tot 31 Aug. 1894, ongeveer 341,835 con tos de reis bedragen, waarvan circa 137,681 contoe op de laatste vier maanden van het vorige jaar en 204,154 contos op de eerste acht maanden van het loopende jaar val len. Daar het gewone uitgaven-budget rond 279,000 contos per jaar vereischt, komen ruim 70,000 contos op de bestrijding van den opstand. Te gelijk met deze verhooging der uitgaven zijn echter de inkomsten terugge gaan, in Rio aileen gedurende de eerste drie kwartalen van 1894 met meer dan 14,000 contos. Dewijl onder do bestaande omstandigheden aan een leening tot be strijding dezer uitgave niet viel te den ken, moest de regeering zich door uitgifte van papiergeld helpen. Het congres gaf machtiging tot deze uitgifte tot een bedrag van 100,000 contos, waarvan werkelijk 93,000 contos werden gebruikt. Hierin ligt een der oorzaken voor de daling der Braziliaansche waarde. Het vorige congres bewilligde kre dieten van 12,000 contos tot aanschaffing van materiaal voor de marine en 18,000 contos voor het leger; van de eerste zijn meer dan 2562 contos, van de laatste 7392 contos verbruikt. Buitendien heeft de vice- president op zijn eigen verantwoordelijkheid in het tijdvak van 27 September 1893 lot 1 Mei 1894 buitengewone kredieten ten be drage van 61,486 contos geopend, die het congres later zal moeten goedkeuren. liet opperste gerechtshof te Buenos-Ayres heeft eindelijk de uitlevering toegestaan van den Engelschen zwendelaar en oud-afgevaar digde Jabez Balfour. CHINA. Uit Shanghai wordt van 4 dezer gemeld Het Cli'ueesche leger onder generaal Sung, dat Chiulientscheng ontruimd heeft, bezet thans de bergpassen op den landweg naar Pe king, met bevel, die tot het uiterste te verdedi gen. Een Japaiische colonne rukt naar het noorden op om Sungs leger in den rug aan te vallen. Opnieuw wordt uit Tientsin gemeld dat de eeue Japansche strijdmacht is geland in de golf van Linntong, 40 mijlen ten noorden van Shanghai-Kwan, waar eene sterke Chi- neesche macht ligt. De vreemdelingen zullen binnen '14 dagen van overheidswege worden aangemaand Pe king te verlaten. Te Nanking is een keizerlijk besluit ont vangen, waarbij den onderkoning der pro vincie Liang-Liang wordt gelast zich onver wijld naar Tientsin te begeven, om het ambtzegel als dienstdoend ondeikoning van Petchili van Li Ilung Chang over te nemen. Aan de Times wordt uit Tienstin van 4 dezer gemeldPrins Kung is tot dictator benoemd. Li Ilung Chang zal het bevel op zich nemen over het eerste legeikorps te Lutni. Liukwajt, 'dndetkoning te Nankin, wordt onderkoning te Tientsin. Aan den rech ter Hujuffel en kapiteiu Hanneken is bevel gegeven tot het bijeenbrengen van een nieuw leger, naar het model van het Duitsche, dat als kern zal dienen van een nieuw groot Chineesch leger. Uit Peking wordt van gisteren gemeld: Men zegt dat China genegen is vrede te sluiten, op deze voorwaarden Korea wordt onafhankelijk verklaard en China betaalt een oorlogsschatting, waarvan het bedrag dooi de mogendheden wordt bepaald. JAPAN. Berichten uit Jokohama melden dat de Japansche troepen zich meester hebben ge maakt van Hongh-wang-cheng, op den weg naar Mukden, bij welke gelegenheid weer 55 stukken geschut, 1500 geweren en eene groote hoeveelheid munitie in hunne handen vielen. Omtrent de verliezen aan menschen- levens wordt niets gemeld alleen zegt een telegram dat de Chineezen in alle richtingen vluchtten. Een ander bericht meldt dat eene afdeeling van het leger van maarschalk Oyama te Kayenko is geland en de stad Kinschow, in het noorden der golf van Liao-tong, welke met de golf van