J. Gemengde Berichten. PEK TELEGRAAF. Post en Telegraphie, Koloniën. Batavia, 11 October. Batavia, 16 October. Land- en Tuinbouw. O n cl c r w ij s. Artrenzorg. Eeeützaken. 'lz Be onlangs in gebruik genomen noodkerk te Loon-op-Zand van de onder die gemeente nieuwgestichte parochie St.-Joaehimsmoer is geheel ingestort, waardoor zoowel aan altaar als aan de overige kerkmeubelen aanmerke lijke schade is veroorzaakt. Storm. De storm van Maandagavond en nacht blijkt ook in ons land zicli geducht te hebben doen melden. De teiegraphisehe gemeenschap tus- sclien Nedeiland en Duitschland en België was verbroken. Alleen Bremen en Antwerpen bleken bereikbaar. Dank zij den uitstekenden aanle" der geleidingen in ons land, bleven alle Nederlandsche kantoren aangesloten. Van tal van gebouwen werden schoorsteenen, pan nen, stukken zink en lood afgerukt, hier en daar woei een heining om, boomen werden ontworteld, telefoondraden vernield, enz. Ook meer ernstige ongevallen bleven niet achter wege. jn de Haarlemmervaart sloeg een ijalk van de touwen los, knecht en schipper waren spoedig uit hun kooi, om de zaak weer in orde te brengen. Door een rukwind echter sloe"- de knecht overboordde man werd met^moeite door den schipper gered. Te Tiel zonk Maandagavoud eeu bagger molen, toebehoorende aan H. A. van Anrooy te Nieuwaal. Gelukkig was er niemand aan boord. Te Enkhuizen sloeg de Marker botter M. A. -12b lek en zonk. De opvarenden redden zich met moeite. Te Bruinisse geraakten 's nachts de Belgi sche schepen Taee Gebroeders en de Acht Gebroeders driftig, doordien de kettingen sprongen. Het eerste vaartuig strandde op de slikken van Oude-Tonge, het tweede tegen den Blindendam en is vermoedelijk geheel verloren. De schipbreukelingen redden zicli met levensgevaar. Te Amsterdam woei een groote schutting voor een in aanbouw zijnd huis in de Rege- liersbreestraat om, waardoor een drietal per sonen werden getroffen. Eén heeft den lin kerarm gebroken. Het haltegebouw van den Hollandschen IJzeren Spoorweg liet Haantje", onder Rijswijk, is geheel omvergewaaid. Te Arnhem woei o. a. het koffiekraampje van de geheel-onthoudersvereeniging op de Groote Markt in elkander. Hoe geweldig de wind was, kan hieruit blijken, dat te Rozendaal een goederenwagen uit Esschen, door den wind voortgestuwd, het station kwam binnenloopen. De afstand is ruim twee uur. Te Hiilegom is een geval van Aziatische cholera voorgekomen bij een 10-jarig kind. Eenige dagen geleden stierf de moeder aan dezelfde ziekte. Te Parijs heeft de storm die Maandagavond woedde geducht huisgehouden. Tftllooze ruiten werden verbrijzeld, dakpannen afgeworpen en veie waren de ongolukken op den openbaren weg. Men verzekert, dat verscheidene personen omkwamen of zwaar gewond werden. Overal in Frankrijk werd groote schade aangericiit en bijna oveial werd het telegraphisch en tele- phoniseh vei keer afgebroken. Men vreest dat verscheidene schepen zulleir zijn verongelukt. Niet minder hevig was de storm in Engeland, vooral in het zuiden. Te Londen ging de wind gepaard met een hevig onweer, dat gertiimen tijd aanhield en gevolgd werd door een zware hagelbui. Buitengewoon groot is het aantal der visschersscliepen, die op de kusten strandden. De Kanaal-booten hadden natuurlijk een uiterst moeilijken overtocht, maar toch bereikten alle, hoewel zeer laat, de plaatsen barer bestemming, In West-Engeiand zijn eenige rivieren, tenge volge van de hevige regens dermate gewassen, dat vele huizen en laag gelegen landen reeds onder water zijn gezet. De stad St. Ives in Cornwallis werd door het water, dat van de omliggende heuvels naar beneden kwam, bijna geheel overstroomd. De bewoners der meeste huizen waren daarom genoodzaakt de wijk te nemen naar de bovenverdiepingen. De lijst der ongeval', door dezen storm in Engeland veroorzaakt, vnit in do Standard een geheelo kolom. Eerst tegen den ochtend bedaarde do 01 kaan. Volgens de waarnemingen van het meteorologisch instituut is deze storm de he vigste, die sedert jaren in Engeland heeft ge woed. Dergelijke berichten komen ook uit België. Te Ath btoitle de nieuwe