Binnenlandsche Berichten. sten mandarijn van Tientsin, en het afgeven van een saluut van 21 schoten door de for ten van Taku aan den Chun King te brengen. Wanneer die eischen niet worden ingewilligd, verklaart het ultimatum, dat door de Engei- sche vloot represailles zullen worden genomen. De Times verneemt uit Tientsin van 5 dezer dat, volgens gerucht, 70,000 man Siberische troepen te Vladivostok zijn samengetrokken. Uit Tschefu wordt gemeld Eenige Japansche torpedobooten trachtten Maandag Port Arthur te naderen om de be vestigingen te verkennen. De in de haven aanwezige Chineesche vloot dwong ze echter op eenen afstand te blijven. De Japanners zullen met do insluUing van Port Arthur wel vóór het einde dezer week kunnen be ginnen. Volgens berichten uit Peking kampeeren groote afdeelingen troepen in den omtrek dei- stad en verontrusten de vreemdeüngenkolonie. Deze zou op het ergste voorbereid zijn. Ettelijke Chineesche schepen hebben de Duitsche vlag aangenomen. Volgens belichten uit Tientsin zijn er twee keizerlijke edicten uitgevaardigd. Het eerste vervangt feitelijk Li Hung Chang door prins Kung en benoemt dezen tot hoofdbestuurder der ooi logszakeu te Peking, waaronder Tient sin ressorteert. Gelijktijdig wordt prins Chung tot onderbestuurder der oorlogszaken aange steld. Het tweede edict bevestigt het vonnis van den krijgsraad, waarbij generaal Web schuldig verklaaul werd niet enkel aan lafhar tigheid te Pinpjang, maar ook aan verduis tering van soldijgehlen, alsmede schromelijke plichtverzaking door den soldaten toe te laten, de burgerij te brandschatten. De Chineesche regeering moet ook besloten zijn, admiraal Ting's onlangs ontvangen eerbewijzen voor eene beweerde overwinning weer af te nemen, daar deze denkbeeldig gebleken is, hetgeen Ting voor de regeering verheimelijkte. Daily Kews meldt dat China, verontrust door het succes der Japanners, besloten heeft om de tusschenkomst van Europa in te roepen. De Chineesche gezant deelde Maandag aan het Britsche gouvernement den wensch zijner regeering mede en vertrok in den loop van den avond naar Parijs, waar hij een onder houd zal hebben met den minister Hanotaux en den president der republiek Casimir Périer. Reuter's agentschap te Parijs verneemt, dat de Chineesche vegeeriug de mogendheden formeel heeft verzocht, hare diplomatieke tusschenkomst te bezigen tot herstel van den vrede tusschen China en Japan, op de wijze welke, volgens den raad van Groot-Brittannië, China onlangs zou hebben gewenscht. Men gelooft, dat er tusschen de mogendheden eene gedachtenwisseling zal worden gehouden alvorens het tot eene eindbeslissing zal komen. Echter zou het initiatief thans Diet door Engeland genomen worden. Omtrent de dépêche uit Tientsin betref fende het Engelsche ultimatum werden over dreven berichten verspreid. Op 7 Augustus werden er vertoogen gedaan door den Engel- schen gezant, en hierop volgden bevredi gende verzekeringen en werd er schadever goeding beloofd door China, xn den laatsten tijd werd er door de Engelsche regeering niets meer te dezer zake ontvangen. JAPAN. Uit Jokohama wordt van gisteren gemeld Eene afdeeüng van het eerste Japansche legerkorps is aangekomen in eene haven ten noorden der baai van Ta-lien-Wao, waar het tweede Japansche legerkorps geland is, zoodat de gemeenschap tusschen de beide legerkorp sen thans hersteld is. Het in beslag genomen stoomschip Sydney van de nMessageries maritimes" is weer vrij gelaten. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERA AL. Aanleg van eeno haven niet zwaai- plaatsen te 's-Gravcnlmge. Naar aanleiding van het verslag is door den minister van waterstaat, handel en nijverheid aan de Kamer eene nota ingezonden, waarin hij verklaart geenszins den indruk te hebben verkregen, dat met den aanleg van de werken door liet gemeentebestuur van 's-Gravenhage zou worden beoogd, die gemeente tot eene handelsstad te maken. Die werken zullen strekken tot bevrediging van de behoeften van den bestaanden plaatselijken handel, welke behoeften in de laatste jaren zeer ge stegen zijn, hoofdzakelijk juist ais een gevolg van de aanzienlijke uitbreiding, welke de gemeente heeft ondergaan. Bovendien zullen de voorgestelde werken een geheel vormen met die van de vaartverbetering van Rijn en Schie, voor welk werk de gemeente een aanzienlijk subsidie gaf, welke gelden als weggeworpen zijn te beschouwen indien de gemeente zoo gebrekkig als thans het geval is in liet verkeer voorziet. De regeering heeft geen reden om aan te nemen, dat het ge meentebestuur de hem toevertrouwde belan gen ten deze verkeerd zou inzien en met allen grond kan worden verklaard, dat het alge meen nut de voorgestelde