waarborg, dat de staatkundige ontwikkeling van liet volk gelijkmatig, op wel overwogen en rechtvaardige wijze voortgaat. De Standard verneemt van haren corres pondent te Moskou bijzonderheden omtrent de voorlonpige overeenkomst tusschen Enge land en Rusland in Midden-Azië, waarop lord Rosebery in een zijner redevoeringen heeft gezinspeeld. Volgens dezen correspondent zou het gedeelte van het Pamir-plateau ten zuiden van de Panja-Sai had onder Engelsclien, liet gedeelte ten noorden van de Murghabi-Ak=oe, onder Rusrischen invloed komen. De Afghanen zullen zich dan terugtrekken van het stroom gebied der Shoghan en der Roriian, terwijl de Russen niet bezuiden de Murghabi zullen komen. Het gedeelte tusschen beide grens rivieren zal waarschijnlijk, bij wijze van proef, onder liet bestuur van inlandsche vorsten gesteld worden. De overeenkomst moet volgens het Londen- sche blad beschouwd worden als een modus vivendizij heeft geen blijvend karakter. De Armenische vereeniging hoeft bij lord Kimberley een memorandum ingediend, in houdende dat de wreedheden der Bulgaren in Armenië weder zijn begonnen. Reeds zijn er G000 a 10,000 personen vermoord, eenige honderden vrouwen en meisjes verkrachten daarna door bajonetsteken gedood, 30 dorpen totaal verwoest en eenige personen in hunne woningen verbrand, terwijl de Turksche sol daten dat alles laten begaan. RUSLAND. Men verzekert dat de jonge keizer voorge schreven heeft, de spoorwegen waarlangs hij reist niet meer door troepen te laten bewaken. De begrafenis van keizer Alexander III Is thans bepaald op dert 19a dezer. Volgens berichten uit Warschau zal gene raal Goerko nan den keizer een memorie overhandigen waarin hij de handhaving van 't tegenwoordige stelsel var, bestuur in Polen bepleit. Dat stelsel is, zooals men weeton verbiddelijke gestrengheid en onderdrukking van de Poolsche nationaliteit en den Rootnsch- katholieken godsdienst. De liberale Russische bladen spreken de verwachting uit dat voortaan in de binnen- landsche politiek van Rusland met den geest des tijds rekening zal worden gehouden en de weg van vrije ontwikkeling der natie beti eden. Setoor herinnert er aan dat de troonsbe stijging van jonge czaren vaak het begin is geweest van een nieuw tijdperk in de Rus sische geschiedeniszoo is het gegaan met Micha'il Feodorowitsch en Peter den Groote. Het blad vertrouwt dat ook Nikolaas II de hoop van Rusland op een nieuwen koers zal verwezenlijken. Nowosti is van oordeel dat men vooral moet letten op de belofte van den jongen keizer liet geluk van zijn onderdanen te zullen worden scheen baar de eenvoudigste zaak ter wereld. Het kwam er maar op aan of men wilde. Dat juist hier hot leven vol klippen en zandbanken is, u aai op zoo menigeen strandt, daarvan vermoedde zij niets. Checco begon na te denken. iEii zuit gij dan wachten, Carmela, tot ik terugkom om u af te balen vroeg hij na eenig zwijgen. sja," was het antwoord van bet rasbesloten meifje. Checco zag haar in het fijne, frissche ge'aat en in de vei leideüjke donkere oogen. Zij moest de zijne worden, het mocht kosten wat hot wilde. Deiden deelden in het. zwak van hunnen landaard rechtstreeks op een beoogd doe! at te gaan, zonder veel na te denken over de bezwaren, die aan do bereiking er van verbonden zijn, noch de middelen, die er toe moeten leiden, angstvallig te bepeinzen. Als kinderen, die do handjes naar de maan uitsteken om ze te grijpen, lieten Checco en Carmela zich zoozeer belieer- sctaen duor het