fabiiek van den afge vaardigde Cambier gedeeltelijk in. Door het puin werd eene aangienzende werkmanswoning bedolven. Twee personen verloren dientenge volge het leven, terwijl nog eenige werklieden ernstig werden gewond. Ook te Brussel, Ostende, Charleroi en vele andere plaatsen werd dooi den storm groote schade veroorzaakt. Op de Schelde bij Antwerpen dreven vele wrakstukken, afkomstig van vernielde vaartui gen enkele personen vonden den dood in de golven. In een huis te Elberfeld heeft in den nacht van 13 cp 14 dezer een brand gewoed, waaibij zeven bewoners en een politie-agent, die hen wilde redden, in de vlammen zijn omgekomen. Te Brüx (Boheraen) zijn 30 arbeiders omge komen, door een ontploffing in een steenkolenmijn. Te Hamburg staat thans een commandeur van de brandwacht terecht, beschuldigd van talrijke brandstichtingen, met het doel om de eerste hulp te verleenen en zoo de daarvoor uitgeloofde premie te verdienen. Maandagavond is te New-Orleans op de werf der Texas Pacific Railroad" brand ontstaan 28,000 balen katoen zijn daaibij verbrand. Men gelooft stellig, dat het vuur aangestoken is en brengt het met de opstootjes onder de sjouwer lieden in verband. 's-GKAVESIIAGE, 15 November. Tweede Kamer. Ingekomen is liet wetsont werp regelende de heffing van invoerrechten naar waarde. Verschillende ontwerpen zijn aangenomen bij een is een motie voorgesteld door den lieer Gerritsen ten bate van liet maken van bepalingen omtrent loon en ar beidsduur in de rijksbestek keu in den geest als te Amsterdam. Deze zaak zal bij de water staats-begroeting worden behandeld. Aange nomen is de afschaffing van de scheepvaart rechten der oude sluizen in het Zederikkanaal. Morgen is de Indische begrooting aan de orde. HELDER, 15 November. De uitslag van de herstemming ter verkiezing van een lid der Tweede Kamer is als volgt Gekozen de heer A. F. Staalman (anti.- rev.) met 1254 stemmen. De heer J. J. Kraakman (ultram.) verkreeg 1003stemmen. 68 stembriefjes waren blanco ingeleverd. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbe kenden, over de 2e helft der maand Oc tober, welke op schriftelijk verzoek aan liet postkantoor alhier kunnen worden gere clameerd. C. de Koning 's-Gravenhage, T. Kruis Rotterdam. H. Capetti id. D. Schippers Ylaardingen. Briefkaart. M. Bloot Buitenland. Brief. H. Kalfsterman Keulen. Lombok. Van goed ingelichte zijde verneemt de Java- Bodedat de kapitein Janssen, die zijn collega Lindgreen onlangs afloste als commandant der 3o (iniandsche) compagnie van het 9e bataljon, het eerst in de poeri te Mataram is gedrongen. Tot driemaal toe was de stormaanval door de Bahërs, die manhaftig stand hielden, afgeslagen toen nam kapitein Janssen het geweer en den patroonzak van een gesneuveld fuselier, sprong over den muur van het paleis naar binnen, velde met zijn wapen vijf vijanden nepr en werd daarop onmiddellijk door zijn Javanen gevolgd. Bij de inneming van Mataram moeten veel geld en gouden en zilveren lijfsieraden en go- weren zijn gevonden. De Baliérs bedienden zich ook van patronen met stukken ijzer ter grootte van pauwhagelkorrels en elke geweer- dragende was van een kruitmaatje voorzien. Het Socr. Hol. verneemt uit zeer betrouwbare bron, »dat Z. E. de gouv.-gen. heeft te kennen gogeven, ie zullen aftreden, indien hem in de LomboU-aangelogenhoden niet de vrije hand wordt ge'aten, en dat na het gepleegd verraad van onderhandelen met het Lombokseho voi sten- bestuur geen sprake meer kan zijn". Aangaande de hinderlaag, waarin luit. Van Oppen en kapt. Van Erpecum sneuvelden de eerste in zijn poging om het lijk van den laatste voor den terugtocht mede te nemen ont- leenen wij nog aan een brief in het Bat. AM., dat de twee gidsen het peloton eerst een heel eind noordwaarts voerden, waai op luit. Van Erpecum, die als stafofficier fungeerde, zoide ïifet is mij nu te ver". De geleiders beweerden zich ook vergist te hebbenhet was zoo ver nieter moest meer zuidwestwaarts worden gemarcheerd. Zoo lokten zij den tioep in een door muren omgeven ruimte, waar de vijand de onzen plotseling hevig beschoot uit