ï- en CONCERT I If E Z 0 01N. lor Staiieioten verf aariiii, Maaniai 28 Boumlicr 1884, Letteren, Kunst en Wetenschap. ADVERTENTIES"" Donderdagnacht zijn bij een drietal bewo ners van de Gorzen en bij een bewoner van de Hoofdstraat gezamenlijk 17 konijnen ont vreemd. Nadat bij de politie aangifte van dezen diefstal gedaan was, gaf de commissaris er onmiddellijk kennis van aan de politie te Dordrecht, wetende dat het gisteren aldaar marktdag was. De Dordrechtsche politie, die dadelijk een onderzoek instelde, kwam tot de ontdekking dat de konijnen reeds gister morgen vroeg waren verkocht aan een Rot- terdamschen koopman, die juist gereedstond ze met nog ern aantal andere dezer dieren te vervoeren. Daar het den koopman, die alle dieren bij elkander gevoegd had, niet mogelijk was de 17 ontvreemde aan te wijzen, verge zelde hem eeri politie-agent naar Rotterdam, waar ook de vier eigenaars verschenen waren, doch het gelukte hun slechts een G-ta! als hun eigendom te herkennen. Alvorens het bericht hiervan uit Dordrecht bij den commissaris was ontvangen, had de politie alhier reeds als vermoedeüjken dader aangehouden zekeren A. K., die ook bekend heeft den diefstal gepleegd te hebben. Het vakblad De Manufacturer schreef in Aug. j.l. een prijsvraag uitWelke eischen mag men stellen aan een ervaren winkel bediende en goed verkooper De jury, be staande uit chefs en eigenaren van groote zaken in ons land, kende den ln prijs toe aan het antwoord van den heer S. Polak te Deventer, den 2n aan dat van den heer G. H. Geming te Oudewater, en den 3n aan dat van den heer A. B. Schuiten te Rrielie. liet Pharmaceutisch Weekblad wijst op den achtei uitgang van den handel in geheime geneesmiddelen in Engeland, dat voor liet grootste gedeelte moet toegeschreven worden aan het krachtig optreden tegen den onwet- tigen vei koop, in verband met de wet op de artsenijberei'lknust. Terwijl elk jaar het stempeitarief 2i()j||»2 ponden bedroeg, daalde liet in 1893 tot 220,325 en in 1894 tot 213,210 poml of 4 millioen stuks patent- medicijnen mimkr. Te 's-Gtaverr/ande is een schipper, die zijn afgedreven vaaitnig zwemmende trachtte te bereiken, in de Gantel verdronken. Men meldt uit Oud Beierland aan de N. R. Cl..- Men zal zich herinneren, dat in het vorige jaar bij den bedelaar Johannes Edel alhier f1034 weid gestolen, en dat het toen niet gelukte don dief op te sporen. Door de justi tie te Dordrecht is thans in deze zaak de instructie heropend. Het trok zeer de aan dacht, dat cone in de buurt van Edel wonen de vrouw belangrijke inkoopen deed, oRclioon zij vroeger zoo arm was dat hare kinderen door bedelen in het onderhoud der huishou ding moesten voorzien, en haar man ook niets verdiende. Door den brigadier majoor der rijksveldwaclit is reeds eerlij huiszoeking bij haar ingesteld, waarvan het resultaat nog niet bekend is. Twee knapen vonden Woensdag op de markt te Schoonhoven een bankbiljet van f100. Een hunner ijlde onmiddellijk naar den burgemeester, die bij bekkenslag den eigenaar liet opsporen. Deze beloonde de eerlijkheid der knapen, door hun ieder een rijksdaalder j te schenken. I Donderdag werd v. Z. uit Schoonhoven, toen hij. ofschoon zeer zwak van gezicht, zich met zijn kleinen handel in almanakken enz. te dicht bij een draaienden molen te Groot-Arnmers waagde, door een der wieken dermate getroffen, dat hij onmiddellijk een lijk wa>. Hij laat zijne vrouw on kinderen in kommervolle omstandigheden achter. omtrent lOud-Bussum", onjuist zijn, en dat het Bosch van Bredius", tegenover Jan Tabak, onveranderd zal blijven. (N. v. d. D.) Nabij de Eierlandsche gronden, bij Vlieland, is eene vischschuit gezonken, waarvan scheeps- houten zijn aangespoeld; herkenmerken ont breken echter. Op Texel wordt sinds eenige dagen eene blazerschuit vermist, waarop zich een vader met drie zonen bevond. Wellicht is het dus deze schuit. Men is natuurlijk vol bekomme ring over het lot der manschap. Te Drunen (N.-Br.) in de zoogenaamde Munnikensteeg, is het lijk gevonden van L. F. uit Waalwijk. Daar de overledene een kleine wond aan het hoofd en den hals had, veroorzaakt (naar men beweert) door eenige hagelkorrels, is het lijk naar hetdoodenhuis vervoerd teneinde gerechtelijk geschouwd te worden. Dezer dagen kwam men tot de ontdekking, dat de offerbussen in de R.