Biiinenlandsche Berichten. havengeld te Kopenhagen is tot de helft ver laagd en veranderd in een recht van de lading. Het recht voor ttansito-goederen is voor het vervolg opgeheven. Wegens den dood van den czaar bleef de feestelijke opening der vrijhaven door den koning achterwege. RUSLAND. Donderdag tegen 4 uur is de kruiser Pamjat MerTcoerija met het lijk des keizers aan de zuidelijke bocht van Sebastopol aangekomen, waar het ontscheept en in een der waggons van den rouwtrein naar Petersburg werd geplaatst. Aan boord van dien kruiser bevond zich ook de geheele keizerlijke familie, voor wie een tweede trein gereedstond en die den rouwtrein volgt. De troonopvolger begeleidde het lijk slechts tot Sebastopol, vanwaar bij met de stoomboot Orjol naar den Kaukastts vertrok. De krijgsraad te Warschau heeft een 'ln luitenant der dragonders, die betrokken moet zijn geweest bij de samenzwering tegen het leven van den czaar tijdens de jongste najaars- manoeuvres, veroordeeld tot veilies van zijn rang en van den adelstand en tot levenslange dwangarbeid in de mijnen van Siberië. De procureur der Heilige Synode, Pobedo- noszeff, is Dondetdag aan een groot gevaar ontsnapt. Nabij Kursk is de sneltrein, waarin hij zat, op een anderen trein geloopen, ten gevolge waarvan den reiziger gedood en vier gewond werden hijzelf kwam er echter on gedeerd af. ITALIË. De Riforma verzet zich tegen een officieele tusschenkomst van Italië, in zake den toestand in Istrië, daar Oostenrijk hierin een reden zou vinden om in de Romeinsehe kwestie tusschenbeide te komen. De Italia meldt, dat een groep van oud aandeelhouders der Romeinsehe Bank gisteren aan de justitie het verzoek gedaan heeft, het faillissement frauduleus te verklaren en de administrateuren verantwoordelijk testellen. De conferentiën der patriarchen zijnafge- loopen, maar omtrent den uitslag der ge voerde besprekingen wordt niets betrouw baars gemeld. Intussclien toonen de Ooster- sche geestelijken zich hoogst voldaan over de ontvangst, die hun van de zijde van Leo XIII ten deel is gevallen. GRIEKENLAND. De Kamer is Donderdag door den minister Tricoupis zonder troonrede geopend. A ,>1 ERIK A. Volgens de jongste berichten uit New-York aangaande de verkiezingen zal de republi- keinsche meerderheid in het nieuwe Huis van afgevaardigden der Vereenigde Staten meer dan 100 stemmen bedragen. Naar de Times,uit Rio de Janeiro verneemt, heeft het Congres het wetsontwerp nange- in 05 de brengen en vlot te maken. Nu het donker viel, schreed hij tamelijk mismoedig huiswaarts. De schade, die de schipbreuk hem veroorzaakt had, was vrij aanzienlijk, en ofschoon hij met zijn eenvoudig visscliersverstand begreep, dut Don Luigi hem die schade ten volle vergoeden moest, had hij van den ouden Castaldi met bidden en smeeken niet meer los kunnen krijgen dan twintig lire. Dat was misschien voldoende om in de onkosten der reparatie te voorzien, maar eene vergoeding voor zijn arbeid en net levensgevaar, waaraan hij zich ter wille van Don Luigi had blootgesteld, was het niet. Checco nam het geld aan, maar met eene verwensching op de lippen. Liever weinig dan in het geheel niets. Den rijken en geslepen advocaat van Napels in rechten aan te spreken, daar was toch geen denken aan. Toen hij zich met den schralen buit naar huis begaf, hoorde hij gezang en vergat op eens zijn verdriet. Hij hief het hangende hoofd op en luisterde met inspanning toe, om te weten uit welken hoek het geluid kwam. «CarmeiaCarmeiariep hij zacht. «omen, waarbij de kustvaart voor twee jaar vrij wordt verklaard. Thans wordt het bij den Senaat ingediend. De Braziliaansche regeering stelt voor de "Western en Brazilian telegraaf lijnen aan te koopen, waarvoor telegraaf-ioncfe zullen worden uitgegeven ii vijf percent. AFRIKA. De Transvaalsche