Binnenlandse he Berichten. AMERIKA. De regeering der Vereenigde Staten heeft met nadruk geprotesteerd tegen het besluit der Duitsche regeering, waarbij de invoer van levend en geslacht vee uit Amerika verboden wordt, met de verzekering, dat die maatregel door niets wordt gewettigd. Het bureau voor landverhuizing te Washin- ton heeft een brief van baron Hirsch ontvan gen, waarin deze ontkent ook maareeniger- mate geneigd te zijn om de landverhuizing van Russische Israëlieten naar de Vereenigde Staten aan te moedigen. Integendeel doet hij al wat hij kan om den stroom van landver huizers naar de Avgentijnsche republiek te leiden. De opstandelingen in Peru winnen veld. Volgens gerucht is het Pierola gelukt zich te ontschepen. C H I M A. Volgens indirecte tijdingen te Londen uit Peking moet de keizer, verbolgen over den loop van den oorlog, vast voornemens zijn de oorzaken van liet echec persooniijk na te gaan. Vandaar ook dat hooggeplaatste ambtenaren en andere personen naar Peking zijn ontbo den. De keizer zou o. a. gezegd hebben, dat het onbegrijpelijk is waarom de reus China den dwerg Japan niet vermag te verdelgen Uit Shanghai wordt aan de XeivyorJc Herald geseind, dat de jonge keizerin Yeh-Ehnala zich zelve het leven heeft benomen. Naar men zegt, leefde de keizer in onmin met zijne gemalin, en die onmin liep zoo hoog, dat de keizer haar in het openbaar een slag in het aangezicht gaf. Uit wanhoop over deze belee- diging nam de keizerin vergif in. Yeh-Ehnala was eene nicht \an de keizerin-weduwe, door wier bemiddeling dit huwelijk, tegen den wil des keizers tot stand kwam. Naar verzekerd wordt, hebben de Japansche troepen reeds een der forten van Port Arthur genomen. TWEEDE KAMER DERSTATEN-GENERAAL. Yereeniguig dor gemeente» Rotterdam, Kralhige» en Cliarlois. Verandering der grens tusschcn de gemeenten Rotterdam cn Overscliie, Rotterdam en IJselmonde. Memorie van antwoord. De toevoeging van de landelijke gedeelten van Kralingen en Charlois aan Rotterdam ■wordt, waar noch een afzonderlijk voortbe staan van die landelijke gedeelten, noch de indeeling daarvan bij andere gemeenten op goede gronden kan worden verdedigd, dooi de regeering als de beste oplossing beschouwd. Bovendien is er h. i. geen reden om te vree zen, dat in de toekomstige gemeente Rotter dam op de bijzondere behoeften barer lande lijke bevolking niet behoorlijk acht zal wor den geslagen. Daarentegen zou onvoldoende zorg voor de behoeften der landelijke gedeel ten van Kralingen en Charlois alleszins te duchten zijn, indien men die landelijke ge deelten als afzonderlijkegemeenten liet voort bestaan. Het aantal inwoners der overblijvende gedeelten bedraagt voor Kralingen ongeveer 1600, voor Charlois 1578 en de fmancieele draagkracht van deze gedeelten is gering. Dat voor de toevoeging van Charlois aan Rotterdam zwaanvichtiger en meer urgente redenen bestaan dan voor die van Kralingen, moge juist zijn, toch berust ook laatstbedoelde toevoeging op afdoende gronden, welke zoo wel door de gemeenten Rotterdam en Kra lingen zelve als door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland werden ingezien en gebillijkt. Nu deze uitbreiding van Rotterdam wen- schelijk is gebleken, schijnt het raadzaam haar te gelijker tijd te doen plaats vinden met de toevoeging van Charlois aan eerstge noemde gemeente, waarvan de noodzakelijk heid in het voorloopig versiag wordt erkend. Dit is