaats. De machimst A; van der Ven, sedert twee jaren in dienst der maatschappij en een der oppassendste en bekwaamste machinisten, kwam, op de machine staande, op zijde willende zien, met zijn hoofd in aanraking met een telephoon- paal, hetwelk zijn dood onmiddellijk tenge volge had. Zijne vrouw, die hem in Prinsenhage met zijn eten opwachtte, stort.c bij het vernemen der noodlottige tijding ineen. Vijf jeugdige kinderen worden door den verongelukte ach tergelaten. Betreffende het zinken van het ijzeren aakschip Maria in den nacht van Zaterdag op Zondag op de Oostersehelde bij Bergen- op-Zoom, worden nog de volgende bijzon derheden gemeld. Op het schip waren aan wezig de weduwe Hartogs en bare drie zonen. Toen het vaartuig begon te zinken, hadden twee der zonen de tegenwoordigheid van geest om het luik open te trappen van het achter onder, waar de oude vrouw verblijf hield, en haar naar boven te halen. Vervolgens namen zjj hunne moeder tus schen hen beiden in en wisten haar zwem mende boven water te houden, totdat zij werden opgemerkt door schipper De Zeeuw, van Krabbendijke. De Zeeuw, die met het noodweer de han den vol had met zijn eigen vaartuig, slaagde er in, de drenkelingen aan boord te krijgen en ook den derden zoon, die op een luik ronddreef, van een wissen dood te redden. De weduwe Hartogs verkeert tengevolge van de doorgestane angsten in zorglijken toestand. Het vaartuig ligt in de vaargeul bij eb 22 voet diep, zoodat men vreest dat het ver loren zal gaan. Omtrent verkregen resultaten door aan wending van het serum van prof. Behring tegen diphtheritis wordt ons uit Maastricht medegedeeld, dat dr. Schols aldaar dit middel met goed gevolg heeft aangewend bij twee diphtheritislyders en eveneens als voorbehoed middel bij drie personen, wier woning door diphtheritis besmet was. (N. R. Ct.) Omtrent liet te Filippine gebeurde, waar van in het kort melding is gemaakt in ons vorig nummer, schrijft men ons nader Groote opschudding heerschteM (dagmid dag alhier, toen het bekend werd, dat er op de Bouchantsche haven een dubbele moord was gepleegd. De marechaussees van Filippine, die zich omstreeks halfnegen in een der polders bij de Isabella-sluis bevonden, hoorden een schot en denkende met een strooper te doen te hebben, gingen zij er op af. In een stal von den zij twee lijken liggen, n.l. van Leo van Vlaanderen, een ongehuwden boerenknecht, en van Louise Plog, huisvrouw van Seb. Gilson. Zooals reeds dadelijk bleek, had Van Vlaan deren eerst de vrouw en daarna zich zelf doodgeschoten. De vrouw had een schot door het hoofd en hij een door den hals. Een dubbelloops jachtgeweer, waarmee de moord gepleegd is, werd in beslag genomen. Naar men zegt, bestond er tusschen beiden een ongeoorloofde betrekking. Dr. Ilaers van Bouchante, die spoedig ter plaatse was, kon slechts den dood van de beide slachtoffers coostateeren. (IT. Ct.) De vorige week zijn te Amsterdam 2 nieuwe gevallen van cholera asiatica aangegeven. Een der patiënten overleed. De ander wordt in het Buiten-Gasthuis verpleegd en is daar thans de eenige cholera-patiënt. Ovcrschie. De gemeentebegrooting, dienst 1895, is door den gemeenteraad vast gesteld op f 18.707.28 in ontvangst en uitgaaf. De hoofdelijke omslag is van f 2160.50 ge bracht op f 3200. Deze verhooging is noodig omdat het batig slot van '93 en '94 moet worden gebruikt voor verbouwing van bet armhuis en de ziekenzaal. Vlanrdiiigen. Maandagavond is het nieuwe lokaal van de christelijkejongelings- vereeniging Liefde en Vrede" feestelijk in gewijd in tegenwoordigheid van leden en ge- noodigden. Het lokaal is doelmatig ingericht, heeft eene