consul-generaal zond aan de Times eenen brief, behelzende de beëedigde verklaring van de leden der Durbansclse firma Finlay Stowend, dat George Hulett, die thans de zoogenaamde Svvazie-deputatie vergezelt, op 14 September hun kantoor te Durban bezocht en hun voorstelde hem bij te staan met wapenen en ammunitie in Swazieiand binnen te sluiken onder voor wendsel dat de stand van zaken aldaar zeer hachelijk is. De firma Finlay weigerde het aanzoek niet alleen, maar waarschuwde de Transvaalsche regeering, omdat zij overtuigd is dat Hulett een allergevaarlijkste stoke brand is. CHINA. De laatste berichten, te Shanghai uit Mant- sjoerije ontvangen, melden dat het Chinee- sche leger zich iu het gebergte heeft terug getrokken, waar de troepen hongersnood en koude lijden. Het Japansche leger, dat ge kampeerd is te Fung-Whang-Ching, halver wege tusschen Witju en Mukden, vervolgt de Cliineezen niet. Port Arthur wordt verdedigd door 15,000 Cliineezen, meerendeels recruten. Men ge looft hier niet, dat die vesting langen tijd zal weerstand bieden. Volgens berichten uit Shanghai neemt de paniek onder het volk in Nioetswang toe. De meeste winkels zijn gesloten. Het gebrek aan voedsel wordt nijpender, en men vreest dat er een oproer zal ontstaan door den rijstnood. Het bestuur in Hankow heeft bevolen een oorlogsschatting te heffen van drie dollars per hoofd, naar aanleiding \an een desbetref- fenden wenk, welken zij van de regeering heeft ontvangen. Maar het volk weigert die schat ting op te brengen. De gezant is te Londen teruggekeerd en heeft een onderhoud gehad met dien van Italië. Naar de Standard meldt, is tot dusverre onder de gioote mogendheden geen overeen stemming bereikt aangaande het verzoek van China om bemiddeling. Frankrijk en Rusland zijn genegen tot bemiddeling, maar Duitschland acht die ontijdig. JAPAN. De zaakgelastigde te Londen heeft ge loochend dat Japan, zooals men het toedicht, plan zou hebben China te ondermijnen. IntegendeelJapan wenscht een krachtig, vrij, bloeiend China. Het jonge meisje trad te voorschijn. Zij had voor hare deur gezeten en wie weet welke aangename droomen gehad. Naar voren tredende keek zij een weinig schuw achterom. 't Was een bekoorlijk kind, die Carmeia, en al hare bekoorlijkheid ontleende zij aan moeder natuur zelve. Het ronde, opene gezichtje roet den ietwat ondeugenden blik, dat hare Grieksche afstamming verried, kwam bij het licht der maan bijzonder gunstig uit. Daartoe droegen ook de zwarte, golvende haarlokken niet weinig bij. Carmeia was niet groot, doch zoo rank en wel gemaakt, als men het buiten Zuid-Italië weinig aantreft, een gevolg misschien van de kruising der rassen uit Morgen- en Avondland. Hare groote, glanzend zwarte oogen met de zijdeachtige wimpers keken van onder de zwarte wenkbrauwen met bekoorlijke levenslustigheid de wereld in. Jeugdige kaeht en frischheid (zij zal tusschen 10 en 17 jaar geweest zijn) kenmerkten al hare bewegingen. «Checco," antwoordde zij zachtjes. tZijt gij het V' sik zelf. En waar is uw vader TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Lombok. Als bijlage der memorie van antwoord des ministers op de Indische begrooting is nog overgelegd een nota, als vervolg op de mede- deelingen in het koloniaal verslag 1894. Deze nota geeft een uitvoerig overzicht van den gelieelen loop der onderhandelingen sedert het begin der expeditie, alles trouwens reeds, behoudens enkele aanvullingen, door de ver schillende berichten bekend. Wat den overval aangaat, een aaneenge schakeld verslag van het voorgevallene heeft het departement van koloniën tot dnsveire niet. Echter is uit de korte mededeelingen gebleken, dat in den avond van den 24n Augus tus door generaal Van Ham en resident Dan- nenborgh bij Goestie Djilanttk pogingen werden gedaan om