Binnenlandse he Berieliten. groote schaal contracten voor het leveren van proviand. AUSTRALIË. Bij de verkiezingen in de republiek Hawaii hebben de voorstanders der aansluiting van die eilandengroep 'bij de Vereenigde Staten gezegevierd. SCHIEDAM, 15 November 1S94. Bij liet reeds vermelde koninklijk besluit van 25 October j.l. (Slbl, no. 1G7), opgenomen in de Staatscourant van 1-4 dezer, is de lich ting der militie voor 1S95 bepaald op 11,000 man, waarvan 000 voor den diëtist ter zee. Het aandeel voor elke provincie is Noord- Brabant '1205, Gelderland 1275, Zuid-Holland 2277, Nooid-IJolland 1011, Zeeland 513, Utrecht 511, Friesland 82S, Overijsel 752, Groningen 095, Drente 341, Limburg 056. Bij kon. besluit van 40 Nov. j.l. zijn be noemd in de staatscommissie, ingesteld bij kou. besluit van 4 April 1892 no. 20, om de regeering van raad te dienen bij de voor bereiding eener wettelijke regeling der begra fenisfondsen, in plaats van C. J. M. Dijk mans, overleden, tot voorzitter, liet lid mr. W. L. P. A. Molengraaf!', hoogleeraar aan de rijks universiteit te Utrecht, ert tot lid .1. II. Sclujy- lenburg, te 's Gravenhage. Bij kon. besluit is de heer mr. J. C. Th. Heyiigers, hoogl. aau de Indische Instelling te Delft, hen temd tot lid der staatscommissie tot herziening der wetgeving van Neder- landseh Itidië op privaatrechtelijk gebied. Bij kon. bes!, is bepaald, dat het snelvuur- kanon van 3,7 cM voor onze verdedigings- linien en steikten zal worden ingevoerd. In de St.-Ct. maakt de minister van finan ciën bekend, dat op 1 November j.l. aan de Neilerlaridsche bank in onderpand was gegeven een bedrag van f 0,000,000 in schat kistbiljetten, waarop een voorschot was ver strekt van f 91,100,08, dat voorts op dien datum in omloop was eeu bedrag van 11,250,000 in scha'kistpromessen. Door de afdeelingen der Tweede Kamer zijn gekozen tot rapporteurs o. n. over de hierua te noemen wetsontwerpenwijziging der wet betreffende de bevordering enz. van de officieren en tot wijziging van de wet op de nationale militie, deheeten Van Ketkwijk, Meesters, Van der Schriek, Ileldt en C. van Bylandtverbetering Dommel en verbou wing marine, de heeren Dobbelman, Conrad, Mutsaers, Borret en Lely; provinciale heffin gen en verhooging binnenl. zaken, de heeren Van Limbutg Stirum, Roessingh, Drucker, Heemskei k en Tak van Poortvliet; aanvulling en verhooging der begrooting van oorlog over 1891 (regiilarisatie-wet) de heeren Mees, Tydeman, .E. Maekay, Gerritsen en Farncombe Sanders. Blijkens bet verschenen overzicht van de opbrengst van 's rijks middelen is de maand October, wat het totaal der ontvangsten be treft, eene gunstige maand geweest, daar zij f135,000 meer opbracht dan dezelfde maand van velleden jaar, terwijl verder, op circa 4 ton na, de raming voor tien maanden is bereikt, en op het einde van October f 1,208,000 meer was ge'ind dan op betzelfde tijdstip van 1893. Uit <le middelen waaruit de directe belas tingen zijn samengesteld, zien wij dat de be- drijfs- en beroep-bolasting in de maand Octo ber nog niet heeft opgeleverd wat de patenten ten wilgen jare gaven. Dit scheelt bijna 2 ton. Ook op «ie grondbelasting was f41,000 minder afgedaan, terwijl de betaling van de vermogensbelasting ook trager was. De uit komst van de jongst verloopen maand wijst n.i. een nadeelig verschil aan tegenover Oct. 1893 van f481,000. Slechts het personeel vloeide ruinmr, en wel f214,000. De slotsom van de gehecle rubriek directe belasting