to wuig oer TIBUMBIH MAATSCHAPPIJ in een te Malei lm Je Baars. J! ECHT7EBEENIGIM. V Het VERDIEPEN van de voorhaven der Gemeente- drinkwaterleiding' en het AANBRENGEN van oever voorziening van rijspak- werk met bijkomende wer ken, roensdag 31 October 1894, Bimieiilaiidsclie Berichten. ADYEKTEJïTIEY. ECHT VEREENIGrIYCr. k 3) 50-jarige J v3ï Afdeeling SCHIEDAM. van tie Leden zoo sprak hij ten slotte. En op dezen dag, den jaardag van den veldslag van Azincourt, kon hij verklarenwij zullen het rijk, door onze voorvaderen gesticht en aan ons over geleverd, ongerept handhaven. Aan het hem gisteren te Sheffield aange boden déjeuner zeide lord RoseberyEnge land kan niet onzijdig blijven, in den zin vau onverschillig, ten aanzien van vrede en oorlog, maar ik hoop dat Engelands persoon lijke onzijdigheid lang moge bewaard worden. Spr. hoopt dat, met het oog op het voordeel dat Groot-Brittannië trekt van de omstandig heid dat het een eiland is, de fabrieken van Sheffield nooit zullen gebruikt worden om de buizen te maken voor de tunnel onder het kanaal. S 0 O 11 IV EG E 8. De verkiezingen voor het Storthing zijn eerst den 12n November a.s. afgeloopen. Dien dag heeft de verkiezing te Laurvig plaats en daar van zal het afhangen of de liberalen en conservatieven in de nieuwe Kamer tegenover elkaar staan als 58 tot 5G of dat beide partijen over 57 stemmen zullen beschikken, met andere woorden of de Kamer op het doode punt zou zijn. Dit laatste is vooral in Noorwegen allerminst gewenscht, want bij staking der stemmen beslist de voorzitter, maar deze wordt niet gekozen voor een geheel zittingsjaar, doch slechts voor 3 weken, zoodat telkens eeue andere partij kans heeft het roer van staat in handen te krijgen. K S L i 5 I». Blijkens het officieel bulletin van gister voormiddag '11 uur heeft de czaar in den afgeloopen nacht tamelijk goed geslapen, was zijn eetlust goed, vertoonden zich geen sla perigheid of krampachtige aandoeningen, maar was de zucht in de beenen iets toegenomen. Reuters agentschap te Londen is door het Russische gezantschap aldaar gemachtigd om te verklaren dat blijkens het gisterochtend ontvangen telegram uit Livadia de czaar iets beter was en zijn ontbijt met goeden eetlust gebruikt heeft. Het jacht Fooister heeft bevel ontvangen onmiddellijk naar Livadia te ver trekken om den czaar en de keizerlijke familie naar Corfu over te brengen. Uit St.-Petersburg wordt van gisteren ge meld Wij vernemen dat professor Grüber ge weigerd heeft zich met de operatie van den czaar te belaften, daar hij de verantwoorde lijkheid er voor niet op zich wilde nemen. De bruiloft van den grootvorst-troonopvol ger is op den 29n bepaald, maar natuurlijk kan deze datum nog veranderd worden. Per extra trein is uit Moskou de kroon verzonden, die bij het trouwen moet worden gebruikt. Te Petersburg wordt een oproerig manifest per post verspreid. Van wie het uitgaat is niet bekend; ongetwijfeld willen de rondzenders gebruik maken van de buitengewone tijdsom standigheden. Het manifest is gedagteekend 19 Februari 1894, den jaardag van de vrijmaking der lijf eigenen, en geteekend door »de partij der Russische rechten". Het eischt dat de rechten, door een despotische regeering aan het volk ontnomen, zullen teruggegeven worden waarschijnlijk worden daarmede bedoeld de hervormingen, welke Alexander II van plan was in te voeren. Voorts wordt vrijheid van pers, van geweten, van verkiezing enz. ver langd het stuk is goed gesteld en fraai gedrukt. Vee! beteekeuis wordt aan het feit niet gehecht. ITALIË. Bij de Kamer zijn eene menigte protesten ingediend tegen de ontbinding der socialisti sche en aan het socialisme verwante vereeni- gingen. De ontbinding wordt bestempeld met misbruik van macht en met eene aanranding van de vrijheid van vereertiging, gewaarborgd door de constitutie. Het aantal der ontbonden vereenïgingen in bet land bedraagt meer dan 200. Ook zijn de socialistische dagbladen ge schorst. Het is, zooals men ziet, een veldtocht op groote