te weten te komen wat er bioeide. Op grond van diens verzekeringen, dat er niets gaande was. verklaarden zij aan den opperbevelhebber, dat er naar hun inzien geen gevaar dreigde. Den 25n 's namiddags te 6 uren kwam evenwel de kapitein der infanterie Schmidthamer, die in het bivouak te Ampenan gelegerd was, te Tjakranegara, cm den opper bevelhebber mede te deelen, dat hem door een Sasalc was gezegd, dat de Baliërs een aanval in den zin hadden, en het heeft toen tusschen de beide bevelhebbers een punt van overleg uitgemaakt, of het niet voorzichtiger ware om op Mataiam terug te tiekken. Men ooi deelde het echter beter daartoe niet onmiddellijk over te gaan, maar den volgenden dag af te wachten om een besluit te nemendoch wei zond de opperbevelhebber aanstonds aan de comman danten der te Batoe Klean en Sookarara ver toevende colonnes eene schriftelijke lastgeving om onverwijld, de eene op Ampenan, de andere op Mataram terug te trekken en gedurende den niarsch de noodige veiligheidsmaatregelen in acht te nemen. Voorzichtigheidshalve werd ook het dien dag betaalde geld naar Mataram gezonden, waar het, zonder dat eenige tegen stand was ontmoet, denzelfden avond aankwam. Verder besloten de bevelhebbers de poerie van Djilantik, waar het hoofdbestuur gevestigd was, te verlaten en in het bivouak te over nachten. «Alles" zegt het bericht, waaraan deze bijzonderheden ontleend zijn, «was waakzaam en op iets ernstigs voorbereid." Hierop volgt het vei haal van den overval en de maatregelen sedert genomen. Omtrent de houding tegenover Djilantik aan te nemen zegt de nota dat, al wil men ook aannemen dat in het talmen met het terugtrekken der over het eiland verspreide hulpbenden, het ongeregeld karakter van zulke troepen in aan merking nemende, geen boos opzet behoeft gezocht te worden, en al houdt men ook rekening met het feit dat waarschuwing onzer bevelhebbers in de oogen van Djilantik's eigen onderdanen een verraad zou zijn geweest aan stamverwante geloofsgenooten gepleegd, dan blijft toch het niet voldoen aan den last tot vertrek, toen de hulpbenden den 23n Aug. eindelijk te Tjakra negara werden vereenigd, een hoogst verdacht, tot dusver niet opgehelderd feital schijnt Djilantik zelf niet aan den aanval te hebben deelgenomen. Hij zou, volgens de berichten, na een heftige woordenwisseling met den troonop volger, in den nacht van 25 op 26 Aug. Tjakra negara hebben verlaten en naar Telok Kombo zijn gegaan. Van daar richtte hij het verzoek aan den opperbevelhebber om naar Karang Azei» te worden overgebracht, maar aangezien, zoolang «In huis." «Wat doet hij? Of slaapt hij al?" «Neen, hij zit te rooken," «Gaat gij mee naar Don Nicoïino, om een glas wijn met mij te drinken «Neen, Checco. Ge weet, ik drink geen wijn." «Of wat anders? Ik zou gaarne eens met u spreken." «Kan dit dan bier niet? Zeg maar, wat gij wilt," «Och, kom even mee," zeide Checco dringend en haar bijna smeekend aanziende, mik heb wat voor u meegebracht van het eiland." «Werkelijk Wat zijt ge goed. Wat is het Laat gauw eens zien." «Ge zult het zoo dadelijk zien, maar dan moet ge mij eerst wat beloven. Wilt ge dat?" «En wat moet ik dan beloven?" «Geef mij uwe hand." Hij trachtte haar mee te trekken, maar Carmeia stribbelde tegen. Het geheimzinnige in Checco's gedrag scheen haar niet te bevallen. «Neen, Checco, ik mag niet. Laat eens zien, wat ge meegebracht hebt." omtrent zijne werkelijke gezindheid geen reker- heid bestond, er geen sprake kon zijn om hem van regeeeringswege middelen te verschaffen om naar Bali terug te keeren, werd op dat verzoek voorshands geen beslissing genomen en aan de marine opgedragen zoo scherp mogelijk legen ontvluchting van Djilantik en zijne volgelingen te waken. Djilantik is echter, in weerwil daarvan, den 9n Sept. met een deel van zijn volk naar Karang Azem overgestoken. Ofschoon niet ver wacht wordt dat do aanwezigheid van Djilantik op Bali tot voor ons gezag nadeeligo gevolgen leiden zal, heeft de gouv.