kennisgeving. rijdag 9 November. A0. 1894, N°. 8657. KENNISGEVING. -A. ch. tenveert i gste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Suitenlandsche Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. 0=1 111 Abonnementsprijs, per kwartaai ifcjnco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke t 1.85. 2.50. - 0.10. BUKEAC: BOTER STRAAT 7 O. Advertentieprijs: van i10 gewone regels me inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Inrichtingen welhe gevaar, schade of hinder hunnen veroorzaken. Bekgejieester ex wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van de firma GEBRS. MEIJER, om vergunning tot rprichtlng van een stoombranderlj in de perceelen aan de Willemskade no. 23, en Spuistraat no. 3, kadaster sectie L nrs. 597 en 598. Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van den 2den Juni 1875 staatsblad n°. 95); Doen te weten: Dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd; dat op Donderdag den 23sten November a.s., des namiddags ten 2 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven, ombezwa- ;n tegen het toestaan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten; en dat gedurende drie dagen voor het tijd stip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 8sten November 1894. Burgemeester en wethouders voornoemd, VISSER, Fd. B. Be secretaris, VERNËDE. DE BURGEMEESTER VAN SCHIEDAM brengt bij dezen ter kennis van de ingezetenen: ■dat het kohier van de belasting op badrijfs- en andere inkomsten, 110. 5, dezer gemeente, over het •dienstjaar 1894/95, door den heer directeur der directe belastingen te Rotterdam op den Cdcn November 1894 executoir verklaard, op heden aan den ont vanger der directe belastingen, ter invordering is overgemaakt. 'oorts woidt bij dezen herinnerd, dat een ieder ver plicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen; alsmede dat heden de termijn van sa weken ingaat, binnen welken de reclames tegen dezen aanslag behooren te worden ingediend. 2n is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 8sten November 1894. Be burgemeester voornoemd, VISSER, Fd. B. B E I 6 1 E. Be Kamers zullen worden geopend met een eiinisterïeele verklaring, zonder meer. De Etoile lelge betreurt dat besluit ten zeerste het zal een slechten indruk maken in het land en tot in den vreemde toe aanleiding geven tot weinig vleiende veronderstellingen aangaande de raadslieden der Kroon. Men zal denken dat de conservatieve regeering het innerlijk niet eens is over de groote staatkundige vraagstuk ken van den dag en daarom den koning geen troonrede of koninklijke boodschap in den mond kan leggen. Dinsdag is de buitengewone zitting van de provinciale raden in de negen provinciën ge opend. Hier en daar deed zich een incident voor. De socialisten verklaarden niet zonder voorbehoud den eed van trouw aan den koning en gehoorzaamheid aan de constitutie en de wetten te kunnen afleggen. In den raad van Brabant werd hun toegevoegd dat hetvoor- loopig bureau alleen in opdracht had hun der eed af te nemen, zonder notitie te nemen van hun voorbehoud. Het eerste gevolg van de omzetting van den raad van Brabant was de keuze van een clerica- len voorzitter in plaats van den liberaal Hulin. De wereldtentoonstelling te Antwerpen is Maandag gesloten met een feestmaal, door de Kamer van koophandel aan het tentoonstel- lings-comité aangeboden, en waarbij ook de ministers De Biuyn en De Smet de Nayer aanzaten. Vervolgens werd nog een bezoek gebracht aan Oud-Antwerpen, hetgeen echter nog geen laatst bezoek behoeft te zijn, daar Oud-Antwerpen evenals de tentoonstelling van schoone kunsten nog eenigen tijd toe gankelijk blijft voor het publiek. F R A N K It IJ JK. ld Estafette bevestigt het bericht dat het expeditionnaire korps voor Madagascar bestaan zal uit 3 brigades; generaal Metzinger zou over het Algerijnsche contingent het bevel voeren. De andere brigades zijn nog niet aan gewezen, evenmin als de opperbevelhebber. Het korps zou, met inbegrip der reserve, omstreeks 12,000 man tellen. De Libre Parole verzekert dat de minister van marine van meeniDg is, dat deze strijd macht geheel onvoldoende geacht moet wor den. Volgens Figaro zou de eerste krediet-aan vrage 78 millioen bedragen. De zaak-Dreyfus is thans in handen van generaal Saussier, militair gouverneur van Parijs, en deze heeft onmiddellijk den eersten krijgsraad van het sdossier" in kennis gesteld. De verdediging van den socialistischen af gevaardigde Jaurès heeft den directeur van het blad Le Qhamlard, vervolgd wegens be- leediging van den president der republiek, niet geholpen, ofschoon de heer Jaurès ge legenheid vond de voorouders van den heer Casimir Périer heftig aan te vallen. De direc teur Gérault-Ricard is veroordeeld tot een jaar gevangenis en 3000 frs. boete. DUITSCHLAND. Volgens de Voss. Zeitg. heeft de minister Von Boetticher gisteren zijne aanvrage om ontslag ingediend. Op den laatsten ^partijdag" der sociaal democraten te Frankfort is de houding afge keurd van den partijgenoot, dr. Rddt, en wel omdat deze als lid der Baderische Kamer heeft gestemd tegen liet toelaten der geestelijke orden. Dr. Rüdt heeft thans ontslag geno men als lid der sociaal-democratische partij, waartoe hij vooral was toegetreden ais tegen stander van alle reactie. De afkeuring van zijn gedrag wordt toegeschreven