-k. kerk te Goes waren opengebroken en geledigd. Vermoe delijk zijn de dieven in hunne pogingen om zich nog meer toe te eigenen gestoord, al thans zij zijn de kerk ontvlucht met achter lating van een klomp op het altaar. Hierdoor is het den commissaris van politie gelukt de daders, een paar jongens, te ontdekken, die dan ook reeds bpkend hebben. Tegen hen is proces-verbaal opgemaakt. Pcrnis. Door stemgerechtigde ingelan den van de polders »De Hooge en Lage Gor zen", gelegen onder deze gemeente, is tot secretaris-penningmeester gekozen de heer J. J. Speelman, gemeente-ontvanger te Hoog vliet. Een nieuwe industrie op kunstgebied is de na bootsing van (ie fraaie tegelschilderijen van de Delitsche fabriek van Thooft en Labmichèie. De firma II. Kieinmann en Co., Govert-Flinckstraat te Amsterdam, is er in geslaagd de bekende blauwe schilderijen met al hare kleuren en de tails op glas over te brengen, met behoud van het artistieke waas. Dit nieuwe procédé heeft dit voor, dat ze de bekoring van de tegelschil der ij die natuurlijk haar lioogere knnstwa irde blijft behouden onder het bereik van oen veel grooter publiek brengt. Men zal de schilde rijen in een keurig houten lijstje weldra op ver schillende punten uitgestald zien. Bactoi iénvrij water kan men, volgens da Gcstaulheils-Ingenwur, alius bereiden Men vult een steenen bak van ongeveer 20 liter op een handbreedte na, werpt er drie eetlepels cement in en roert de vloeistof vijf minuten met een houten lepel om. Het water woidt helder en kan als waschwater enz. dienen, maar niet voor het koken van groenten. Om er drinkwater van te maken, laat men het door filtieei papier si;polen en voegt er seltzer a ater bij, tot de troebeling, die ontstaat wanneer men de eerste hoeveelheden dezer vloeistof er ingiet, geheel verdwenen is. liet cement bevat genoeg kalk om alle bacteriën te donden. De opgeloste kalk wordt door liet seltzerwater in ealciumbicarbonaat omgezet, waardoor het water zoo frisch van smaak wordt als bergwater. Een ilesch seltzerwater is genoeg om 5 liters diinkwater te bereiden. Het cement moet versch en op een reukeluoze plaats be waard zijn. Schiedam, November 1894. Mijnheer de Redacteur! Aan mijne kiezers ben ik liet verschuldigd, de redenen te ontvouwen die m:j verplicht hebben, mijn mandaat als lid van den raad, weder in htiniio handen te leggen, onder dankbetuiging voor hel in mij gestelde veitiouwon. Mag ik TJ beleefd verzoeken voor het volgende een plaatsje 3 uwe kolommen in te ruimen. Hoogachtend P. BlilXLENIiimG. Men bericht ons uit Bussum, dat al de berichten in andere bladen voorkomende, Onder de sollicitanten naar de opengevallen betiefeking van Gemeente-Ontvanger, behoorde onder do eersten, de Heer J. N. Burgerhoudt, gemeente-ontvanger te Enkhuizen. Bij zijn bezoek aan de leden van den raad, waarbij ik hena meestal vergezelde, trof het mij. met welke groote hartelijkheid hij door de meesten werd verwelkomd, en betuigden zij hunne groote ingenomenheid met zijn aanzoek. Ik kreeg den indruk, dat zoo hij op de aanbeveling mocht komen, de meerderheid, zoo niet eene vrij groote meerderheid der Raadsleden, hunne stemmen op hem zouden uitbrengen. Ouk aan den Heer Maas, als Wethouder van Financiën, maakte hij zijno opwachting en bij de daarbij gehouden besprekingen bleek het, dat de heer B., bij eventueele verlaging van trakte ment, zelfs tot f1800 de betrekking ambieerde. Zijne drijfveer daartoe was voornamelijk de opvoeding zijner kinderen, en ook dal bij gaarne als oud-Schiedammer in zijne geboorteplaats zou terugkeeren. Bij de vriendschappelijke bespreking ten raad- huize, om het salaris van den nieuw te benoemen titularis vast te stellen, deed de Heer Maas dan ook het voorstel om het op f1800 te bepalen; toen daarop sommigen de aanmerking maakten, dat het te weinig was, was zijn antwoord «Volstrekt niet 1 Onder de sollicitanten is er thans «al éen, die het gaarne voor die belooning wil «doen en in staat is, zijn borgtocht uit eigen «middelen te storten, evenals hij dat gedaan heeft «bij de Gemeente, waar hij thans werkzaam is." Ik behoef U wel niet te verzekeren, dat ik met deze gegevens de gunstigste verwachtingen voor den Heer B. koesterde, zoodat bet mij dan ook bitter en bitter tegenviel, toen de Wethouder Den Breems mt) de aanbeveling mededeelde en de