onteigening vordert. In aanmerking nemende, dat slechts een zeer klein deel van de Trekvliet op het grond gebied van Voorburg ligt, is liet niet zeer waarschijnlijk dat daaruit moeilijkheden zul len ontstaan. Ook bij den tegenwoordigen toestand is daarvan niet gebleken. Mocht echter de ondervinding het tegendeel ar.n- toonen, dan kan worden overwogen of ter opheffing van het bezwaar grenswijziging is ter Imnd te nemen. De Ged. Staten van Zuid- Holland hebben zich bereid verklaard in dat geval een daartoe strekkend voorstel te doen. Regeling pensioenfonds voor vreduwen en weezen van burgerlijke ambte naren over liet jaar 1893. Blijkens het verslag van het bestuur is in 1893 f 145,000 in 3'/a pCt. Staatsschuld be legd. Naar aanleiding hiervan werd gevraagd, of het, met het oog op de waarschijnlijk bin nen korten tijd te wachten conversie, wel wenschelijk is niet den aankoop van 3'S pCts. inschrijving of stukken voort te gaan. In de afdeelingen werd bij het onderzoek van de nadere bepalingen omtrent liet raffi- neeren van ruwe suiker van hoog gehalte aangedrongen op het zoo spoedig mogelijk indienen van een definitief wetsontwerp tot betere regeling van den suiker-accijns. Ge vraagd werd of de minister reeds eenige mededeelingen kon doen omtrent het onder zoek tot het verkrijgen van meerdere zeker heid omtrent het rendement, in de beetwor telsuiker-fabrieken en in de raffinaderijen. Tegen het ingediende .wetsontwerp werden, vooral in verband met de belangen der beet- worteLuiker-industrie verschillende bezwaren geopperd. Andere leden konden echter met deze voordracht zeer goed meegaan. Verschil van meening openbaarde zich ten aanzien van enkele punten. Verscheidene leden zagen in den aftrek van IK pCt. voor fabrieksverlieseen vrij belang rijk voordeel voor de raffinadeurs. Veie andere leden waren van meening dat door dit wetsontwerp de positie van beetwortel-suikerfabrikanten geenszins zal worden benadeeld. Opnieuw werd de aandacht gevestigd op de toepassing der Stafien-methode in de Wester raffinaderij te Amsterdam, waarvoor de ver gunning moest vervallen, wanneer die methode nadeeiig werkt voor de belangen der schatkist. PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND. Zitting van 6 November. Na de samenstelling van de afdeelingen werd me ledeeling gedaan van de ingekomen stukken, welke deels voor herziening zijn aan genomen, deels in handen van Ged. Staten zijn gesteld, deels commissoriaal zijn gemaakt, als in handen van de heeren Evers, Van der Lith, J. P. Havelaar, Overwater, s'Jacob, Van Schaarden burg en Blussé (voor Gedep.), de missive van Ged. Staten betrekkelijk het verzoek van de Rotterd. tramwegmaatschappij om subsidie voor de stoomtramverbinding tusschen Rot terdam eu de Hoeksehe Waard; de heeren Van Bergen IJzendoorn, Conrad, Boonzajer, Van Rees, Seret, Bevers en Goe- koop (vcor Ged. St.), de voorstellen van G. S., omtrent een verzoek van het comité voor het 48e landhuishoudkundig congres te Dordrecht in 1895 te houden om een provin ciaal subsidie van f1000; De heeren Vaillant, Van Dissel, Duynstee, Van Hoboken en Van Bylandt (voor Ged. St.), de verschillende voorstellen tot wijziging van polderreglementen De heeren Neeb, Sluiter, Crena de Iongh, Van Stolk, Van Heemstra, Muller en Van Weel (voor Ged. St.), het verslag van Ged. St. omtrent het door hen ingestelde onder zoek naar de behoefte van plaatsruimte voor de verpleging van de in deze provincie wo nende of verblijvende krankzinnigen, en hei. daartoe betrekkelijk adres van den gemeente raad van Leiden naar aanleiding van het be kende raadsbesluit dier gemeente. Tegen de volgende vergadering is o, a. aan de orde gesteld stoomvaart in de boezemwate ren de verevening van het subsidie van de vereeniging Landbouwonderwijs" te Middel- harnis; De vergadering is daarna gescheiden tot Dinsdag 20 November, 's voorm. ten 11 ure. De verschillende commissiën zullen inmiddeis hare rapporten in gereedheid brengen. SCHIEDAM, 7 November 1891. In de avondzitting van den raad van gis teren, die te 7'A uur geopend en te 9Yv uur gesloten werd, waren tegenwoordig 15 leden. Afwezig, behalve de leden die in de middagzit ting reeds afwezig waren, de heeren Brillen- burg, Poortman, Loncq en Hoek. Onmiddellijk werd voortgegaan met het volgende punt der agenda. Aan M. Kramer, onderwijzer en leeraar M. O. handteekenen, werd, op diens verzoek, een lokaal in de le openbare kostelooze school in gebruik gegeven tot wederopzegging, uiter lijk tot 1 Juli a.s., tegen vergoeding van f 30 voor genot van vuur en licht, om onderwijs te geven aan onderwijzers ter opleiding van de akte L. O. handteekenen en de hoofdakte. De heeren Hoogendam