A0. 1894, Zaterdag 27 October. N°. 8648. KENNISGEVING. werti^öt© Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UIT GEY^rI J. ODÉ. Buitenlandsche Berichten. CO DflJI V.' JU. UOU V d a a t g a Jul Abonnementsprijs, per kwartaal jjhm'o per pose, door het geheele Rijk Afionderlijke nommers t 1.85. 2.50. - 0.10. BVB RA U BOIERITKAAT 7 O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels me inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kuunen veroorzaken. Burgemeester en wethouders van Schiedam, Gelet op art. 8 der wet van den 2den Juni 1875 Staatsblad no. 95) Geven kennis aan de ingezetenen dat op lieden de navolgende vergunningen zijn ver leend lo. aan A. C. A. NOLET en zijne recht verkrijgenden, tot uitbreiding zijner mou terij «de Adelaar" aan den Buitenhavenweg no. 116, kadaster sectie L no. 154, door plaat sing daarin van een tweeden eest; 2o. aan M, KRANEN en zijne rechtver krijgenden, tot oprichting eener glstpak- fcerlj met gaskrachtmachine van 2 paar denkracht, in het pand aan de Ehensteeg no. kadaster sectie C no. 1048. Schiedam, den 25sten October 1894. Burgemeester en wethouders voornoemd, "VISSER, L.-B. Be secretaris, VEPNftOE. F IC A N K It IJ E. Ook ten opzichte der interpellatie over het ontslag van den burgemeester van Das (die, ondanks het verbod der regeering hel houden van bloedige stierengevechten had toege laten) is de Kamer van afgevaardigden overgegaan tot de orde van den dag. De minister-president Dupuy verspilde er niet veel woorden aan en verdedigde kort en zakeljjk het optreden der regeering. Alsnu komt de interpellatie aan de orde betreffende Madagascar, en dan zijn er nog vier andere. Volgens de Soir heeft de Guesdistische groep der socialistische Kamerleden een uit- noodiging gericht tot de onlangs in België tot volksvertegenwoordigers gekozen socialisten, om te Parijs te komen deelnemen aan een feestmaal, dat te hunner eere zal worden ge geven. Het tijdstip is nog niet vastgesteld. De Ava brengt uit Madagascar het be richt, dat de Fahavalos een dorp hebben over vallen, daarbij de handelsfactorijen plunde rend en een Fransch en een Engelsch agent om het leven brengend, zonder dat een post der Hova's tusschen beide kwam. De kruiser Bupetit-Thouars heeft Woens dagmiddag met bestemming naar Madagascar zee gekozen met 6000 Libel-geweren en veel proviand aan boord. De haven van Diejo-Suarez op Madagas car wordt belangrijk versterkt. De minister van buitenlandsche zaken ont ving Woensdag een telegram van den heer Le Myre de Vilers. De inhoud van de depêche wordt strikt geheim gehouden, maar men zegt dat zij niets anders behelst dan het bericht, dat de Fransche gevolmachtigde op 18 October te Tananarive is aangekomen. Het is dit telegram, dat met de Papin naar Mauritius gebracht werd. De resident-generaal op Madagascar, de heer Larrouy, is Woensdag te Parijs gearriveerd. BELGIE. Het Journal de Bruxelles, de berichten over een aanstaande kabinetswijziging beslist tegensprekend, voegt er bij dat er geen reden bestaat waarom de minister-president zou aftreden. Wel heeft hij te Nivelles niet de cle- ricale meerderheid verkregen, maar het ont zaglijk groote aantal stemmen, in geheel België op de regeeringspartij uitgebracht, bewijst wel dat zijne politiek allerwegen instemming vindt. De Indépendance beige is het lang niet eens met deze redeneering. De clericalen hebben de overhand, maar niet de politiek, eerst sedert kort door den heer Burlet ingewijd. Immers te Namen zijn de heer Melot, de groote verde diger van het protectionisme voor den land bouw, en een andere agrariër, de heer De Moreau, gevallen. En ook te Brussel ziju de 14 clericale candidaten begonnen met invoer rechten op granen uit hun program te schrappen. De Indépendance gelooft dat, nu ook de heer "Woeste te Aalst een zedelijke nederlaag heeft geleden, de rechterzijde moeilijk met hare vorige leiders voor den dag kan komen. De heer Beernaert en zijn beginsel van even redige vertegenwoordiging ziedaar, vol gens het liberale blad, het eenige redmiddel voor de naaste toekomst. DUIISCEIAND. De Reichsbote meldt dat het ministerie van buitenl. zaken weigert den ex-kanselier Leist langer in kolonialen dienst te houden en beslo ten heeft hooger beroep aan te teekenen tegen het vonnis van het gerechtshof te Potsdam. De erfgroothertog van Saksen-Weimar moest op reis naar kaap St.