Petchili een geheel uitmaakt, heeft genomen na een onbeduidenden tegen stand. Voorts heeft een deel der Japansche vloot Zaterdag de steden Talienwan en Kakuyono gedurende verscheidene uren hevig gebombardeerdterwijl eene legermacht eerstgenoemde stad van de landzijde aanviel, zoodat zij zich ten slotte moest overgeven. Bij dit gevecht moeten aan weerszijden zware verliezen geleden zijn. Verder wordt nog ge waagd van een belangrijken zeeslag, maar daaromtrent wordt geen enkele bijzonderheid gemeld, zoodat die waarschijnlijk niet tot eene beslissing heeft geleid, want ook van Chineesche zijde zijn daaromtrent geen be richten ontvangen. De postboot Sydney van de maatschappij der »Messageries maritimes" is door de Ja panners te Kobe in beslag genomen. Volgens gisteren te Londen ontvangen be richt uit Tokio ruimden de Japanners alle scheepvaartbelemmeringenzooals biunen- loodsing, op, daar alle vrees voor eenen Chineeschen aanval geweken is. Gelijktijdig i is het decreet tot verbod van den handel in buskruit ingetrokken, i j Biinienlandsehe Berichten. SCHIEDAM, G November 18M. Vergadering van den gemeenteraad op Dinsdag 6 November 1894 des namiddags te la/i uur- Tegenwoordig waren 19 leden, terwijl de heer G. Visser Bz., oudste wethouder in jaren, ingevolge de bepalingen der gemeente wet het voorzitterschap waarneemt. Afwezig waren de heeren Knappert en Roelants. Alvorens tot de behandeling der gewone zaken over te gaan, deed de voorzitter den secretaris voorlezing doen van een bij burge meester en wethouders ingekomen missive van den heer commissaris der Koningin in deze provincie ten geleide van het KK. be sluit van 31 October j.I. no. 19, waarbij aan I den heer P. J. van Dijk van Matenesse, op zijn verzoek, eervol ontslag wordt verleend als burgemeester dezer gemeente met ingang van 1 November j.I. Op voorstel van burge meester en wethouders werd deze missive 1 met afschrift van het ICK. besluit voor ken nisgeving aangenomen. Na vaststelling der notulen van 16 Octo ber j.I. kwamen o. a. de volgende stukken in, welke reeds voor de leden ter inzage hadden gelegen: missive van den minister van binnenlandsche zaken het bericht bevattende dat het raadsbesluit van 16 October j.I., waarbij dr. C, J. Vinkesteyn tot rector van het gymnasium alhier be noemd is, wordt goedgekeurd, kennisgeving; missive van de Gedeputeerde Staten dezer provincie ten geleide van het door hen goed gekeurde raadsbesluit van 16 October j.I. tot het doen van af- en overschrijving op de gemeentebegrooting voor 1894, kennisgeving van burgemeester en wethouders: missive ten geleide eeuer ontwerp-verordening rege lende de samenstelling en den werkkring der commissie voor de gasfabriek en de drink waterleiding dezer gemeente; idem, missive ten geleide van het ontwerp eener door hen voorgestelde wijziging der ^verordening, waarbij de raad het benoemen en ontslaan van gemeente-ambtenaren en bedienden aan anderen opdraagt, krachtens art. 145 der gemeentewet", beide ter visie gelegd ter be handeling in eene volgende vergadering; dank betuiging van dr. C. J. Vinkesteyn voor zijne benoeming tot rector aan het gymnasium alhier, en aanneming dier betrekking, kennisgeving adres van N. van der Sluijs, sluis- en brug wachter aan de binnensluis, met verzoek hem, overeenkomstig de bepalingen der pensioen verordening, te vergunnen die betrekking nêt 18 Januari a.s. wanneer hij den leeftijd van 70 jaren zal hebben bereikt alsnog een jaar te blijven vervullen, ter visie gelegd ter behandeling in eene volgende vergadering; adres van de firma J. M. van der Schalk