N 8667. A". 1894. Vrijdag 23 November .A. ch. tenveert i gste Jaargang. Verschijnt dageli jks, uitgezonderd Dinsdag* Buitcnlau d s cli e B e r i ckten. Binnenlandse lie Berichten. UITGEVER: ODÉ. BVKfiilV: BOTE HST HAAT 7 O. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per pose, door het geheele Rijk AfionJerlijke nommers t 1.85. 2.50. - 0.10. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels me inbegrip van eenc Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer0,10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. F U A. IN K U IJ K. In de Kamerzitting van gisteren heeft de abbé Lemaire, socialist, bij de voortzetting der interpellatie van den lieer Jules Guesde, verklaard een voorstander te zijn van den collectieven eigendom. Verder verlangde hij van de Kamer, dat zij iets deed ten gunste der democratie. De heer Bourgeois hield eene rede ten gunste der concentration républicaine. De beraadslaging werd vervolgens gesloten. De Kamer nam met 353 stemmen tegen 177 eene motie aan van den heer Bouge, waarmede de regeering zich vereenigd had en waarbij de collectivistische leer verworpen werd. De zitting werd een kwartier na midder nacht opgeheven. De afgevaardigde Vigué d'Octon heeft een voorstel ingediend tot hervorming van het Itooger onderwijs. De universiteiten zouden een geheel zelfstandige organisatie bekomen; elk zou minstens vier faculteiten tellen medicijnen, natuurwetenschappen, rechtsge leerdheid en wijsbegeerte en een soort van eigen rechtspraak bezitten. B E 1 G I E. Het Handelsblad van Antwerpen triumfeert, omdat Coremans en De Vriendt in de Belgi sche Kamer in het Vlaamsch hebben ge sproken. Verleden jaar voorspelden wij", zegt het blad, »dat, eer het jaar verloopen zou zijn, Vlaamsche redevoeringen in de Belgische Kamer zouden weerklinken. Thans zeggen wijhet Vlaamsche woord is daar. Sedert de omwenteling van 1830 was het Vlaamsche volk een overwonnen volk. Nu treedt het in zijn volle recht, andermaal en kloek als het voor eeuwen was, op. Niettegenstaande allen strijd, alle vernedering, alle kuiperij, alle gou- vernementeele macht, is men gedwongen Vlaamsch België weer te erkennen in de rij der pailementaire volken." De werkstaking van de diamantbewerkers is geëindigd, althans voorloopig. De patroons hebben beloofd, dat de toestand verbeterd zal worden en het werk is Maandag hervat. Wordt de belofte niet nagekomen, dan zal de werkstaking weer beginnen. LUXEMBURG. Een democratische vereenigiug heeft zich gevormd, die zich ten doel stelt algemeen stemrecht en afschaffing van de gemeente lijke accijnzen in het groothertogdom te ver krijgen. Voorzitter is de burgemeester der hoofdstad. ENGELAND. De Berlijnsche correspondent van de Daily Telegraph seint, dat hij n< staat is mede te dee- Jen »dat eerlang een overeenkomst zal worden gesloten, waarbij de vrije doorgang van Bos porus en Dardanellen aan alle volkeren zal worden toegestaan". Zooals men weet, zijn sedert den Krim-oorlog die poorten der Zwarte ïee vooralle vreemde oorlogsschepen gesloten en alleen voor de koopvaardij opengesteld. Onder de mijnwerkers in Schotland dreigt opnieuw eene werkstaking een deel hunner eischt eene loonsverhooging van 6 stuivers daags. RUSLAND. De keizer heeft den minister van spoor wegen, die zijn ontslagaanvrage had ingediend naar aanleiding der ontevredenheidsbetuiging van den czaar over de onvoldoende maat regelen tijdens het vervoer van het lijk zijns vaders, gelast op zijn post te blijven tot zijn opvolger benoemd is. Van de 600 Joden, die voor rekening van baron Hirsch naar Argentinië