A0. 1894. ondag 18 en Maandag 19 November. N°. 8664. Derde Blad Achtenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UIT GeVeIT: j7 ODÉ. lïiimenlandsclie Berichten. G 0 H AIT ABONNEMENTSPRIJS, per kwaitaa! franco per pose, door het geheele Rijk Aftonderlijke nommers f 1.8&, - '2.50, - 0.10. BdBEAÜ! BOTEH8TB AAï ff©. Advertentieprijsvan 110 gewone regels me inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10, Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 16 November, In A om en is een wetsvoorstel van den heer De Savorniu Lohman tot wijziging van art. 54iis der wet op het lager onderwijs. In behandeling kwam de Indische begroo ting voor 1895. De algemeene beraadslaging werd ingeleid door den heer Bool, die nog eens veroordeelde de vroegere baatzuchtige financieele politiek ten aanzien van Indië gevolgd en die de ont wikkeling van de welvaart der Indische be volking heeft tegengehouden. Uit dat oogpunt bestreed hij liet voortgaan met het kwijten van buitengewone uitgaven uit de gewone middelen. De heer Farncombe Sanders behield zich voor, in afwachting van den beslissenden slag op Lombok, bij de begrooting van koloniën zijn oordeel te zeggen over het beleid bij den aanleg der expeditie. Voor het oogenblik draagt dat beleid zijn bewondering niet weg. Voorts laakte hij zeer de openbaarmaking door de pers van de instructie voor den opper bevelhebber en hoopte hij dat niets zou wor den nagelaten om den schuldige te ontdekken. Hij drong aan op wettelijke regeling van bet mijnwezen in Ned. Indië en wenschte de kolenmijnen te doen exploiteeren door een mijnwerkende bevolking, in plaats van door dwangarbeiders, verder op wettelijke regeling van de weduwen- en weezenfondsen voor de landmacht en de burgerlijke ambtenaren in Indië. De heer Van Vlijmen beval behoedzaam heid aan voor den fmancieelen toestand overigens z. i. niet onrustbarend. Vooral wachte men zich, vermeerdering van inkom sten te zoeken in verhooging van den belas tingdruk van de inlandsche bevolking, b.v. door verhooging van het invoerrecht op manufacturen en verhooging der landrente, maatregelen die onder de bevolking allicht ontevredenheid kunnen wekken. Men zoeke liever bezuiniging op de hooge traktementen en pensioenen, het kadaster, vooral waar nog zoovele nieuwe financieele offers gevraagd zullen worden voor bestendi ging van ons gezag, dat legerversterking niet leen, doch ook meerdere handhaving van het prestige der inlandsche hoofden noodig maakt. Bijzondere waakzaamheid en voorzorgs maatregelen prees hij aan tegenover de 'iendschapsbetuigingen van de Hindoes op - en Lombok. Het zwakke optreden van de vorige regeering tegenover Lombok betreurde on, hulde brengende aan het Indisch leger, hoopte hij dat Tjakranegara spoedig in ons - zou zijn. Voor het oogenblik onthield zich van critiek op begane fouten. Tevens prees hij de maatregelen van opperbestuur en Indische regeeriug tot dekking der gele den verliezen. De heer Van Gennep erkent, dat de tijds omstandigheden ingrijpende hervormingen niet toelaten en wil den minister tijd laten tot onderzoek. Hij betreurt echter, dat de minister het decentralisatie-voorstel-Van Dedem niet overnam en hoopt dat hij dit alsnog zal doen. De regeling der financieele verhouding heeft bij gebrek aan batige saldo's geen oogenblikkelijke waarde. Tegen een leening voor buitengewone uitgaven in Indië ziet hij volstrekt liiet op en hij verheugt zich, dat de minister de tariefverhooging losge maakt heeft van de begrooting. De heer Donrier dankt den minister voor diens waardeerende woorden omtrent de zen ding in Indië en de bevordering van het Christendom, de beste waarborg tegen den invloed van den Islam, en voor het behoud van ons gezag. Hij dringt aan op wijziging van de artt. 123 en 124 van het regeeringsregle- ment. De lieer JE. Mackay acht den tegenwoor- digen financieeien toestand geenszins zorg wekkend en ontkent, dat vorige regeeringen een onvoorzichtige financieele politiek hebben gevolgd. Verder stemt spreker in met de losmaking van de wijziging der comptabili teitswet van de regeling der financieele ver houding en met de niet dadelijke weder- indiening van het decentralisatie-ontwerp. Ook hij betuigt zijnen dank voor de ver klaringen van den minister omtrent de zending. De heer Pijuacker Hordijk is daai entegen teleurgesteld, dat de miuister de reorganisatie van den raad van Ned. Indië en hetdecen- tialisatie-ontwerp prijsgeeft, ofschoon indertijd minister Van Houten de decentralisatie krachtig aanbeval. Verder achtte spreker de Lombok-expeditie onvoldoende voorbereid en ondernomen, en drong hij ook aan op ver sterking van het Indische leger. De heer Cremer stelt het financieel debat uit tot de tariefwet, die gelukkig van deze begrooting is losgemaaktsterk verdedigt hij de tariefswijziging op Sumatra's Oostkust, omdat daartegenover slaat de afschaffing der uitvoerrechten. Dinsdagdagmorgen te 11 uur zal hij zijne rede voortzetten. SCHIEDAM, 17 November 1894. Men schrijft uit Schiedam aan de Ned. Bakkers-Courant liet vroeger voor totaal onmogelijk gehouden staken van arbeid op Zon- en feestdagen in onze gistfabiieken schijnt, naar de Bakkerij mede deelt, thans langzaam maar zeker