1 kennisgeving. A0. 1894, Zaterdag 3 November. N°. 8653 KENNISGEVING. Achtenyeertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Baiten 1 andsche Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. GOUR A I.BONN2HENTSPBHS, per kwartaal franco per post, door liet geheele Rijk A&onderlijke nomrners t 1.85. 2.50. - 0.10. RritEAU: BOTGRIIKiAT 9 O. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels me inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer- O.lu Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Inrichtingen welke gevaar, schade of kinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en wethouders van Schiedam, Gelet op art. 8 der wet van den 2den Juni 1875 Staatsblad no. 95) Geven kennis aan de ingezetenen dat op heden aan "W. F. TAK en zijne rechtver krijgenden vergunning verleend is tot uit breiding zijner branderijen aan de Noord- mi nrs. 30 en 32, kadaster sectie A nrs. 1024 en 1025, te zamen met éen stoomwerk tuig van 6 paardenkracht en ketel met een verwarmingsoppervlak van 5 M-. Schiedam, den lsten November 1894. Burgemeester en wethouders voornoemd, VISSER, L.-B. I)e secretaris VERNÈDE. .-handel ln sterken drank. Burg .«ester en wethouders van Schiedam brenge_ ingevolge art. 5 der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap, <istaatsblad n°. 118 van 1885), ter openbare kennis, dat bij lien is ingekomen een ver zoekschrift om vergunning tot verkoop van sterken drank in liet klein, van P. H. BROUNS, voor het huis, staande aan den Lengen Achterweg no. 51. Schiedam, den lsten November 1894. Burgemeester en wethouders voornoemd, VISSER, L.-B. Be secretaris VERNÉDE P It A N K R IJ K. Casimir Périer heeft, het doodsbericht van den keizer van Rusland ontvangende, een telegram van rouwbeklag gezonden aan den troonopvolger en de keizerin. De minister van marine heeft bevolen dat alle vlaggen halfstok moeten worden gehe- schen. lieden zal een lijkdienst in de Rus sische kapel gehouden worden. De minister van financiën heeft de be- grooting.scommhsie onderhouden over de nieuwe drankwet. Men werd het vrijwel eens, alleen niet over de oude kwestie van liet privilege, toe te kennen aan de hoeren die wijn maken, zoogenaamd alleen tot eigen gebruikde »bouilleurs de cru". De com missie wil dit privilege afschaffen, de minister heeft verklaard, dat hij het in de Kamer zal blijven verdedigen. Door den minister van marine werd voor de commissie betoogd, dat versterking van Frankrijks oorlogsvloot gebiedend noodig wordt, nu Engeland, Italië en Duitschland zooveel gedaan hebben, en riog doen, voor tonne marine. De minister is voornemens, in 1895 te beginnen met den bouw van twee pantserschepen die een snelheid van 23 knoo- pen in het uur moeten kunnen bereiken de daartoe noodige gelden zullen gedurende drie jaren te vinden zijn door het vermin deren van het reserve-eskader der Middel- landsche zee met 5 schepen. De directeur van de Intransigeant is door het hof van assises der Seine vrijgesproken Henri Rochefort werd daarentegen bij ver stek veroordeeld tot 3 maanden gevangenis en 500 francs boete. Paul Reclus, Pouget, Alexander Cohen, Du- prat en Constant Martin zijn wegens deelname aan vereenigingen met misdadig doel bij ver stek veroordeeld tot 20 jaar dwangarbeid. Officieus is omtrent de zaak Dreyfus nog niets anders medegedeeld dan een korte nota, waarin nog altijd bijna veronderstellender wijze gesproken wordt. Toch moet het een feit. zijn dat de genoemde officier reeds eenige dagen geleden in hechtenis genomen is en bekend heeft. Dreyfus is kapitein bij het 14e regiment artillerie, heeft de hoogere krijgs school afgeloopen en is daarna werkzaam ge steld aan het ministerie van oorlog, onder de hevelen van den chef van den generaiert staf. Hij is Israëliet, verwant aan de familie der groote industrieelen te Muhlhausen, en getrouwd met de dochter van den rijken koop man in diamanten te Parij«, Hadamanl. De Autorité noemt Dreyfus een hartstochtelijk speler. Algemeen wordt verlangd dat de sluier over dit geval geheel door de regeering worde opgelicht, en wel zeer spoedig. De meeste ochtendbladen laten zicli in dien, geest uit. De Figaro zelfs in een Premier-Paris. De misdaad moet niet gepleegd zijn ten voordeele van Italië, maar van Duitschland en Oosten rijk, aan welke landen de namen zouden zijn medegedeeld van de derwaarts met geheime opdrachten gezonden officieren. liet verraad zou dau inderdaad zich nog slechts bepei ken, gelijk het regeeriogs-communi^ué ook vermoe den doet, tot eenige weinig belangrijke punten. DUITSCHLAND. liet eerst gisteravond na 7 uur te Berlijn bekend geworden betrouwbaar bericht van bet overlijden van den keizer van Rusland heeft, hoe men er ook door de voorafgegane tijdingen omtrent het gevaarlijke van den toestand waarin de zieke verkeeide, op voor bereid was, algetnecne deelneming gewekt. Ilouderden mensehen stonden voor het ge bouw van het Russische gezantschap en vroe gen telkens om bevestiging der in omloop gebrachte geruchten. Naar verzekerd wordt, zal graaf Herbert von Bismarck weer in staatsdienst treden. De Kremseiig. dringt er op aan het depar tement van koloniën af te scheiden van het ministerie van buitenl. zaken en