A". 1894. V/oensdag 21 November. N°. 8665. Eerste Blad -A. oh. tenyeertigste Jaargang. Verschijn! dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, U IT G E VEirrj. ODÉ. Bu i I en 1a 11 (1 s ch e I?erichten. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per pose, door het geheelegïUjk Afzonderlijke nommers t 1.85. - 2,50. 0.10. BVKEAD: IIOTKRif RAAT 7 O. Advertentieprijs van 110 gewone regels me inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. F It A 5 K R IJ K. In antwoord op een gestelde vraag over de noodzakelijkheid van de conversie der 3 pCts. rente in 21/2 pCts. zonder vermeerdering van het kapitaal, heeft de minister van finan ciën Zaterdag in de Kamer geantwoord dat conveisie bij de tegenwoordige koersen moei lijk was. Het ministerie verkreeg een votum van vertrouwen op de interpellatie betreffende bet te veel eischen van ambtenaren. He commissie voor de Madagascar-voorstei- len heeft met negen tegen twee stemmen besloten zich vóór de expeditie en het toestaan van de 65 millioen te verklaren. Men verzekert dat de zaak der beide oud officieren van het Duitsche leger (Schonbeck en v. Kessel), te Parijs op vermoeden van spionnage in hechtenis genomen, niet de be- teekenis heeft die er eens aan gegeven werd. De feiten zouden weinig of niets te beduiden hebben, en wat ook de uitslag zij van het ondeizoek de vei dachten zullen eenvoudig over de grenzen worden gezet. Ook verneemt men nu dat de oproeping, tot de maritieme prefecten gericht door de regeering, niets te maken heeft met de zaak - Dieyfus. De instructie der zaak-Dreyfus is gesloten. Men verzekert dat de beschuldigde een vol ledige bekentenis heeft afgelegd aangaande de zendingen van officieren naar het buiten land. Waarschijnlijk zal de zaak reeds op 26 of 27 November voor den krijgsraad komen. He Petite MépubUque houdt vol dat bij de inhechtenisneming der oud-officieren van het Duitwhe leger, te Parijs, feiten van het groot ste gewicht aan het licht zijn gekomen. Deze spionnen zouden medeplichtigen hebben op het ministerie van oorlog en in de werk plaatsen te Chatellerault en Tulle. DUIÏSCHLASD. Of-choon de katholieke pers de benoeming van den heer Sehonstedt tot Pruisisch minister van justitie met ingenomenheid begroet, wij zen de ultramontaansche bladen er met na druk op, dat de nieuwe minister wel katholiek is, maar gehuwd is met eene protestantsche vrouw en hij zijne kinderen ook in het geloof der moeder laat opvoeden. De heer Goring, tot dusver chef van de Duitsche rijkskanselarij, noemt het thans, na weken lang zwijgens, Mouter fantazie", dat hij na Caprivi's val geweigerd zou hebben eenen anderen post te aanvaarden of zich op pensioen te laten stellen. De gezondheidstoestand van den erfgroot- hertog van Saksen-Wei mar wordt ongunsti ger. Zijn lijfarts, Pfeiffer, is naar Kaap St. Martin verdokken. Het comité van den spoorwegraad te Ber lijn heeft eenparig goedgekeurd het voorstel van den minister voor de spoorwegen, be treffende de invoering van rechtstreeksche verlaagde vrachttarieven voor den uitvoer van Duitsche stations naar havenplaatsen in Oost-Afrika en het Transvaalgebied, in aan sluiting aan de Duitsche Oost-Afrikalijn en den in 1895 te openen Zuidafrikaanschen spoorweg. Laatstgenoemde maatschappij heeft het voorstel reeds goedgekeurd. Het gerechtshof te Leipzig heeft mevrouw Ismert, die voor een Fransche spion werd aangezien en deswege te Metz gevangenge nomen van rechtsvervolging ontslagen, maar haar voor liet vervolg verboden het grond gebied