1 N°. 8655. Tweedv Blad A0. 1894. Woensdag 7 November. Achtenveert gste Jaargang-. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: 17 ODÉ. Binncnlandsclie Berichten. Letteren, Kunst en Wetenschap. Post en Telegraphie, Koloniën. ABONNEMENTSPRIJS, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers t t.85. 2.50. - 0.10 15 V 35 S3 A IT BOTE11STBAAT 9 O. Advertentieprijs van 110 gewone regels me inbegrip van eene Couiant. f 1.10. ledei e gewone regel meer- 0,10. DrilüAAL geplaatst woidt togen twcumaai, beiekcnd. SCHIEDAM, C November 1894. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op 3 dezer bedroeg bij de Nederlandsche Bank f 472,543.50 en bij de betaalmeesters - 2,304,001.30 Te zameu f 2,777,144.92 De Stct. no. 259 bevat de statuten der naamlooze vennootschap sAinandit-Tabak- maatschappij", te Schiedam. Doel: de over name der erfpachtsrechten, bedoeld bij besluit van den gouverneur-generaal van Neder- landsch-Indië van 16 Dec. '1892, uo. '11, en de ontginning en bebouwing der gronden in dat besluit bedoeld en van andere perceelen op Borneo, zoomede het telen, voor de markt bereiden en verkoopen van tabak en andere producten. Duur: 25 jaar. Kapitaal f200,000, in 200 gelijke volgefourneerde aandeelen. DirecteurS. A. Maa«, te Schiedam. In een artikel: Eene nabetrachting door mr. H. J. Smidt in het Novembeinummer van de Vragen des Tijds, leest men op blz. 90 het volgende: »Moge b.v. slechts herinnerd worden aan een door mij aan den voorzitter der Kamerin het begin van Maart gedanen, maar geheel zonder gevolg gebleven minne lijken voorslag om met behoud onzer zelf standigheid onze tusschenkomst tot eene mogelijk bevredigende formule te beproeven." Men deelt aan de N. R. Ct mede, dat zoodanige voorslag aan den voorzitter der Kamer niet is gedaan. Blijkens de statistiek der scheepvaart over 1893, tweede gedeelte, uitgegeven door het departement van waterstaat, handel en nijver heid, zijn gedurende dat jaar op de Neder landsche kust 11 zeerampen voorgekomen. Naar de vlaggen verdeelden zich de betrok ken schepen in4 Britsche, 1 Deensch, 2 Duitsche, 2 Nederlandsche, 1 Noorsch en 1 Oostenrijksch. Bg deze rampen kwamen 8 schepelingen om en geene passagiers. Aan 21 Nederlandsche schepen overkwa men buiten de kusten van het koninkrijk zeerampen, waarbij 6 schepelingen omkwamen. Omtrent het reddingswezen kan worden gemeld, dat voor de Noord- en Zuidholland- sche reddingmaatsehappij een nieuwe zelf- richtende reddingboot, welke te Nieuwediep zal worden gestationneerd, en eene nieuwe strandboot in aanbouw zijn. Te Noordwijk werd de tof dusver gebruikte boot met wagen door de reserveboot vervaogen. Door de stations dezer maatschappij wer en in 1893 zes reddingen volbracht, waar door 08 personen werden gered. Het getal geredden sedert de oplichting der maat schappij in JS42 klom biet doof tot 3593 De Ned. maatschappij tot bcvoi dering van geneeskunst heeft zich gewend tot den minis ter van bintienlandsche zaken, met verzoek om eene spoedige voorziening in de dringende behoefte aan reoiganisatie van de sanitaire wetgeving, met aanwijzing der middelen welke daarvoor belmoren aangewend te woiden. Aan de leden van de Tweede Kamer zijn afdruk ken van dit adres toegezonden. De redactie van liet Vredig Thuis, courant voor vrouwen, wenscht aan het oordeel van alle vrouwen in Nederland de vraag te on derwerpen, of zij invoering van vrouwenkies recht wenschelijk achten. Zij heeft daai toe op zeer ruime schaal kaarten verspreid, die men ingevuld kan terugzenden. De uitslag van dit eigenaardig pleliscit zal later in Het Vredig Thuis worden mede gedeeld. De heer C. F. Zeeman, expert voor Zuid- Ilolland eu Zeeland van de Nederlandsche vereeniging van assuradeuren, is het slacht offer geworden van een noodlottig ongeluk. Gistei namiddag omstreeks halfzes gebruik makende van de stoomtram van Rotterdam naar Delftshaven, om zich te begeven naar zijne dochter, wonende op den Nieuwen Binnenweg, bad hij de onvoorzichtigheid van liet balkon van den wagen te springen, ter wijl de tram nog in gang was. Hij viel en kwam met het linkei been onder den achter sten wagen. Dit been weid verbrijzeld en nagenoeg van het lichaam gescheiden. Door eenige personen op een handwagen naar het ziekenhuis gebiacht, overleed de heer Zeeman aldaar, nog voordat men tot de amputatie van het been had kunnen overgaan. De heer Zeeman was in zijn 70ste levens jaar en stond in zijne betrekking hoog aan geschreven Sedert veie jaren had hij bijna onafgebioken zitting in examen-commissies. Zijn overlijden, onder zoo treurige omstan digheden, zal in wijden kring een diepen irnlruk maken. (JV. R. Ct.) Door de geneeskundigen te Charlois dr. Broeksmit en Van den Toorn, is geconstateerd dat de dood van den jongen moet toegeschre ven worden aan verstikking door drift, en dus niet ten gevolge van den hem toege- bracliten slag met een klomp. Te Haarlem is door een agent van politie uit Alkmaar, daarin bijgestaan door de recher cheurs Verkerk en Van Hulst, opgespoord en aangehouden de 21-jarige dienstbode Anna Buom, geboren en wonende te Seheraierhorn, die zich in den laatsten tijd te Alkmaar aan