wettschelijke van hetgeen zij zich voorstelden, dat zij zich in het geheel geen bevorderen, indien men de richting van zijn toekomstige politiek wil leeren kennen, De Russische politiek moet verantwoord worden voor Europa, en daarmee heeft de joDge keizer, wiens edelaardigheid en waarheidsliefde be kend zijn, zeker rekening gehouden. Zelfs het Nowoje XVremja zegt dat de nieuwe regeering meer vertrouwen moet stellen in hel ontwikkelde deel en de jonge krachten der natie en hun een rol vergunnen in overeenstemming met hun vermogens, Z IV I T S E R L A N D. Met de beweging in het kanton Bern ten gunste van afschaffing der verplichte vac cinatie is het nu zoover gekomen, dat 12000 stemgerechtigden eene aanvraag tot het houden eener kantonnale volksstemming over die zaak hebben onderteekend. De stemming moet dus doorgaan. ITALIË. Belichten uit verschillende deelen des lands melden, dat het vooruitzicht op nieuwe be lastingen en de toepassing der tegen de socialisten gerichte uitzonderingswetten veel ontevredenheid verwekken. Ook begint de irredentistische beweging een verontiusteml karakter aan te nemen; een motie op dit terrein aangenomen door den gemeenteraad van Civita-Yecchia, is door de regeering vernietigd. Volgens de Commercio hebben de onder handelingen tusschen Italië en Duitschland, betreffende den invoer van wijnen, reeds dit bevredigende resultaat opgeleverd, dat in het vervolg het onderzoek niet meer behoeft plaats te hebben voor elk vat dat verzonden wordt, maar volgens een enkele proeve. De lieer en Giolitti en Rosano zullen een ver hoor ondergaan naar aanleiding der tegen hen ingebrachte beschuldigingen van onttrekking van processtukken in de zaak der sBanca Romania." Het gerechtshof te Modena heeft verschei dene personendie lid waren van een socialistische vereeniging, tot 8 maanden ge vangenis-draf veroordeeld. Op Sardinië moet krachtig worden opge treden tegen de bandieten. De regeering is in de noodzakelijkheid gebracht, een sterke troepenmacht te zenden naar de omstreken van Sassari, die onveilig gemaakt worden door een uit meer dan honderd man be staande rooverbende. Over het verhandelde op de conferentie der patriarchen wordt aan de Folitische Correspondent uit Rome het volgende ge schreven. Vóór alles verlangden de Oosteische patriarchen dat de Heilige Stoel in zijn betrekkingen tot de oithodoxe kerken alles vermijden zou, wat het karakter of ook maar den schijn zou dragen van Blatinisee- ring". Alle gebruiken cn de gcheele ritus rekenschap gaven van de moeite en bezwaren, die zij te ovetwinnen zouden hebben. Vol geestdrift sloeg Checco weder den arm om het middel van liet meisje en fluisterde haar in het oor: ïlk vertrouw u, Carmela, hoort gij Ik ga heen, en kom later terug om u af te halen. Ik za! mijn best doen om rijk te worden en tot zoolang blijft gij mij getrouw, niet waar? Gij zult mij nooit, nooit verlaten ïOch, laat mij los, Checco. Zijt ge nu heelemaal gek Laat los, zeg ik u Blaar nu klonk hare stem veel zachtzinniger dan straks, toen zij van zicli afsloeg. ïlk zal u wel trouw blijven, tot gij terug komt, maar blijf dan niet te lang weg, hoor »En wilt niets meer weten van Don Luigi, niet waar? Zeg, Caimcla!" ïOef!" klonk het, rdsof bet baar te benauwd werd; la.it mij nu ook los, of ik geef jo-weer een klap Ga nu gerust naar buis. Checco. Voor jo weggaat, zien we elkaar wel weer. Gauw, gauw, hot is a! laat I Goeden nacht ïCartnela begon hij, maar zij wist der Grieksche kerk