A0. 1894. ondag 18 en Maandag 19 November. N°. 8664 Eerste Blad Achtenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER? J. ODÉ. Binnenlaiidsclie Berichten. mum Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheelejrtijk Afzonderlijke nommers t 1.85. 2.50. - 0.10. H (T U R A U i BOTEUITKAAT 7 O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels me inbegrip van eene Courant. 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. DU nummer bestaat «It drie bladen. Schiedam, 17 November 1894. De berichten uit liet oosten van Azië wa ren sehaarsch in de afgeloopen week. Men kan ook, bij de groote afstanden, die de Ja- pansehe troepen af te leggen hebben, niet telkens berichten verwachtenzooveel schijnt seker: succes is in dezen oorlog voor den •Chinees niet weggelegd. De keizer van het hemelsche iijk mag weenen en ziek worden van al de Jobstijdingen, men mag een onbe kwaam en oneerlijk generaal het hoofd voor 4e voeten leggen de gevolgen van een bewind dat dien naam eigenlijk niet verdient, blijven niet uit. De Europeesclie mogendheden laten de zaken rustig marcheeren, al zou misschien Engeland meer sympathie voor de Chi- neezen aan den dag willen leggen. Tot nu toe bepaalt zich die sympathie tot het uiten van voorspellingen omtrent de gevaren, die een overwinnend en daardoor misschien overmoe dig Japan voor het beschaafde Europa zou kunnen opleveren, welks koloniën de begeer lijkheid van den Japanner gemakkelijk kon den opwekken. Alsof een overwinnend China niet eveneens tot dezelfde bespiegelingen aanleiding zou kunnen geven. Hoe de geest is in Japan blijkt uit het volgende: 't Is duidelijk dat de bezetting van de Chi- neesche hoofdstad Peking het doel blijft van de Japanners. De dagorder, door den maar schalk Yamagata nu reeds eenige weken ge leden uitgevaardigd, wijst er op. Immers de 'bevelhebber zegt daarin iSedert het bestaan van ons rijk, dat is sedert 2554 jaren, zijn de twee machtigste staten van Oost-Azië nog nooit om een zoo gewichtige kwestie in oorlog geweest. Offi cieren Des te meer moeten wij gedachtig blijven, waarom onze keizer sedert dertig jaren onophoudelijk er naar heeft gestreefd ■ons deel te doen hebben aan de Europeesclie beschaving en ons leger naar Europeesch voorbeeld te organiseeren. Natuurlijk ge schiedde dit met geen ander doel, dan opdat wij bij gelegenheden als de tegenwoordige zouden blijken bruikbaar te zijn. Gij hebt talent, dapperheid en vaderlandsliefde in de moeilijkste omstandigheden bewezen. Het klimaat is anders dan het onze, de wegen zijn slecht en dikwijls is er zelfs aan drink water gebrek. Maar gij verdraagt dit als vader landlievende mannen met geduid en onder alle ontberingen zijt gij tevreden. Ons allen ■toch bezielt eene wensch: naar Peking te marcheeren. Ik ben overtuigd, dat wij met onze geestdrift en onze dapperheid der ge- heele wereld onze macht kunnen doen blijken. Tocli is de bereiking van ons doel met vele moeilijkheden verbonden, want de weg is lang en onze vijanden zijn talrijk. Daarom moeten wij nog grooteren moed toonen. Maar wij moeten Peking bereiken. Eerst daar zul len wij vrede sluiten en eerst dan kan onze keizer gerust zijn over de toekomst. Nog iets heb k te zeggen. Onze vijand is niet de enkele Chinees, maar het Chineesche leger. Den weerloozen vijand moeten wij vriend schappelijk bejegenen, maar wie levend den vijand in handen valt, geve liever vrijwillig zich den dood, opdat onze roem niet door de beschimpingen van een wreeden vijand worde bevlekt." De Engelsche Times