Ifl'BEZODEN. Letteren, Kunst en Wetenschap. Hecli tzaken. V s s c h e r ij. It e r k n i e u w s. S t e <1 e 1 i j k N i e u w s. Marktberichten. zou dat bezoek over drie dagen worden her haald en dan met het oogmerk om haar te dooden en het huis in brand te steken. Naar dat verbod werd echter niet geluis terd nauwelijks was het gevaarlijk drietal vertrokken, of de buren werden geroepen en na dezen waren ook de veldwachters te Hees en Neerbosch en de politie te Nijmegen spoedig van het voorgevallene verwittigd. De politie doet ijverig onderzoek, maar was gisteravond de daders nog niet op het spoor. Te Breda is op aanwijzing van een vrouw de politie een gansche dievenbende op het spoor gekomen, benevens den aankleve van dien, n.l. de helers. Nadat een bakker en diens vrouw gearresteerd waren, op vermoe den van beling, zijn nog vier personen als zoodanig voor den rechter moeten verschijnen. Nabij de Stek, onder Rukfen (N.-Br.), zijn Maandag vier zoutsmokkelaars op heeterdaad betrapt. Om een proces-verbaal te ontloopen moesten zij met levensgevaar door een diepe sloot waden. Het gesmokkelde zout, ongeveer 250 pond, lieten zij achter. Den 13n Augustus werd te Orsboch (Prui sen) vermoord gevonden zekere J. J. Pelzer. "Van den moord worden verdacht Josephina Chantillion, huisvrouw van den verslagene, en Leonardus Cruts, arbeider, beiden wonende te Bocholtz (L.) en thans te Maastricht ge detineerd. Tot heden waren nog geen vol doende bewijzen omtrent de schuld van be klaagden voorhanden. Naar men thans ver neemt, heeft zich een persoon bij de justitie te Maastricht aangemeld, die omtrent den moord aanwijzingen heeft gedaan. De persoon, die zich bij de justitie te Maastricht heeft aangemeld om inlichtingen te geven over den moord gepleegd op Pelzer te Orsbach, bij Bocholtz, heeft verklaard dat de twee aangehoudenen den moord gepleegd hebben, in vereeniging met nog een mans persoon. Deze wordt nu door de politie gezocht. Het Nederlandsche barkschip Allertine, van Hernösand naar IJarlingen, is gisteroch tend bij hevig stormweder te IJstadt (Zweden) gestrand. De bemanning is met groote moeite gered. Het schip wordt waarschijnlijk wrak. Te Haarlem is Dinsdag weder een geval van cholera asiatica voorgekomen bij een doortreldcenden reiziger, die den vorigen dag van Amsterdam was aangekomen. Aan zijne vrouw en drie kinderen is voorloopig huis vesting verleend in een bij de gemeente in huur zijnde woning aan de »Phoenix". De leider, die in het St.-Elisabeths-Gasthuis is opgenomen, bevindt zich redelijk wel. In de' Martha-Stichting te Alfen a/d. Rijn zijn weder 2 lijders overleden aan cholera asiatica. Rotterdam, De raad zal a.s. Zaterdag een voorstel behandelen van burgemeester en wathouders, tot het aangaan eener 3 pCts. leening van 33 millioen gulden, waarvan 31 millioen tot aflossing van de 3V» pets. leening. Het voordeel met de conversie te verkrijgen wordt berekend op f 111,000. 's-Gravenliage. Baron Gericke van Her wijnen, gezant te Brussel, met verlof alhier, en mevr. de barones Gericke van Herwijnen waren gisteren de gasten van HH. MM. de Koninginnen op het Loo en zullen van daar alhier terugkeeren. Amsterdam. Naar wij vernemen, zal er vanwege het comité ter behartiging van de belangen der forensen een gemotiveerd adres gezonden worden aan H. M. de Koningin- Weduwe-Regentes, waarbij H. M. verzocht wordt de beschikking van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, houdende goedkeuring der kohieren waarop forensen voorkomen, te vernietigen. (D.) Virchow heeft zich nu over het serum, als geneesmiddel tegen diphtheria zeer gunstig uit gelaten en erkend, dat het in vele gevallen zeer goede