zeker te verkiezen boven een uitstel, dat waarschijnlijk ten gevolge zou hebben, dat het bestuur der groote stad over een paar jaar wederom verandering zou moeten onder gaan. Splitsing van het wetsontwerp acht de regeering niet wel mogelijk, waar door de vereeniging slechts éene nieuwe gemeente zal ontstaan, waarvan de raad wordt gekozen door de gezamenlijke tegenwoordige ingeze tenen van Rotterdam, Kralingen en Charlois. SCHIEDAM, 2 Kovembcr 1894. Bij kon. besluit is het eereteeken tot be- loonïng van eervollen, iangdurigen werke- lijken dienst bij de schutterij (15 jaar) toege kend aan: F. van Waas, le luit.-adjudaut, en G. M. Wuyster, tamboer, beiden te Schiedam. De groothertogin van Saksen-Weimar heeft aan hare pachters in de gemeente Loosduinen (Valkenbosch) de belangrijke schade, veroor zaakt door den verschrikke'ijken hagelslag op 6 Aug., voor de helft vergoed. Op 30 October 1.1. heeft te Madrid de onder- teekening plaats gehad van een nieuw ver drag tusschen Nederland en Spanje, tot rege ling der uitlevering van misdadigers zoowel in het moederland als in de koloniën. Stct Lombok. De N. B. Ct. ontving heden van haren correspondent te Batavia het volgende tele gram Een tweede kruitmagazijn ten oosten van het paleis te Tjakra.negara is in de lucht gevlogen tengevolge van een schot uit onze batterij te Pagasangan. Gelijk men weet, is in het laatst van Sep tember eveneens een kruitmagazijn te Tja- kranegara door een schot uit Pagasangan in de lucht gevlogen. De te Doesburg gehouden collecte voor de nagelaten betrekkingen der gesneuvelden enz. in Indië heeft f 3I3.63V3 opgebrachtte Middelharnisf 75.47y5te Loosduinen f 39.14; te Oud-Alblas f 100. Uit Pau meldt men aan de 'Standaard, dat de vooruitgang in dr, Kuypers toestand aanhoudt,%zoo zelfs, dat hij eerlang een deel van zijn taak weer hoopt op te vatten. Zoolang deze langzaam voortgaande beter schap mag aanhouden, zullen er, op verlangen van dr. Kuyper zeiven, geen berichten om trent zijn ongesteldheid meer in de Standaard worden opgenomen. De heer A. P. Staalman, die voor het dis trict Helder in herstemming komt, en dien wij, op grond van eene ons gedane mede- deeling, anti-revoiutionnair noemden, schijnt door de Standaard niet als zoodanig te wor den beschouwd. Althans dit blad laat zich volgenderwijs uit: »Dat liet stemmencijfer op den anti-revolutionnairen candidaat, den heer Korver, zoo laag is, bewijêtr, dat men onzerzijds niet ernstig meegestreden heeft". {N. B. Ct.) De IC. v. k. te Hengelo heeft zich per adres tot de Tweede Kamer gewend om te protes teeren tegen de wijziging van de tarieven van invoer- en uitvoerrechten in Indië. De IC. v. k. noemt de verhoogde rechten op den invoer van katoenen goederen onbillijk, daar voor zijden goederen in verband met het tractaat met Duitschiand maar 6 pCt, geheven mag worden. De Kamer hoopt dan ook, dat de Tweede Kamer het ontwerp zoo zal wijzigen, dat voor katoenen manufacturen als tot nu toe 6 pCt. worde geheven of wel het wetsontwerp zal verwerpen. In de Amst. Ct. deelt een inzender het volgende mede van een gepensionneerd Indisch militair: 24 Februari 1890, bij het kol. werfdepot vrijwillig geëngageerd voor zes jaren, premie f200; 29 Maart 1890 geëm barkeerd; 9 Mei 1890 gedebarkeerd21 Augustus 1890 ter gageering naar Nederland met f100 pensioen, afgekeurd voor alle militaire diensten wegens gebreken niet ont staan in en door den