A0. 1894, onderdag 22 November. N°. 8666. -A. ch. tenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. Buitenlandsehe Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per pose, door het geheelejJRijk Afzonderlijke nommers t 1.85. 2.50. - 0.10. BHKR1V: BOTERBfKAAT O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels me inbegrip van eene Courant. 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. BUIISCHIASD. Na een bezoek te hebben gebracht aan den prins-regent van Beieren, den groothertog van Baden en den koning van Saksen, is de rijkskanselier, prins Hohenlohe, naar Straats bui g teruggekeerd, om afscheid te nemen van de autoriteiten van het Rijksland, waar over hij negen jaar lang het stadhouder schap voerde. Hij ontving daar verschillende gemeentebesturen, de bisschoppen, de pro- testantsche en Israëlietische kerkbesturen, delegation van de kamers van koophendel, tal van corporation en honderden particuliere personen uit alle oorden des lands, die hem hulde kwamen betuigen. In den schouwburg, weiken hij 's avonds met zijne gemalin en '■kinderen bezocht, werd hem eene schitterende •ovatie gebracht, terwijl een optocht van meer dan 10,000 personen was georganiseerd om Jiem een blijk van dankbaarheid te geven ■voor al hetgeen hij gedaan heeft tot welzijn ■van Elzas-Lotharingen. De Oostpruisische landhuishoudkundige •centiale vereeniging zal in hare volgende ■a'.gtmeene vergadering, die in het laatst dezer maand zal worden gehouden, een voorstel in behandeling nemen, dat beoogt bij de regee ring vau staat en rijk aan te dringen op het bijeenroepen eener internationale conferentie tot regeling van hel muntvraagstuk op bime- tallistischen grondslag. Een bericht van gouverneur Yon Seheele uit Dar-es-Salaam meldt, dat den 30n October Kulrenga, de hoofdstad van het Wahehe-ge- bied, bestormd en na een gevecht van enkele uren genomenis. Aan Duitsche zijde sneu velden de luit. Maasz en acht inlandersde "Wahehe's leden aanzienlijke verliezen, terwijl eene groote hoeveelheid vee, ivoor, geschut, geweren en munitie van de expeditie-Lezewski werden buitgemaakt. 1500 vrouwen en kinde ren, door de Wahehe's als slaven geroofd, werden in vrijheid gesteld. De erfgroothertog van Saksen-Weimar is gisteravond te 11% uur overleden. F K A S IJ K. De Kamer handelde gisteren de geheele zitting over de interpellatie van Guesde be treffende de vernietiging der besli'sing van den gemeenteraad te Roubaix met betrek king tot den pharmaceutischen dienst. Cuesde ontwikkelde breedvoerig zijne collectivistuche theorieën, welke Dupuy onder toejuichingcr. bestreed. Hierop stelde Guesde eene motie, uitnoodigende het gouvernement om aan de gemeenten de grootst mogelijke vrijheid te laten tot plaatselijke hervormingen. Deschanel bestreed Guesde, bewerende dat het collec tivisme eene mystificatie is. De zitting was zeer woelig. De verdaging tot liedeD, door de socialisten verlangd, werd verworpen met 272 tegen 237 stemmen, het uitstel tot 9 uur daarentegen met 315 tegen 204 stemmen aangenomen. De zitting werd te 9.20 hervat. Er waren weinig afgevaardigden. Vaillant ontwikkelde eenige vorderingen der arbei derspartij voor een weinig aandachtig ge hoor. Langzamerhand werd de Kamer beter bezet. Goblet zeide dat zijne part\j niet de overdrijvingen deelt van het collectivisme. ENGELAND. De Tory-partij is ten zeerste ontstemd over het antwoord dat de regeering gegeven heeft aan liet buitengewoon gezantschap der koningin van Swaziland, die haar kwam ver zoeken dat gebied te annexeeren en niet aan de Transvaal af te staan. Een van de woord voerders dier partij, sir Ellis Ashmead-Bart- lett, die nota bene zelf zitting had in het ministerie-Salisbury, dat de thans aange vochten Swaziland-conventie met de Trans vaal sloot, gaat zelfs zoo ver openlijk te ver klaren »dat er maar zeer weing toe noodig is om te maken dat de 50,000 vreemdelin gen in het land der Boeren tegen de regeering der Boeren in opstand komen". De vrijzinnige pers is ten hoogste verontwaardigd over der gelijke taal van een oud-minister en protes teert met nadruk tegen zulk eene openlijke heleediging eener bevriende natie. De Ivaapsche minister-president Cecil Rho des bevindt zich thans te Londen, om eene leening te sluiten ten behoeve der uitbreiding van het spoorweg- en telegraafnet en met de regeering te beraadslagen over de maat regelen, te nemen ten aanzien van het ver overde Matabeleland. EÜSIASD, Uit Petersburg wordt aan de FranJcf. Zeitg. gemeld, dat de ministers van buitenl. zaken en van oorlog, baron Von Giers en generaal Yanovsky, hunne ontslagaanvrage hebben in gediend, maar dat de czaar aan laatstgenoem den heeft doen weten dat het daarvoor nog te vroeg was. Het antwoord aan You Giers is niet bekend. Ook de minister van spoorwegen moet zijn outslag hebben ingediend, naar aanleiding van de klachten over de onvoldoende regeling van het vervoer van het lijk van czaar Alexander. Gevolg gevende aan den wensch zijns vaders om na zijn overladen de schouwburgen niet lang /,esloten te houden, opdat de arme acteurs niet noodeloos schade lijden, heeft keizer Nicolaas een bedrag van 500,000 roe bels uit zijne particuliere kas beschikbaar ge steld om onder de leden der verschillende tooneelgezelschappen verdeeld te worden. OOSTENRIJ K-1L 0 N G A R IJ E. De Hongaarsche Kamer is Maandag be gonnen met de artikelsgewijze behandeling der begrooting. Bij het algemeen debat heeft de minister president Wekerle ten opzichte van het bran dewijnmonopolie verklaard, dat de regeering niet van plan was de belasting te verhoogen, maar winst dacht te behalen door de ver diensten der tusschenpersonen te verminderen. Op de opmerking van een der afgevaar digden, dat liet land zich in abnormale om standigheden bevond, antwoordde de minister president, dat dit overal het geval was, waar principieele kwestién aan de orde zijn, maar bij vertrouwde dat na het einde van den fceginselenstrijd de rust zou terugkeeren. Met de kiesrechthervorming gaat liet niet naar den eiseh, liet voorstel der regeering om alleen aan fabrieksai beidei s het recht te geven vertegenwoordigers voor eene nieuwe klasse te kiezen, heeft zooveel tegenkanting ondervonden, dat de regeering voorgesteld heeft, behalve de fabrieksarbeiders, ook alle belastingplichtigen die wegens den census tot nog toe geen kiesrecht hadden het recht te geven 43 vertegenwoordigers in de Kamer te kiezen. Men verwacht, dat de regeering het over dit voorstel met de coalitie-partijen spoedig eens zal worden. - In antwoord op eene interpellatie in de Kamerzitting van gisteren, verklaarde "Wekerle overtuigd te zijn dat de koning de politiek- kerkelijke wetten zal goedkeurendoch het oogenblik was nog niet gekomen om verzoek schriften of vermaningen te richten tot den vorst, die zijnen plicht zal kennen wanneer hij den tijd daartoe aangebroken acht. De Maandag te Stuhlweiszenburg verga derde Hongaarsche katholiekendag heeft be sloten tot de vorming eener katholieke volks partij en tot het richten van een verzoek aan den keizer om de kerkelijk-staatkundige wetsontwerpen niet te bekrachtigen, B U L G A R IJ E. Zaterdag, den verjaardag van het overlijden van prins Alexander van Battenberg, later graaf Hartenau, den eersten vorst van Bul tje, begaf zijne weduwe zich naar Sofia, daar in de St.-George-Kathedraal te bid- jfl op het graf van haren gemaal. Aan den lykdienst, welke daar gehouden werd, namen vorst Ferdinand en alle ministers deel. Ferdi nand legde een prachtigen krans op het graf zijns voorgangers, hetgeen ook door eene deputatie van het Alexander-regiment gedaan werd. Na afloop der plechtigheid stelde de minister-president de gravin-weduwe van Hartenau aan vorst Ferdinand voor. S E E Y I E. Te Belgrado moet eene samenzwering ont dekt zijn om den jongen koning door vergif van het leven te berooven. I E K IJ E. De regeering heeft, op aandringen van den Britschen gezant, afgezien van haar voor nemen om een gerechtelijk onderzoek in te stellen tegen den Britschen consul te Tiflis, die beschuldigd wordt de Armeniërs tot verzet te hebben aangespoord, hetgeen tot de verschrik kelijke slachting aanleiding heeft gegeven. AMERIKA. Uit Rio de Janeiro wordt gemold De regeeringen van verscheidene staten der republiek zonden aan den nieuwen president de verzekering barer instemming. De presi dent en de ministers bezochten gisteren de wedrennen en werden hartelijk ontvangen, liet bericht omtrent het aftreden van den gouverneui van Rio Grande do Sul, Caslilho, is onjuist. Naar de Times uit Bueuos-Ayres verneemt, heeft admiraal Da Gama veiklaard, dat de hoofden der opstandelingen nu voorgoed be sloten hebben Moraes niet als president der republiek te erkennen, waar hij liet staats beleid van Peixoto schijnt te willen voortzet ten, blijkende dat uit de benoeming van Barbosa tot gouverneur van Rio Grande. Ook zoude Da Gama gezegd hebben, dat hij over eene krijgsmacht van vier colonnes, samen 7000 man, beschikt. Met dit leger, in Rio Grande opgesteld, zou Da Gama persoonlijk over zes dagen den veldtocht beginnen. In de vorige week hebben de opstandelingen reeds 500 man regeeringstroepen in de nabijheid der Uruguayaansche grens uiteengedreven en hunne vaandels, wapenen en ammunitie ver overd. „CHINA, Een bericht uit Port Arthur, gisteren te Chefoo ontvangen, meldt dat Zondag 20 mijlen ten noorden dier vesting een gevecht plaats lmd, na afloop waarvan de Japanners op Taliën Wan terugtrokken. De Chineezen verloren daarbij 100 man aan dooden en gewonden; liet verlies der Japanners bedraagt 300 man. De Chineezen namen 10 Japanners gevangen. Generaal Osako rukte den 15n naar Siujan op. Hier zouden volgens spionnenberiehten GOOO man Chineezen, grootendeels ruiterij, onder het opperbevel van generaal Ma bijeen getrokken zijn. Maandag maakten de Japan ners zich tot den aanval gereed, maar vonden de stellingen ontruimd met achterlating van vijf kanonnen. Ingevolge hunne bevelen ble ven de Japanners ter plaatse gekampeerd en vervolgden de vluchtende Chineezen niet naar Haitsjing. JAPAN. Uit Jokohama wordt van gisteren gemeld Het Japansshe leger, onder generaal Oyama, veiliet den 16n dezer Kinchow in de richting van Port Arthur en marcheerde in twee division langs verschillende wegen. De Japan ners zullen voor den aanval op Port Arthur de Chineezen onderweg moeten overwinnen. Een transportschip met 000 man infanterie en 500 koelies is op weg naar de Talien-baai verbrandalle opvarenden, met uitzondering van vier koelies, zijn echter gered.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1