f lTtTe- Binnenlandse he Ber iehten. Gemengde Berichten. Koloniën. S Ic <1 c l ij it N i e u w s. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Om te kunnen voldoen aan zijne toezeg ging, gegeven in de zitting van 48 December 1893, heeft de ambtsvoorganger van den tegenwoordigen minister van financiën ep- gaven doen verzamelen betreffende het beheer der domeinen in 4893. De minister heeft de daaruit samengestelde statistiek der domeinen over 1893 met toe lichtingen omtrent de domeinen, die van eenig belang zijn aan de Earner doen toe komen als bijdrage van het wetsontwerp tot vaststelling van hoofdstuk YIIU der staats- begrooting voor 1895. SCHIEDAM, 14 November 1894. Aan de leden van den gemeenteraad is kennisgegeven dat ten raadhuize ter inzage is nedergelegd een aanbevelingslijst van be- noembat en tot leeraar in de geschiedens en aardrijkskunde aan de hoogere burgerschool alhier, waarop geplaatst is de heer dr. J. van Leeuwen te Utrecht. Naar wij vernemen, heeft de heer E. Vin cent te Enschede voor zijn benoeming tot gemeente-ontvanger alhier bedankt. «Gemengd Koor" te Rotterdam gaf gister avond zijn eerste uitvoering in het seizoen. De prijzenswaardige zucht van het bestuur, om niet bij de pakken neer te zitten en telkens wat nieuws uit te voeren had ditmaal de keuze doen vallen op een nieuw werkSigunl" van Ki ug, dat bij do uitvoering bleek de groote moeite van het insludeeren teuauvver- nood waard te zijn geweest. Het is bovendien èn voor liet koor behoudens enkele mooie nummers èn voor de solisten zeer ondank baar geschreven, zoodat het applaus slechts matig was. Aan dc uitvoering heeft het zeker niet gelegen; al hebben wij dit koor wel eens opgewekter hooien zingen, ook nu toonde het iu de goede nummers, dat er onder de nooit falende leiding van de heer Georg W. Rijken weer goed was gestudeerd. Onder de solisten van den avond muntten uit mej. Amanda Eberle met bare krachtige en vooral in de lagere tonen prachtige stem en hare uitstekende voordracht, die het betreuren liet, dat zij oene slechts zoo kleine partij had en de heer Arnold Spoel, die echter door te groote stemuitzetting het publiek wilde doen genieten van zijne ondankbare partij, hetgeen echter niet liet gevvensebte gevolg had. Voor de sopraan-partij trad mej. Kappel uit Den Haag op, een nog jonge zangeres met een zeer lief, melodieus geluid, eene echte sopraan-stern; jammer echter was deze dame zóo geïndHponeerd, dat zij ten slotte haast niet verder kon. Het eenige dankbare nummer van hare partij deed haar desniette min nog veel applaus inoogsten. Wanneer deze Jatne, die binnenkort alhier in sOrpheus" zal zingen, heter gedisponeerd is, zal zij onge twijfeld haar auditorium een groot genot schenken; de middelen zijn er en door hare wijze van zingen doet zij de Koninklijke Mu ziekschool, wier leerling zij is, alle eer aan. Door II. M. de Koningin-Regentes is een ruim gedeelte bijgedragen in de reiskosten van een gezin, dat wegens armoede uit Amerika naar Nederland is teruggekomen. De luitenant-generaal graaf Dumonceau heeft gisteren de reis naar St.-Petersburg aangenomen, waar li ij H. M. de Koningin- Regc-ntes zal vertegenwoordigen bij de piech- tigeteiaardebestelling van keizer Alexander III. Vooraf bad de heer Dumonceau eene audiën tie bij H. M. de Koningin-Regentes tot het in ontvangst nemen van den brief van rouw beklag, welke hij in opdracht heeft aan keizer Nicolaas If te overhandigen. III*. Mi. adjudant jhr. Van den Bosch vertrok gistei ochtend naar Bentheim, waar hij zich bij den heer Dumonceau zal voegen. