sf"** G e in e n gtlp Ber i c li t e n. FEU TELEGkTaÏF. Stedelijk Nieuws. of burgemeester en wethouders er nog altijd op letten, dat zij zich inclertyd bereid ver klaard hebben om adressant schadeloos te stellen door dc bediening van een of ander Ka het eindigen dezer discussie werd de vergadering wegens het te gering aantal der toen (5 «ur) aanwezige leden geschorst om hedenavond te 7 uur te worden voortgezet. De heden alhier gehouden collecte voor de nagelaten betrekkingen van in Nederlandsch Indië gesneuvelde militairen heeft de belang rijke som van f618.80'/, opgebracht. Aan de Stand, wordt uit Schiedam o.a. geschreven Naar men verneemt, bestaat het voornemen» den nu afgetreden burgemeester voor het tekort aan te spreken, dat hij door hei we gelooven in goed vertrouwen klak keloos teekenen van onware rekeningen, en schijnbare kasopnemingen, tot zulk eene be denkelijke hoogte heeft laten aangroeien. Een spoelingvaarder die hedenmorgen door het uitschieten van zijn haak in de Binnen- sluis viel, werd daaruit gered door andere spoelinghalers, zonder letsel te hebben be komen. Een zesjarig meisje werd hedenmorgen door eigen onvoorzichtigheid op de Koemark door een aschkar aangereden, waardoor zij geen ander letsel dan ontvellingen aan het rechterbeentje bekwam. De brandersknecht W. Oranje, werkzaam in de branderij van den heer J. L. Gouka aan de Korte Haven, is daar gistermiddag van een ketel gevallen, waardoor hij zijn dijbeen heeft bezeerd. Per rijtuig is hij naar huis gebracht. J. van den Berg, onderknecht bij den heer L. 'Vrijland in diens branderij aan de Nieuwe Haven, heeft gisteren bij het opwinden der gistbakken de rechterhand vrij ernstig ge kwetst, doordien deze in aanraking kwam met den ijzeren stut. Nadat de hand in een gips verband was gelegd, was bij nog in staat zijn werkzaamheden voort te zetten. Hare Majesteiten de Koninginnen hebben aan het comité van den Sinte-Catharinabond te Brielle eene bijdrage van 500 gulden toegezonden voor de restauratie van den Brielschen toren. Naar aanleiding van deze vorstelijke gift wappert nu van denzeifden toren, waar de vlig van het vaderland voor het eerst ontplooid werd, dezelfde driekleur, om het den lande van Voorne te verkondigen, dat de naam Oranje wederom verbonden is met de rijke historie van dit aloude monument. De opper-cerernoniemeester maakt bekend, dat het Hof, ingevolge de bevelen van Hare Majesteit de Koningin-Regentes, wegens het overlijden van Zijne Majesteit Alexander III, keizer aller Russen, met ingang van den zesden November den rouw zal aannemen voor den tijd van vier weken, te verdeelen in twee weken middelbaren en twee weken lich ten rouw. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag 8 November niet plaats hebben. De heer C. Kautsch, ingevolge koninklijke machtiging benoemd tot vice-consul te Wee- nen, is in die hoedanigheid door de Oosten- rijksch-Hongaarsche regeering erkend. Graaf P. M. R. A. de Malherbe, ingevolge koninklijke machtiging benoemd tot vice-con sul te Montevideo, is in die hoedanigheid door de regeering der republiek Uruguay erkend. In eene algemeene order voor het leger heeft de minister van oorlog ter kennis van de landmacht gebracht dat, bij vonnis van den krijgsraad in het 4e militair-arrondisse ment, de ie luit. H. K. van Diepenbrugge, plaatselijk adjudant te Leiden, als verdacht van desertie, vervallen is verklaard van zijne militaire charge, met verbanning buiten bet grondgebied van den staat. Naar het Vaderland uit goede bron ver neemt, zal de kieswet voor het eind des jaars nog bij den Raad van State inkomen. Blijkens een by het departement van kolo niën ontvangen telegraplusch bericht van den gouverneur-generaal van Nederlandsch Indië, is op 1 dezer het gedeelte Tasikmalajadie Maos van den staatsspoorweg Preanger- Tjilatjap voor het publiek verkeer opengesteld, waarmede de spoorweggemeenschap tnsschen Oost- en "West-Java tot stand is gebracht. (Stct.) Lombok. Van den gouverneur-generaal van Neder landsch Indië is telegraphisch bericht ontvan gen dat de 4 e luit. W. P. Broekman, die bij de inneming der vier poeri's van Matarain op 29 September zwaar verwond werd, thans overleden is. Sf.