een voldongen feit te worden. Wij kunnen nu ook weer me,le- deelen dat in do Weener gistfabriek van den heer P. J. Lagerweij, evenals in andere fabrieken te Schiedam plaats heeft, de algemeene Zondags tilst wordt ingevoerd. Ongeveer 11 uren in den Zaterdag-avond eindigen de werkzaamheden, en de voor onont- beoil'jk gehouden Zondagsaibeid blijft eenvou dig rusten, zonder schade voor het bedrijf, dank zij do aanmerkelijke wijzigingen en verbeteringen, i n do laatste jaren in de Scliiedarnsche gistfa brieken aangebracht. Zoo breekt dan nu ook voor den gistbereider wekelijks oen rustdag aan, die ongetwijfeld aan hem zoowel als aan zijn huisgezin ten goede zal komen. Weliswaar moet nu het arbeidsuur op den Zaterdag zeer worden verlaat, maar dit gaat zonder opoffering van de zijde der arbeiders immers hun wordt op den dag een rusttijd toe gestaan van 's namiddags 12'/3 tot 7 uur. Dc Kamer van koophandel en fabrieken te Enschede heeft een adres aan de Tweede Kamer gezonden om te protesteeren tegen de verhoogde invoerrechten op manufacturen enz. in Indië, wijl dit tegen het belang zal zijn van den inlander zoowel als tegen dat van de Twentsche industrie. Lombok. Uit de jongste regeeringstelegrammen be treffende Lombok maakt het Militair Week- blad, ook in verband met vroegere mede- deelingen, de gevolgtrekking, dat Tjakrane gara nu van de noordwest-, west- en zuid westzijde en op slechts eeuige honderden meters afstand door onze troepen is omgeven verder dat de vijand zijne voor de hoofd stelling gelegen kampongs niet met bijzondere kracht verdedigt, en ten slotte, dat in de tweede helft van deze maand de beslissende slag zal vallen. Daar het een bijna vaste tactiek van de Baliërs is, in den loop van het gevecht de achterhoede aan te vallen, zoo acht het blad het zeker voorzichtig, dat bij den hoofdaanval op Tjakranegara nog voldoende troepen op Lombok aanwezig zullen zijn om onze tus- sehen- en verbindingsposten met de strand- bivaks behoorlijk met troepen te doen be zetten, zoodat een aanval op een dier posten of bivaks, zoo hij tijdens het gevecht plaats vindt, alle kans heeft, bloedig te worden afgeslagen. Te Amsterdam was tot den lCn dezer voor het «nationaal fonds" ingekomen f 123.930, Een eigenaardig blijk van belangstelling in het Ned. O.-I. leger leverde onlangs een man uit het volk te Brussel, een Belg, die in onze Indien had gediend en met een pensioentje van f'100 naar zijn vaderland is teruggekeerd. Bij het teekenen van zijne attestatie de vila op de kanselarij van het gezantschap legde hij een franc neder, met het verzoek om die aan de Lombok-commissie te doen toekomen, daar hij nog altijd de meeste sympathie had voor het kranige Indische leger. In een der nieuwe stallen der Amsterdam- sche omnibusmaatschappa in liet Willems park is Donderdag voor het eerst een paard ingeënt met dyptheritis-toxineuit cultures aan het laboratorium van prof. Forster aldaar gekweekt. De proelbewerking wordt nn met tusschenpoozen herhaald, totdat de tijd is gekomen dat het bloed kan worden afgetapt en daaruit het heilsorum bereid. De leer- en loopjongens van de diamant slijperijen te Amsterdam hebben gedacht dat ze liet vveikstaken der groote menschen wel eens konden nadoen. Men weet dat die jon gens op de fabrieken nogal talrijk zijn. Zij worden voornamelijk door de «bazen" en de volwassen knechts gebezigd om voor dezen het brood van huis te halen, voor welke dagelijks wederkeerende bezigheid elke jongen zijn blikken trommeltje heeft. Ook als't er bij den baas eens af kan, om onder het werk een lekkernijtje te laten halen, dan worden de jongens daarop afgestuurd. Verder doen ze zoo'n beetje licht werk, zooals het war men der doppen, het stampen van den boord, enz. Vanwege deze knapen nu was Woensdag in de buurt van eenige slijperijen het vol gende strooibiljet verspreid »L ee r o n g e n s-Vereeniging «Broodtrom mei." Bij deze roepen wij alle leerjongens, broodhalersjgebakken-visch-halersboordstam- pers, doppen warm makers, enz., enz. op, om gezamenlijk bijeen te komen, hedenavond 14 Nov., 's avonds halfnegen op het Waterloo- plein, teneinde de grieven te bespreken, in verband mot de hoogere loonen. Leerjongens Smijt onmiddellijk alle brood trommels neder en laat de bazen zelf liet eten lialen ofhongerlijden I Komt allen op in uw eigen belang Leve de Soldateriteit Namens de CommissieSt. Mosel Karei Klinsbergen en B. de Jong." Werkelijk kwamen Woensdagavond een honderdtal jongens op de aangegeveu plek bijeen zij schreeuwden wat, maakten een klein optochtje, maar schijnen op het zien van een paar agenten naar huis en naar bed te zijn gegaan, want van de geheele «be weging" was al spoedig niets meer te be speuren. Amsterdam. Naar het (Amsterdamsche) Dagblad verneemt heeft de niet-forens, welke zich tot de Koningin-Weduwe-Regentes had gericht, met het verzoek tot vernietiging van de bekende raadsbeslissing in zake de belastingsehuldigheid van niet te Amster dam wonenden, tot antwoord bekomen, dat deze uiting van 's raads gevoelen niet bindend was voor hen, die geroepen waren de kohie ren op te maken, op welken grond voor vernietiging geen termer, waren.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 9