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal Vrijdag 46 dezer niet plaats hebben, Lombok. Onder dagteekening van 20 October wordt j uit Pretoria gemeld, dat aldaar tengevolge van j de bemoeiingen van den waarnemend en con sul-genet aal der Nederlanden bij verschillende personen inteekenlijste» zijn nedergelegd, ter inzameling van bijdragen ten behoeve van de nagelaten betrekkingen der bij de Lombok expeditie gesneuvelden. Te Berg-Ambacht heeft de collecte opge bracht f70; te Haastrecht f90; te Viist f 44.4ote Wije ruim f55; te Harlinmm De civiel-ingenieur Van Oijen, assistent m de waterbouwkunde aan de polytech nische school te Delft, is benoemd tot ingenieur bij de kanaalwerken in den Elzas. Zaterdag j.l. zijn de heeren J. Prinsen. H. Wasveid, en J. W. A. C. van Loenen, ge meente-secretarissen van Wormerveer, Enk huizen en Beverwijk, toegelaten bij den mi nister van binneniandsche zaken, om het door 355 gemeente-secretarissen onderteekend en aan de Koningin-Regentes gericht adres in zake de verbetering van de positie der ge meente-secretarissen nader toe te lichtenr Naar aanleiding van deze audiëntie worden nieuwe maatregelen genomen, welke voors hands niet voor openbaarmaking vatbaar zijn. Naar men uit goede bron verneemt, is door de regeering aan de heeren G. du Ry van Beest Holle te 's-Gravenhage en J. G. van Wingerden te Vlaardingeu een groot terrein, gelegen aan den Hoek-van-Holland onder de gemeente 's-Gravenzande. voor den tijd van 00 jaar in erfpacht afgestaan, ten behoeve van eene op te richten maatschappij voor zeevisscher ij. De bewoners van den Stationsweg te Rot terdam werden gisteravond ongeveer kwart voor elven opgeschrikt door een schot, ge volgd door een hevig gillen, en toen zij naar buiten snelden, zagen zij voor perceel no. lO, bewoond door de familie ^V., de 47-jarige dienstbode C. B. met een hevig bloedende wonde liggen. Het meisje werd onmiddellijk in het huis waai* zij diende binnengedragen. Onmiddellijk daarop klonken opnieuw twee pistoolschoten. De pleger van den aanslag, do 20-jarige J. C., schoenmaker van beroep, was gevlucht in de Kruisstraat en schuin tegenover de Diergaarde had hij zich zelf door twee kogels iu den mond getroffen. Stervend viel hij neer, en dadelijk daarna overleed hij in een koffiehuis waar hij was binnengebracht. Inmiddels waren twee geneesheeren aan gekomen. Zij constateerden den dood. Het pistool, waarop nog drie scherpe patronen, weid in de straat gevonden met bloed be vlekt. Het lijk van den jongen man werd naar het drenkelingenhuisje op de begraaf plaats te Crooswijk gebracht. De geneesheeren begaven zich vervolgens naar den Stationsweg 70. Het dienstmeisje bleek niet ernstig gewond door een kogej in het achterhoofd. Door het wasschen werd het voorwerp uit de wonde verwijderd. De doctoren adviseerden de patiënte ter stond naar het ziekenhuis aan den Coolsirigel te brengen. Dit geschiedde. Onder liet vervoer raakte het meisje bewusteloos, doch spoedig kreeg zij haar bewustzijn terug. Op de eerste vragen kon zij antwoorden. Zij verklaarde met C. verkeeid te hebben. Deze verhouding was echter afgebroken, toen zij bemerkte den jongeling onverschillig" te zijn. Ook haar vader stond zij te woord. Haar toestand was bevredigend. Het meisje woonde bij haar ouders inde Yan-Oldenbarneveltstraat 131. J. C. was, sin de kost in de Tuindersstraat rio. 8. Het vermoeden bestaat, dat hij reeds eenige dagen getracht heeft deii aanslag te plegen. Thans gelukte dit toen hij het dienstmeisje, van een boodschap teruggekeerd, voor het huis waar zij diende ontmoette. Na het schot schijnt de dienstbode onmid dellijk te zijn ineengezakt. Op het gezicht daarvan vluchtte C. en in zijn wanhoop be roofde hij zich zelf van het leven. Op liet lijk wei den nog 7 losse patronen gevonden. Het voorioopig onderzoek ging uit van het politiebureau aan de Meermansstraat. (2VT. li. Cl) Gisternacht is een derde klasse waggon der II. IJ. S. M., die te Maassluis in reserve stond voor troepenvervoer op gisteren, door den storm in beweging gebracht. Eenmaal aan 'trijdenging 'tal sneller en sneller en was de vaart haast zoo groot nis bij een sneltrein. Het rijtuig liep in de richting van Vlaardingeu. Daar stond de spoorbrug over de Haven open de waggon plofte in 't water, eenig bonden en het spoorrijtuig was in de diepte verdwenen. Doordien het water in de Haven hoog staal, ondervindt de scheepvaart geen belemmering. De baldadigheden van de vreemde vKscliers op de Nooidzee houden aan. Schipper Klaas den Duik van