is een tekort van een half millioen tegenover de gelijknamige maand van het vorig jaar. De rechten op den invoer waren gunstig, 'ij leverden f 33,000 meer. Evenzoo de belas ting op de gouden en zilveren werken f 2000. Van de accijnzen mag men zeggen dat ook zij op het goede pad waren. Alleen die op de suiker leverde fG4S,000 meer; die op het gedistilleerd was f159,000 en die op liet ge slacht f3000 hooger. Daarentegen brokkelden af da accijnzen: op den wijn f9000, op het zout f 23,000 en op de bieren en azijnen f3000. De indirecte belastingen verkeerden niet in zulk eene gunstige verhouding. Tegenover f 13,000 meer aan zegelrechten, even duizend gulden meer aan hypotheekrechten en f3000 meer aan registratierechten, staat eene min dere ontvangst wegens het recht van successie van f 300,000. De overige posten op den staat wijzen alle voordeeliger cijfers aan dan ver leden jaar en stegen de domeinen met f25,000, de posterijen met f 49,000, de rijkstelegrafen met f4000 en de loodsgelden met f28,000. De 3". li. Ct. bespreekt de schending, onder liet vorig ministerie, van art. 123 der grond wet, bepalende, dat alle uitgaven des rijks bij de wet moeten worden vastgesteld, terwijl er inderdaad bijna veertien ton door den min. van oorlog werd uitgegeven buiten de wet om, dat isin strijd met de wet. Dat mag niet onbesproken voorbijgaan. Al de kosten van personeel en materieel, noodig voor de comptabiliteit des rijks, moeten iets meer vrucht opleveren dan alleen deze, dat twee of drie, of alle ministers de schatkist kun nen ledigen, in afwachting van de wet, die de door beu gedane uitgaven zal goedkeuren. Een donker licht wordt daardoor, naar het oordeel der N. B. Ct,, geworpen op het beheer van 's lands geld bij twee departementen van algemeen bestuur. Of meerit men, dat de min. v. f i na nc.toen hij aan zijn collega van o o r 1 o g het geld uitleende, gedekt is door den laatste te verklaren, dat deze daarvoor de ver antwoordelijkheid moest dragen? Die verkla ring heeft geene andere beteekenis, dan dat laatstgenoemde minister behoorde te zorgen, dat het verleende voorschot bij de wet zou geregulariseerd worden. Vertoonen die beide ministers, hij die stille- kens geld voorschiet en hij die liet ontvangt om er schulden mee af te doen, terwijl zij met het ernstigste gezicht ter wereld elkaar her inneren aan hunue wederkeerige verantwoor delijkheid die zij beiden weten gelijk nul te zijn niet volmaakt het beeld der beide augurs uit de oudheid, die elkaar tegenko mende hun lach niet konden verbergen Als maar hetzelfde ook niet nog bij andere departementen mogelijk is! De AT. B. Ct. zoekt niet naar de schuldigen. Het is haar te doen om de vrucht te helpen voorbereiden, die dit kostbaar ongeval kan voortbrengen, niet alleen maar ten aanzien der voorschotten aan de korpsen, waarvoor bedoeld geld beeft gediend, maar voor onze comptabiliteit in het algemeen. Zwakheid aan de zijde der volksvertegenwoordiging in deze materie, al is het ook maar voor éen enkelen gulden, wekt slapheid in de uitvoering der wet. Door z.achte chirurgen is de staat evenmin gediend als de lijder. Het blad besluit met eene aanhaling uit een opstel, dertig jaar geleden geschreven door het tegenwoordig lid van den Raad van State, mr. P. F. Ilubrecht: »Laat men liet strenge beginsel der Grond wet, in dezen zin opgevat, een oogenblik los, dan is er inderdaad nog maar éen slap noo dig om ook belastingen te heffen zonder wet en wanneer de verantwoordelijkheid des minislers, in anderen zin opgevat, tot een biooten klank wordt teruggebracht, dan zeg gen we met hem van de vertegenwoordiging Qu'importclis orient: ils pajeront''. Iioinboli. Het Haagsche Lombok-comité ontving van de i>Nederl.