dienst. Dus binnen 6 maanden uit en thuis. Hij heeft eene mooie reis gemaakt, f 200 premie gehad, geen dienst gedaan en voortdurend f100 pensioen. Gisterochtend werd door eene oude behoef tige vrouw in den Prins-Aiexanderpolder te Kralingen gevonden een portefeuille, inhou dende aan bankbiljetten een bedrag van f 600. Even later ontmoette het vrouwtje den heer D., die haar mededeelde dat hij zijne porte feuille had verloren. De vrouw, die van den inhoud niets afwist, gaf den verschrikten heer zijn eigendom terug en ontving als belooning drie muntjes van f 10. {N. B. Ct.) Een droevig ongeluk heeft te IJselmonde plaats gehad. De heer Bredenhorst, employé der Ilollandsche spoor, komende van Rotter dam, wilde als naar gewoonte langs de spoor lijn zijn woning bereiken, doch, willende uit wijken voor een trein, viel hij van den spoor dijk in de daarnaast loopende wetering, waar uit hij na 2K uur worstelens door een ma chinist gered werd. Door den bekomen schrik is hij echter den volgenden dag overleden. Te 's-Gravenzande is den scheepsboot met schipbreukelingen aangekomen, wier schip ten noorden van den Nieuwen Waterweg nabij Vluchtenburg was gestrand. Zij hadden het zinkende schip reeds eenige uren voor de stranding verlaten. Het bestuur van den »Nederlandschen Hotelhoudersbond" heeft, in verband met de aanstaande wereldtentoonstelling van hotel- en reiswezen, besloten een algemeene ver gadering uit te schrijven, waarop het alle hotelhouders, restaurateurs en koffiehuishou ders, onafgezien of zij lid of geen lid van den bond zijn, uitnoodigt te trachten door samen werking een behoorlijk en afgerond plan vast te stellen ten dienste van het vak per soonlijk en in het algemeen belang. Deze vergadering zal worden gehouden op Zaterdag 3 November a.s., des middags ten twee ure, in «deRoode Leeuw", te Amsterdam. Punten van bespreking, om op de agenda te worden geplaatst, worden daags te voren ingewacht aan het hondsbureau, Odeon, Singel, Amsterdam. Sedert korten tijd is bij de stedelijke politie te Amsterdam eene nieuwe klasse van per sonen ingesteld tot vermeerdering der veilig heid gedurende den nacht. Het zijn wande lende agenten, die niet aan een bepaalden post gebonden zijn maar gedurende eenige uren in eene gansche wijk surveilleeren en te dien einde in burgerkleedingzijn gestoken. De boeven schijnen dit echter ook al gemerkt te hebben; men is tenminste ai gewaarge- worden dat bedoelde agenten, zoodra zij het bureau verlaten, gespionneerd en zeker ook wel aan »de broederen" gesignaleerd wor den. Maar tegenover straatschenders en nach telijke aanranders kan deze nieuwe maat regel toch zeer heilzaam zijn. (JK11.) In een huishoudelijke vergadering van de afdeeling Amsterdam van den sNederl. Bak- kersgezellenbond", in het lokaal ïd'Geelvinck" gehouden, is de volgende motie met alg. stem men aangenomen: »De vergadering spreekt haar verontwaardiging uit over de geruchten, die in omloop gebracht zijn in de vak-, dag en weekbladen, die nog steeds blijven bewe ren, dat er een werkstaking broeit, verklaart, dat er tot nog toe geen sprake van staking is, doch staat er niet voor in, dat deze nooit zal uitbreken, als de toestand onveranderd blijft". De tweede burgemeester van Weenen en een dokter uit Finland zijn te Amsterdam geweest ter bestudeering van de inrichting van den stedelijken gezondheidsdienst aldaar. Door de politie te Amsterdam is een 25- jarige