en Co. waarin zij mededeelt dat haar door bur gemeester en wethouders geweigerd is om door middel van het leggen van een buis in openbaren gemeentegrond haar kantoor, gele gen aan de Westvest no. 28 door eene licht- geleiding te verbinden met hare brouwerij en verzoekt dat de raad alsnu haar het leg gen dier lichtgeleiding zal toestaanaangezien bjj art. 179(6 der gemeentewet het uitvoeren der verordeningen van den raad aan burge meester en wethouders opgedragen isen art. 5 der verordening regelende het gebruik en de bescherming van openbaren gemeentegrond en gemeente-eigendommen (Gem.bl. no. 9 van 1893) het verbod bevat in den openbaren gemeentegrond te maken kuipen, bakken, riolen en dergelijke, van welk verbod burge meester en wethouders echter schriftelijk ont heffing kunnen vevleenen, stellen burgemees ter en wethouders voor dit adres als een verzoek bevattende waarover de beslissing niet aan den raad verbleven is voor ken nisgeving aan te nemen en adressante met dit besluit in kennis testellendienovereen komstig werd besloten nadat door den voor zitter was medegedeeld, dat binnenkort bur gemeester en wethouders een voorstel bij den. raad zullen indienen, waarbij het leggen van electrische geleidingen door de straat geregeld wordt, teneinde tegemoet te komen aan de nijverheid. Uit de discussie bleek ver der, dat alsdan de mogelijkheid nog zal be staan om een nader verzoek dezer firma toe te staanadres van J. L. C. Borgh- stijn om vrijstelling der betaling van zijnen aanslag in de plaatselijke directe be lasting naar het inkomen dienst 1894/5, daar hij thans te Rotterdam -werkzaam is, waar door zijn inkomen na aftrek van reisgeld geen f500.— meer bedraagt, op grond van art. 44 der verordening op de heffing dier belasting werd op dit verzoek afwijzend beschikt; adres van de erven van wijlen den heer J. Loopuyt, overleden alhier den 2n Juni j.I., om afschrijving op den aanslag van genoemden overledene in de plaatselijke di recte belasting naar het inkomen, dienst 1894/5; ingevolge art. 245 der gemeentewet, in verband met art 13 der bovengenoemde verordening werd aan adressanten ontheffing verleend op den aanslag over tien maanden ten bedrage van f 500.vernieuwd verzoek van R. Struijs om ontheffing van plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1891/5, werd besloten aan adressant te be richten, dat aangezien op 's raads beslissing ten aanzien van bij dat college ingebrachte bezwaren tegen aanslagen in plaatselijke belastingenovereenkomstig art. 205 dei- gemeentewet beroep openstaat bij Gedepu teerde Staten op een bezwaarschrift van gelijJce strekking als waarop door den raad reeds beslist is, deze niet andermaal eene be slissing kan nemen bezwaarschriften van W. Drektraan (gemachtigde van L. vau Lingen), J. A. Hingman, J. A. Nolet, N. Philippa en A. Vis ser tegen hunnen aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1894,5deze bezwaarschriften werden, om on derzoek en rapport, in handen gesteld van de commissie voor de plaa istingen, met uitzondering van dat nd door W. Drektraan, namens L. n, dat bij gemis aan overlegging art. 8 dei- grondwet gevorderde s volmacht ter zijde moet word De later ingekomen stu bezwaar schriften van H. Bernösti Herder, J. C. Hoek, Jacob Hoek 1 man en W. C. van der Schalk, en id. van A. Soeters tegen hunnen ai plaat selijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1894/5op de adressen van H. Ber- nóster en A. den Helder werd afwijzend be schikt omdat zij niet waren ingediend binnen den bij art. 265 der gemeentewet gestelden termijn, terwijl de