uitgeverTT odé. A". 1894. ondag 4 en Maandag 5 November. N°. 8654 Eersle Blad -A.ch.ten v© ©rtig*st Jaargang*. Binneiilaiiclsclie Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, GOURAN". Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Kijk Aftonderlijke f 1.85. - 2.50. - 0.10. BUREAU: B O T E R S T R A A T 7 O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels me inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Schiedam, 3 November 1894. Keizer Alexander III, die den 4n dezer maand op zijn kasteel in I.ivadia overleed, was geboren den lOn Maart 1845, of naar Russi sche tijdrekening den 26n Februari van genoemd jaar. Telkens, wanneer men zoo die twee erlei tijdrekening tegenkomt, als het Russische voorvallen geldt, treft de vasthoudendheid aan het oude. Geen toenemend wereldverkeer, geen handelsbelangen hebben de Russen er toe kunnen brengen, over te gaan tot het aannemen van een tijdrekening, die werkelijk «en verbeterde mocht heeten. Dat teekent 1 Met de kooi tsachtige snelheid van onzen tijd hebben de groote bladen naast het levens bericht van den czaar, reeds een oordeel over zijn werken en streven geleverd. Algemeen wordt hij geteekend als een man zonder, wat men noemt, buitengewone gaven, maar toch begaafd met een ijzeren wil. Reeds bij het leven van zijn vader, den in 1881 ver moorden czaar Alexander II, wist men dat de thans ovei leden keizer niets gevoelde voor de denkbeelden van den nieuwen tijd. Zoo was het ook bekend, dat hij in den Fransch- Duitschen oorlog volstrekt niet dweepte met de liuitschers, en Frankrijk zijn sympathie bezat. Na dien moord, op zijn vader gepleegd, was zyn streven de woelingen der nihilisten te beteugelen, en zoo ze ontdekt werden, ge streng te straffen. Nog herdenkt men de dagen, toen de reactionnaire minister Igna- tieff zijn rechterhand was, en met de meest mogelijke gestrengheid optrad tegen allen, die nieuwere denkbeelden huldigden en hervor mingen wenscliten. Men kan gerust zeggen, dat de overleden vorst weinig rustige uren gedurende zijn regeering heeft gehad. Alleen in den krÏDg van de familie zijner vrouw, een Deensche prinses, dus onder den vrijen Deenschen hemel herademde hij, en deed het goed, de be richten te lezen van het ongedwongen verkeer aan het Deensche hof, de kalmte, die de czaar daar verkreeg, de vroolijkheid, die hem bij wijlen daar mocht verkwikken. Doch de vrij heid, die hij daar zag heerschen, scheen geen indruk op hem te maken. Dit bleek onder anderen ook aan de Jodenvervolgingen in zijn «ijk, en aan de wijze, waarop liet Duitsch element in Finland werd behandeld. Het groothertogdom Finland, dat toch eigenlijk een op zich zelf staanden staat vormde, werd gerussificeerd op de meest brulale wijze, en de Luthersche predikanten in die streken leefden geruimen tijd in-de grootste onge rustheid. Eén onvoorzichtig woord, en een admiuistratieve verbanning, zoo luidde de geijkte term, werd onmiddellijk op hen toe gepast. Het was het despotisme in den meest afstootenden vorm. Doch wat men den overleden czaar ook moge verwijten, hieromtrent stemmen vriend en tegenstander overeen, dat hij den vrede in ons werelddeel, dikwijls ernstig bedreigd, krachtig heeft gehandhaafd, 't Heeft anders niet gelegen aan zijn raadslieden en aan een groote partij in Rusland, dat de oorlogsfakkel niet gezwaaid is. De rijkskanselier Gortscha- koff, die vooral sedert den oorlog met Turkije in 1878 vreeselijk tegen de Duitsche regee ring was gekant, zou niet tegen den oorlog hebben opgezien. In diens opvolger baron Giers vond Alex ander III een raadsman, welke den vrede boven den oorlog liefhad, en zoo is het vrede ge bleven, al kan men nu juist niet zeggen, dat de verhouding tot Duitschland