vrouw gearresteerd, op wie de ver schrikkelijke verdenking rust, dat zij haar kind, een zuigeling van negen weken, ver giftigd zou hebben. Uit Breukelen meldt men aan het V. D. van gisterochtend: Gistermiddag heeft hier doodslag plaats gehad. Op het Merwedekanaal hebben schippers onderling worden gekregen over het over gooien van lijnen, waarbij de drift zóo werd opgewekt, dat een hunner zoo men zegt uit Yinkeveen afkomstig met een haak een andere schipper heeft doodgeslagen. De ver moedelijke dader is in hechtenis genomen en zal heden te halfeen alhier worden aange bracht. Het lijk is per rijtuig naar Utrecht vervoerd en zal hedenmiddag in het stedelijk ziekenhuis geschouwd worden. 'Woensdagmiddag is Hr. Ms. oorlogsfregat Johan Willem Friso, door de Hercules uit de haven te Nieuwediep naar de reede ge sleept wordende, tengevolge van stroom- misleiding bij de tor, van de Harssens aan den grond geloopen en tot nu toe niet weder vlot gekomen. Twee sleepbooten zijn voorge spannen en trachten het schip met hoog water af te brengen, hetgeen echter niet gelukt is- In den zuidoosthoek van Friesland is de waterstand weer buitengewoon hoog. Geheele gedeelten zijn ondergeloopen en in sommige dorpen is de passage bijna gestremd. De hooi landen vertoonen weer eene zee, terwijl aard appelen en turt opnieuw in het water zitten. Bij sommige sluizen stond voor een paar dagen het water ver boven de deuren, ja zelfs op de wallen. Omdat de afvloeiing op vele plaat sen gebrekkig is, zal er niet dadelijk w-eer verbetering in dezen toestand komen. Bij Ged. Staten worden thans pogingen aange wend tot het nemen van afdoende maatrege len. Het vee is vrij algemeen reeds naar den stal verhuisd. Te Roodkerk (Fr.) is de molenaar R. Osiriga dood in zijn molen gevonden. Een paar man nen, die niet van daar op het veld aan der? arbeid waren, merkten op, dat de molen steeds sterker begon te draaien, waaruit lichtelijk gevaar kon ontstaan. Toen zij een onderzoek instelden, bemerkten zij dat O. niet rneer leefde. Waarschijnlijk zal de man door een beroerte getroffen zijn en is daarop de dood onmiddellijk gevolgd. De landbouwer D., te Wilp, die met een vracht turf van Deventer kwam, viel bij het afrijden van den dijk van den wagen. Een der wielen ging hem over den nek, ten gevolge waarvan hij onmiddellijk overleed. Zooals vroeger gemeld is, verleende de ge meenteraad van Nijmegen verlof en eene sub sidie aan dr. Plath, te Berlijn, om opgravin gen te doen om en in de vermaarde Karo lingische Kapel, op het niet minder alom be kende Valkhof" aldaar, tot het verrichten van archaeologische onderzoekingen. Daarmede is deze geleerde thans bezig, en zijne wetenschappelijke navorschingen voor de oudheid van dit gebouw vinden veel be langstelling. Woensdag waren ongeveer 50 Duitsche heeren naar Nijmegen gekomen, om, onder leiding van dr. Plath, die opgravingen in oogenschouw te nemen. Te Berg-en-Dal, bij de Duitsche grenzen, is een zilveren lepeltje gevonden, beboerende tot de gestolen voorwerpen bij de weduwe P. Schaap, te Hees, in den nacht van 23 op 24 October. Hieruit wordt afgeleid, dat de brutale inbrekers met hun buit de Duitsche grenzen zijn overgetrokken. Op de stoep voor de woning van den heer v. S. in de Oude-Kerkstraat te Utrecht, werd Woensdagavond een kindje van het vrouwe lijk geslacht te vondeling gelegd. Door tus-

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2