en Klein verklaarden tot hun spijt vau het voorstel kennis te heb ben genomen voor zoover betreft het geven van lessen op den Zondag. In een tijd waarin Zondagsrust en Zondagsheiliging weer meer in eere kwamen, rekenden zij dit een stap achteruit. De heer Den Breems repliceerde hierop met te zeggen, dat naar zijne meening de Zondag niet beter kon worden geheiligd dan door de beoefening der kunst, toch ook eene gave van boven gegeven. De voorzitter voegde hieraan nog toe, dat de les des Zondags niet permanent was, maar slechts duren zou tot het eerstvolgend examen voor de hoofdakte. Het voorstel werd daarna aangenomen met 13 tegen 2 stemmen, die van de heeren Hoo gendam en Klein. Burgemeester en wethouders werden, op hun voorstel, gemachtigd lo. de overblijfselen van den aan de gemeente behoorenden opstal staande op de gemeente-terreinen van de werf ïde Nijverheid" te doen afbreken, op dat de weinige waarde die deze opstal thans nog voor afbraak mocht opleveren, niet ge heel voor de gemeente verloren zou gaan 2o. tot het ondershands verkoopen van den opstal van de aan de gemeente behoorende arbeiderswoning, staande op de gemeente terreinen, vei kocht aan de firma Van Deven ter Zoon. Nadat burgemeester en wethouders hadden medegedeeld dat zij, op hun verzoek, van den heer mr. E. E. van Kaalte te Rotterdam, den rechtsgeleerden raadsman der gemeente in zake de procedure contra den ontslagen gemeente-ontvanger W. Bellers, een afschrift ontvangen hebben van het vonnis der recht bank te Rotterdam van den 17n September j.l., waarbij de eisch der gemeente tegen ge noemden W. Bellers werd toegewezen, en deze bij verstek werd veroordeeld overeen komstig hetgeen bij dagvaarding dezerzijds was gevorderd, welk afschrift zij, tot de eerstvolgende gewone raadszitting, voor de leden ter inzage zullen leggen, moest volgens de agenda de gerneentebegrooting voor 1895 in behandeling komen. Hieraan ging echter een debat vooraf naar aanleiding van de in den middagzitting gehouden stemmin gen bij de benoeming van een gemeente ontvanger. Het had op burgemeester en wethouders een niet bemoedigenden indruk gemaakt,, dat na den langen zeer moeielijken tijd, dien zij hebben doorgemaakt, de raad in zoo'n hoogst gewichtige aangelegenheid als de be noeming van dezen titularis slechts met 1 stem meerderheid bij de vierde stemming den door burgemeester en wethouders naubevolene had gekozen, zonder dat burgemeester en wethouders vooraf iets er van geweten had den dat er ernstige candidaten waren huiten de aanbeveling om. Burgemeester eu wet houders zouden daarom gaarne een motie van vertrouwen in stemming zien gebracht, en verzochten daarbij die stemming te houden met gesloten briefjes, opdat ieder lid van den raad geheel vrjj van zijne meening zou kunnen doen blijken. De motie was van dezen inhoud De Kaai, vertrouwen stellende in de leiding van het dageljksch hestuur, gaal over tot de orde van den dag. De hoofdstrekking van het daarna vrij uit voerig gevoerde debat was om te doen uit komen, dat het niet zeer begrijpelijk was, dat- burgemeester en wethouders naar aanleiding eener benoeming de kwestie van vertrouwen stellen. En in ieder geval kan nooit worden verwacht, dat hij die bij de benoeming zijn stem had uitgebracht buiten de aanbeveling van burgemeester en wethouders om, nu ook per se tegeu de motie zou stemmen. En als derde punt kwam in het debat de vraag over de stemming met gesloten brief jes, hetgeen in ieder geval eerst door den raad zelf moest worden uitgemaakt. Uit de daarna gehouden stemmingen bleek, met 8 tegen 7 stemmen, dat men geen stemming wenschte met gesloten briefjes, maar hoofdelijk, waarna de motie zeive met algemeene stemmen werd aangenomen. (Hier bij onthielden de wethouders zich natuurlijk van stemming). Wij willen hier nog releveeren dat de heer ICleiu het denkbeeld opperde om over ieder der wethouders afzonderlijk te stemmen, waarop de vergadering echter niet inging en waartegenover de wethouders zich onmiddel lijk solidair verklaarden. Bij de algemeene bespreking, die zeer kort was, verklaarden de wethouders dat zij hun voornemen om de begrooting te wijzigen in verband met de leening hadden opgegeven, daar het beter werd geoordeeld met de wij ziging te wachten tot na het sluiten der leening. Met zeldzamen spoed werden de verschil lende posten afgedaan en zooals zij door burgemeester en wethouders waren voorge steld aangenomen. Bij den post keurmeesters van het vleesch stelde dr. De Bruijn voor, in beginsel te beslui ten tot oprichting van een abattoir, welk voorstel werd aangenomen. 3ij hoofdstuk VII verklaarde de heer Van

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2