resultaten heeft gehad. Men heeft den geleerde gevraagd, waarom hij met zooveel meer «aardeering spreekt over het serum dan over Kochs middel tegen tuberculose en daarop heeft Virchow geantwoord, dat het middel tegen diph theria in vele gevallen goede, maar nooit schade lijke uitwerking gehad heeft en dat dit laatste met Kochs middel we! het geval geweest is. Uit Rotterdam wordt aan het U. D. gemeld Omtrent den toestand van mevr. Beersmans verneemt men, dat alie gevaar geweken is. Ook de vrees, dat de verlamming aan éene zijde blij vend zou zijn, is gelukkig niet verwezenlijkt. Alleen valt het de patiënte nog moeilijk het rech terbeen en den rechterarm te bewegen. Dit kan zich eerst langzaam herstellen. Overigens is mevr. Beersmans reeds in staat I het bed te verlaten en heeft zij de spraak terug gekregen. Ook de eetlust is goed. Ea zullen echter nog maanden mee gemoeid zijn, voordat zij in staat is het tooneel weder te betreden. Daar de oude prenten van de iGevangenpoort" in Den IJaag aanwijzing geven dat de oostelijke en westelijke gevels zoogenaamde trapjesgevels zijn geweest, heeft men een aanvang gemaakt met dien vroegeren toestand weder aan dit monumen tale gebouw terug te geven. Het Ilbld. meldt Evenals in Duitschland worden hier te lande pogingen in het werk gesteld tot het toepassen der coöperatie op geestelijken arbeid. Er is een uttgeversvereeniging in de maak, waarvan de schrijvers leden zijn en dus te zamen de voordeelen trekken. Een tot dusver onbekende opera van Josef Hayd is dezer dagen onder dej nalatenschap van vorst Esterhazy, te Eisenstadt, gevonden. Die opera (in éen bedrijf) zal nog in dit seizoen te VV'eerien worden opgevoerd. De Parijsche gemeenteraad heeft besloten eene eere-medaille toe te kennen aan dr. Roux wegens zijne bekende ontdekking tot het tegengaan van de croup, waardoor hij een niet genoeg te waardeeren dienst aan de menschheid heelt be wezen". Het besluit is inet eenparige stemmen genomen. Het O. M. bij den Hoogen Raad concludeerde heden dat, wanneer de rechter in een geval van echtscheiding het wenschelijk acht een minder jarig kind bij geen der beide ouders te doen verblijven, hij mag bepalen dat het aan de zorg van een derde, zelfs in het buitenland mag wor den toevertrouwd. Het O. M. heeft berust in het door den kan tonrechter te 's-Ilage gegeven ontslag van rechts vervolging van de personen, die vervolgd waren wegens het houden van een optocht bij de be grafenis van den sociaal-democraat Van Veelen. De Hooge Raad heeft verworpen het beroep van de vrouw uit Woubrugge, thans wonende te Leiden, wegens opzettelijke brandstichting in hare woning in eerstgenoemde gemeente veroor deeld tot drie jaar gevangenis, en het beroep van een Amsterdamschen boekhandelaar, wegens het ter verspreiding in voorraad hebben van zeden- kwetsende afbeeldingen enz,, veroordeeld tot ge vangenisstraf van drie maanden. VLAARDINGEN. Statistiek der hqring- visscherij tot en met 24 October Aangebr. door 912 loggers 202,807 724 bommen '174,148 430,955 ton haring Op dat tijdstip in 1893: door 825 loggevs 233,529 703 bommen 107,280 400,809 1892 door jagerij -1,027 819 loggers 230,261 iv 879 bommen 193,896 431,184 1891 door jagerij 2,026 575 loggers 148,637 510 bommen 110,814 261,477 Marktprijs heden f10 a 41, in 1893 f 10.50, in 1892 f 13.50, in 1891 f18.— De logger Vooruit 31. A. 56, schipper C. van der Stolk, reeder de heer M. Wuister te Maas sluis, verloor op 28 September j I. in de Noord zee, door het breken van de reep, C haringnetten. Bij de volgende reis op 55" N.B. komende, ontmoette hij daar den logger A. E. Emdcn N°. 