van Elzas-Lotharingen te betreden. Men beschouwt die vrijspraak algemeen als een van hooger hand aanbevolen begenadiging. B E E G I E. Ingevolge een Vrijdag door de Kamer ge nomen besluit, is de tot afgevaardigde ge kozen socialist Prenez, die te Bergen gevan gengehouden werd, op vrije voeten gesteld voor den geheelen duur der parlementaire zittingen. In de Kamerzitting van Vrijdag werd na een heftig debat, waarin socialisten en cleri- calen elkaar over en weer allerlei lieflijk heden naar het hoofd wierpen zoo verweet de heer Huyois den afgevaardigden voor Bergen, dat zij de kindervoeding op scnool als verkiezings-manoeuvre gebruikt hadden, waarop de heer Rouvaux vroeg of dan de be lofte van het paradijs geen lokaas was het voorstel van den socialist Hambursin om over te gaan tot een enquête in zake de ver kiezing te Aalst, bij zitten en opstaan ver worpen. Besloten werd om de verkiezing der heeren Sadeleer en Diericx geldig te verklaren en herstemming te doen plaats hebben tusschen de heeren Van Wamheke, Woeste, Daens en De Backer. Ook in den Senaat werd in weerwil der door den heer Janson gevoerde oppositie, be sloten, de verkiezing teAalst niet te vernietigen. ENGELAND. De gezanten der Koningin van Swaziland zijn door koningin Victoria te Windsor ont vangen. Ze lazen een adres voor, waarin een reeks van beschuldigingen wordt uitgebracht tegen de Boeren van de Transvaal, »die wonen in een land dat eens aan de Swazis behoorde, en onrechtvaardig en wreed de Swazis verdreven. Daarom verzoeken wij Uwe Majesteit de Boeren te beletten ons land binnen le komen. Omdat wij in U vertrouw den, hebben wij ons niet gewapend. En het is omdat ze dit gezien hebben, dat de Hol landers ons land wenschen te bezitten," enz. Koningin Victoria antwoordde dat haar minister van koloniën, lord Ripon, hen den volgenden dag met hare meening bekend zou maken en deze heeft hen in vriendelijke woorden doen weten, dat er geen verandering kan gebracht worden in de overeenkomst tusschen Engeland en de Transvaal betreffende Swaziland. Zooals te verwachten was, heeft de zending dus niets uitgewerkt. Bij de verkiezing iu Forfarshire is Ramsay, de candidaat der Uuioriisten, gekozen met 5145 stemmenter vervanging van den Gladstoniaan Rigby, die tot rechter benoemd is. De candidaat der Gladstonianen, Robson, verkreeg 4857 stemmen. Alle bladen behelzen gelijkluidende be richten over de nieuwe Armenische gruwelen, terwijl de Times den tekst publiceert van eene memorie, door de Armenische vereeniging alhier aan den minister van buitenlandsche zaken gezonden, waarin, onder verklaring dat deze door Turken in Armenië begane gruwe len gelijkstaan met die in Bulgarije in 1876, Engelands interventie geeischt wordt, alsmede de opheffing van het Turksehe beheer over 3rme»ië. Door de genoemde vereeniging wor den in een schrijven verdere bijzonderheden verstrekt, volgens welke Turksehe soldaten op rechtstreeksche bevelen van de Turksehe regeeriug twintig of dertig Armenische dor pen verwoest en zes- a tienduizend Armeniërs vermoord hebben, na afgrijselijke barbaarsch- heden, waarbij vrouwen noch zuigelingen werden gespaard. De Times behandelt deze zaak in een hoofd artikel, waarin zij doet opmerken dat de bovenbedoelde berichten reeds de tusschen- komst van den Britschen gezant te Konstan- tinopel hebben uitgelokt, terwijl de Porte besloten heeft eene commissie van onderzoek naar Armenië te zenden. De Times verklaart echter, niet te kunnen toestaan dat de Arme niërs zich beroepen op de