It Gemengde Berichten. 200 spoedig mogelijk In te voeren. Voorsteller en inleider dr. Ph. Koperberg, van Leeu warden, en 2o. Dient de geneeskundige raad pogingen aan te wenden ïot bevordering van de toe passing der bioed^erum-beliandeüng van diphtheritis-Iijdere Inleider dr. J. Baart de la Faille, van Groningen. Zooals de BalJcerscourant reeds mededeelde, •wordt er eene werkstaking onder de bakkers gezellen in ons land voorbereid. Naar De Tijd mededeelt, zullen de leden van den R. K. Bakkersgildebond daaraan niet deelnemen, er zijn door de ^Christelijke Bakkersvereeniging" stappen gedaan om de uitvoering van het plan te verijdelen. Overigens is, merkt De Tijd op, een werkstaking van bakkersgezel len te Amsterdam zeer moeilijk, zoo niet onmogelijk, wijl er, wegens het groote getal patroons, slechts zeer moeilijk een organisatie tot stand zou kunnen komen. Wat daar echter bezwaarlijk zou gaan, zal in steden als Haar lem, 's-Gravenhage, Rotterdam, Leiden enz., waar de fabrieken en de coöperatie domi- neeren, wel mogelijk wezen. Het bestuur van den R.-K. Bakkersgildebond heeft dan ook zijne afdeelingen in genoemde steden aange spoord, om in buitengewone vergaderingen maatregelen te beramen om werkstaking te voorkomen. Verder werd aan De Tijd verzekerd, dat de kassen van de meeste neutrale vereeni- gingen, en met name die van den Gezellen- bond, in treurigen toestand verkeeren, zoodat de leiders der beweging eene zware verant woordelijkheid op zich zouden laden, wijl zij niet in staat zouden zijn de stakers financieel te steunen, en van dezen zeer velen gevaar zouden loopen door de staking werkloos te worden. De directeur van het bureau voor denin- dustrieeien eigendom brengt ter kennis van belanghebbenden, dat aan zijnbureaugedrukte exemplaren zijn te verkrijgen van eeneaan- wijziug van alle formaliteiten, in acht te nemen \óor en bij de aanvrage om inschrijving van fabrieks- en handelsmerken, zoowel wat betreft de intet nationale inschrijving in Neder land, Frankiijk. Spanje, Portugal, België, Zwitserland en Tunis eii de koloniën der vier eerstgenoemde rijken, ad f55 per merk, en wat betreft de inschrijving alleen in Neder land, ad flO per merk. Ingevolge art. 17, laatste lid, der wet van 30 September 1803 (Staatsbladno, 146) is de prijs per exemplaar 50 cents, te valdoen bij vooruitbetaling, desverlangd per postwissel, houdende tevens de aanvrage om toezending, of in post/egels van f 0.12M of van honger be drag. Stct Op het te Antwerpen gehouden internatio naal congres van papierfabricage is besloten: lo. tot de oprichting van een intei natio- nalen boud van papierfabrikanten, bestaande uit drie afgevaardigden van elk land. 2o. Het congres verklaart, dat de hoofdoor zaak van het kwaad, waaraan de Europeesche papierfabrikatie lijdt, is toe te schrijven aan de overproductie, waardoor de prijzen van het papier zoodanig gedrukt zijn, dat de meeste fabrikanten met verlies werken. Aan de per manente commissie van den bond wordt opge dragen de middelen op te sporen, waardoor deze overproductie zal ophouden, teneinde deze middelen aan een later te houden inter nationaal congres voor te leggen tot het nemen van een besluit. Het wijst de commissie als eerste middel aan een wekelijkschen stilstand van alle papiermachines, en verklaart dat de aanne ming van de/en maatregel een zeer groot voordeel zou bieden de mogelijkheid van eene rustpooze voor werklieden en beambten der papierfabrieken, welke de onafgebroken gang der fabrieken hun niet veroorlooft. Een ander middel zoude kunnen zijn de vermindering der jaarlijksche productie van ïederen fabrikant op den grondslag van dien van het jaar te voren. Bij de firma Krupp te Essen is volgens de Besidentielode een telegram uit China ontvangen, meldende dat onze vroegere land genoot, de heer A. Hekman, die als Ounnery- Officer (geschuts-officier) sinds verscheidene jaren belast is met het