overigen in handen werden gesteld der commissie voor de belastingen, om onderzoek en rapport; adres van B. van der Zee om continuatie van huur van het door hem bewoonde pand in het Broers veld, ter visie gelegd ter behandeling in eene vol gende vergadering. Alsnu tot behandeling der voor heden aan de orde gestelde onderwerpen overgaande, werd allereerst de instructie van den gemeente ontvanger gewijzigd als door burgemeester en wethouders was voorgesteld, met uitzondering hiervan, dat uitdrukkelijk werd verklaard, dat de gemeente-ontvanger de brandkast voor eigen rekening moest aanschaffen. Het ge- heele voorstel gaf aanleiding tot eene uitvoe rige discussie. De heer Van Erpecum wilde den ontvanger nog eenige andere boeken doen houden dan in de instructie bepaaldelijk staat uitgedrukt. Later bleek evenwel, dat voor een groot deel aan zijne wenschen reeds sedert 1 Januari van ditjaar wordt voldaaan, waarna de voorsteller zijn voorstel Introk. Hoofdzaak der wijziging van de instructie is, dat den ontvanger de verplichting wordt opgelegd zjjn kantoor te houden ten zijnen huize. Vervol gens werden benoemd: tot curator van liet gymnasium, in de plaats van den beer C. Bergsma, de heer mr. F. W. van Riemsdijk, met 12 van de 19 uitgebrachte stemmen, dr. B, de Bruijn verkreeg 7 stemmentot gemeente-ontvanger de heer E. Vincent, ge meente-ontvanger te Enschede, bij de vierde stemming, toen de heer Vincent op zich ver- eenigde 10 stemmen, terwijl op den heer Burgerhoudt waren uitgebracht 8 stemmen (tot grondslag voor zijn pensioen werd vast-- gesteld het volle bedrag zijner jaarwedde ad f2800.—); tot leeraar in de Fransche taal aan liet gymnasium en leeraar in de Fransche taal en letterkunde aan de lioogere bur gerschool de heer L, P. J. Vermeulen, leer aar aan de hoogere burgerschool te Goes, met 18 stemmen, 1 stem op den heer Gautier, als grondslag voor diens pensioen als leeraar aan de hoogere burgerschool werd vastgesteld het volle bedrag zijner jaarwedde als zoo danig tot onderwijzeres 3e klasse aan de openbare school met uitgebreid leerplan voor jongens mej. E. van Biene, onderwijzeres te Brielle, met 17 stemmen, 2 stemmen blancode twee ontwerp-besluiten tot wijziging der gemeentebegrooting voor 1894 werden vastgesteld zooals ze waren voorge dragen aan mej. J. F. Tengeler werd, op haar verzoek, met ingang van 1 December a.s- eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de le openbare tusschenschool. Vervolgens was aan de orde het adres van J, H. Berghout met verzoek om terugte komen op het raadsbesluit van 17 Oct. '1893, bevestigd bij raadsbesluit van 17 April 1894, waarbij zijne jaarwedde van waagmeester met f 209 verminderd is; dat besluit als ingetrokken te verklaren en hem zijn salaris mitsdien ten volle uit te betalen voorts om burgemees ter en wethouders te gelasten met hem in overleg te treden over de wijze waarop de belangen van beide partijen voor de toekomst zijn te regelendoor burgemeester en wet houders werd voorgesteld, daar de raad ten aanzien van de jaarwedde van dien ambtenaar zijne meening herhaaldelijk en duidelijk heeft uitgesproken, het tegenwoordig adres voor kennisgeving aan te nemen. De heer Elzevier Dom vroeg, daar het adres den indruk maakte van door een advo caat te zijn opgesteld, of het niet wenschelijk zou zijn, dat de gemeente ook nog eenmaal advies daarover inwon. De voorzitter betwij felde, o£ daarmede de waardigheid van den raad wel zou gediend zijn, en beantwoordde bevestigend de vraag van den heer De Groot, ram i I

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2