moet ongeschonden blij ven. Een congregatie, onafhankelijk van de propagandaen uitsluitend uit Grieksche prelaten bestaande, zal als verbindingsschakel tusschen de beide kerkgenootschappen dienst doen. De patriarchen verlangden geldelijken steun voor hun seminariën en opheffing van sommige decreten waarbij moeilijkbeden aan gemengde huwelijken in den weg gelegd worden. Geregeld zullen conferentiën ter bespreking van de gemeenschappelijke belan gen gehouden worden. De Oostersche pre laten gaven als hun meening te kennen dat Turksch Armenië, Perzië, Rumenië en de Bukowina het geschiktst zouden zijn voor propaganda van Rome uit. PORTUGAL. De regeering beeft aan de Cortes meege deeld dat tot scheidsrechter voor het geschil tusschen Engeland en Portugal over Manica- land is gekozen de Italiaansche senator Vigliani. Naar de Times uit Lissabon verneemt, vertrekt onmiddellijk een tweede expeditie van duizend man naar Lorenzo Marquez, waar de regeering hun tegenwoordigheid lioog- noodig acht. Opschudding is gewekt door ge ruchten dat Goengoenhana een algemeenea aanval van de kafferstammen in Oost-Afrika voorbereidt. RUMENIE. Te Bucharest is het zilveren huwelijksfeest van het koninklijk echtpaar gevierd. Kanon schoten, een Te Feum waarbij de koning en koningin met den geheelen hofstoet in groot gala aanwezig waren, groote receptie van het corps diplomatique en deputatiën uit alle auto riteiten, rondrijden van het zilveren echtpaar door de stad, luisterrijke illuminatie, aanbie ding van prachtige geschenken namens leden der wederzijdsche familiëaeigenhandige felicitatiebrieven van keizer Wilhelm II, kei zer Frans Jozef, koningin Victoria, den koning van Italië en den vorst van Bulgarije, alles heeft bijgedragen tot eene aangename viering, waarbij tevens de bevolking het niet aan be wijzen van geestdrift heeft laten ontbreken. AFRIKA. Marakess, de oude hoofdstad van Marokko, is nu, naar uit Tanger gemeld wordt, bevrijd van de oproerige stammen, die de plaats had den ingesloten en met een overval bedreigden. De Rauna's hebben zich onderworpendooi den sultan zijn openbare feestelijkheden uitgeschreven. CHINA. Mag men de berichten uit Tientsin ge- looven, dan zou de oorlogskans der Japanners in de laatste dagen gekeerd zijn. Niet alleen zou Port Arthur nog niet gevallen zijn, maar ook zou Taliën Wan niet zonder slag of stoot in handen der Japanners zijn gevallen. Twee forten van laatstgenoemde vesting boden tot behendig onder zijn arm door te ontsnappen en verdween in de hut. VIERDE HOOFDSTUK. Het geslacht Dei Tibaldi behoorde tot den oudsten adel van Zuid-Italié en het voorvaderlijk kasteel te Positano bad niet zijne grachten en poorten en antieke bouworde een echt aristocra tisch aanzien. De massieve, verweerde muren alleen reeds deden denken aan den tijd, toen nog de sloten der edelen een veilige toevlucht voor de omwonende bevolking was, bij de over vallen van woeste zeeschuimers. Maar reeds de vader van den tegenwoordigen bezitter had het inwendige van bet gebouw overeenkomstig de eischen van den tegenwoordigen tijd doen herbouwen en het van moderne meubelen en kunstschatten voorzien, en ook de tegenwoordige eigenaar, hortog Cesare, had in dien geost menige verbetering aangebracht. Zoo kwam bet, dat binnen die grijze muren vrooüjke, vriendelijke en met de nieuwste vooi tbrengselen uit de Berlijnsche en Mllaneescbe fabrieken versierde vertrekken werden gevonden. het laatste oogenblik hardnekkig tegenstand maar moesten