de Schoveningsche bomschuit Leendert Arie, reeders firma De Kruvff Co., rapportcei t dat een kotter, te O.s'tende thuis beliooremie, hem moedwillig zijn reep heeft afgekapt, waardoor 27 stuks netten verloren gingen. Gelukkig zijn de netten kort daarna opgepikt door het visschersschip van Lowestoft LF 93, die ze tegen betaling van 45 pd. st. den eigenaar teruggaf. De zaak is in handen gesteld van den waterschout te Scheveningen. Onlangs kwam iemand bij een bankinstel ling te Amsterdam buitenlandsehe bankbil jetten inwisselen. Later bleek, dat hem een aanzienlijk hooger bedrag was uitbetaald dan de biljetten in Nederlandsch geld bedroegen. Een gerechtelijk onderzoek werd ingesteld, waarbij de persoon ontkende meer dan het hem toekomende te hebben ontvangen. Er schijnen echter vermoedens van het tegendeel te bestaan, althans hij zal eerstdaags terecht staan wegens diefstal. De rechtbank zal dan hebben te beslissen of gesteld het feit wordt bewezen op dit geval het artikel van het "Wetboek van Strafrecht omtrent diefstal toepasselijk is. (TUL) Maandagavond is liet gerecht van Alkmaar weder naar Enkhuizen gekomen, om het onderzoek in zake den vermoedtdijken moord op L. G. voort te zetten. Het terrein van de misdaad en de sloot, waarin het lijk is gevon den, werden onderzochtook werd huiszoe king gedaan bij zekeren B., maar niets werd gevonden, dat de justitie op het spoor van dader of daders kan brengen. Een aantal personen werden verhoord, maar niemand in hechtenis genomen. De 20-jarige jongen T. Wr., die Zondag avond te Zwolle onder de tram aan hoofd en beenen verwond werd, is gistermorgen over leden. Te Zutfen hebben ernstige vechtpartijen plaats gehad tusschen de werkstakende siga renmakers en hen, die den arbeid hervat had den. Een van eerstbedoelde» is zoo hevig aan het hoofd gewond, dat hij weggedragen moest worden. Te Utrecht zijn eenige werkstakers der drukkerij van de firma Van de Weijer in botsing gekomen met hen, die hunne plaats hadden ingenomen. Twee van deze zijn ge wond. De pogingen, door de Middelburgsche typo grafen aangewend om verhooging van loon te verkrijgen, hebben ten gevolge gehad, dat een der voornaamste firma's aldaar eene loons- verhooging voor alle gezellen met ingang van 4 Januari a.s. heeft toegezegd. Onder de typografen te Brussel en te Antwerpen is een werkstaking uitgebroken. Het hoofdbestuur van den ïNed. Typografen bond" heeft nu een rondschrijven aan de leden gezonden om er op aan te dringen, dat men hier te lande geeri wei k doe voor België en ook niet naar België trekke. Het hoofdbe stuur heeft 250 francs aan de werkstakers aldaar tot steun gezonden. Te Waalwijk wordt een groote stoom- schoenenfabriek opgericht. Het kapitaal be draagt f250,000. Een firma uit eene provinciestad (zoo schrijft men ons) werd op een groote buiten landsehe tentoonstelling voor hare inzending met zilver bekroond. Toen iemand van harent wege kwam om het. bekroonde voorwerp af te halen, omdat de tentoonstelling was afge- loopen, vond hij het nog ingepakt staan, zóo als het was ingezonden. (N. R. Cl) Amsterdam. Eene der eeuwenheugende boogbruggen, zoogenaamde «sluizen", die men als karaktervolle bouwwerken over onze grach ten zoo gaarne behouden ziet, maar waarvan er reeds menigeen ter voldoening aan de eischen van het verkeer werd opgeruimd om plaats te maken voor eene lage stijliooze brug, is Zondagavond ingestort. Het is de brug over de Keizersgracht bij de Leidschegracht, Reeds was de gevaarlijke toestand, waarin het bouwwerk verkeerde, opgemerkt en had men Zaterdagavond de brug voor liet verkeer gesloten. Maar dat het gevaar zóo ernstig was, schijnt men niet te hebben ingezien althans zóo was de afsluiting niet, of de brug was nog te passeeren. Intusschen ongelukken zijn niet geconstateerd. Geheel de middenboog met eene doorvaartwijdte van ca. zes meter is neergestort. Blijkbaar is een der pijlers, waarop de bogen elkander ontmoeten, verzakt en daardoor het verband in de brug verbroken. Een ervaren geneeskundige, dr. Ottomar Resen- bich, van