-Ct He' Nieuws van den Dag geeft heden het volgende bulletin De gemeenschap met Ampenan is door het slechte weder verbroken, er vallen hevige regens. Er is staatkundige aanraking ontstaan tusschen den ouden radja en generaal Vetter. Te Delft hebben collecte en inschrijvings- lijsten voor het nationaal fonds ten behoeve der gesneuvelden in Indië opgebracht f 2453.49Vu. Het totaal bedrag, door de Amsterdamsche commissie tot 2 November 4894 ontvangen, is f419,254.10. Een concert te Gorinchem heeft f479.93 opgebracht. De collecte door het Lombok-comité te 's-Graveland gehouden, heeft opgebracht f 1227.30V3te Oldenzaal f 415; te Goor f 440.40. Door het Lombok-subcomité te Middelburg is thans in het geheel ontvangen, na aftrek van alle onkosten, een som van f4128.59. Volgens het achtste bericht van ontvangen "bijdragen voor het sRoode Kruis" in Ned. Indië, zijn bij den penningmeester, lid van het hoofdcomité van het ïRoode Kruis", den heer mr. D. Polak Daniels, sedert de vorige opgaven de navolgende bijdragen ingekomen van het comité van het ïRoode Kruis" te Leeuwarden f575 van dat te Deventer f 300 de helft der collecte, gehouden in de ge meente Zwaluwe door de aldaar geconstitu eerde commissie, f23.60; totaal f868.60 Dat de jongste droevige gebeurtenissen op Lombok ook in België levendige deelneming voor de weduwen en weezen der gevallen soldaten in Indië heeft opgewekt, blijkt wel uit hel feit, dat ook in België's hoofdstad door ween dubbel Brusselsch kwartet van ge mengde stemmen den 8n December a.s. een concert zal worden gegeven, waaraan artisten van den eersten rang hunne medewerking zullen verleer.en. Deze weldadigheids-soiree zal door ver scheidene leden van het koninklijke huis worden bijgewoond. Op het graf te Noord wijk van den onlangs overleden geleerden theoloog dr. Isaac Hooy- kaas uit Rotterdam zal door eenige vrienden een gedenksteen worden opgericht. (JR. mi) Ter genezing van besmettelijke keelziekte I Binnenkort zal te.Utrecht door dr. Wirtzen prof. Spronck Behringh's diphtherie-serum bereid en kosteloos ter beschikking der Ne- derlandsche geneeskundigen worden gesteld voor zoover de voorraad zal strekken. De be reiding toch zal voorloopig op bescheiden schaal plaats hebben. Terwijl dr. Wirtz zich zal belasten met aan koop, keuring, injectie en observatie der paar den, die in 'srijks veearts enijschool gestald zullen worden, zal prof. Spronck het diphthe- rie-gift bereiden, het serum controleeren en afleveren. De redactie van het Tijdschrift van Genees kunde verklaart zich bereid gelden ia ont vangst te nemen om de heeren Wirtz en Spronck in staat te stellen, de bereiding van het serum, op zoo ruime schaal te verrichten, dat zij aan alle aanvragen zullen kunnen voldoen. Ook te Amsterdam is men reeds met de zaak bezig. Het initiatief is genomen door het kinderziekenhuis, dat zich in verbinding heeft gesteld met den heer Mazure, veeat ts, die met dr. Voute naar Parijs is vertrokken om de bereiding van het serum te bestudeeren. Zoo- j dra zij terug zijn, zal tot de inenting van paar- t den worden overgegaan, door tusschen komst j van het hygiënisch laboratorium, waar de zaak leeds lang in be wei king is en men het toxine voorhanden heeft. De Gemeentestem acht de gemeentebesturen niet bevoegd eene belasting op rijwielen te heffen. Art. 240 der gemeentewet geeft de belastingen aan, welke plaatselijk mogen wor den geheven en onder geen der daar genoemde rubrieken valt eene belasting op rijwielen. Te Rotterdam is opgericht »De Rotter- damsche Chr. Historische Kiesvereeniging' Te Haarlem heeft de politie aangehouden en naar het huis van bewaring overgebracht eene 20-jarige dienstbode, die zich in den laatsten tijd aan verschillende oplichtingen van manufacturen, laarzen, corsetlen enz. t had schuldig gemankt. Zij heeft leeds vroeger wegens diefstal gevangenisstraf ondergaan. Bij timmerlieden-patroons te Amsterdam, die het verhoogde loon nog niet ingevoerd hebben, wordt door de knechts de hulp van het comité weder ingeroepen. Bij éen patroon werd Zaterdagmorgen het werk gestaakt. Het comité, dat zich indertijd te Schagen heeft gevormd om een belooning van f 730 uit te reiken aan hem, die den dader of de daders van den aldaar op de wed. Bute en en Anna Beiers gepleegden moord zou aan wijzen, heeft nu door de ju-tite zelve de dader is ontdekt desniettemin besloten, de helft van het door de leden van genoemd comité geteekend bedrag beschikbaar te stel len, om door den voorzitter van het comité, den hef>r S. Berman burgemeester van Schagen, na overleg met den heer