is wel zoo welwillend tegenover Japan van een zijner corresponden ten over te nemen een bericht over de opge wektheid, die alom in Japan heerscht. Deze zegt het volgende: »Merkwaardig is de bereidwilligheid waar mede elk zijn deel in de oorlogskosten bij draagt", schrijft hij. »Men kan zich geen grooter eensgezindheid voorstellen. De hout hakker en de waterdrager zijn niet minder dan de meer beschaafden in spanning over den afloop van den oorlog en offeren gaarne hun spaarduiten. Er komen daarbij ook wel vermakelijke tooneelen voor. Zoo werd on langs een stuk opgevoerd, waarin een Chi- neesch generaal zijn Japanschen tegenstander in het nauw brengt. Daar sprong uit de toe schouwers een Japansche boer op het tooneel en ranselde den Chineesehen generaal geducht af! Men hoort van koelies die het geld voor hun middagmaal besteden om een courant te koopen waarin een veldslag beschreven wordt; van een kok die uit een raap het gezicht van een Chinees sneed en het boven het fornuis ophing om, terwijl hij braadde en kookte, er zijn vaderlandsch gevoel met de schuimspaan op te kunnen luchten Overal waar de troepen langs komen, die naar het oorlogsterrein trekken, worden zij met feeste lijkheden ontvangen en gul onthaald, en ver rijzen kapelletjes, waar voor hun zegepraal en hun behouden terugkeer wordt gebeden. Geen wonder dat de soldaten zeiven ook vol geestdrift zijn." Naar alle waarschijnlijkheid zullen de Fran- sche soldaten binnenkort gelegenheid krijgen, hunne dapperheid te toonen. Immers in de Fransche Kamer is deze week het voorstel gedaan een expeditie uit te rusten teneinde de Hovas op Madagascar tot hun plicht te brengen. Voorloopig heeft de regeering voor dit doel zestig millioen francs aangevraagd, voor leger en vloot samen. De Kamer heeft een commissie benoemd, om met de regee ring over deze zaak in overleg te treden, en daar het wel zeker is dat deze gelden wor den toegestaan, zal in het volgende voorjaar de generaal Duchesne met deze expeditie uittrekken. Madagascar vertoont zich op de kaart als een der grootste eilanden in den Indischen Oceaan. Wat het klimaat betreft, wordt er van gezegd dat de hitte in de moerassige kuststreken, vooral aan de oostzijde, schade lijke uitwasemingen verwekt en galziekten veroorzaakt, welke voor een Europeaan, zelfs als hij er kort vertoeft, steeds doodelijk zijn, en aan liet eiland den naam hebben bezorgd van ïhet Europeesche kerkhof". Inderdaad een opwekkend vooruitzicht voor den Fran- schen krijgsman, die zich op de hoogte stelt van het oord, waarheen zijn plicht hem wel dra loepen zal. Maar de Fransche minister wijst er op, dat de Fiansche tusschenkomst op Madagascar hoog noodzakelijk is de legeering der Hova's verzet zich tegen den Fransehen invloed en laat toe, dat Fianschen beleedigd worden. Bovenal, het is noodig dat Frankrijk zich uitzet. En waar die noodzakelijkheid bestaat, betoogt de minister verder, levert zij tevens liet bewijs voor de gezondheid der krachtige i^fsen Nu, die gezondheid van het Fransche ras kan, in letterlijken en in figuurlijken zin, wel eens zeer op de proef worden gesteld 1 Om niet te laat te komen, heeft de com missie, die belast is de plannen te onder zoeken, welke kunnen strekken om de aan trekkelijkheid te verhoogen van de wereld tentoonstelling die in 1900 te Parijs zal wor den gehouden, reeds een zitting gehouden onder voorzitterschap van Jules Simon. Plan nen tot verhooging der aantrekkelijkheid 1 Ach 't is waar, alles ontaardt op de langen weg, ook tentoonstellingen. Men