Bulgaarsche gru welen en de Oostersche kwestie heropenen. Ook zou niet gebleken zijn dat de vervanging van het Turksehe beheer over Armenië ver betering in de toestanden zou brengen. De Times heeft reden om te geiooven dat de sultan eene commissie van onderzoek naar de plaatsen van de slachting zal zenden. EDSIAÏU. Te Petersburg had gistermiddag de begra fenis van den czaar plaats. Alle oorden van Rusland, alle staten van Europa, Amerika en Azië hadden zich doen vertegenwooidigen. Drie koningen en de troonopvolgers van drie staten woonden de plechtigheid bij. Verder waren aanwezig alle gezanten der vreemde mogendheden aan het Russische hof, het ge- heele corps diplomatique, voor zoover in Petersburg aanwezig, en de generaal-com- mandaut der laatste eerewacht. Aan het giaf waren de verschillende Rus sische en buitenlandsche legerkorpsen, waar van de overleden cznar bevelhebber was, vertegenwoordigd. Na den lijkdienst brachten de czaar en de aanwezige vorsten een laat- sten groet aan het lijk, waarna de kist werd gesloten. Ouder gebeden trok de stoet grafwaarts en onder salvo's van het geschut werd het lijk n de groeve neergelaten. Naar verzekerd wordt, zal de gezant te Ween en, prins Lobanoff, tot rijkskanselier worden benoemd, welk ambt sedert den dood van prins Gortscliakoff in '1883 vacant is. Naar men verneemt, zal liet huwelijk van den czaar den 26n dezer plaats hpbben. In telegrammen uit St. Petersburg heet het, dat men in Finland beducht is voor moei lijkheden van den kant der bevolking tegen het afleggen van den eed van trouw aan den nieuwen czaar, omdat deze de Fmsclie grond wet nog niet bezwo'ren heeft. O O S T E N n IJ K II O N G A R IJ E. Het langdurig dralen van keizer Frans Jozef met de bekrachtiging der door de beide Huizen van het Ilongaarsche parlement aan genomen keikelijk-staatkundige wetsontwer pen heeft zijne ministers zoodanig ontstemd, dat het gansehe kabinet zijn ontslag moet hebben aangeboden. T 1 K IJ E. Depêches uit Konstantinopel bevestigen de afvaardiging van eene regeeringscommissie naar Armenië, bestaande uit drie militairen en een ambtenaar. De Porte herriep de be schuldigingen tegen Halward, den Britschen consul, wiens rapoorten nopens ergerlijke gebeurtenissen nabij Sassoen zij onwaar had genoemd, daarbij Halward betichtende van aanstichting der Armenische onlusten. Ver schillende tijdingen bevestigen de wandaden der Turken, ofschoon het cijfer der slacht offers overdreven werd. R M E N I E. Naar de Times uit Bucharest verneemt, blijkt het pian van de Bulgaarsche regeering om eene buitengewone deputatie naar Peters- burg tè zenden, geheel mislukt. De czaar moet verklaard hebben geen zoodanige depu tatie te kunnen ontvangen, mede te verstaan gevend dat hij voornemens is de Bulgaarsche politiek van zijnen vader vol te houden. AMERIKA. De heer Howard, de onlangs gekozen repu- blikeinsche afgevaardigde voor Alabama, heeft als zijn voornemen te kennen gegeven onmid dellijk na de opeuing van liet nieuwe con gres eene motie in te dienon tot het instellen van een onderzoek naar de herkomst van liet foituin van president Cleveland, dat liij op 4 millioen dollars raamt. De Aroerikaansche staatscommissie, die be last was met een onderzoek naar den loop der jongste groote werkstaking bij de Ame- rikaansche spoorwegen, heeft thans haar ver slag openbaargemaakt. Hierin wordt de hou ding van den fabrikant Pullman gelaakt. De spoorwegmaatschappijen, die zich bij hem heb-

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1