schaal tegen de socialisten. De minister-president Crispï beeft, volgens de verklaring van iemand, die Crispi's ver trouwen heeft, te kennen gegeven, dat de minister-president van de meeste prefecten, nzonderheid van die uit het noorden des lands, rapporten heeft ontvangen, die van eene ijverige propaganda der socialisten ge wag maken en den toestand als bedenkelijk voorstellen. De heer Crispi nu, die niet terug deinst voor krachtige maatregelen, heeft geen oogeubük geaarzeld. Te Milaan is een manifest uitgevaardigd door de socialistische vereenïgingen. Het is onderteekend door 84 personen, waaronder 8 Kamerleden van de uiterste linkerzijde. Bij dit manifest woidt de stichting van een bond tot bescherming der vrijheid aangekondigd. De ontbinding der verschillende vereenï gingen had in 33 provinciën plaats. Alleen die vereenigingen, die verklaarden zich aan de wettelijke bepalingen te onderwerpen, bleven verschoond. In het geheel zijn 271 vereenigingen ontbonden verklaard. In de Jïiforma wordt een artikel gewijd aan de onderdrukking van het socialisme, welke de regeering door haar icoup de force" tegen de socialistische vereenigingen beproeft. Het blad verdedigt den maatregel op grond van het revolutionnair karakter der Italiaan- sche socialisten. Ook de Trïbuna keurt het optreden der regeering goed. Te Milaan zijn ook de kasgelden der vereenigingen in be slag genomen. In de kas der club sBenvenuto Cellini" aldaar werd een bedrag van 35,000 lire aan staatspapieren gevonden. Men verzekert dat de paus den wensch heeft uitgesproken het verdere verschijnen van den Moniteur do Rome verzekerd te zien, en bevolen heeft, op de hoogte gehouden te worden van alle maatregelen welke de regee ring nog mocht nemen ten aanzien van den heer Boeglin. B I (i A K IJ E. Naar het Berl. Tageblait uit Sofia ver neemt, hebben de ministers Natschewiteh en Welitschkow verklaard dat geen verdere ver volging van Stambuloiï zal plaats vinden. Eene aanklacht zal tegen den oud-premier niet worden ingediend. De verkiezing van den bekenden, uit het vorstendom verbannen, woelgeest ZankofT tot lid der Sobranje zal vermoedelijk door dat lichaam worden nietig verklaard. AMERIKA. De staatssecretaris van binnenlandsche zaken heeft uit het Iudianengebied een tele gram ontvangen, waarin geconstateerd wordt, dat er regeeringloosheid heerscht. Het land bevindt zich feitelijk in handen van bewa pende benden, de politie is machteloos, straat roof op klaarlichten dag is iets heel gewoons. De Braziliaansche regeering gaf tot nu toe een gratificatie van 100.000 fr. aan de scheep vaartmaatschappijen, die per jaar 10.000 landverhuizers aanbrachten. Die premie is thans afgeschaft. De Chileensche regeering heeft eene alge- meene amnestie uitgevaardigd voor staat kundige misdrijven, gepleegd voor Augustus 1891. Yan eene begenadiging van lieden, dia zich na den val van president Balmaceda tegen de regeering hebben verzet, wil zij echter niets weten. C II I 8 A. Volgens een officieele depêche gisteren te Shangai ontvangen heeft den 24n dezer een veldslag plaats gehad aan den Chineeschen oever der Yalu-rivier. Bijzonderheden ont breken nog, JAPAN. Uit Jokohama wordt van gisteren gemeld De voorhoede van het Japansche leger heeft de Chinèezen den 23sten dezer uit hunne versterkte positie aan den Noordelijken oever der Yalu verjaagd. Men geiooft, dat een groote veldslag tusschen het Japansche leger en de Chineesche verdedigers van Mantsjoerije op dit oogenbhk geleverd wordt bij het fort Kiuren. Een alhier ontvangen telegram meldt een nieuw gevecht benoorden de Yalu-rivier, op Donderdag. De Japanners tastten een Chi- neesch leger van 3500 man aan en versloegen het. De Londensche bladen bevatten een bericht uit Tokio, van Donderdag, volgens hetweik Jamagata den minister van oorlog per tele graaf kennis gaf, dat een detachement van 1600 man infanterie in den ochtend van den 24sten de Yalu overstak en den vijand aan viel, wiens macht bestond uit C00 man cava lerie en 100 infanterie. Deze namen de vlucht; hunne verliezen bedroegen 20 man aan dooden en gewonden. Officieele Berichten. Bij kou. besluit is benoemd tot dir. van het kabinet der Koningin jhr. mr. P. H. Gevers Deynoot, thans reterendaris, tijdelijk belast met het beheer van dat kabinet. Bij kon. besluit is mr. A. Loudon, O.