een afzonder lijk ministerie van koloniën in te stellen. De landbouwersbond heeft het plan opgevat, naar aanleiding van de vervanging van graaf Caprivi en graaf Eulenbufg door prins Hohen- lohe en Von Kóller, een deputatie aan den kei zer te zenden ter overhandiging van een adres. De conservatieven hebben het voornemen kenbaar gemaakt een amendement op de sui- kervvet, die bij den Rijksdag in behandeling komt, in te dienen. De strekking er van zou zijn de thans bestaande uitvoerpremiën, die anders in 1897 zouden vervallen, te handhaven. De regeering zal bij den Rijksdag een ontwerp indieneu tot wijziging van de wet op de belasting van gedistilleerd. ENGELAND. "Volgens Daily News, bet officieus orgaan der tegenwoordige regeering, zal bet Parle ment in Februari van het volgend jaar zijn wetgevende» arbeid hervatten. Op eene spoe dige ontbinding van het Parlement, welke sommige uit lord Rosebery's redevoering te Bradford meenden te mogen afleiden, valt dus niet te rekenen. Een deputatie met den burgemeester vau Dublin aan het hoofd heeft den minister voor Ierland, den heer Morley, verzocht om hij de regeering aan te dringen op het, ontslaan van alle leisclie gevangenen, die volgens de Treason Felony Act waren veroordeeld, uitdeEngel- sche gevangenissen. Be heer Morley ant woordde. niet in te zien dat deze gevangenen meer medelijden verdienden dan anderen. Mocht de tijd aanbreken dat hun ontslag uit de gevangenis de kroon zou kunnen zetten op de volledige voldoening aan alle lersehe wenschen. dan was het oogenblik gekomen om het verzoek in overweging te nemen. Niettemin zou hij het aan zijne ambtgenoo- ten overbrengen. EÜSIAS D. Keizer Alexander III is te Livadia gister namiddag te kwart o\er tweeën kalm over leden. Uit Petersburg wordt van gisteren gemeld Hedenavond te 7!/t uur werd door de kanonschoten uit de St.-Petrus-en-Paulus- vesting de dood des czaren den volke verkon digd. Be czaar ontving te tien uur in den ochtend, geheel hij bewustzijn, het laatste oliesel. Alhier is het doodsbericht tegen zeven ure in de straten aangeplakt. Ofschoon niet on verwacht, verwekte het onder de bevolking diepe verslagenheid en rouw. Op do straten bekruiste zich het volk ootmoedig bij het aanhooren \an ue tijding. Te tien uur in den avond werd door den Rijksraad eene plechtige zielemis aangekondigd. Naar men verneemt, zal de proclamatie waarbij de troonopvolger verklaart de regec- ring te aanvaarden, over enkele dagen per post te St.-Petersburg ontvangen worden. Alle schouwburgen en plaatsen van openhaar vermaak zijn geslotenevenzoo de koffiehui zen en dergelijke inrichtingen. Een telegram uit Livadia behelst over de laatste oogenblikken van den czaar het vol gende: Be keizer was bij het volle bewust zijn. De keizerin bleef steeds bij hem. De keizer blies zacht den laatsten adem uit, om ringd door zijn geheele gezin. Van het lijk namen de kinderen en bloedverwanten des czaren afscheid, gevolgd door de hofbeambten, de leden van het keizerlijk gevolg en de paleis- bedienden. De keizeilijke vlag werd op het paleis halfstok geheschen, onder het gebulder der kanonnen. Kort ua 4 ure 's namiddags werd aan keizer Nicolaï Alexandrowitsj op het plein voor het paleis de eed vau trouw gezworen, eerst dcor de hier aanwezige grootvorsten, toen door de hofbeambten en bedienden, militaire beambten enz. O O S T E N li IJ K-U O N G A It IJ E. De Hongaarsche minister van financiën heeft bij de Kamer van afgevaardigden ont werpen ingediend om 9 millioen florijnen te besteden aan den aanleg van spoor weg werken, 2'/s millioen voor stroomregeling van den Donau en '13 millioen voor de voltooiing van den spoorweg van Sziget naar de Galicische grens. De kosten dier werken kunnen worden bestreden uit de saldo's van vorige dienst jaren, tot een gezamenlijk bedrag van 34 millioen florijnen. SPANJE. De Koningin-Regentes heeft den heer Sa- gasta belast met de vorming van een nieuw kabinet. De regeering heeft gunstige tijdingen ont vangen van het oorlogsterrein op Mindanao. De Spaansche troepen slaagden er in, de Agus-rivier over te trekken en zich op den tegenovergestelden oever te verschansen, zon der tegenstand te ontmoeten. Eenige sultans hebben zich onderworpen. I' O K T U G A L. De nieuwe leening van 12,000 conto's de reis (ruim 30 millioen gulden) zal bestemd worden voor den aanbouw van oorlogsschepen, terwijl rente en aflossing zullen woiden ge dekt door invoerrechten der Afi iLaansclie koloniën. Blijkens liet door den minister van marine bij de Cortes ingediende ontwerp wil de regeering de vloot verstolken met 2 kleine pantserschppen, 4 kruisers, 4 korvetten, G kanonneerbooten, 2 aviso's, 4 livier-kanon- neerbooten, 3 torpedojagers, 12 torpedobooten Ie klasse, 20 kleine torpedobooten voor de koloniën, 1 transportschip en 1 opleidings vaartuig. Reeds van verscheidene Engelsi he scheeps werven zijn aanbiedingen ingekomen. T R K IJ E. De sultan beeft aan koningin Victoria de orde van Osmanieh en den prins van Wales het grootcordon der orde van Irntiaz verleend. Een buitengewoon gezantschap, aangevoerd door Schakir pacha, zal die orde teekenen naar Engeland gaan overbrengen.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1