lengte van 23 M en een breedte van 9 M en ruimte voor 500 personen. Met eene geringe moeite kan het in twee gedeel ten gemaakt worden, bij eventueele kleine vergaderingen, en wel door een ijzeren scherm neer te laten. De feestrede werd gehouden door ds. L. S. van Rijn, vroeger predikant alhier, thans te Soesterberg, en eere-voorzitter der vereeniging. Maassluis. In de gisteravond gehouden zitting van den gemeenteraad werden de heeren Van der Doll en Van Beekum Maurisse beëedigd. Aan het burgerlijk armbestuur werd eene buitengewone subsidie toegestaan van f500. Verder werd besloten geen verandering te brengen in het plan van faecaliën-afvoer in den Siuispolder. Aangeboden werd de gemeentebegrooting voor 1895, bedragende in ontvangsten en uit gaven f224,480.79. In een naphthu-etablissement te Grosnyi (Zuid-Rusland) is een nieuwe naphtha-fontein in brand geraakt. De hoog opspuitende vuurstraal deed weldra ook andere fonteinen en de vergaai - bakken vlam vatten er was geen blusschen aan, geruimen tijd. Vijftien menseden kwamen om bet leven en twintig werden gewond bij dien brand. De schade is zeer groot. Weder is in Amerika, in den staat Texas, een trein door roovers aangevallen, ditmaal op zoo brutale wijze, als sedert jaren niet is voor gekomen. Vier ongemaskerde mannen noodzaakten een ploeg wegwerkers een gedeelte van de rails op te nemen en den trein het signaal te geven om te stoppen. De roovers dwongen den machi nist en den stoker bevel te geven den postwagen te openen en een der wegwerkers lieten zij met een hamer de brandkasten forceeron. De kleine brandkast, bevattende '20,000 dollars waarde, werd geplunderd de groote, die voor 30,000 dollars bevatte, was niet open te krijgen. De roovers trokken met hun buit heel bedaard af, na nog een paar schoten gelost te hebben om den reizigers vrees aan te jagen. Een afdeeling van 500 man politie zoekt het spoor van de misdadigers. In den omtrek van Orangebury, (Zuid-Carolina, Ver. St), is weder de lynchwet toegepast op vijf negers. De ontvanger Robert Copes werd vermoord en beroofd gevonden op een eenzamen weg. Driehonderd mannen trokken uit om den moor denaar op te sporen. De bloedhonden die zij meenamen brachten ben na lang zoeken op een plaats waar zij vijf negers vonden en die kleur lingen misschien niet eens de ware schuldigen werden allen op staanden voet ter dood ge bracht. Batavia, IS September. Aan de Loc. is het volgende ontleend Toen den Gn dag alle hoop op ontzet was opgegeven en men ellendig zou hebben moeten verhongeren, capituleerde kapitein Lindgreen door middel van een Maleiï.ch briefje op de bekende voorwaarden. Al de manschappen hebben zich gedurende de opsluiting goed gedragen, behalve een inlanrisch fuselier, die half krankzinnig werd, tweemaal amok maakte, vastgebonden werd, later bij bet uittiekken alleen achterbleef, en volgens ontvangen belichten grassnijder bij den vorst van Lombok is geworden. Na de capitulatie weiden de officieren en soldaten door vele voorname Bahneezen wegge voerd. De wapens zijn niet, zooals een blad dezer dagen meldde, eerst later in de poeri uitgeleverd, maar moesten terstond worden neergelegd en de Balineezen vielen er om het hardst op aan, zoodat in eeii oogenblik alles was weggehaald. De hooge Bahneezen zeiden tot de officieren, die volgens de voorwaarden terstond naar Ara- penan wilden aftiekken, dat zij «ven meemoes- ten naar den voist om een brief van dezen te halen. Op hun twijfel of de vorst hen dan wel zou laten gaan, putten zij zich uit in vriendelijke betuigingen, soengoe inati toean, boleh pertjaja, (t) kortom echtorang Bali ada moeka manis, tapi