-I. ambtenaar met verlof, laatstelijk voorzitter van de landraden te Pekalongan en Bataug, met ingang van 1 November a.s. belast met de waarneming der betrekking van referen daris Bij het departement van koloniën. SCHIEDAM, 27 October 1891. Naar wij vernemen, heeft zich ook hier ter stede eene commissie gevormd tot het bijeenbrengen van gelden voor het fonds ten behoeve der nagelaten betrekkingen van ge sneuvelde militairen in Nederl. Indië, be staande uit officieren en oud-officieren der schutterij. In het café Sanders aan de Hoofdstraat alhier is door onzen stadgenoot H. Thijssen, machinist aan de stearine-kaarsenfabriek jApollo", ten toon gesteld eene door hem in zijne vrije uren geheel van gesmeed ijzer ver vaardigde stoommachine in miniatuur van -U p.k., waarover door hem circa een jaar is gewerkt. Voor vakmannen is deze proeve van handen arbeid zeker bezienswaardig en zoodra de ketel, die Thijssen voornemens is te maken, zal gereed zijn, waardoor de machine in staat wordt gesteld te werken, zal het geheel een bewijs leveren van hetgeen geduld, vol harding en liefde tot het vak vermogen. Maandag wordt het gevolg van de Ko ninginnen op het Loo verwisseld en zullen alsdan bij HH. MM. dienst doen: graaf Van Limburg Stirum, kamerheer; ritmeester jhr. Van Tets, adjudantluitenant graaf Durnon- ceau, ordonnance-officier, terwijl vanwege het kabinet der Koningin wordt toegevoegd de hoofdcommies baron Van Zuylen van Nyevelt. De heer M, Sijmons wijst in de AT. Rolt. Ct. op de wenschelijkheid dat te Rotterdam een proef worde genomen met het Liernur-stel- sel. Hij beroept zich op de ervaring van Am sterdam, waar men vroeger geen raad wist met de stoffen, maar nu door de bewerking met zwavelzure ammoniak f30,000 'sjaars winst maakt. Daarentegen kost thans te Rot terdam de doorspoeling in de huizen f 25.000 aan water, waarmede nog slechts een derde is geholpen. En dan voert men dit alles in de Maas waaruit dan het water voor de drink waterleiding wordt genomen. Van het »Leger des Heils" zal op 28 Oc tober de uweek van gebed en zelfverlooche-- ning" beginnen. Alle officieren, soldaten en vrienden van het Heilsleger zullen gedurende die week giften afzonderen, door te bezuiniging op voedsel, kleeding en andere zaken, welke giften door kolonel Oliphant, Prins-Hendrik kade 431, Amsterdam, zullen worden ontvan gen, en op dejaarlrjksche balans verantwoord. In de oproeping tot deze inzameling wordt vermeld dat de officieren van liet Heilsleger in Nederland gedurende het afgeloopen jaar hebben besteed 90,000 uur aau huisbezoek - dat er werden gehouden 12,000 bijeenkom sten, waarbij 5000 hunne zonden beleden heb ben, en dat er een mïllioen exemplaren wer den verspreid van iRe Oorlogskreet'" en »De Jonge Strijder", 5 S. Eoo liet Gode behaagt, vieren de Heer P. VAN DER VELDEN Cz. Y"* en MejulTr. Vv. C. VAN DER VELDEN, Krommenhoek |2« aanstaanden Woensdag, 31 ;n October, hun Hunne danklare Kinderen en Kleinkinderen. Mijn hartelijken dank. voor de blijken van belangstelling en dealneming, gedurende de ziekte en bij het overlijden mijner geliefde Echtgenoote ontvangen. A. J. R. TER LINDEN. De COMMISSIE voor de GEMEENTE- DRINK WATERLEIDING van SCHIEDAM zal op Donderdag 8 November a.s., des namiddags ten twee ure, in liet open baar ten Raadhuize aanbesteden: Aanwijzing 31 October a.s., voormid- dags ÏO uur, op het terrein. Bestek en teekening ter inzage, en a 2ër cent leder le verkrijgen, bij den Direc teur der gemeentewerken. Ot' des avonds ten 8 ure, Punten ter behandeling Jaarverslag, Rekening en Verantwoording. Benoeming van Leden in het Bestuur. J. H. K EISER, Secretaris.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2