Ereslau, spoort in de Nation aan tot groote voorzichtigheid met het toepassen van het croupmiddel van Behring of Ronx. Volgens hem zou het ingespoten serum een vreemde krachtig werkende stof die rechtstreeks binnen in het lichaam wordt gebracht, in veel gevellen een schadelijke uitwerking kunnen hebben, al vertoonde die zich ook niet terstond. Als voorbehoedmiddel is het zijns iaziens ge heel af te kouren, daar de voorbehoedende kracht volgens Behring zeiven niet langer dan drie weken duurt. Volgens bericht uit Sydney teisterden aard schokken de Nieuwe Hebriden. Op de uit barsting van eenen vulkaan volgde een lava stroom, die dorpen en velden verwoestte. De bevolking vond gedeeltelijk opname op het Engel- sche oorlogsschip Dart. Batavia, 9 October. De nieuwe spoorlijn in de Preanger zal den 1n November worden geopend. De gouverneur- generaal za! er wegens de moeilijke tijdsomstan digheden niet bij tegenwoordig zijn. Voorioopig zal de reis naar Soerabaja drie dagen dmeri daar men te Tasik-Malaja en te Djokjokam zal moeten overr.ach tenin eerstgenoemde plaats wordt met het oog hierop het logement wat uitgebreid. Uit Solo werd den 10a Oct. aan de J -li. geseind De waarnemende schout Van Spa!! heeft zich wederom verdienstelijk gemaakt door een Chinees gevangen te nemen, die valsche bankbiljetten in omloop bracht en bij wien drie zulke biljetten van 1 200 werden gevonden. Een zeker heer te Batavia heeft zich per brief tot den gouverneur-generaal gewend met da aanbieding tot aanwijzing van een zekeren weg tot het vermeerderen van de inkomsten van het gouvernement met ruim tachtig duizend gulden 'sjaars, onder beding echter dat, voor het geval deze zaak tot stand mocht komen, hij aan het hoofd daarvan zal komen te staan. Het Pad. Hbl. wraakt het bericht van den moord op den opnemer der Ombiliën-kolenmiinen Roos. De volgende berichten zijn uit de Dcli-Crl, (13 October) Den 6n werden te Belawan van Singapore 30 stuks vee aangevoerd, welke bij onderzoek bleken le lijden aan mond-en klauwzeer, zoodat geen vergunning tot lossen kon worden gegeven en de beesien naar de plaats van herkomst werden teruggezonden. Het vreemde van de zaak is, dat het vee voorzien was van een certificaat van een veearts te Singapoie, die verklaarde dat de beosten gezond waren. De adj.-onderoff, Pierie ging als chef van de gewapende politie op de onderneming «Bindjey Estate in Langkat met vier ongewapende op passers een onderzoek instellen naar clandestiene opium. Eene bende Chineesche koelies heelt hem daarbij aangevallen. Het schijnt echter, dat zij liet niet op hem, maar op den spion dio van het opium geklikt had gemunt hadden. De adj. Pierio nam voor de 600 tieiende Chineezen de wijk. Hij noch de oppassers werden gedeerd. Hoe de spion er afgekomen is/blijkt niet. De Ü.-Cl. oordeelt niettemin, dat het onbe hoorlijk gedrag der koelies gestraft moet worden. De magistraat heeft reeds 3 tandils en 00 koelies laten gevangenzetten. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het commissariaat van politie: het deksel van een blikken melk kan, een Deensch dubbeltje, een zak- balans, een lederen kindersclioentjc, een jongenspetje, een afgewaaid stuk lood, eeu dito stuk zink, een dito zinken schoorsteenpijp en een sleutel. h. Terug te bekomen aan de volgende adresseneen bril in blikken huisje, bij v. d. Sloot, Laurensstraat 6, een paar zwarte wollen handschoenen, bij den brugwachter Rosman aan de Koemarktbrug, een bruine langharige doeshond, bij Meijer, Hagastraat 8, en een getijgerde hond, bij Haerakkers, Oostsingel 42. B R G E R L IJ K E S T A N 1). Geboren s 43 Nov. Herbert, zoon van II. Kroon en G. Verzendaal, WestfranJcenland- salto dijJc. Johanna Berendina, dochter van H, de Reus en J. G. Grevink, Oost- singel. Hendrika Petronclla, dochter van J. H. Eikmans en J. van Zanten, BroersveU. Overleden: 14 Nov. Clementia Adriana Maria Ammeilaan, oud 4 maanden, 's-Gra- veland. 43. Marinus Gerardus Dronkliorstr oud 48 jaar en 7 maanden, Hoogstraat.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2