-Indische Spoorwegmaatschappij" f5000. De collecte te Rijsen heeft opgebracht f 197.75; te Steen wijk f120.15. Als een bewijs hoe treurig het gesteld is met de promotie bij de infanterie deelt de 2F. 77. Ct. mede, dat de 20 oudste Ie luits. van vt wapen officier zijn geworden 10 Juli 1870, terwijl de 48 jongste le luits. tot officier benoemd zijn in Juli en November 1890. Alzoo een verschil in diensttijd als officier tusschen genoemde le luitenants van ruim 14 jaar. Terwijl men tegenwoordig bij de cavalerie en genie na 17 en bij de artillerie na 15 jaar luitenantsdienst tot kapitein bevordert wordt, doet men er bij de infanterie dan '18 en 19 jaar over alvorens dien rang te bereiken. Het hoofdbestuur der ^Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" heeft zich tot den minister van binnenlandsche zaken gewend met een gemotiveerd adres, waarbij het, adhesie betuigende aan de verschillende po gingen, reeds vroeger en nog onlangs bij adres van September 1892 bij den minister van binnenlandsche zaken door het hoofdbestuur van het »Nederl, Onderwijzers-Genootschap" gedaan, verzoekt om, in overleg met den minister van financiën, het daarheen te leiden, dat spoedig eene pensioenregeling voor de weduwen en weezen van de onderwijzers der openbare lagere scholen tot stand kome, eene pensioenregeling, waarbij rekening wordt gehouden met de lage jaarwedden, welke die onderwijzers meerendeels genieten en die niet alleen aan de door hen na te laten betrekkingen, maar ook aan het onderwijs zelf zal ten goede komen. De vereeniging derNederiandsche patroons »Boaz" Heeft zich tot de Koningin-Regentes gewend met liet dringend verzoek, het vraag stuk tot het heffen van invoerrechten op de granen bij de regeering aanhangig te maken, ter verbetering van den toestand der land bouwende bevolking. Het verzoek wordt in hetadrps breedvoerig toegelicht met de motie ven, aangevoerd door de commissie uit twin tig voorname landbouwers en deskundigen, benoemd in de jaarvergadering der vereeni- ging in September 1893. Uit goede bron bericht men aan de Zwol se he Ct., dat het voornemen vaststaat de rijksveldwachters ten plattelande van rijwielen te voorzien. Gistermorgen kwamen in de Schie, tusschen Schiedam en Oversehie, een spoeling- en een zandschuit met elkander in aanraking, als gevolg van den hevigen wind, De spoeiing- schuit zonk, doch de schipper werd gered, zij het ook met veel moeite. De spoorwaggon die te Vlaardingen in de Haven is geraakt, is weder op het droge gebracht. Op een der plantages van de uRotterdam- sche Deü-Maatsehappij", de »Pabatoe" is de geheele oogst, tot een waarde van onge veer f400.000, door brand vernield. Er konden slechts 1200 pikols tabak, waarvan nog vele beschadigd, gered worden. {B. Nbl.) Een belangrijke aanwinst voor de Rotter- damsche diergaarde is een drietal mantel apen, aangekocht van den dierenhandelaar Menger te Limburg a/d Lalin, die ze van een expeditie, door hem naar Afrika georganiseerd, medebracht. Zij leven voornamelijk in rots achtige streken nabij water en worden zelden, zooals thans, volwassen overgebracht. Hun kop gelijkt veel op dien van een hond, de kleur is grijs, terwijl zij versierd zijn door een langen fraaien harigen