Onder 'dé Camorristen. A". 1894. Vrijdag 2 November. N°. 8652. e u i I i e t o n. Achtenveertigste Jaargang. Biiitenlaiiclsclie Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. «CeiBACï BOTBttSIBAAT ff O. doitschiasd. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per pose, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50, 0.10. Advertentieprijs; van 110 gewone regels me inbegrip van eene Courant, 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Naar verzekerd wordt, zal aan graaf Caprivi ■de titel van kolonel-generaal der infanterie met den rang van veldmaarschalk worden toegekend. Ook is er sprake van de instelling van een post van vice-kanselier om de regeering in den Rijksdag te vertegenwoordigen. De mi nister van financiën dr. Miquel zou als zoo danig worden aangewezen. De Kiln. Ztg. meent te weten dat de keizer het verzoek om ontslag van minister Von Heyden zou hebben aangenomen, en dat deze voor eene andere positie in aanmerking zou komen. In de gisteren te Berlijn gehouden zitting der algemeene synode deelde de voorzitter mede, dat de keizer zich bij de ontvangst van het bestuur aldus uitlietde algemeene synode moest in verzoenenden geest arbeiden en niet, gelijk politieke lichamen, naar partij oogmerken bandelen. De keizer billijkte overi gens het ontwerp voor de nieuwe agenda en voegde er aan toede godsdienst is een macht, waarvoor zelfs omverwerpende krach ten blijven staan. De Norddeutsche Allgemeine Zeitung blijkt op belangwekkende wijze haar draai geno men te hebben. Ze heft den sgrooten ban", die op de conservatieve agrariërs lag, plech tig op, en geeft het verlangen op dat de con servatieve partij zich van de uiterste rechter zijde zal afscheiden. Naar hare evening ver wacht de regeering dat de geheele con servatieve partij, ook het deel dat de agrarische beweging maakte, loyaal en met goede resultaten achter des keizers banier ziet scharen en medewerken zal. De Ereuxzeitung deelt mede dat de conser vatieve partij tijdens de aanstaande zitting van den Rijksdag de hervorming van de suikerbelasting zal te berde brengen, en dezen minimum-eiscli zal stellen datde tegenwoordige bepalingen op exportpremiünjbehouden blijven. De Eeueste Nachrichten beweert dat er thans werk van gemaakt zal worden om het nationale gedenkteeken voor Moltke te ver krijgen. Zoolang Caprivi aan het roer stond, zouden hooge militaire persoonlijkheden te vergeefs pogingen hebben aangewend om de zaak door te drijven. Tusschen Moltke en Caprivi zou steeds een groote antipathie heb ben bestaan, zoo zelfs, dat de eerste met zijn afscheid zou hebben gedreigd, toen keizer Friedrich indertijd Caprivi tot Moltke's eerste hulp aan het hoofd van den generalen staf wilde benoemen. Uit deze mededeeling blijkt, op welke sterke antipathieën de gevallen rijks kanselier ook in hooge militaire kringen stootte. De Pruisische regeering heeft aan verschei dene provinciale landbouwvereenigingen de vraag gesteld of misschien dringende fokkerij- belangen eene beperking van het verbod be treffende den invoer van vee uit Nederland wenschelijk maakten. De tot nu ontvangen antwoorden waren echter volstrekt ontken nend; men wilde van geene beperking weten. F R A N K R IJ K, In de vergadering der begrotingscommissie heeft de rapporteur Doumer het ontwerp van den minister Poincaré aan een vrij ernstige critiek onderworpen. De heer Doumer bracht in herinnering, dat bij de vorige ontwerpen werd bepaald dat de meerdere opbrengst der progressieve successierechten zou dienen tot ontlasting der onbebouwde eigendommen, en drong er op aan dat een dergelijke bepaling weder in het nu aanhangige ontwerp zal wor den opgenomen. De voorzitter van den Parijschen gemeente raad, de heer Champondry, heeft een lang durig onderhoud gehad met den directeur van het Crédit fonder 'Christophle over den voorgestelden ondergrondschen spoorweg. De heer Christophle verklaarde dat, zoodra de gemeenteraad en de regeering het over den aanleg eens geworden zullen zijn, hij zich borg stelt voor de totstandkoming van het ontwerp. De Petite Eépulligue frangaisevervolgd wegens beleediging der magistratuur, is vrij gesproken. Enkele Parijsche ochtendbladen hebben gisteren melding gemaakt van het in hech tenis nemen van een officier, die aan het ministerie van oorlog betrapt zou zij a op spionnage ten behoeve van een buiten- landsche mogendheid. Dat bericht, mede gedeeld zonder bijzonderheden, schijnt juist te zijn. De Temps bevestigt het, zonder meer. De Soir geeft den naam van den officier Dreijfus zou hij heeten, kapitein, 35 jaar. Een ongeveer een jaar geleden wegens spion nage veroordeelde vrouw zou de schuld van den genoemden officier en zijn relaties met een Italiaanschen spion hebben verklapt. B EL G IE. Onlangs heeft door de bladen een bericht de ronde gedaan, dat de regeering voorne mens zou zijn, een «Ministerie van Arbeid" in te stellen. Volgens den Courier de Bruxelles bestaat zulk een voornemen volstrekt niet. Hoog stens zou men er in regeeringskringen over denken, een afdeeling «Arbeid" aan het de partement van landbouw en nijverheid toe te voegen. Te Gent hebben Maandagavond vechtpar tijen plaats gehad tusschen socialisten en anti-socialisten. De leden eener anti-socia listische