zuilen worden gezonden, is het eerste gedeelte (96 mannen, 361 jongens, 77 vrouwen en 41 meisjes) van Libau naar Stettin vertrokken. Al deze per sonen zijn uit het gouvernement Grodno voor een deel zijn het landbonwers, de overigen zijn handwerkslieden. Allen zijn ruim van geld voorzien. OOSTENRIJ K-H O N G A R IJ E. Te Debreczin is Dinsdag op een feestmaal ter eere van Frans Kossuth een toost uitge bracht op koning Humbert van Italië, die aan dezen werd overgeseind, terwijl oproe rige liederen werden gezongen. Tegen de personen, die aan dien maaltijd hebben deel genomen, is een aanklacht ingediend wegens majesteitsschennis. SPANJE. De ministerraad heeft het ontwerp van den minister van financiën, waarbij de regeering gemachtigd wordt, een douane-commissie te benoemen, bestaande uit 12 liberalen, 6 con servatieven en 6 vertegenwoordigers van den bond der producenten, onder voorzitterschap van den protectionist Gamazo, aangenomen. In een der artikelen van het ontwerp wordt bepaald dat de invoerrechten niet hooger zul len zijn dan die, welke bij het tarief van 1892 werden vastgesteld, en dat evenmin decon- cessiën tegenover het buitenland, welke tot nog toe gedaan worden, overschreden zullen worden. De anarchist Salvator is gisterochtend te 5 uur te Barcelona ter dood gebracht. Hij weigerde geestelijken bijstand en riepsLeve de anarchie!" B U L G A R IJ E. In de Sobranje bracht de voorzitter gisteren, naar aanleiding der begrafenis van den czaar, nogmaals hulde aan diens nagedachtenis, en deed hij voorlezing van het door vorst Ferdi nand en de regeering namens het gansche volk en de Kamers gezonden adressen van rouwbeklag. Als een nieuw bewijs van de deelneming der Bulgaarsche bevolking en der Kamer in de smart welke de Russische keizer lijke familie en het Russische volk heeft getroffen, stelde de voorzitter voor, te besluiten om namens hem een gouden krans te doen neerleggen op het graf van keizer Alexander en de zitting op te heffen ten teeken van rouw. Dit vooistel werd zonder eenig protest aangenomen. T 11 K IJ E. De commissie, door den sultan benoemd om in Armenië naar de gepleegde gruwelen onderzoek te doen, bestaat uit twee militaire en twee civiele autoriteiten. De eersten zijn divisie-generaal Abduellah Pasja en brigade generaal Tevfik Pasja, beiden vleugel-adju danten van Z. M.de laatsten Nedjib Bey en Omer Bey. De commissie vertrekt Zondag. CIIINA. Een bericht uit Shanghai meldt dat de eerste divisie der Japansche vloot, onder admiraal Ito, met maarschalk Oyama zal medewerken aan den aanval op Port Arthur. De tweede divisie dier vloot houdt het Cbi- neesche eskader, onder admiraal Ting, inge sloten in de haven van Wei-Hai-Wei. Volgens berichten uit Shanghai stieten de Japanners Zondag op sterke stellingen, welke de Chineezen ten noorden van Port Arthur hadden opgeworpen. Na eene verkenning trokken de Japanners terug. Maandag her haalden zij echter den aanval. De Chineezen werden toen op Port Arthur teruggeworpen, ofschoon zij zeer dapper vochten. Aan beide zijden waren de verliezen dan ook zwaar. Vier leden van het »Roode Kruis", onder wie een paar vrouwen, trokken onlangs naar het oorlogstooneel. De vrouwelijke leden zijn nu echter te Shanghai teruggekeerd, aange zien de Chineezen weigerden haar toe te laten. De opperbevelhebber zou verklaard heb ben 3>"Wij willen onze gewonden niet red den. Een Chinees berust opgeruimd in het hem beschoren noodlot." Een door Chineezen gehuurd Engelsch stoomschip laadt te Shanghai ammunitie voor het Noorderleger, onder voorgeven dat er rijst geladen wordt. De