bezocht de eerste tentoonstellingen te Londen, te Parijs, en elders, om hetgeen er tentoongesteld werd; thans worde dat alles tot op zekere hoogte bijzaakmen heeft behoefte aan groote sattractions", aantrekkelijkheden. En wezen lijk, die zijn niet zoo maar voor het vinden. De kinderen van het einde der negentiende eeuw stellen hooge eischen, ook op het punt van aan trekkelijkheden. Maar ook de vindingrijkheid is grootdat ondervindt de Fransche commissie, die zes jaar voor de opening van de tentoon stelling reeds in het bezit is van honderd en achttien plannen van aantrekkelijkheden. Daar is er een, die de bezoekers der tentoonstelling in de gelegenheid wil stellen de maan te be zien op een afstand van twintig kilometer, terwijl een ander beweert, door de midde len, die de wetenschap aanbiedt, dien afstand tot twintig meter in te krimpen. Dat lijkt ons interessanter dan de plannen van den man, die een put wil graven van duizend voet diep, en daar restaurants, koffiehuizen, zelfs schouwburgen te doen verrijzenof de commissie dit plan niet, als een monster van dwaasheid, ter zijde zal leggen. Dit is genoeg, het een en ander bewijst voor de vindingrijk heid van den mensch, die niet afgeschrikt wordt door de verliezen, bij deigelijke gele genheden geleden. Getuige hiervoor de afloop van de tentoonstelling te Antwerpen voor tal van personen. Daar is de ondernemer van de Algiersche kwaitier, of de Algier- sche wijk of hoe men liet noemen wil. De man had in '93 te Chicago op de tentoon stelling anderhalve ton gouds verdiendde tentoonstelling van Antwerpen heeft hein geruïneerd SCHIEDAM, 17 November 1894. Vergadering van den raad der gemeente Schiedam, op Dinsdag 20 November 1894, des namiddags ten l!/i ure. Onderwerpen 1. Vaststelling der notulen van de laatst gehouden vergadering. 2. Mededeeling der ingekomen stukken. 3. Benoeming van een leeraar in geschie denis en aardrijkskunde aan de H. burger school. 4. Ontwerp-besluit tot betalinguit den post voor onvoorziene uitgaven der gemeente- begroot ing voor 1894. 5. Bezwaarschriften van D. Henkemans e. a. tegen hunnen aanslag in de pi, dir. belasting naar liet inkomen, dienst 1894/5en rappor ten daarop der belastingcommissie. 6. Adres van N. v. d. Sluijs, sluiswachter en brugwachter aan de groote schutsluis en aangrenzende bruggen, om, overeenkomstig art. 29 der pensioen-verordening, voor éen jaar in zijne betrekking gecontinueerd te worden. 7. Adres van B, van der Zee, om conti nuatie van huur van hel aan de gemeente behoorende woonhuis aan het Broersveld. 8. Voorstel van burg. en weth. tot toeken ning eener gratificatie aan den opzichter dei- gemeente wei ken, voor verrichte buitenge wone werkzaamheden tijdens de vacature van directeur der gemeentewerken. 9. Ontwei p van burg. en wetli. eener ver ordening, regelende de samenstelling en den werkkring der commissie voor de gasfabriek en de drinkwaterleiding dezer gemeente. 10. Idem, tot wijziging der veroidening, waarbij de raad het benoemen en ontslaan van gemeente-ambtenaren en bedienden aan anderen opdraagt (ait. 145 gemeentewet). 11. Ontwerp-verordening op de heffingen invordering eener belasting voor het gebruik van de terreinen der scheepstimmerwerf »de Nijverheid", tot het daarop nederleggen van koopmansgoederen. En verdere voorstellen en mededeelingen. Wij vestigen de aandacht onzer lezeressen op de in dit nummer voorkomende adverten tie van de algem. Nederl. vrouwenvereeni- ging öTesselscliade".

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1