onderrichten der Chineezen in het gebruik der Krupp-kanonnen, benoemd is tot kolonel en bovendien de Roode Knoop en de orde van de Pauwenveer heeft ontvangen. Te Schelluinen bij Gorinchem is de heer D. Maandagavond, door de duisternis misleid, van den kanaaldijk gevallen. Hij kwam zoo danig op het hoofd ,.eder, dat hij kort daarna overleed. Te Groningen wordt de laatste hand gelegd aan een logement en koffiehuis voor geheel onthouders, de grootste inrichting van dien aard in Nederland. Het gebouw bestaat uit drie verdiepingen. In het benedengedeelte vindt inen een ruime koffiezaal, een groot lokaal voor het houden van vergaderingen, een vertrek voor kleine bijeenkomsten, een conciërgewoning en een bediendenkamer. De tweede verdieping bevat een zeer groote zaal voor vergaderingen, alsmede de bestuurskamer en een badkamer voor reizigers. Op de derde verdieping zijn 5 nette en ruime logeerka mers, die gemakkelijk tot 10 kunnen worden vermeerderd. Voor licht en lucht is gezorgd op eene wijze, die moeilijk verbeterd kan worden. De afdeeling Groningen heeft hier door van het bouwterrein, haar voor dit doel door mej. De Ranitz geschonken, een uitste kend gebruik gemaakt. Daar dit onthouders gebouw hoopt de vereeniging te protesteeren tegen den alcohol; het geeft aan vreemde lingen ruimschoots gelegenheid om buiten hotels met vergunning" te logeeren. (P. Q. O.) Men schrijft uit Drente aan het £f. v. d. j). Over de opbrengst van de jacht wordt in 't algemeen dezen herfst geklaagd. Hazen zijn er tamelijk veel, doch patrijzen bijna overal zeer weinig. Er zijn velden waar de jagers geen enkele meer ontdekken. Zeer weinige worden er dan ook geschoten en deze, vooral jongen, zijn peperduur. De houtsnippen be zorgen inenigen jager nogal een buitenkansje. Korhoenders ontspringen door hunne schuw heid gewoonlijk den dans. De prijzen van wildsoorten zijn hierhazen pt. m. f 2, patrijzen f0.90 a 1.10, houtsnippen f 1.50 a. 1.75, watersnippen (bokjes) f 0.30, korhoen ders f '1.50 a 1.75, konijnen (wilde) fü.40. Twee Duitschers, die Donderdag bij een manufacturer te Nijmegen voor f 6 een reis deken kochten, betaalden met een bankbiljet van 50 dollars, berekend op f 122.50 en ont vingen dus f 116.50 terug. Toen dit biljet gistermorgen bij een kassier ter inwisseling werd aangeboden, moest de nieuwe eigenaar tot zijn ontsteltenis vernemen, dat hem wel niet een vaisch, maar toch een niet meer gangbaar biljet in handen was gespeeld. Bedoeld biljet werd 17 Februari 1864 uit geven door jTlie Confederated States of America". Men schijnt nu den dader van den moord te Doetïchem in het noorden te zoeken waar Heres Brouwer vroeger moet hebben gewoond. Althans, naar wij vernemen, zijn Donderdagavond de rechter-cosnmissaris en de officier van justitie van Arnhem naar Win schoten vertrokken, teneinde met de justitie in dat arrondissement onderzoekingen te hou den. (A. C.) De jager Frans Beens, uit Rozendaal, heeft onder de gemeente Wouw een varkensdas geschoten, een der grootste en zeldzaamste soorten. Het eerste schot trof het dier in den rug, doch de jachthond durfde hem toen nog niet aaneen daaropvolgend tweede en derde schot velde hem neer. Het dier is bestemd voor het museum van de Antwerpsche diergaarde. Tusschen Vaals (L.) en Aken is een elec- trische tramweg in aanleg. BrielJe. Bij den gemeenteraad is door een der leden het voorstel ingediend belasting op rijwielen te heffen, en wel f5 per jaar voor eiken wielrijder. Maandag overleed alhier in den ouderdom van 72 jaar degepensionneerde loodsschipper le kl. Arie van der Schee, die in de geschie denis van het loodswezen bekendstaat als een moedig, onversaagd eo hoogst bekwaam man, en die bij onderscheidene gelegenheden getoond heeft zijn eigen leven niet te ontzien, om dat van zijn evenmensch te redden. In Buitschiand wordt van ofïicieele zijde be richt, dat vulsella coupons der 3 pCts. certificaten rijksschuld