onderkoning van Petchili heeft de vreemdelingenwijk te Tientsin ten noorden en ten zuiden door geregelde troepen doen af zetten, teneinde de Europeanen te beschermen tegen de ongeregelde troepen, die uit het binnenland zijn gezonden tot verdediging der hoofdstad. Een verblijdend verschijnsel mag het zeker heeten dat generaal Seng, de opperbevelhebber der Chineesche troepen de Chefoo, een aantal daartoe geschikte vertrekken heeft doen in richten tot hospitaal, waarboven, voor de eerste maal in China, de vlag van het »Roode Kruis" waait. Het hospitaal staat onder leiding van Engelsche zendelingen. JAPAN. De regeering heeft geantwoord op de nota van den Amerikaanschen gezant te Tokio, waarin gevraagd werd, of de bemiddeling van Cleveland aangenaam zou zijn aan Japan, Het antwoord zegt dat, ofschoon Japan de gevoe lens van vriendschap waardeert, die liet Ame- rikaansche gouvernement tot bet stellen der vraag inspireerden, het succes der Japansche wapenen zoodanig is, dat Japan van meening is dat van China rechtstreeksche voorstellen aan Japan belmoren te komen. Uit Tokio wordt van 20 dezer de officieele mededeeling gedaan, dat eene afdeeling van het eerste Japansche legerkorps den 18n dezer, 's ochtends te 6 uur, den aanval begon op Siuyen, dat do< eene Chineesche strijdmacht van 20,000 man heette bezet te zijn. Reeds te 9 uur was die plaats ingenomen. De vijand vluchtte in noordwestelijke richting, met achterlating van 5 kanonnen. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 21 November. De mededeeling van het officieel telegram door den minister van koloniën omtrent de gunstige tijding uit Lombok lokte algemeene levendige toejuiching uit. By het voortgezet algemeen debat over de Indische begrooting verklaarde de minister zich tegen een uitbreiding thans van de Indische strijdmacht, maar wel voor goede zorg voor het behoud van de 18 veldbataljons. Decentralisatie bleef hij bestrijden als eer der nadeehg dan voordeelig. Ook eene reorga nisatie van den Raad van Inrlié kan hij niet toezeggen. Hij herhaalt veel voor zendingswerk te ge voelen, maar niet te kunnen intrekken art. 123 van het regeeringsreglement, dat een speciale toelating voor de uitoefening van den arbeid van zendelingen eischt. De toestand van Atjeh is onzeker, maar niet onbevredigendde poli tiek van concentratie werkt gunstig. Ten slotte verzekert hij de belangen der in- landsche bevolking te willen voorstaan, door zorg voor goede verkeersmiddelen, goed be stuur, goede politie en beschikking over eigen tijd. De voorzitter, den minister dankende voor de mededeelingen over Lombok, bracht hulde aan het dappere Indische leger, dat de eer en de tradities van Nederland handhaafde, en eer aan de nagedachtenis van hen, die hun leven lieten voor het Vaderland. (Bravo's en algemeene toejuichingen.) De minister van koloniën dankte namens zijne ambtgenooten en constateerde dat het vertrouwen niet is beschaamd en dat de eer van Nedei hmds vlag schitterend zou worden gehandhaafd. Luid applaus.) De lieer Farncombe Sanders stelde een motie voor, de noodzakelijkheid uitsprekende van een wettelijke regeling der weduwen-en weezen- fondsen in Indié, welke motie later zal worden behandeld. De heer Van Gennep bleef de financieele re geling onnoodig achten, maar bestreed de financieele politiek. Ook de minister en de heer Rutgers van Rozenburg meenden dat niet bezuinigd mag worden op de productieve uitgaven. Voorts verdedigt hij het beginsel van decen tralisatie. De heer Van Vlijmen acht de liefde van den

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1