ati boessek In de poeri gebracht, wer den zij opgesloten op een plein, een dag en nacht, zonder eten of eenige zorg voor de gewonden. Slechts kapt. Lindgreen en dr. Ujlaki verkregen toegang tot den vorst, en hebben dagelijks met hem onderhandeld. Dat de oude vorst kindsch zou zijn, is van het eersle oogenbiik niets an ders geweest dan veinzerij hij doet alles /elf, heeft wel dikwijls hoofdpijn en laat, voara! als hij niet wil antwoorden op een vraag, telkens zeg gen dat hij slaapt, maar hij is om den drommel geen slaapkop. Als kapitein Lindgreen tot hem werd toegelaten, zat er een soort bariière van poengawa's voor hem, die éen voor éen (nooit de zelfde twee keer achter elkaar) werden afgezonden om vragen of antwoorden aan Lindgreen over te brengen. Het vooitreffelijk Maleisch, door Lindgreen als inlandsch kirid gesproken, heeft veel bijge dragen tot den goeden afloop. Ilij heeft dien poengawa's 200 precies in die taal weten te bedienen, naar hunne gewoonten te spreken, en dan weer zoo kras gezegd wat er op zou staan indien men hem en de zijnen niet ongedeerd liet vertrekken, dat hij hen ten slotte aan het lijntje heeft gekregen. Na den eersten nacht op het plein voer hij hevig uitwijl zij behandeld werden als lage Balineezen, terwijl zij gelijkstonden met poengawa's en daarop is hun een soort buitenverblijfje van den radja gegeven, met een vijver in het midden, waar allen voor het eerst na vele dagen konden baden. Intusschen bleef de vorst allerlei uit vluchten maken. Nu eens wilde hij alleen de officierendan weer alleen de twee jongste officieren zenden, maar Lindgreen hield aan allen of niemand. Zoo hebben zij vijf dagen gezweefd in onzekerheid, en allen dachten eigen lijk dat het er op zou uitloof en gezamenlijk te worden van kant gemaakt. Hoe zulk een toestand de sterkste gestellen moet hebben aangegrepen, laat zich gevoelen. Niettemin was kapitein Lindgreen nog zoo koelbloedig om, toen zij eens naar Mataram waren gebracht, en een dicht in hun buurt springende granaat der marine de Baliërs gillend deed uiteenstuiven, kalm te blijven staan, zeggende dat de viienden der compagnie door bare kogels of granaten niet kunnen worden getroffen. Zulk eene houding en zijne welbe spraaktheid maakten indruk. Ten slotte stelde de vorst de voorwaarde, dat Lindgreen generaal Vetter zou verzekeren dat de sultan een zeer goed mensch is en slechts de bevolking, buiten zijn weten, den verraderlijken overval had ge pleegd. Dit was trouwens steeds het hoofdthema der gesprekken van den sultan, dat hij van den overval niets had geweten, zelfs rustig sliep toen die begon en van do eerste schoten wakker schrikte. Lindgreen beloofde die boodschap over te brengen, doch weigerde haar op schrift te geven, wat weder vertraging ten gevolge had. De slotsom was, dat geen letter is op schrift gegeven. ('j Op ons eeiewootd mijnheer, u kunt ons vertrouwen. (J) Balineezen hebben een zacht voorkomen, maar een slecht hart. De boodschap zelf zal Lindgreen wel hebben overgebracht, maar wat daarvan te denken, kon voor generaal Vetter niet twijfelachtig zijn. Den officieren en manschappen, die deze dagen van spanning hebben meegemaakt, werd dooi den bevelhebber zoovee! mogelijk verlof gegev011 tot herstel van hunne geschokte zenuwen, maar het kader, dat men dringend noodig had, ge deeltelijk te Ampenan aangehouden. Ik voeg hier ten slotte aan toe, dat de officieren zeiven niet hegrijpen hoe de sultan zoo dom is geweest hen vrij te laten, en niet liever heelt getracht als gijzelaars pattij voor hen te trekken. Het Socr. Hbld. verzekert dat de kapitein Christan niet voor een onbehoorlijk