Karse- boom, officier van justitie te Alkmaar, aan de rijk n gemeente-politie van Schagen te doen .ken, als belooning voor haren in deze orige zaak betoonden ijver. ■Voorts zal tot allen, die door het toezeggen van bijdragen hunne belangstelling in het ontdekken van den moordenaar of de moor denaars deden blijken, bet verzoek gericht worden, hunne bijdragen, op bovengenoemde door het comité wenschelijk geachte wijze, beschikbaar te stellen. Te Stadskanaal is de oudste ingezetene dier gemeente, de heer N. Burgers, in ruim 400-jarigen ouderdom overleden. Door de duisternis misleid, geraakten de heer J. Vos van Uithuizermeeden, G., zijne echtgenoote en een dochtertje met zeke ren J. Norg en een nichtje van dezen met paard en rijtuig tusschen Doodstil en Uithui zen in het Boterdiep, met het ongelukkig ge volg, dat de heer 3. Vos en het kind, een meisje van drie jaar, levenloos werden opgehaald. De anderen werden met moeite gered. Werd reeds de waarschijnlijkheid uitge sproken, dat de vermoedelijke daders van den diefstal bij de wed. Schamp te Hees bij Nijmegen en die van de gepleegde diefstallen in het Florapark te Haarlem, wel eens dezelfde personen konden wezen, omdat het betrek kelijke signalement veel overeenkomst met elkander heeft, thans wordt die waarschijn lijkheid nog sterker, omdat als verdachten van de diefstallen te Haarlem worden opge geven de personen Ernst of Doris Born en Karei Johann August Zepp, dieoolc te Nijmegen gewoond hebben en als steenhouwers daar ook werkzaam waren. R. J. Grosse te Ilmenau heeft in Duitsch- land een handelsmerk laten registreeren voor een nieuw soort thermometers, waarvan de tot nu toe gebruikelijke stoffenkwikzilver en alcohol, door toluol vervangen worden. Aan bet gebruik zijn verschillende voor- deelen verbondenvooreerst is wegens de zwarte kleur van toluol de kolom gemakke lijk zichtbaarten tweede is het stollmgs- punt van deze vloeistof ver verwijderd van het kookpunt. Bovendien is de prijs lager dan die van kwikzilver, en de behandeling levert niet het minste gevaar op. (Af. t. d. Ver va Isch ingen De vorige week deden zich te Rotterdam 7 nieuwe gevallen van pokziekte voor. Te Gent staat het water zoo hoog a!s nimmer te voren sedeit 18S1. Aile kelders zijn onder- geloopen. De Lys en de Yser zijn buiten haar oevers getreden. De rentenier Jnhann Kon-tant Sala, teBeihjn overleden, heeft aan de stad een l.ajiitaal van. 300,000 matk vermaakt, bestemd voor eene ïSala-stichtmg", ten doel hebbende, j.aa? Iijks een aantal behoeftige en ziekelijke leei lmgen dm gemeentelijke scholen voor den tijd van min stens vier weken een verblijf in de gezonde buitenlucht te verzekeren. Do algemeene maatschappij voor eleciii-che verlichting te Rome zal vveldia aan den gemeente raad een plan voorleggen voor de eleetii-cho verlichting van de geheele stad. Do tramwegmaatschappij zal alsdan de paarden door electriciteit als trekkracht vervangen. 's-GBAVEMIAGE, 6 November. De Provinciale Staten van Zuid-Holland heb ben heden commissoriaal gemaakt het voor stel om subsidie voor de stoomtram Rotterdam Hoeksclie Waard. De zaak der verpleging van krankzinnigen in verband met het adres van Leiden cm subsidie voor den bouw van een gesticht en de subsidie-aanvrage van bet bestuur van het landhuishoudkundig congres te Dordrecht zullen in de volgende vergade ring op 20 November in behandeling komen. BURGER I, IJ K E S T A N IJ. Geboren: 2 Nov. Maria Anna Elisabeth, dochter van P. A. S tra ver en J. M. D. Bittenhausen, Ileerenstraat. 3. Carolina Catharina Mat ia, dochter van H. Gunneweg en J. M. Groenendaal, laan Ons Genoegen. 4. Jacob, zoon van H. E. Scheffer en W. P. Rijkse, Oosterstraat. Catharina Josina, dochter van F. M, Schoof en J. J. B. Schaap, Doterstraat. Hermina, dochter van A. Nieuwstraten en G. Verbeek, Bakkerstraat. Cornelia Greta, dochter van C. van der Burg en M, Huisman, DiiTje-Meesterstraat. 5. Bertus Cornelis. zoon van G. Poot en G. Schols, Oudendijk. 6. Johannes, zoon van C. Kerkhof en Schenk, Noorderlaan. Overleden 3 Nov. Cornelis van Katwijk, oud 61 jaar en 5 maanden, JBroersvest. Catharina Maria Zoetmulder, oud 4 maanden, Doelhofje. 4. Adrianus van der Sluis, oud 74 jaar, Laan. Antonius Wilhelmus Tons, oud 4 jaar en 7 maanden, Groeniceegjc. 5. Cornelia Ponse, oud 79 jaar, wed. van A. van Raamt, Oranjestraat.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 3