mantel. Van tijd tot tijd heffen zij een vervaarlijk geschreeuw aan. Zij kregen een plaats in het oude roof dieren-gebouw. Als een bijzonderheid kan nog gemeld worden, dat deze auort apen tot de heilige dieren der Egyptenaren behoorde. Een zeldzaam bewijs van moed gaf Zon dagmiddag te Rotterdam de weikman Bar nardus Herwijnen. In de Koningshaven viel het 6-jarig knaapje van den heer Valk en werd door den vliegenden stroom en de hooge golven medegesleurd. Herwijnen, liet gevaar ziende, bedacht zich geen oogenblik, maar sproug over de leuning der brug. Daar bet kind steeds verder dreef, moest hij onder de brug doorzwemmen, en had na ongeveer 14 minuten gezwommen te hebben liet geluk het kind te grijpen. Nu waren een paar schippersbooten ter hulpe gekomen, die beiden opnamen. Vele personen wenschten H. geluk met het door hem volbrachte waagstuk, en vroegen zijn adres, wat hij opgaf als Rozen straat '168. Door de Delftsche politie is in beslag ge nomen een valsche rijksdaalder, dragende den beeldenaar van Koning Willem III en het jaartal 1858. Zekere Leen van der Steen, bijgenaamd »De Pikker", te Peruis, die sedert 12 jaar het spraakvermogen had verloren, heeft dat plotseling teruggekregen, Herhaaldelijk hadden de visschers hem geld voorgehouden, waarvoor hij alleen maar sdankje" behoefde te zeggen, maar steeds zonder gevolg. Aan den 's-Gravendeelschen dijk onder Dordrecht is, vermoedelijk door den storm, te- water geraakt en verdronken de 26-jarige G. v. M., arbeider aan de beetwortelsuiker- aan de Mijl, te Dubbeldam woonachtig. De man laat een vrouw en een kind na. De lieer George Wilson, gasmeterlabrikant te 's-Gravenhage, heeft den ijk verkregen voor zijn automatischen gasmuntmeter. Dit zijn de eerste muntmeters, welke van den Ned. ijk voorzien zijn. De muntmeter is in gericht voor een 2'/s-centstuk en kan, wan neer de gasprijs verandert, onmiddellijk zon der het verbreken van den ijk of wegnemen van den meter op die prijzen geregeld wor den. De automatische muntmeter is zeer een voudig in het gebruik. Men werpt éen of meer 2'A-centstukken doelt niet meer dan tien achter elkaar in het sleufje, trekt een knop op, drukt hem daarna weder neer en de meter is gereed voor gebruik. Het telwerk duidt het aantal ingeworpen 2 -centstukken aan; tevens voor hoeveel 2J4-centstukken aan gas nog overblijft. Het kleiner worden der vlammen waar schuwt den verbruiker, dat Hij weer 234- centstukken moet offeren. Hooge gasrekeningen worden op deze wijze voorkomen. Op de Lijnbaan te 's-Gravenhage ging Dins dagmiddag, bij het vertrek van een stoom tram, een knaapje van 9 a 12 jaar, aan den goederenwagen hangen, tengevolge waarvan het tegen een boom slingerde en op de rails viel, waarna hij onder den trein kwam en hem het hoofd van het lichaam werd gereden. Gistermorgen, ongeveer 6 uur, is de cenige zoon van den tolbaas Beukeboom aan de Pape laan, voorbij Diemerbrug, bij het doorlaten van een schip, in de diepte gevallen. De ongelukkige, een 20-jarig oppassend jongeling, werd een uur daarna levenloos op gehaald. De commissie voor werkverschaffing te Amsterdam ontving van een onbekende f 1000 en van een ander een toezegging van f 1000 per maand. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn door de Duitsche commiezen onder Boekholt bij Dinxperlo '10 koeien, ter waarde van f 1900, in beslag genomen, die uit Holland over de Duitsche grenzen waren gesmokkeld.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2