ondag 11 en Maandag 12 November. N°. 8659. Eerste Blad. Achtenveertigste Jaargang. Binnciilantisclie Berichten. M, Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER? J. ODÉ. BllKBAD: boterstraat sro. an iBOSWJÜESTSPRUS, per kwartaal franco per pose, door het geheele Eijk AfmnJerlijke nominees Schiedam, 10 November 1894. Metgroote plechtigheid wordt op het oogen- blik het lijk van czaar Alexander III uit het lui'len \an zijn rijk, over de oude hoofdstad Moskau naar Petersburg vervoerd. Wat is er de laatste dagen over dezen hoogen lijder niet gesproken Hij heette vergiftigd en een gerucht als dit vond natuurlijk gretig geloof hoe dikwijls ook was het me' reeds op het hoofd van deu czaar gemunt geweest! Aau dit trerucht is thans een einde gemaakt door professor Leyden uit Berlijn, die een nier- dekte en longaandoening als de oorzaak van 's wisten overlijden noemt. Niet onverklaar baar is het overigens, dat bij gelegenheden ais deze gevraagd wordt naar de oorzaak van het overlijden, want de historie leert, dat verscheidene Russische beheerders een onna- tuurhjken of gewelddadigen dood stierven. Blijven we hij deze eeuw, dan vertoont zich het beeld van den ongelukkigen Paul I, die in zijn paleis werd vermoord. Altoos is be- weeid, dat zijn opvolger keizer Alexander I van het plan der samenzweerders onder richt is geweest, en dat het treurig uiteinde van zijn vader steeds een donkere schaduw op zijn levensweg heeft geworpen. Toen hij in 1825 vrij onverwacht overleed, werd eveneens het gerucht verspreid, dat hij vermoord was. 't Scheen dat een natuurlijk steifbed iets ondenkbaars voor een Russischen czaar was. Den slimmen Talleyrand ontlokten dez» geruchten den men zou in andere omstandigheden zeggen comischen uitroep, dal het voor de Russische keizers tijd werd verandering te maken in hun manier van sterven. Het is echter gebleken, dat de ge ruchten omtrent deu dood van Alexander I valsche geiuchten waren. Alexanders broe der, Slkolaas I, volgde hem op. Hij, de type van een echten alleenheerscher, moest het beleven, dat in den Krimoorlog ('1S53'56) zijn legers liet moesten afleggen tegen die der vereenigde Fransehen, Engelsehen, Tur ken en Sardiniërs. Nog voor het eindigen van den oorlog over leed hij, en alweder heette het, dat de keizer, die de nederlagen van zijn volk niet wilde overleven, zich door vergif van het leven lmd beroofd, en dat de nobele Alexander II op Zondag 13 Maart 1881 door moordenaars handen viel, toen hij van een parade naar zijn paleis terugkeerde, is van te jongen datum, «m vergeten te zijn. Welk een geschiedboek is dat van het huis RotnanolT In Frankrijk is het vertoon van droefheid over den dood van den czaar buitengewoon groot. Daar is de Parijsche gemeenteraad, zoo rood gekleurd deze neemt een petitie in overweging, waarin verzocht wordt den dag der begrafenis van keizer Alexandc III niet t 1-85. 2.50. 0.10. Advertentieprijs van 110 gewone regels me inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. ongemerkt te laten voorbijgaan. Men wil namelijk op het groote plein de Ia Concorde een katafalk oprichten; daar zou dan het Parijsche volk, ten teeken van hulde aan den overledene, tevens als teeken van rouw om heen kunnen defileeren 1 Dan is een ander bewijs van sympathie, dat een Parijsch comité den overleden keizer wil wijden, meer natuurlijk, ofschoon tegen over een vreemden monarch toch ook altijd vreemd. Genoemd comité wil iederen Fransch- man in de gelegenheid stellen bij de be grafenis van den czaar vertegenwoordigd te