Hartelijk mag worden genoemd. De goede verstandhouding van Rusland met Frankrijk is bekend. De ontvangst van een Franscli eskader te Kronstadt was schitterend werd zelfs op Russischen bodem de hymne van de Fransche revolutie, de Marseillaise, niet gehoord En dan het bezoek van het Russische eskader aan Frankrijk Welk een overdreven geestdrift, welkeen dwaasheid, zou den we haast zeggen, is bij die gelegenheid ver toond, zoo zelfs, dat een Rus als graaf Tolstoi er den draak mee heeft gestoken Toch is het, in weerwil van alle hartelijkheid, tot een formeel verbond tusschen het czarenrijk en de Fransche republiek niet gekomen. En nu de troonopvolger, naar zijn overgroot vader Nikolaas geheeten Deze is opgetreden met een manifest aan zijn volk, waarin hij het als de grootste verdienste van zyn over leden vader beschouwt, dat deze steeds als beschermer van den vrede is opgetreden. De jonge vorst verklaart, dat hij aan deze begin selen zal getrouw blijven, en legt de belofte voor God af, dat hij door den vrede de wel vaart van zijn rijk zal trachten te bevorderen Inderdaad uitnemende voornemensmogen ze den jongen vorst, hij is zes en twintig jaar oud steeds tot richtsnoer strekken Tot troonopvolger is de grootvorst George aangewezen, totdat, zooals het manifest luidt, het huwelijk, dat de czaar met de prinses Alice van Hessen zal sluiten, met een zoon gezegend wordt. In Duitschland is men nog steeds niet uit- geredeneerd over de verandering van de per sonen, die de hoogste staatsambten bekleeden. De nieuwe rijkskanselier vorst Hohenlohe heeft den eerbiedwaardigen leeftijd van vijf en zeventig jaar bereikt. Nu is dit in Duitschland zoo heel vreemd nietdaar zijn meer van die krachtige na turen. Bovendien de kanselier is een Beier, een Zuidduitscher, dat doet een groot deel van de natie goed, die ook aan anderen dan aan Pruisen een belangrijke rol gaarne toebe deeld zien. Maar er zijn er en ze hebben geen ongelijk die wijzen op de omstandigheid, dat de vervanging van de hoogste staats ambtenaars op zoo geheel andere wijze ge schiedt dan in constitutioneele staten het geval is. Bismarck kreeg in Maart 1890 onder de meest vleiende bewoordingen ontslag, met vorstelijke gunstbewijzen op den koop toe, maar hij kreeg toch ontslag. Thans is Caprivi op dezelfde wijze aan den dijk ge zet: ontslag en een ridderorde. Men gevoelt zoo, dat men geheel afhangt van de inzichten des keizers, en dit acht men niet boven be denking. Over den nieuwen Pruisischen minister van binnenlandsche zaken, den heer Von Kóller, wordt in meer afkeurenden zin geredeneerd dan over den nieuwen rijkskanselier. De heer Von Koller is een man van echt behoudende beginselen, bij wier verdediging bij niet altijd dejuistemaat heeft weten te houden. Tenminste, thans wordt in herinnering gebracht, dat geen der afgevaardigden in -den Duitsehen •ijksdag zoo dikwijls door den voorzitter tot de orde is geroepen, als de nu pas opgetre den minister van binnenlandsche zaken. Doch afgevaardigde zijn of minister, is twee. Dat is meer vertoond, De keizer van China is vertoornd. Op wien, op wat Op den slechten loop der zaken. De beheersclier van het Hemelsche rijk kan maar niet begrijpen, hoe liet mogelijk is, dat Japan niet reeds door de Chineezen is bezet. Hij laat zich onderrichten door bevelheb bers, door allerlei mandarijnen, maar licht wordt door hem niet ontstoken, en als ant woord op al zijn vragen ontvangt hij telkens berichten van overwinningen door de Japan ners op zijn leger behaald. Nu is zijn jonge vrouw gestorvenmen zegt, niet aan een natuurlijken dood. De behoerscher van het Hemelsche rijk moet haar, in een van zijn ongure buien, in tegenwoordigheid van ande ren, een slag in het aangezicht