-generaal voorzichtig heidshalve den inspecteur der cultures Liefrinck, die bekend is met Bali en de vorsten aldaar, naar Boeleleng gezonden, om den gewestelijken secretaris ter zijde te staanterwijl ook maatregelen zijn genomen om op eerste aanvraag de observatietroepen onverwijld te kunnen ver sterken. De nota eindigt met een uiteenzetting van den loop der operatién na 31 Augustus, den> annval op de vier poeri's van Mataram, waai bij, zooals van verschillende zijden bevestigd Weid, de troonopvolger Anah Agoeng K'toet moet ge sneuveld xijn. Da hoofdmacht der Baliërs moet zich echter te Tjakranegara bevinden, op welker vermeestering sedert de operatién gericht zijn. De noodzakelijke opruiming der tallooze kleimurert doet die operatiën echter slechts langzaam vor deren, zoodat, volgens de laatste berichten, koelies op Madura werden geworven om bij dien ai beid behulpzaam te zijn. De Noord- en Westkust van het eiland Lom bok, van Laboean Tring ten zuiden tot Ager Poetih ten no nden is, behoudens licentien, voor allen in- en uitvoer gesloten. Pr. REGEERINGSTELEGRAMMEN. liet gedeeite van de memorie van antwoord, waarin de regeering over de vertraging van der eerste en ook de volgende telegrammen spreekt, luidt in zijn geheel aldus Dat de regeeringstelegrammen omtrent de- gebeurtenissen op Lombok wel eens later hier zijn aangekomen dan paiticnüere berichten, kan geen verwondering baren. De gouverneur-gene raal toch kan eerst dan aan den minister seinen, wanneer door hem stellige en juiste berichten ontvangen zijn, en de langere en uitvoeriger legeeringsberichten (dikwerf vele eigennamen bevattende) ioopen meer kans dat zij onderweg door seinfouten, die van kantoor tot kantoor (er zijn tusschen Batavia en 's-Gravenhage min stens 12 kantoren van overneming) hersteld moeten worden, vertraging ondervinden, dan de kortere particuliere berichten. De minister betwijfelt dan ook of de regeeringstelegrammen, als zij rechtstreeks door den opperbevelhebber werden geseind, de particuliere berichten toch wel altijd vóór zouden zijn. Cijferschrift, dat echter bij de hierbadoelde telegrammen niet gebruikt werd, geeft in den regel geen vertra ging in de overseining, maar veroorzaakt wel tijdverlies door het in cijfers brengen van het te verzenden en het ontcijferen van het ont vangen telegram. Wat de te late aankomst betreft van het eerste regeeringstelegram omtient den overval, zij het volgende aangeteekendDe gouverneur-generaal had op 27 Aug. nog alleen onzekere berichten van den commandant der expeditionnaire scheeps macht ontvangen. Zoodra de landvoogd op 2S Aug. het eerste bericht van generaal Vetter ont vangen had, seinde hij dit aan den minister var> koloniën. Dit telegram, dat don 28n Ang. om 2 u, 10 namiddags uit Weltevreden was verzonden (en 248 tariefwoorden telde), werd eerst in den avond van dien dag bij het dep. van koloniën ont- «Kijk eens hier. Is dat geen mooie hals keten Hij haalde uit zijn zak een eenvoudige streng koralen te voorschijn, zooals men ze op Capri voor tien tot vijftien soldi verkoopt, en legde ze haar om den hals. Zij liet hem stil begaan, maar toen hij haar een kus wilde ontstelen, trok zij zich met een langgerekt «0 terug. «Daarvoor wilt gij mij nu ook wel wat beloven, niet waar Carmeia?" begon bij weer. «En wat dan «Dat ge niet weer met Don Luigi staat te praten," «He waarom dat niet «Dat past u niet, Carmeia. Hij meent hel niet goed met u." «Zoo En nog pas heeft hij mij gezegd, dat ik met hem naar- Napels moet gaan. Hij wilde met mij trouwen." (Wordt vervolgd.}

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 6