ten slotte zwichten voor de sterke overmacht en de betere vuurwapenen der Japanners. Deze laatste trokken toen naar den bergpas van Namkwam, op 25 mijlen \an Port Arthur gelegen, en wisten dien te be zetten, daar van Chineesche zijde geen be hoorlijke tegenstand werd geboden. Naar het schijnt, was een deel der Chineesche strijd macht afgeleid door een groot aantal dorpe lingen, die voor vijanden waren aangezien en van wie er eenige honderden werden ge dood. Meer waarschijnlijk zou het zeker klinken, wanneer erkend werd dat de uit Taliën Wan gevluchte Chineesche troepen op de gebruikelijke wijze alles op hun we*- hebben geplunderd en daarbij gestuit zijn op het verzet der bevolking, onder wie een «e- duchte slachting is aangericht. Verder wordt beweerd, dat in den omtrek van Port Arthur nog geen Japansche troepen te zien zijn en dat de bezetting dier vestingzich tot een luach- tigen tegenstand voorbereidt, terwijl het voorts aan afdeelingen van het legeikorps onder generaal Sung gelukt zou zijn King-1 chow en Molienting, op den weg naar Peking, te heroveren op de Japanners, die eenige mij len ver werden nagezet. Mogelijk is het zeker dat de Japanners in hun overmoed te weinig i bezetting in de veroverde plaatsen hebben achtergelaten en nu verrast zijn, maar niet waarschijnlijk is het, dat hunne aanvoerders, die bekwame krijgskundigen zijn gebleken, zich niet voldoende in den rug gedekt zou den hebben. Een bericht uit Tientsin meldt dat gene raal Ven Hanneken tiians tot opperbevel hebber der gansche Chineesche vfoot be noemd is. j Uit Tientsin wordt aan de Times gemeld dat de Chineesche generaal Nitsj liet vol gende ter kennis zijner regeering heeft ge- 5 bracht. De Japanners vielen hem den llu dezer aan op de heuvels van Mothianling, maar werden teruggeworpen. De Japanneis deden den volgenden dag in grooteren getale weer een aanval, maar werden ten tweeden male verslagen. De Chineezen vervolgden de Japanners in de richting van Funghuaneheng. Een ander bericht uit Tientsin meldt dut de keizer de buitenlandsche gezanten in het paleis te Peking uiterst minzaam heeft ont vangen. Alle gezanten waren tegenwooidig. In Chineesche kringen heeft die audiëntie bij den keizer groeten indruk gemaakt. Getieraal Well, die door den krijgsraad en bij keizerlijk edict veroordeeld werd wegens lafhartigheid in den slag bij Pingjang en van oneerlijkheid met de krijgsluis, is op keizer lijk bevel onthoofd. Een der fraaiste was een torenkameitja, waarin gewoonlijk de eenige dochter van hertog Cesars vertoefde. En het vertrek van hertogin Cesina muntte niet alleen uit door smaakvolle inlichting, maar ook en nog meerdoor het schonne ver gezicht over zee en land, over al de kusten van de golf van Salerno. Aan de eene zijde de bouwvallen van het oude Paeslum, aan de andere de schoonheden van het eeuwig groene Zuid- itaiiaansche landschap, was dit vertrek nis 't ware aangewezen voor de jongedame, die eene zeer zorgvuldige opvoeding genoten had en dweepte met de oudheid en met natuurschoon. Hare hooge, fiere gestalte wekte ontzag, maar haar gemoed was toegankelijk voor alle edele, menschelijke indrukken. Eenigszins hartstochtelijk, tamelijk scherpzinnig, vatbaar vooral roor muzikale indrukken, zooais al hare landgenooien, was zij een gelukkige beoefenaarster van timer en mandoline. Zij was oene vaardigo musicienne niet alleen, maar had ook kennis van muziek., (Wordt vervolgd)

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 6