zijn. De geheele geschiedenis kost een frank per persoon, waarvoor men een ruiker van kunstbloemen ontvangt, waaraan een zwart rouwlint is bevestigd met de woorden in zilveren letters: ïBloemen van Frankrijken Nationale rouw 189i"; bovendien prijkt daarop de naam van den schenker. De uitdeeling der ruikers zal geschieden door leden der Fransche kolonie te Petei'sburg, en een ï'egister, bevattende de namen van hen, die een bijdrage geschonken hebben, zal op den dag der begrafenis aan den minister van het Russische keizerlijk Huis worden overhandigd. Zoo iets is in de geschiedenis nog niet geboekstaafd. Maar 't is ook waar, de czaar heeft toegestaan, dat op Russischen bodem de Marseillaise werd gespeeld, en dat is ook iets nieuws in de historie. Het loopt de ChineezenJ nog steeds erg tegen. Ze zitten geducht met de handen, nu juist niet in liet haar, maar misschien aan den staart. Deze week verscheen een bericht, waarin werd vermeld, dat China bij de groote mogendheden stappen zou hebben gedaan, opdat deze bemiddelend tusschen beide moch ten komen. Daarbij werd dan door de Chi- neezen aangeboden de betaling van een oorlogsschatting aan Japan en de onafhan- kelijkverldaring van Korea. Nu heeft de Engelscbe premier aan den feestmaaltijd van den lord mayor, bij gele genheid van diens optreden wel verklaard, dat Engeland zich niet met andermans zaken wenschte te bemoeien, maar bekend is het, dat de publieke meening in Engeland meer op de zijde van China dan op die van Japan is, ware het alleen hierom, dat China ontzettend veel EngePche artikelen betrekt, terwijl Japan zich zooveel mogelijk zelf tracht te helpen. Doch het is even bekend, datDuitschlands sym pathieën voor Japan zijn, en dat de Vereenigde Staten van Noord-Amerika een optreden ten ;unste van China niet zouden billijken. Of de Japanners tot vrede geneigd zijn Hun overwinningen schijnen fabelachtig, als er tenminste van overwinningen sprake is; de Chineesche soldaten schijnen bij elk tref fen den vijand spoedig den rug toe te keeren, en de Japansche bevelhebber blijkt niet van een zoo groot aantal krijgsgevangenen te hou den, als China hem zoo gemakkelijk verschaft. Tenminste hij laat de lieden loopen, als ze de wapenen hebben nedergelegd, en meestal is dat reeds geschied voor hij ze in handen krijgt. Onder deze omstandigheden bemidde lende voorstellen aan te nomen, zou wat te veel gevergd zijn. De Engelscbe minister maakte zich dan wijselijk van de zaak af, door op den feestmaaltijd te zeggen, dat het Engeland genoeg zou zijn als China niet vernederd werd. Alsof er na het gebeurde nog van niet vernederen sprake kan zijn SCHIEDAM, 10 November 1S94. sEerloos", van "VanNouhuijs, gisteravond in de ïOfficieren-Vereeniging" opgevoerd, is een schoon stuk, een sieraad der Nederlandsche tooneelliteratuur, een levensles voor zeer velen die, blind voor de gebreken van den een, de deugden van den ander voorbijzien, zich zelf rergeten en het hoogste plichtsbesef door den drang der omstandigheden aan het wankelen brengen. Evenals in zijn sGoudvischje" levert de schrijver hier het bewijs van grondige karakterstudie en van een gezonde, ernstige levensbeschouwing, van eerlijkheid en plichts besef tegenover verregaande karakterloosheid en ondankbaarheid. Het personeel van den Tivoli-schouwburg vertolkte het stuk geheel overeenkomstig den geest van den schrijver. De heer Jan C. de Vos, de eerlijke rijksontvanger Halma, een toonbeeld van rechtschapenheid en goede trouw, van onbesproken levenswandel en hooge eischen tegenover