1, schipper F. "Wüboeking, die op de vraag van schipper Van der Stnlk zeide netten gevonden en in zijn bezit te hebben en terug te willen geven. Op de vraag van schipper Stolk wat hij schul dig was, luidde het antwoord «niets visscher- iieden moeten voor elkaar wat over hebben." De reeder van de 31. A. 50 haastte zich even wel den humanen vindec van zijne netten een flink bedrag voor zijne equipage te zenden. KRAL1NGSC11E VEER. Gisterochtend werden aan de markt alhier aangevoerd 17 zomerzalmen, die voor f O.SO tot 1.50 per ï/s kilo werden verkocht. Nog werden aangevoerd 10 winterzalmen, die f 2 tot 2.70 per !/s kilo golden. BERGEN-OP-ZOOM. De gehouden ver pachting van 17 ansjovisvisschei ijen op de Ooster- schelde heefl opgebracht totaal f 8513. De vorige pachtsom bedroeg f 18,055. Jïed.-Herv. Kerk. Beroepen: te Hasselt (O.) ds. J. Kok, te Opheusden bij Renen te Nijega ds. K. Kloosterman, te Tjerkgaast. Bedankt: voor Vlieland door ds. S. G. Geertsema Beckeringh. te Schoondijke. In de voormiddag-godsdiensioefening van Zon dag a.s. bij de gemeente te Schiedam zal haar van Gameren beroepen leeraar ds. A. Tap in zijn dienstweik worden bevestigd door zijn ambt genoot ds. J. Schrijver. In de avond-godsdienstoefening van dien dag zal de nieuwe leeraar zijn intreerede houden. De algemeene jaarvergadering van de «Neder- landsciie Evangelische Prolestantsche Veieeni- ging", gevestigd te 's Gratenhage, zal op 0 en 7 November aldaar gehouden worden. Gereformeerde Kerken. Bedankt: voor Nijega door ds. J. Veenstra, te Minnertsga. Christ.-Geref. Kerk. Ook te Bunschoten zijn een aantal leden zper gekant tegen de vereeniging van de christ.-geref. gemeente met de Ned.-geref. of doleeienden. Velen willen tot de chiist.-geref. keik tprng- keeren, en reeds noodigden zij den predikant van Utrecht, ds. Schotel, uit, om aldaar op te treden, hetgeen Vi ijdag j.l. ook reeds is geschied. Ook te 's-Gravendeel heeft de vereeniging met de doleerenden in de vroegere christ.-geref. ge meente eerie verdeeldheid en scheuring doen ontstaan, welke doen verwachten, dat ook daar de christ.-geref. gemeente spoedig zal helleven. En uit nog vele andere plaatsen ontvingen wij berichten, welke doen zien, dat men geenszins algemeen is ingenomen met de daad der kei ke- raden, predikanten en docenten der christ.-geref. keik, om de vroegere leden der christ.-geref, kerk, zonder voorkennis van die lidmaten, in te lijven bij de Nedeil. geiefortneerde kerken. De heer F. P. L. C, van Lingep., docent aan de theologische school der christ.-geref. keik te 's-Gravenhage, die door drie predikanten der 'geref. kerken was uitgenoodigd tot een openbaar debat te Baarn, heeft, naar wij vernemen, thans die predikanten uitgenoodigd in een openbaar geschrift zijne bekende brochure te weerleggen «Korte verantwoording van de getrouw geble ven leden der Christ.-Geref. kerk". «Daar zijn", zegt de heer Van Lingen, «veel meer menschen, die het geschil tusschen de beide partijen wenschon te kennen, dan het kerkge bouw te Baarn kan bevatten, of die de reiskos ten daaiheen kunnen betalen. En die door u uit te geven brochure zal we! zooveel koopers vinden, dat uwe onder zoo zwaren schuldenlast gebukte kei ken er niet nog meer door bezwaard worden." (/V. v. d. WAABSCIICHIKG. Aanhoudend komt het ons ter oore, dat kin deren van P. A. Maan 's avonds bedelen en dan veelal een smerig briefje vertoonen, waarin de nood van het gezin wordt omschreven. Lang hebben wij geaarzeld, maar meenen eindelijk te moeten overgaan tot een openbare waarschuwing, omdat dit gezin door de met goede bedoeling gegeven ondersteuning niet wordt vooruitgeholpen, maar veeleer in de daar heerschende verkeerdheden wordt gestijfd. Maar de kinderen dan 1- Ilen die zoo vragen antwoorden wij, dat het Dames-comité in hun belang werkzaam is. Hel Bestuur der Ver. tegen Bedelarij. BURGER L 1.1 K E STA N D. Geboren i 23 Oct. Jacoba, dochter van J. Slavenburg en M. M. Soeters, Nieuwe Buurt. 