hebben ge geven, en dien smaad heeft het arme gekroonde schepsel niet willen overlevenzij heeft zich vergiftigd. De officieele rouw zal aanvangen, als de zestigste verjaardag van de keizerin- moeder zal zijn gevierd Wat ons zoo uit het Chineesche rijk toekomt, 't getuigt alles van ontbinding, ontbinding, van welk een kolossus TWEEDE KAMER DERSTATEN-GENERAAL. Thans is bij de Kamer aangeboden een wetsontwerp, strekkende om het bedrag van f 1,386,823,38l/2, dat voor voorzieningen in verband met de vermeerdering van de leger- sterkte resp. met eene lichting en twee lich tingen militie is voorgeschoten, door de wet goed te keuren. De weg, dien de minister van oorlog hier door thans inslaat, maakt het mogelijk te breken met de gewoonte, dat aan het einde van het dienstjaar aan de korpsen, door mid del van speciale kredieten op verantwoorde lijkheid van den minister van oorlog, gelden uit 's rijks schatkist ter leen verstrekt werden. Deze gelden, welke het departement van oorlog ook voor het onderwerpelijke doel liet besteden, werden dan in liet begin van het volgende jaar weder in 's i ijks schatkist terug gestort, zonder dat echter een begrotingsarti kel met het meer verstrekte werd bezwaard. De voorschotten waarvoor eerst nu krediet wordt aangevraagd, loopen over vroeger mee- rendeels reeds afgesloten dienstjaren. Ten einde tot een regelmatigen toestand te gera ken, is liet niet anders mogelijk dan het te veel uitgegerene nu geheel te brengen ten laste van het dienstjaar 1894. Met de alg. rekenkamer acht de minister liet noodig liet bestaan van een voorschot aan de korpsen van het leger nader bij de wet te regelen en hij verzekert dat het noodige zal worden verricht om ten deze spoedig tot de gewenschte verbetering te komen. Bij de behandeling van het voorloopig ver slag over de staatsbegrooting in de Kamer, is door een lid gevraagd of een deel der werken voor den waterweg van Rotterdam naar zee, niet kon worden uitgesteld. In het bijzonder werd de aandacht gevestigd op de posten voor baggerwerk in da Koningshaven en de Beighaven. Is het rijk daartoe ver plicht? Zoo ja, dan wenschte men liet contract overgelegd te zien. SCHIEDAM, 3 November 185)4. Vergadering van den raad der gemeente Schiedam, op Dinsdag 6 November'1894, des namiddags ten lVi ure. Te behandelen onderwerpen 1. Vaststellen der notulen van de laatst gehouden vergadering. 2. Mededeelen der ingekomen stukken. 3. Voorstel van burg. en wetli. tot wijzi ging der instructie voor den gem.-onivanger. 4. Benoemen van a. een curator van bet gymnasium. b. een gemeente-ontvanger. c. een leeraar in de Fransche taal aan liet gymnasium. d. een leeraar in Fransche taal en letter kunde aan de II. B, school. e. een onderwijzer of onderwijzeres 3e kl. aan de le openbare lagere school met uit gebreid leerplan voor jongens. 5. Beraadslagen over: a. Voorstellen van burg. en vveth. tot wij ziging der gem.-begrooting voor 1894. I. Adres van j. F. Tengeler om eervol ontslag als onderwijzeres aan de le tusschen- schooi, met ingang van 1 December a.s. c. Vernieuwd adres van J. II. Berghout, met verzoek om terug te komen op het raads besluit van 17 Oct. 1893, waarbij zijne jaar wedde als waagmeesler met f200 vermin derd is; dat besluit als ingetrokken te ver klaren en hem mitsdien zijn salaris ten volle uit te betalenalsmede om met lie.n te on derhandelen over eene voor beide partijen bevredigende oplossing dezer zaak in de toe komst. d. Adres van den onderwijzer M. Kramer om gebruik te mogen maken van een der lokalen van de le openbare kost. school, voor het door hem te geven teekenonder wijs aan onderwijzers ter opleiding voor de akte in dat vak.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1