zich zelf en anderen, gaf zeer verdienstelijk dat beeld weer; men zag in hem na de ontdekking van het kas tekort de onrust, twijfel en argwaan post vatten en toenemen; men zag hem lijden onder de ondraaglijke onzekerheid en ten slotte, hoewel fier tegenover zijn schuldige vrouw en zoon, bezwijken onder de verplet terende ontdekking. Ook mevrouw Van Westerhoven acteerde naar haar beste ver mogen, ofschoon haar actie ons wel wat al te theatraal voorkwamin de scène met haren zoon was zij het gelukkigst. Deze, de heer Erfmann, was als voor zijne rol geknipton dankbaarheid, plichtverzaking en geweten loosheid vonden in hem haar voortreffelijkste uiting, waartegenover zijne bescheiden zuster Anna mevr. Poolman een scherp con trast vormt. liet nastukje »Hartenvrouw", waarin de hoofdrollen werden vervuld door den heer Erfmann en mevrouw Van Korlaar, had even eens succes. Ten slotte nog een opmerking. Zooals wij in den aanhef van ons verslag reeds zeiden, is »EerIoos" een schoon stuk en dus de op voering daarvan een goede gedachte. Dat het evenwel juist in deze dagen ten tooneele moest worden gevoerd, keuren wij ten zeerste afhet getuigt van weinig kiescli gevoel bij liet bestuur, dat het zich aan zijn beschaving en opvoeding verplicht moest rekenen blijk te geven van fijn gevoel en goede manieren. De heer A. W, Vaandrager, hoofd der 2e openbare kostelooze school, heeft op de door het bestuur van het departement der »Maat- schappij tot Nut van 't Algemeen" gevraagde inlichtingen omtrent de werking van de spaar kassen op deze school, het volgende mede gedeeld »Met 1 April 1S94 begon ik in 6 lokalen een spaaikas te brengen, nadat ik met mijn personeel had besproken, op welke wijze wij de proef zouden nomen. Alle bezwaren waren behandeld, alle moeielijkheden, die zich zou den kunnen voordoen, onder de oogen gezien. Toch geloofden wij, dat het zou slagen en vol moed maakte ieder voor zijne klasse een klapper, terwijl de ondergeteekende de alge- meene administratie voor zijne rekening nam. In elk der lokalen werd het voordee' van liet sparen besprokenwerd verteld, wat er met hun geld zou gebeuren, werd de spaar kas bekeken, enz. enz.; de kinderen begrepen de inrichting geheel en al. En, de proef is ten volle geslaagd. In April werd ingebracht 21.25 3Iei - 27.50 Juni - 34.50 Juli - 14.25 (kermis) Aug. - 12.75 (vacantie) Sept. - 17.75 Oct. - 21.25 eg a r~i S H C*-H fcfl a es c3 2 (3 OS ftü JS c, Totaal ƒ149.25 De sommen, die hier genoemd zijn, zijn geplaatst in de Nutsspaarbank, en bijeenge bracht met halve en heele centen. Er zijn op dit oogenblik ongeveer 160 spaar bankboekjes. Waarvoor gelden teruggevraagd werden? 1°. Om een cadeautje aan vader, moeder, broer of zusje te geven. 2o. Om uit logeeren te gaan (reisgeld). 3°. Om iets te koopen (pel,schoenen, broek, enz. 4°. Omdat vader geen werk had. 5°. Mijn zus moet een nieuwe jurk hebben, vader en moeder hebben geen geld, nu schiet ik het voor, enz. Of wij clan volstrekt de schaduwzijde niet gezien hebben Wel natuurlijk. Eén voor beeld uit meer Er komt eene vrouw om mij te spreken; Mijnheer, zou ik van u eens mogen weten, hoeveel centen mijn jongen deze week in zijn spaarpqt gegooid heeft 't Wordt nagezien, en mijn antwoord is lOVs cent. Ik dacht liet wel, was haar antwoord, dat is Alh cent te weinig. Dan hij heelt lnj die versneept. De jongen woi'dt geroepen en bekent. Wat daar aan te doen, mijnheer? Wel moedei-, stuur mij eiken Maandag een briefje, waarop ver-

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1