schietgaten, die aanvankelijk niet opgemerkt werden, aangezien zij aan den buitenkant met klei werden dicht geplakt. Verder lezen wij Tot mijne verwonde!ing zag ik in de officieele berichten dat men 5 pCt» opgaf als het ziekte- cijfer, maar bij eenig nadenken begieep ik, dat men hiermede bedoelde het aantal zieken, dat bier in liet hospitaal veipleegd wordt. Er zijn echter vele soldaten die zoogenaamd skwat tier- ziek" krrjgen, dat wil zeggen, ziek zijn zonder- dat het noodig is ze in bet hospitaal op te nemen meermalen kwam het voor, dat er bij compag nieën om en bij do 15 procent op die wijzo niet kondon uitrukken. Dit behoeft nochtans geen ongerustheid te baien, maat- bewijst alleen, dat de ontbeiingen en de vermoeien.--en van het veldleven den soldaat aanpakken. En ik voeg er dadelijk bij, dat de soldaat, zoodra hij zeker weet dat het een heete dag worden zal, zooals b.v. de dag van don aanval op Mataram, aliijd - klaar ia oin mee te gaan, tenzij hij zoo onwel is, dat hij hot onmogelijk volbrengen Kan. Wat de zorg voor de zieken en gewonden betreft van de zijde der militaire doktoren, hierover heb ik maar een woord van lof. Uit den mond van menig verpleegd soldaat vernam ik, hoe welwil lend en behulpzaam de hoeren doktoien zijn. Echter laat het ziekeniogies waarin sedert eenige dagen wat veibeteiing is gekomen, vooia! wat dat der officie! en betieft, veel te vvenschen over. Dat komt ook al omdat er bier veel te weinig genie is. Thans is men dagelijks druk bezig met het vernielen van Mataram. De vier uoens, die in het centrum lagen, zijn reeds in puinhoopen herschapen. Puinhoopen, niets dan puinhoopen ziet men tot op honderden meteis afstand van onze benting Matei am; maar we zullen nog minstens veertien dagen zwaar moeten arbeiden om de geheelo plaats van het aardrijk te doen verdwijnen. In liet noorden en westen houdt de vijand zich nog op en mitsdien zullen we nog een paar gevechten moeten leveren om de opruimingen tot aan de uiterste hoeken to kunnen voortzetten. Dan komt Tjukianegara, de hoofdvestiging, aan de beurt. Hebben we ook die plaats verwoest, dan houdt de vijand alleen Lingsar en Narmada over. We hebben nu reeds honderden woonsteden verwoest. Iiapitan, Aroeng Aroeng. de Bahsche deelen van Sekaibela en Pagoetan, Pasingalian, Pagasangan en het giootsie deel van Mataram zijn van het aardrijk verdwenen, om weidia, door den weelderiger! Indisclien plantengroei, in ondoordringbare limboes herschapen te woiden. Aan de J.-B. werd den Gn van Lombok go- schreven Bij het onderzoek bekende hij (de overlevende van de twee spionnen, die onze soldaten in eene hinderlaag hadden gelokt), dat ICetoet zelf hem had gedwongen, ja zelfs door middel van een lanssteek, ons in de val te lokken. Inderdaad vertoonde de man een verschen lanssteek. Als losprijs zouden zijne vrouw en kinderen worden vrijgelaten zoo hij bleef weigeren, zouden ze vermoord worden. Hiermede scheen de zaak afge- loopen. Op den derden October, dus twee dagen later, gelukte het aan eenige dvvangaibeidet's alle lij ken binnen te li,den. Zij weiden plechtig te Ampenan begraven. Intusschen gingen de werkzaamheden te Ma taram voort. De eens zoo bloeiende plaats, die wij zeiven vroeger met de muziek vooraan door marcheerden, bood na eenige dagen niets meer aan dan een beeld der verwoesting. Waar onze soldaten nog niet geweest waren, drongen de Susaks binnen en stichtten biand. Ook het noordwestelijke stuk bleek, tenminste in do nabijheid der door ons bezette poene, verlaten te zijn. We kwamen daar op den 4n October in, zonder slag of stoot. Het buskruit (uit het gevonden kmitmagazijn te Mataiani) was van zeer goadequaliteit. Waarom heeft de vijand dit alles toch achteigelaten Het vinden van dit magazijn gaf tot allerlei redeneeringen op de posten aanleiding. Waren die beide Sasnks wel verraders geweest? Was wellicht, toen zij ons dio boodschap brachten, het buskruit ma ga zijn niet onbeschermd geweest Hoeft de eene overgebleven gids, die dan. toch naar onze zijde vlood, misschien zijne bekentenis niet gedaan als gevolg van de strenge wijze waarop hij veihoord