gezegde legen den generaal Vetter zal terechtstaan en dat er tusschen die beide mannen niets heeft plaats gehad, dat hiertoe aanleiding znu hebben kunnen geven. De redacteur van de Loc. weet zeker dat de soldaten te Ampenan generaal Vetter niet, zo-ials- de Java-liude was bericht, hebben nagesclneeuvvd naar zijn vriend DjiJantik te gaan. Het Bat. llbld. ontving bovendien beril hl, dat de Bali naar de noordkust van Lombok was om de rijstpah huizen te vernielen en de Sisak- een voornaam Balineeseh hoofd hadden gevangen genomen. Een later regeenngstelegram luidt Den 17n Sept. 's ochtends G uur uilgerukl mot tweede, negende en twee compagnieën zesde bataljon, peloton cavalerie, twee secties berg-en twee sectien genie, met doel geheel Pasingab m te nemen. Na korte voorbereiding geschut uit positie Sakarbela, rukte negende bat. uit hot noorden, tweede en half zesde uit het westen en na voeling met elkaar vei kregen te hebbtu, beide naar het oosten op. Elf uur vommiddags waren de beide dessa's in 011s bezit. Vijand koos in verschillende richtingen de vlucht na heftige» tegenstand met achterlating vele dooden. In eenige dorpen der Neder-Betuvve, zooals Resteren, Vechten, IJzendoorn, leggen vele ai bin ders of kleine boeren zich op de kalkoenenteidt toe. In gunstige jaren levert dit eene uaidige winst op, daar een kalkoen van omstreeks 5 maanden oud voor f2 a 2.50 verkocht wordt. Dit jaar is echter zeer ongunstig doordat w zooveel van deze dieren sterven. Bij een inwoner van IJzendoorn zijn zij allen, omstreeks 190, ge storven en over het geheel genomen zijn er in dut dorp slechts veel minder dan de helft in het leven gebleven. Gelukkig is in de andere dorpen de sten te niet zoo groot. Op onderscheidene plaatsen in Friesland heersebt het zoogenaamde «ongans" onder de schapen, waaraan vele d, -v dieren sterven. Boot- het toedienen van gewou keukenzout in het voeder tracht men de aangetasten te genezen. Prof. Emmerich, te Munchen, meent in het etysipelasserum het middel gevonden te hebben tot bestrijding van het miltvuur. Konijnen, te voren met erysipelasserum inge ënt, bleven na besmetting met miltvuurcultuion in het leven, terwijl andere, niet met etysipelas serum behandeld, btj infectie met miltvunreidm- ren aan miltvuur stierven. Door den rector-magnificus der Leidsche uni versiteit, prof. mr. P. A. van der Lith, zijn tot lieden voor de eerste maal ingeschievoti 144 studenten, verdeeld als volgt in de godge leerdheid 30; rechten 42 rechten en letteren"! geneeskunde 38; wis- en natuurkunde 10, en m de letteren 17 studenten. Dinsdag j.l. zijn de, voor het geven van onder wijs bestemde lokalen der «Nutsschool" te 's-Her- togenbosch, thans geheel gereed, in dienst gesteld. De school voldoet aan alle mogelijke eischen dor hygiëne en is ook wat den gevelbouw betieft, een sieraad der stad. Het onderwijs, hoewel tot op heden onder ongunstige omstandigheden ge geven, wordt als om strijd geroemd, en het getal leerlingen (ruim 200) overtreft reeds het cijfer, waarop gerekend werd. Zooals men weet, bestaat in Pruisen leerplicht en worden in dat rijk de ouders voor het school verzuim der kinderen gestraft met boete of ge vangenis. Teneinde nu het schoolverzuim nog neer te bepetken, kunnen de kinderen vooitaau ook gedwongen worden de school te bezoeken. Ze worden in dat geval spolizcitichaan huis afge haald en naar school gebiacht. Dit geschiedt dooi den Schuldiener" of op 't platteland door den veldwachter. Door mr. J. baron van der Feltz is aan een vijftigtal arbeiders op zijne goederen in Guaster- land wetk verschaft.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 3