aan de vrees dei- socialisten dat hunne vijandige houding tegen de katholieke kerk aan de propoganda op het platteland zou afbreuk doen. Zondag zouden de Berlijnsche anarchisten eene vergadering houden tot bespreking der besluiten van den socialislendag te Frankfort. Omstreeks 200 personen waren aanwezig. Te 9 uur zou de anarchist Lühr als spreker optre den, maar eerst te 11 uur verscheen hij en toen hij zou beginnen, verklaarde de aanwezige politie-luitenant de vergadering ontbonden, wegens opening twee uur na den gestelden tijd. Hoewel morrend, gingen de aanwezigen kalm uiteen. ENGELAND. Lloyds agent te Savannah seinde Dinsdag, dat de Engelsche stoomschepen Brig, Petunia, Balegarth, Castlegarth, Ski dbg en Baltimore Oastle in brand stonden. Nadere bijzonder heden ontbreken. Nadere depêches, gisteren uit Savannah te Londen ontvangen, laten geen twijfel, dat de branden in de katoenschepen het weik van aanstekers zijn. Verscheidene sjouwers, deel nemers aan eene werkstaking, zijn gearres teerd, beschuldigd van brandstichting door de katoenbalen te bestrijken met phosphorus. Tien katoenbooten van de dertien ladende vlamden achtereenvolgens op, alle met sporen van phosphorus. De schade bedraagt 50,000 dollar. RUSLAND. De keizer heeft thans het programma vast gesteld voor de overbrenging van het lijk zijns vaders naar Petersburg. Van Livadia zal de kist worden gedragen naar Yalta, waar zij wordt ingescheept op een kruiser die haar, begeleid door een pantserschip en een stoom schip der vrijwilligersvloot, naar Sebastopol overbrengt, Met een rouwtrein wordt het lijk van daar vervoerd naar Moskou, waar het in de kathedraal van den aartsengel St. Michael wordt ten toon gesteld en vervolgens naar Pe tersburg gebracht. Aan alle spoorwegstations zullen de gansche geestelijkheid en alle auto riteiten aanwezig zijn en gebeden voor het zieleheil van den overledene worden gehou den. Het lijk wordt op zijn ganschen tocht vergezeld door keizer Nicolaas II, de keizerin weduwe, den grootvorst-troonopvolger, de bruid des keizers en alle te Livadia aanwe zige leden der keizerlijke familie. Te Livadia, Moskou en Petersburg zullen voor rekening van keizer Nicolaas II maal tijden voor de armen worden aangericht. In de Peter-en-Pauls-kathedraal te Peters burg zijn reeds een grootsche katafalk en een graf voor keizer Alexander III in gereedheid gebracht, vlak naast het graf zijner ouders. De lijkkist van keizer Alexander II verdwijnt geheel onder een stapel van 70 groote zilve ren kransen, welke gekroond wordt door een gouden krans met het opschrift: »Aan den Czaar-Bevrjjder". Die van Alexander III zal zeker met niet minder kransen prijken, le oordeelen naar het groote aantal bestellingen, dat reeds bij zilversmeden is ingekomen. Ook uit Bulgarije is een krans besteld met het opschrift: »Van diep erkentelijke Bulgaren". In den mond des volks heet Alexander III reeds »de Vredes-czaar". Het lijk van den overleden keizer is Dinsdag avond uit het kleine paleis te Livadia naar de groote kerk gedragen door den keizer, den troonopvolger, grootvorsten, prinsen en hooge waardigheidsbekleeders. Achter de kist liepen de keizerin-weduwe, grootvorstinnen, prinses sen en hofdames. De lijkstoet ging door het met fakkels verlichte park, tusschen eene dichte volksmenigte, en onder het klokkenge lui. De geestelijkheid schreed den stoet te ge- moet. Toen de lijkkist iu de kerk op de kata falk gezet was, werd eene zieletnis opgedragen. Later werd het volk tot de open lijkkist toe gelaten. Het vooral in de volksklasse geloof vindend gerucht dat keizer Alexander aan vergiftiging zou zgn overleden, alsmede de bewering dat prof. Sacharin hem verkeerd behandeld heeft, hebben ten gevolge dat de studenten der hoogeschool te Moskou besloten hebben de colleges van dien professor niet meer te be zoeken totdat officieel het tegendeel zal zijn geconstateerd, terwijl zijn huis te Moskou door de politie bewaakt wordt, uit vrees voor ver nieling door het gepeupel, dat het in Rusland toch nooit bijzonder op de geneesheeren heeft voorzien gehad en hen weinig hooger schat dan als gifmengers. Volgens verklaring van prof. Leyden aan een Engelsch ambtgenoot is de czaar over leden aan verstopping der linkerlong. Drie dagen vóór den dood was de bloedsomloop gestoord en vormden zich in die long ver stopte nlcKken. De czaar is volgens hem dan ook in zittende houding gestorven aan ver stikking, docr belemmering in de ademhaling. Tot het laatste oogenblik was bij volkomen helder; zelfs nog den dag voor ziju dood moet de czaar dagorders voor het leger heb ben afgeteekend. OOSTENRIJ K-H O N G A R IJ E. Bij de Oostenrijksche Kamer is een ont werp ingediend tot overname door den staat van den Westboheemsehen spoorweg, den Moravischen grensspoorweg en den Moravi- schen centraalspoorweg. ZWITSERLAND. De smadelijke, en verdiende, neerlaag door den leutezug geleden is allerwegen in het land door de liberalen met vreugde vernomen. Feesten en fakkeloptochten werden gehouden om de groote overwinning van vaderlands liefde en eendracht te vieren. In Bern verkon digden de kanonnen Zondagavond den uitslag, en de geheele stad kwam in geestdrift en op gewondenheid. In de groote zaal van het sGe- sellschaftshaus" werd een bijeenkomst gehou-

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1