24. Arend, zoon van G. van den Bos en H. van der Veen, 11 eerenstraat. 25. Petronella Johanna, dochter van C. van der Gaag en E. J. 'Winkelman, llelenastraai. Agatha Cornelia, dochter van J. P. C. van Vonderen en A. J. Voorwaldt, Hoogstraat. Overleden: 25 Oct. Dirkje Vogelzang, oud G3 jaar en 7 maanden, wed. van F. de Groot, Baan. Ondertrouwd: 25 Oct. J. Vriens, 19 jaar, en J. J. Verbrugge, 20 jaar. P. S. Rodenburg, 24 jaar, ea A. Krommenhoek, 21 jaar. M. van der Dusse, 21 jaar, en II. de Jager, 22 jaar. J. van den Broek. 23 jaar, en C. A. Maltha, 32 jaar. J. Vrijland, 22 jaar, en J. Jansen, 23 jaar. -- A. Groenevveg, 20 jaar, en M. Wies, 21 jaar. Schiedam, 2G October. Kogge: Helena f 109 Ct,SalonicafiOl Ct.Moldavische GerstDnieper per 2000 kilo f 83 G/w. Donau per 1950 kilo f99 3/m. MaïsDonau f 122 Ct.Foxanian f 118 Ct.: Odessa 1114 Ct. Moutwijn Noteering van den Brandersbond f 4Vt— im der Makelaais. -5. per heet. Ct. zonder fust en zonder belasting. Spoeling: f 0.50 per ketel. Delft, 25 October. Van de richting onzer graanmarkt van heden valt niets bijzonders te vermelden dan eene voortdurende lustelooze stemming. Westiandsche tarwe 1'5.a 5.75. Zeeuwscho f 5.50 a 7.West), rogge I 4.a 4.75, Zeeuwsche f4.-a 5.Chevaüer-geist f4.50 a 5.25, Westl. zomer- f 2.75 a 3.50. Korte haver f3.50 a 4,lange f 2.50 a 3.25, Duivenboonen f0.a 6.73. Paanlen- boonen f5.25 a 6.Bruine boonen f8. a 14.Groene erwten f8.a 10.50. Witte erwten f5.50 a 6. Koolzaad f6.— a 0.75. Mixed maïs per 75 KG f 4.90 a 5.15. Aan de stadswaag gewogen van 19 tot 23 October582 achtsten en 102 zestienden vaten boter, wegende te zamen 12060 kilogram. Prijs f40 a 78 het vierde, M.15 a 1.95 het KG. Vette koeien le qual. van f200 tot 255,2e qual. van f130 tot 105 kalfkoeien 1 e qual. f 100 tot 215, 2e qual. f145 tot 100; vaaikoeien loqual. van f100 tot 210, 2e qual. van f84 tot 125 vette kalveren le qual. f 60 tot 76, 2e qual. van f40 tot 52; vette schapen le qual. van f''14 tot 25, 2e qual. f tot lamschapen le qual. van f tot 2e qual. van ftot vette lamme ren van f 11.50 tot 21, vveilammeren van f totmagere varkens van f22 tot 27, biggen van f 5.tot 11.nuchtere kalveren van f7. tot 18, paarden van f 40 tot 80, stieren van f 00 tot 130, vette ossen van f tot Rundvleesch per kilo f0.54 a 0.64 a 0.68. Vet kalfsvleesch per kilo fO.68 a 0,74 a 0.80. Schapenvleesch per kilo f 0.45 a 0.53 a Met Westland, 24 October. Op de veilingen van hedenavond werden de volgende prijzen besteed saffraan peren 70 a 80 ct., fijnere peren fl.a 1.40, appelen f2.a 2.30, spruitkool f0.80 a 1.per kin; tafel- peren 3 a 7 ct,, appelen 4 a 5 ct. per stuk druiven IS a 27 ct, per Vs kilo. Kamperejland, 24 October. llooi. Nu de handel in dit artikel voortdurend traag blijft, minderen allengs de prijzen, 't Is opmerkelijk zoo weinig hooi tegenwoordig van hier gaat. Men besteedt van f 13.5015 voor het buitenhool en van f 1112.50 voor het bin- nenhooi, alles per 500 KG. Mastenbroek, 25 October. Hooi. Prima Kampereilandsch f12.a 14.- Mastenbroeksch en Genemuider le qual, f 10.- a 12.dito dito 2e qual. f9.a 11.en stroo f9.— a 11.— per* 500 kilo. Amsterdam, 26 October. Rogge op levering lager; per Oct. f91, 90; per Maart f93, 92; per Mei f 94, 93. Middelburg, 25 October. De aanvoeren waren heden ruimer en beston den hoofdzakelijk uit kroonerwten en witte boo nen, terwijl bruine boonen zeer weinig werden

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 3