in omloop zijn. Men kan zich voor schade vrijwaren door geen coupons in betaling aan te nemen, daar ze geen wettig betaalmiddel zijn, In geen geval geeft het rijk vergoeding. In Duitschland heeft men proeven genomen met een voedingsmiddel, dat voor paarden ge schikt is gebleken en ook voor menschen bruikbaar geacht wöidt. Het is een soort brood, waarvan hout het voornaamste bestanddeel uitmaakt. De Berlijnsehe tramniaatschappij heeft reeds sedert eenigen tijd hare paarden met houtbrood gevoed en de dieren bevinden zich bij 15 kilogram van dit gebak per dag zeer goed. Eene inrichting te Berlijn levert dagelijks 200 centenaars hout brood af. De bereiding is als volgtdoor een scheikundig proces wordt het hout, in den vorm van zaagsel, tot gisting gebracht, wat bij het vrij rijke suikergehalte van het hout zeer spoedig gelukt. Ook roggemeel en zemelen worden aan een zelfde gistingsproces onderworpen. Van dit alles te zamen maakt men een mengsel van J/3 tot 3/t zaagsel en l/3 tot 1/4 roggemeel met zemelen. Men kneedt dit tot een soort van deeg en vormt het tot brooden, die op de gewone wijze gebakken worden. Er wordt verzekerd, dat op deze wijze ook voor menschen een vrij smakelijk baksel bereid kan worden, dat in den voi ip van kleine schijfjes gebakken, den smaak van beschuit heeft. De prijs van liet houtbrood is 5 mark per cmtenaar. In de haven van Brest is aan boord van den kruiser Arelhuse een stoomketel gesprongen. Vier mannen werden daarbij gedood en zes ernstig gewond, Op het congres tegen het alcoholisme te Ljoo las o. a. dr. Legrain een rapport voor, waar uit de steeds grooter wordende omvang van bet alcohol-misbruik bleek, en waarin ook ge- wezen werd op het schadelijke van het dagehjkscb gebruik van een geringe hoeveelheid spiritus. Uit de mededeeling van dr. Rey, directeur van het krankzinnigengesticht te Marseille, bleek, dat het gesticht, dat nu ternauwernood vol doende is voor Marseille alleen, 20 jaar gelede» de krankzinnigen opnam van 4 departementen, en dat op de stadsscholen meer dan 300 achter lijke kinderen met moeite het onderwijs voigon, waarvan wegens stompzinnigheid een even groot aantal buitengesloten blijlt. Als maatregelen ter bestrijding kwamen ter sprake: Staatsmonopolie van de bereiding van gezuiverde» alcohol, belasting op den vei koop, herstellingsoorden voor alcoholisten en beperking van debiet, dit laatste door een geringe wijziging der wet op de patenten. Het is namelijk in Frankrijk aa» een handelaar veroorloofd verscheidene artikelen te verkoopen tegen éen patent voor het hoogst, aangeslagene. Zoo drijven de kruideniers meest allen, buiten hun waren, handel in spiritualia, zonder voor dit laatste patent te betalen. Meer dan 25 procent van het debiet zou allicht ver dwijnen, zoo het gouvernement op elk artikel het volle recht toepaste. Zoo niet, dan bestaat gevaar, dat Frankrijk door den afcobo! zijn zedelijke» en physieken ondergang te gemoet gaat. De lichtende plekken op de planeet Mars zij» dezer dagen opnieuw aan de ordo geweest i» de academie van wetenschappen te Parijs, De Heer Bigourdan betoogde, dat die licht plekken, welke thans geheel verdwenen zijn, veroorzaakt moeten zijn door de zonnewarmte, welke ijs aan de Noordpool der planeet deed smelten. Zij kwamen voor in den zomertijd van Mars, een tijd als onze Augustusmaand. Maar als men bedenkt, dat de zonnewarmte op Mars niet half zoo sterk moet zijn als op onze aarde, dan vraagt men, hoe het komt, dat daar het ijs zoo gauw smelt. Men zou zoo tot de gevolg trekking komen, dat Mars niet een meer of minder welgeslaagde kopie van onze aarde is, maar dat in menig opzicht de toestanden op die planeet heel anders zijn. Voor de verzameling Australische postzegels van* Castle, den vice-president van de Londenscbe verzamelaars-club, hebben de handelaars Stanley Gibbons de kleinigheid van 10,000 pond sterling betaald. Dit is de hoogste