verschillende oplichtingen had schuldig ge maakt, o a. van 4 zilveren remontoir-hor loges, een mantel en een paar laarzen, Dezer dagen keelde een dienstmeid van den lieei Blok te Opwierda (gem. Appingedam) op een avond van Steendam terug. Thuis ge komen vertelde zij aangerand te zijn door een onbekend manspersoon met een woest mteilijk, die haar eenvoudig de keuze bad gegeven tussclien haar zakgeld afgeven of in de sloot te worden geworpen, liet eerste had zij gedaan. L)e heer Blok deed aangifte bij de gemeente-politie, doch ook de rijksveldwachter bemoeide zich met de zaak. Deze kwam tot de ontdekking, dat de meid alles had gelogen om door het medelijden op to wekken aan geld te komen voor de Damster kermis. De heer mr. R. TV. J. Ketjen, te Velp, Zaterdagnacht op noodlottige wijze om het leven gekomen. Daar op de slaapkamer in zijne villa »De Ivruishorst" een en ander moest veranderd wonlen, hadden de heer en me vrouw Ketjen besloten, voor een nacht in de daartegenover gelegen pension sDe Roskam" te gaan logeeren. Men had daar wegens de kilheid van het vertrek een vulkachel aange legd, maar deze schijnt niet goed te zijn behandeld, althans des morgens vond men het echtpaar bewusteloos. De heer Ketjen stierf kort nadat men het onheil gewaarwerd. De toestand van mevr. Ketjen was ook ernstig, maar de geneesheer hoopte haar nog te be houden. Het ongelukkig uiteinde van den heer Ketjen wekt algemeene deelneming. De over ledene was zeer bemind om zijn milddadigheid. Hij deed veel voor de weikverschaffing, den aanleg van wegen en vooral ook voor de in standhouding der Ai'nhemsche orkestveree- De trein van 11 uur 46 uit Yenlo kwam gistermiddag bij aankomst te Nijmegen in botsing met een lo omotief, tengevolge waar van beide machines zwaar werden beschadigd en een der locomotieven ontspoorde. Een ge deelte van het perron werd stukgereden. Er zijn geen persoonlijke ongelukken te betreu ren. Een der sporen was versperd. Zondagmiddag is onder de gemeente Vrouwepolder de negentienjarige dienstbode, J. M., van den landbouwer J. B., tijdens de familie naar de kerk was, bij het putten van water, in den waterput gevallen en levenloos opgehaald. Te Roelofarendsveen, gemeente Alkemade, heeft zich een nieuw geval van Aziatische cholera met doodelijken afloop voorgedaan, en wel bij een 68-jarigen werkman. Te Weesp zijn Vrijdag en Zaterdag weder twee gevallen van Aziatische cholera voorge komen, waarvan een met doodelijken afloop. Te Woubrugge is een tweede geval van Aziatische cholera voorgekomen. De lyderes, de vrouw van een schipper, bezweek nog den- zelfden dag. Apeldoorn. De prins en piinses van Bcntheim zijn ghtervoormiddag te halfelf van het Loo vertrokken. BI. M. de Koningin- Regentes deed de vorstelijke personen uit geleide. De reden, waarom directeuren van Teylers genootschap de piijsvraag over den sinvloed van het P.'irsisme op het Jodendom" andermaal hebben uitgesclneven, is, dat aangaande het eenig ingekomen antwoord wel algemeen erkend werd, dat het bijzondeio verdiensten lmd, doch dat om velschillende redenen de bekroning noch tans niet ken worden toegekend. Het sSchilleihuis" te Maibach ontving eene belangrijke aanwinst, o a. due brieven van de gade van den dichter, een van zijn zustei Christo- pbine, zeven van do dochters Karotine en Emi- lie, vijf van den zoon Karei en diens echtgenoot?, twee van do behuwdzuster Karoline von Wolzo- gen, 51 van den zoon Ernst, en tal van andere schriftuien. De gemeenteraad van Mainz heeft met 23 tegen 13 stemmen het plan tot oprichting van een gedenkteeken voor Heine aldaar verworpen. Do gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar Noderlandsch Oost-Indie (via Rot- teidam) bestaat door middel van het stoomschip hlerapi. Do laatste bnsbehtïng aan het post kantoor te Rotterdam is bepaald op 10 dezer, des voormiddags ten 9 ure. De wijze van vei zending behooit duidelijk op het adses vermeld te worden. De gelegenheid tot verzending der coriespon- dentie naar New-Yoik (via Rotterdam) bestaat door middel van het stoomschip Spaarndam. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rot terdam is bepaald op 7 dezer, des voormiddags ten 5.30 ure. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te woiden. Mcdun, C October, Lombok. De Deli-Ct. van 6 Oct. brengt het laatste nieuws van Lombok. Het blad ontving dien dag uit Batavia twee telegrammen. Het eerste luidde Volgens een telegram aan do Java Bode wer den bij opruiming van de muren van Alataram diiehonderd vaaijes rookzwak buskruit, een voor raad springgelatine, vier kisten patronen voor repeteergeweer, en eene nieuwe machine voor patronenconfeetie gevonden. vDe lijken van alle negen vermisten bij de laatste hinderlaag zijn gevonden. sin Tjakra, waatin men van uit de poert Ketoot de Hollandsche en witte vlaggen zag waaien, maakte de inneming van Matarain een overweldigenden indruk. »De directeur van binnenl. bestuur Scherer is van Lombok teruggekomen. Officieel is van eene zending van twee bataljons naar Karang Asam niets bekend." Het tweede: sEen regeeringsbeiicht meldt dat Pemenang

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 5