werd? De posten nemen nu langzamerhand de grootste plaats in op Lombok. Ampenan wordt hoe langer hoe leeger. Men gaat het nu vei kleinen, daal de bezetting hoo langer hoe geringer wordt. Ivaleta windt ook ai verkleind op een kwart van zijn grootte. Pagasanganwest zal spoedig van de aarde verdwijnen, evenals SeKaibela en Kapitati verdwenen zijn. Aroeng aroeng schuift vooruit naar Mataiam, Zoo verandert de kaart eiken dag. Het bericht van ICetoets sneuvelen is zekerheid geworden. Bij het gevecht in zijn pnerie te Mataram is hij doodelijk gewond. Hoe kon hij dan later dien Sasnk bevelen ons in de val te lokken bij bet buskruitmagazijnljo? vragen velen en zij zoeken daarin terecht veiontschtildiging voor den quasi verrader. ICetoets dood moei zeker zijn. Ten slotte nog eenige modedeelingen die het nemen van Mataram nader illustreer®. Zoo ton eerste De Sa-aks volgden alweder onze troepen en in plaats van in ernstigen in beid de muren to slechten, maakten zij een ontzettend giooten buit. Vooral rijst en keppings (de Lombok-cbe pasmunt) voldoen aan hunne roofzucht, maar bovendien hebben ze vele wapenen en voorwer pen der huishouding weggehaald uit kampartn- gedeelten waar onze soldaten heelemaal mot ge weest zijn, en waar de Ballets alleen uit viees gevlucht waren. Ten tweede is het opmei keus waard, dat op een meter naast liet kruitmagazijn een granaat wei I gevonden, bij toeval een die niet go-piongen was. Andeis hadden we van daar ook nog eerie ontploffing gehad. Verder is hier en daar gevonden dynamiet, in bamboekokers, van Nobel te Berlijn liet moet een ander preparaat zijn dan het om e. Daar mede is uitgemaakt dat zij we! ilynam>yt bezit ten. liet is evenwel tot boden met met oeaig succes door hen legen ons aangewend. Eindelijk nog dit. Een officier van hoogen rang komt op een pleintje naa-t de poena, 's middags van den dag der verovering. Dij vindt daar eenige inlanders in de gewone kloedi ig. »Wie zijn jelui vraagt hij. mSasak, toevvaa". Nu, blijf dan hier niet zitten, maar ga helpen om de muren te slechten", zegt de officier ea wandelt vei der. Die diie tnenselien waren onge wapende Balióis. Zij zaten daar b,j het toegedekte lijk van Ketoet dat men niet had kunnen w eg- halen. 's Nachts hebben zij zich met het lijk uit de voeten gemaakt. Een zeventigtal landbouwers te Süedrccht hebben aan den minister van binnenlandsche zaken een adres verzonden, ter zake van de maat regelen tegen de veeziekte. Deze landbouwers beklagen zich o. a. over handelingen en verkla ringen van den districts-veearts en zijnen plaats vervanger aldaar. Voor de akte handteekenen lager ondorvvijs te 's-Gravenhage is heden geslaagd de heer J. P. Koppenhagen. Te Batavia is opgericht oen sNederlandsch- Indisch Onderwijzersgenootschap", Van het voor- loopig hoofdbestuur is de heer Den Broeder voor zitter en de heer Van Ravestoin secretaris. Dit genootschap zal met het uNederlandsch Onder wijzersgenootschap" viiendschappelijke bedek kingen aanknoopen. Men meldt uit Alfen a/d Rijn aan de ,Y. R Ct.- Ook hier wordt van katholieke en anti-ievo- lutionnaire zijde aan den laad, waai in slechts 3 liberalen zitting hebben, voorgesteld iiet school geld op de openWfa school nanmeikehjk te verhoogeu. Tot vc.r eenige jï.ren werd hier geen school geld gel even daarop werd op aandrang van dezelfde tijd" lm reels tamelijk hooge schoofgèl 1 van 20 en 10 ct. per week ingevoeld met eenige reductie voor kn deten uit hetzelfde gezin. (Invordeibaar per kwanaal.) Nu reeds wensebt men dit op 40 en 20 ct. per week te stellen. êi Aan de Decerns .art zal eene flinke weik- verschaffn e wcu.wr (egonnen. De heer A. van Linge Jz., van Vee-Mam, heeft aldaar 155 IIA dalgrond aanerf i t al die woeste gronden zullen zo- sOoc.A i.ogelnk ontgonnen vvoiden. waardoor .uier en brood zullen vinden. Voor cl 3 iHbini- te 's Gravenbage stonden Maandag vetfir eer vkr'.el hoogst gev.v.uluk» individuen u-mcliS, di er hun bedrijf van maken op de m est stl.au elijke en onzedelijke wnz» chantage to tlr j' cru waai door zij reeds, zooals

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 3