werkliedenvereniging brachten een serenade met fakkellicht aan de gekozenen in de provinciale Staten. Groepen van socia listen beproefden den stoet te verbreken, de «Marseillaise" en «De Ylaamsche Leeuw" klonken tegen elkaar in. Hier en daar vie len klappen, ook van de zijde der politie die door de werklieden werd toegejuicht. Er waren verscheidene gekwetsten. ENGELAND. In een gisteren te Edinburg gehouden rede voering, heeft lord Salisbury ten aanzien van de opheffing van het Huis der lords gezegd, dat de minister-president lord Rosebery gee nerlei macht had om beroep te doen op een referendum. Eene dergelijke resolutie van lord Rosebery zou ongetwijfeld door het Lagerhuis worden aangenomen tegen den wil van de meerderheid in Engeland en Schotland, maar zij zou geenerlei zedelijk gezag bezitten. Geen enkele resolutie tot wijziging van het Hooger- liuis zou ooit door de lords worden goedge keurd. Ongetwijfeld staat het aan de natie om over alle groote politieke quaestiën te beslissen, maar spreker gelooft niet dat de natie bet Huis der lords zou omverwerpen, alleen met de bedoeling om aan Ierland home- rule te kunnen geven. Dinsdagavond ging te Londen algemeen het gerucht dat de czaar dood was. Een voort varend avondblad verspreidde 's avonds laat zelfs een extra editie, waarin stond dat het doodsbericht reeds aangeplakt was. De prins van Wales gaf een wenk dat het gelogen was. De redactie van bedoeld blad zag zich toen genoopt de valsch gebleken tijding weer in te trekken. Intusschen waren reeds dui zenden exemplaren verkocht, waarmee de venters een rijken buit binnen hadden gehaald. Inmiddels ontvingen de prins en de prinses van Wales zoo ernstige berichten over den toestand van den czaar, dat zij overijld be- Roman van WA LD EM AR URBAN. EERSTE HOOFDSTUK. Welnu, Checco," spotte Don Luigi weder, «Ik weet nog niet, wat je met zooveel geld wilt beginnen. Ik geloof vast, dat je er papieren voor koopt." »En waarom niet 7 Een spaarpotje kan nooit «Bahwaartoe op jou leeftijd al te sparen, s kunt altijd wel zooveel verdienen, dat je met j« moeder kunt rondkomen. Maar wacht, je wilt misschien trouwen." *En als dat zoo eens ware, Don Luigi, zou o dat zoo verwonderen 7 Dat doen wel meer jonge kerels." *Ja, soms veel te gauw. Maar met wie wil je dan trouwen 7 Sla je misschien een oogje op de mooie Carmela, zeg 7" Checco zeide niets, maar kleurde, en dit zeide Don Luigi meer dan woorden, Carmela te mogen bezitten was des jongelings hoogste wensch, zijn droom, zijn leven, het denkbeeld, dat zijn gan- sche hart deed trillen, hem steeds nieuwen moed en lust instortte, en nochtans had hij het nooit gewaagd er met iemand over te spreken. Toen hij nu zijn hartsgeheim ontdekt zag, er op half plagenden, half honenden toon over hoorde spreken, toen was hij geraakt. Dit deed hem het bloed naar het hoofd stijgen en verlegen voor zich kijken. Don Luigi glimlachte om zijne verlegenheid, zette zijn lorgnet op den neus en liet zich spotlend ontvallen «Arme kerel 1" Ofschoon die woorden slechts half luid werden uitgesproken, Checco had ze verstaan en zij hadden hunne uitwerking niet gemist. De jonge visscher was arm, ja, maar hij had zijn eergevoel, zijne illusion, zijne verwachtingen op een deel van het genot des levens. Daarbij bezat hij het ontvankelijk karakter, het licht ontvlambaar gemoed, waardoor zich de bewoners van zuidelijk Italié van noordelijker volken onderscheiden, en hoezeer gewend aan onderdanigheid voor maat schappelijk hooger geplaatsten, trof deze hoon hem diep. Een trek van wilde wraakzucht vloog over zijn gezicht en zijn fonkelende blik mat het tegenover hem zittende heerschap van het hoofd tot de voeten, 't Was of hij bepeinsde wat van dien knaap zou overblijven, als men hem beroofde van zijn ïjdelen opschik en hoe weinig moeite het hem zou kosten hem buiten boord te werpen. En dat verstoutte zich hem een armen kerel te noemen Don Luigi scheen ook te begrijpen, dat hij verstandiger deed den jongen man niet meer te tergen. Wanneer zij weer vasten grond onder de voeten hadden, dan zou hij zich niet meer behoeven in te binden. Daarom hield hij zich verder stil. Zij waren reeds tot op aanmerkelijken afstand van het eiland en zagen van minuut tot minuut den wind toenemen. Bijwijlen werd de boot door een rukwind zoo sterk op zijde geworpen, dat Checco met de meeste zeemanschap niet kon beletten dat zij water schepte. Don Luigi schoof van den eenen kant naar den anderen om zich tegen het overslaande water te beveiligen. En toen de golven al hooger en hooger stegen, toen begon hij te beseffen, dat hij ongelijk, de jonge schipper gelijk gehad had met lxem te waarschuwen. «Werp het zeil neer, Checco 1" riep hij, «wij slaan om 1" Checco wierp een bezorgden blik naar de lucht, waaraan zich de wolken al dichter en dichter opeenpakten en ook nog met onweer dreigden. De wind kon ze nog uiteendrijven, maar het was evengoed mogelijk, dat ze zich boven Jhun hoofd zouden ontlasten. In elk* geval, er stond hun niet veel goeds te wachten. »Yan omslaan is vooreerst nog geen sprake," antwoordde Checco; «maar wij kunnen het roer verliezen, en dan «En dan 7" vroeg Don Luigi en keek naar het op het oog niet te stevige roer.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1