prijs, die ooit voor een postzegelverzameling is betaald. »Er is wèl gevaar, Dooi Luigi, en ik doe het alleen op uwe verantwoording en voor zes lire. Ik wil mijn leven niet voor niets wagen." De toon van den jongen zeeman was zoo rustig en hij sprak zoo beslist, dat Don Luigi niet anders kon doen dan toegeven. Hij betaalde wat Checco vroeg en deze maakte zich gereed om de vaart te ondernemen. De zeilen hingen, toen hij ze geheschen had, slap legen den mastzij werden door geen zuchtje bewogen. Pover a Italia!" riep Don Luigi, toen hij in de boot plaats genomen had»er is geen aasje wind." »Wij zullen meer krijgen dan ons lief is, als wij maar eerst de rotsen van Capri achter ons hebben. Ziet gij ginds in de verte die lange witte streep schuim Dat voorspelt storm. zOnzin, Checcovaar gerust af." De jonge visscher antwoordde niet, maar greep de riemen en hanteerde die met zooveel kracht, dat de boot met groote snelheid over de nog effene watervlakte schoot. Doch ofschoon Checco, in plaats van zich meer met ijdele praatjes af te geven, aan den arbeid was getogen, die hem opgelegd en waarvoor hij betaald was, had hij met de gevatheid, den Zuid-Italiaan eigen, zeer goed begrepen, dat Don Luigi iets geheel bijzonders op het vasteland te verrichten had en niet tevergeefs over alle bezwaren was heen gestapt. Hij wist welk .vleesch hij in de kuip bad. De vader van den jongen heer, een zeer gegoed advocaat te Napels, bad eenige jaren geleden te Positano land aangekocht en zijne bezitting van jaar tot jaar uitgebreid, zoodat hij een der voornaamste grondeigenaars in den omtrek geworden was. Daarbij kwam, dat Checco niet lang geleden gewaargeworden was, dat Don Luigi Castaldi begonnen was het hof te maker, aan een arm maar zeer schoon meisje, Carmela Cioffi. Carmela ging door voor de parel voor de golf van Salerno. Checco zelf had oogen op het meisje geworpen en met de scherpte van blik, der ijverzucht eigen, had hij, nog voor iemand anders op de gedachto was gekomen, in den rijken jongeling een medeminnaar gezien. Zekerheid voor zijn vermoeden had hij nog nietwant een vermoeden was het slechts, wat door invloed van den hartstocht reeds tot overtuiging was geworden. En het gevaar, dat hem van deze zijde bedreigde, was niet gering. Een rijke, jonge vrijer, die het arme visscherskind een heerlijke toekomst, vrij van atbeid en zorgen, kon aan bieden en hij, een arme zwerver, die van zijn handenarbeid moest leven en slechts even kon rondkomenhet verschil was te groot om het meisje het hoofd niet op hol te brengen en haar van hem af te keeren. Zelfs als Carmela hem een goed hart toedroeg en ook hiervan was hij nog niet eens zeker, omdat het plaagzieke, moedwillige meisje zoo moeilijk te genaken was zelfs dan zou de kans zich allicht nog teu gunste var) Don Luigi keeren. En dan Checco durfde er niet aan denken, wat er dan van komen moest. sZes lire riep Don Luigi weer op sarrenden toonstik zou wel eens willen weten, wat je met al dat geld doen wilt." »0 Madonna Mia," antwoordde Checco, »zes lire is niet zoo veel." sNiet zoo veel? Van zes lire kan je toch met je moeder een ronde week leven, en dat in éenen dag te verdienen Wat doe jo dan met de ver dienste van de andere zes dagen Ik denk, dat je er effecten voor koopt, Checco!" Checco trok verachtelijk de schouders op. Hij wist te goed dat Don Luigi hem wilde plagen. Ja, hij had in de laatste twee jaar vierhonderd lire kunnen oversparen, en hij wilde nog meer overleggen om een huisje te kunnen koopen, eenig bedrijf aan te vangen en met Carmela te trouwen. Daartoe gunde hij zich nauwelijks het noodige, want hij wist dat hij het eenigs- zins ijdele aan het uiterlijk hangende meisje niet met ledige handen kon tegentreden. Maar hij wist ook dat dit alles niets beteekende, vergeleken met de rijkdommen, die Don Luigi aan hare voeten kon leggen. Viordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 6