heer B. daarop niet vooi kwam. Ik betuigde den heer Den Breems mijn diep leedwezen en mijne verbazing daarover en had de onvoorzichtigheid te zeggen waaruit zich later zooveel leed ontspon dat Ik uit sympathie voor het doortastend en krachtig handelen van het Dagelijksch Bestuur zijnen candidaat zoude stemmen. In dat goede voornemen werd ik echter Maandagavond, den dag vóór de verkiezing ge stoord, door een brief van een oud-vriend, die met al den gloed zijner overtuiging schreef, dat ik zoowel uit vriendschap voor hem, als ook uit oude relatie tot den heer B. verplicht was, al mijn' invloed bij de leden van den Raad aan te wenden, om hem to doen benoemen. Na een' zwaren strijd en de uitstekende eigen schappen van den Heer B. voor die betrekking in aanmerking nemende, ben ik bezweken en heb ik gemeend aan het verzoek te mogen voldoen. Dinsdagmorgen ging ik bij de leden rond en deelde ter beurze den Heer Den Breems mee, dat ik tot mijne groote spijt het gegeven woord moest terugnemen, want dat ik ten behoeve van den Heer B. de leden bezocht had. Met alle recht, ik moet het erkc nen, waren de Wethouders op mij verontwaardigd en besloot ik daarom belet te vragen, om in de vergadering van hun Collegia op Donderdag 8 Nov. te mogen komen, teneinde met uiteenzetting der genoemde gegevens, mijne excuses aan te bieden. De houding der Wethouders, trouwens niet van allen, was voor mij zoo grievend, dat ik besloot mijn ontslag als lid van den raad te nemen. Officieus deed ik hun echter weten, dat indien zij mij mochten vragen dat ontslag in te trekken, zelfs zonder de bijvoeging van «Doe mij het genoegen" of, «Wees zoo goed etc." ik onmiddellijk aan dat verzoek zou voldoen. Ik heb dat verzoek evenwel niet van hen mo gen ontvangen. Dat de leden van den raad die den Heer B, gestemd en anderen die hem casu quo zouden gestemd hebben, het gemeentebelang in hooge mate op den voorgrond gesteld hebben, kan blijken uit liet door hera oveigelegde attest van het ge meentebestuur te Enkhuizen, luidende Burgemeester en Wethouders der Gemeente Enkhuizen vei klaren volgaarne dat de Heer Jan Nicolaas Burgerhoudt, die sedert 15 Juni 1882 de betrekking van Ontvanger der Gemeente bekieedt, zich gedurende dien tijd door nauwge zette plichtsbetrachting heeft onderscheiden. Genoemde betrekking is steeds door Item met de meeste accutatosse en ten volkomen genoe gen van het Gemeentebestuur waargenomen. Mede mag liier vermeld worden, dat ge noemde heer Burgerhoudt tact bezit om op eene aangename wijze met het publiek om te gaan. Enkhuizen, 8 Mei 1894. Burgemeester en Wethouders voomd. P.S. Andere locale bladen worden beleefd ver zocht deze verdediging over te nemen wmw. HET BESTUUR der Afdeeling Schie dam goed kunnende leveren, is voornemens eenige practische artikelen ter bezichtiging en verkrijgbaar te stel len op 28 en 2» SlOVEllBEU e.k., des na middags van 2-A ure, ten huize var» Mevrouw POOItTMAW—VAILLAA'T. Belangstellende Dames worden beleefd maar dringend tot een bezoek uitgenoodigd. de Eere-Directeur: Heer Cr C. A. DE VLIEGH. Directeur: de lieer GEORG RIJKEN. OP met medewerking van Mej. AUfSTA HAPPEE, (Sopraan), Eiève der Koninklijke Muziekschool te Dm Haag den Heer A. J. F. BOVEADEEHT, (Baryto n), Rotterdam, en den Heer ASITOX KIJHE.V, (P i a n o- begeleiding). SLOT-REPETITIE op Zondag 25 Bfov., 's avonds te 7 uur. Plaatsbespreking op den dag van het Concert van 112 uur in Musis Sacrum. tax Een WOOXIIlllS met Bovenwoning, Plaats en Erf, op den hoek van de Oranje straat en de Lange Nieitwstraat te Schie dam, get. nr. i, kadaster sectie L, nr. 479, groot 75 vierk. ellen. G "ondbelasting f 15.54, Aanvaarding bij de betaling der kooppen ningen vóór of op 8 December tl89i. Do veiling zal plaats hebban op Vrijdag 23 ISovcmber 1894, des voormiddags ten elf ure, en de afslag op den volgenden dag, des avonds ten acht ure, beide in het gebouw »Musis SACItusr" aan de Lange Saven te Schiedam; kunnende liet per ceel inmiddels bezichtigd worden op Bon- derdag in de week der veiling, van des voorm, ten iO tot des nam. ten 3 ure, op vertoon van een bewijs van toegang, afge geven door den Notaris Mr. II. M. C. POORT MAN te Schiedam, te wiens kantore aangaande de koopvoorwaarden inlichtingen te bekomen zijn.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2