-Martin eenige dagen te Lugano verblijven, daar zijn toestand het verder reizen onmogelijk maakte. De reis zal nu in zeer kleine gedeelten worden voortgezet. De laatste bij het Russische gezantschap te Berlijn ontvangen berichten bevestigen het vermoeden niet dat in den toestand van den czaar verandering zou ziju gekomen en die inde laatste dagen eenigszins verbeterd zou z(jn. ZWEDEN. De kroonprinses, die voor haar gezondheid te Baden vertoeft, gaat goed vooruit. De vrees voorkeel-oflongontstekingis verdwenen, maar de prinses lijdt hevig aan bloedarmoede. E S 1 A N D. Het bulletin van Woensdagavond 8 uur luidt: In den loop van den dag bestond er bij den czaar geene slaperigheid. De eetlust was beter, terwijl de lijder zich over het al gemeen beter gevoelde. De zucht in de beenen is iets toegenomen. De geruchten omtrent de ziekte der keizerin schijnen overdreven te zijn: dr.Merslejeffski, de specialiteit voor zenuwziekten is van Li- vadia naar Petersburg teruggekeerd. Cher het huwelijk van den grootvorst-troon opvolger en prinses Alix van Hessen, dat Woensdag zou worden voltrokken, is nog geen telegram ontvangen. Wel schijnt de prinses tot de Grieksch-orthodoxe belijdenis te zijn overgegaan. D« te Milaan verschijnende Secoio bevat, onder den titel »Lo Czar avvelenato", een opzienbarend artikel, waarin wordt gezegd: Een vreeselijke tijding verspreidt zich bliksemsnel door Petersburg. De czaar lijdt niet aan nierziekte, zooals men officieel mede deelt. De czaar is vergiftigd. De aard der verschijnselen wijst geheel en al op vergiftiging. Het volgende tooneel moet hebben plaats gehad De czaar, bleek en ontdaan, wachtte in spanning op de uitspraak van professor die hete gezworen had do geheele waarheid te zeggen, zoodra de analyse was afgeloopen. De professor trad binnen, groette en wachtte tot men zou ondervragen. »Welnu?" sprak de keizer met bevende stem, nspreek, ik ben op alles voorbereid." ïSire, gij zijt vergiftigd", antwoordde Sachaijin; j>alleen een mirakel kan u nog redden." De czaar stond op, begaf zich naar de kamer, waar de keizerin en de troonopvolger zich bevonden, en riep met bevende stem Hoort ge het? Sacharjin zegt, dat er niets meer aan te doen is!" En hij viel bewusteloos neder. De Secoio voegt er bij, dat de ziekte van den czaar twee maanden geleden ontstond. Op zekeren avond, gedurende het diner, viel hij in slaap. Men bracht hem in zijn kamel en zijn geneesheer constateerde een begin van bloedsopdrang. Van dien dag af begon de czaar te kwijnen. Die reus, die een spel kaarten ia tweeën scheurde, is in minder dan twee maanden zoo zwak en mager geworden, dat hij bijna niet meer te herkennen is. Professor Leyden, van Berlijn, is het ten volle eens met zijn collega over de oorzaak der ziekte, maar hij heeft gepoogd hem te redden, door hem een melkregime te doen volgen en inspuitingen te doen met cafeïne. Het blad eindigt als volgt De aanslag op den trein te Borki had wel niet het door de nihilisten gewenschte gevolg, doch het schijnt nu, dat het hun gelukt is den czaar te vergiftigen. Door wien Hoe Dat is nog een geheim. Men verhaalt, dat de czaar vergiftigd is met een reukwerk, waarmede men zijn linnen besproeid heeft maar dat is nog slechts een gerucht. O O S T E N It IJ K-H OSGARIJE. Den 4n November komt de Hongaarsche Kamer van Magnaten weer bijeen, om op nieuw het ontwerp tot invoering van vrijheid van eeredienst te behandelen, dat bij eerste lezing is verworpen. De regeering, in dezen flink door het Volkshuis gesteund, is voor nemens het totstandkomen der maatregelen, die een eind moeten maken aan werkelijk middeleeuwsche toestanden, ten krachtigste door te zetten. Bij den Rijksraad zijn twee wetsontwerpen ingediend, waarvan het eene betrekking heeft op de Zondagsrust en het aantal uitzonderin gen beperkt. Men verwacht dat dit ontwerp hevigen tegenstand zal ontmoeten. Het tweede bepaalt, dat in fabrieken en handels-etablissementen werkliedencommis- siën opgericht mogen worden, wier taak zal zijn een goede verstandhouding tusschen pa troons en werklieden te bevorderen. Zij zullen bij geheime stemming door de werklieden gekozen worden. Omtrent de verzoeningsraden bepaalt het ontwerp, dat zij door de provin ciale oveiheid, in sommige gevallen door den minister van koophandel, zullen georganiseerd worden. Zij zullen bestaan uit vertegenwoor digers van werklieden en patroons en door deze beiden bij rechtstreeksche stemming ge kozen worden Zooals men weet, is een wets ontwerp, waarbij het instellen van verzoe ningsraden bevolen werd, door de regeering ingetrokken. ITALIË. Bij regeeringsbesluit van 22 October, zijn krachtens de nieuwe socialisten-wet, alle socialistische vereenigingen door het geheele land ontbonden. De papieren, boeken, zinne beelden, enz., werden alle in beslag genomen, ook ten huize van de bestuursleden. Er moe ten belangrijke stukken onder zijn. Alleen te Milaan werden 45 vereenigingen ontbonden. PORTUGAL. Andermaal over den toestand te Lorenjo- Marquez geïnterpelleerd verklaarde de regee ring in de Cortes opnieuw, dat de stad geen gevaar loopt en de aanwezige middelen vol doende zijn ter verdediging zonder hulp van buiten. GEIEKENLA ND. Zooals men weet, zijn de officieren, die het bureau van het te Athene verschijnende dagblad Jkropolis vernielden, uit wraak over de in dat blad opgenomen hatelijke artikelen over het leger, door den krijgsraad vrijge sproken. Thans is tegen den uitgever van dat blad, den heer Gabrielides, eene aanklacht ingediend wegens ophitsing der bevolking tegen het leger en het uitlokken van een burgeroorlog, en is een bevel tot gevangen neming tegen hem uitgevaardigd. De be klaagde heeft zich echter reeds vroeger, in het belang zijner veiligheid, naar het buiten-

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1