A0. 1894. Zaterdag 24 November. N°. 8668 KENNISGEVING. KENNISGEVING. r euilieton. Onder de Camorristen, Aohtenyeertigste Jaargang1. I Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Buiieiilaiidsclie Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. BITRKSII: BOTBKSTKlilT 7 O. 3 ear® Abonnementsprijs, per kwartaal f 1.85, Franco per post, door het geheele Rijk2.50. Afionderlijke noinmers- 0.10. Advertentieprijs: van 110 gewone regels me inbegrip van eene Courant. 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst woidt tegen tweemaal berekend. Inrichtingen welhe gevaar, schade of hinder hunnen veroorzaken. Burgemeester tn wethouders van Schiedam, Gelet op art. 17 der wet van den 2den Juni 1875 {Staatsblad, no. 95); Geien kennis aan de ingezetenen, dat bij hun besluit van heden, aan de vergunning dd. 5 Januari 1894, verleend aan de firma DURY HAMMES en hare rechtverkrij genden, tot oprichting van een soda- Jabrlek in het pakhuis «Lijfland" aan de Tuinlaan alhier, kadaster sectie L no. 1599, een nieuwe voorwaarde is toegevoegd. Schiedam, den 22sten November'1894. Burgemeester en wethouders voornoemd, VISSER, Fd. B. Be secretaris, VERNÈDE. Inrichtingen vrclke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en wethouders van Schiedam, Gelet op art. 8 der wet van den 2den Juni 1875 Staatsblad no. 95) Geven kennis aan de ingezetenen, dat op heden aan H. REN BRINKER en zijne recht verkrijgenden vergunning is verleend tot oprichting van een broodbakkerij in het pand aan de Qerrit- Verboonstraat no. 9, kadaster sectie C no. 767. Schiedam, den 22sten November 1894. Burgemeester en wethouders voornoemd, VISSER, Fd. B. Be secretaris, VERNÈDE DUITSCIILAND. De Voss. Zeitg. bespreekt reeds nu de vraag of het bij den Bondsraad ingediende wetsont werp tot bestrijding der omwentelingspartijen kans heeft door den Rijksdag aangenomen te worden. Voor het ontwerp zullen, naar de meening van dat blad, stemmen de oude Kar- teZZ-partijen, t. w. 63 Duitsch-conservatieven, 26 leden van de rijkspartij en 33 nationaal- liberalen, verder 8 wilden, te zamen 150 afgevaardigden. Daarentegen zullen de vrij zinnige partyen met 47 afgevaardigden, 46 socialisten, 8 afgevaardigden uit Elzas- Lotharingen, 16 anti-semieten en 10 wilden, te zamen 127 afgevaardigden, tegen stemmen. Welke houding de 19 Polen zullen aannemen, kan men buiten beschouwing laten, daar zij noch naar links nocli naar rechts den door slag zullen geven. Het lot van het ontwerp zal dus afhangen van de houding van het Centrum. Mag men de clericale pers beschouwen ais vertolkster der meening van het Centrum, dan wordt het wetsontwerp verworpen. Zij wil niets weten van een bestrijding der sociaal democratie met den wapenstok der politie. Maar de toon der bladen is reeds niet meer zoo bepaald als voor eenige weken. En daar de regeering waarschijnlijk wel trachten zal de weifelende elementen voor zicli te winnen, is het lot van het ontwerp nog vrij onzeker. Door den bond van Duitsche koffieliuishou- ders zal een petitie worden gezonden aan den Rijkskanselier en aan de regeeringen der Bondsstaten, met het verzoek stierige wette lijke maatregelen te nemen tegen mogeiijken boycott door de sociaal-democraten. Den 29n September is de tuchtigings-expe- ditie ter wreking van den moord op de Duitsche doctoren Lent en Kretz*chmer, be staande uit 2 ii 3000 Dschaggakrijgers en Soe- daneezen, uitgetrokken en daarna slaags ge raakt met de troepen van het negerhoofd Leikturn. Meer dan honderd der vijanden werden gedood. De lijken der beide ver moorden waren verbrand. De van rechtsvervolging ontslagen Fiansche spion, mevr. Ismert, is Maandag uit de gevan genis te Metz ontslagen en over de grenzen gezet. Het Hottentotten-hoofd Hendrik Witbooi heeft zich geheel aan majoor Leutwein onder worpen en is, op een jaargeld van 2000 mark, in Duitschen dienst getreden. E li A N K It IJ K. De Kamer beraadslaagde gisteren over het krediet voor de expeditie tiaar Madagas car. De regeering verdedigde het, terwijl de uiterste linkerzij er tegen sprak en het voornemen te kennen gaf tegen te stemmen. In strijd met de uiterste linkerzij en volgens den wensch van de regeering werd een voor stel om tot de tweede lezing over te gaan aangenomen. I De commissie voor de oorlogsbegrooting heeft haar rapport ingediend. De oud-minister Jules Roche, rapporteur, voegde aan de stuk ken ook een graphische voorstelling toe, waardoor de vergelijkende getalsterkte van liet Fransche en het Duitsche leger in liet licht gesteld wordt. Zelfs indien meerdere manschappen onder de wapenen geroepen worden, zooals de commissie wil, dan nog zal net leges der republiek in 1895 niet meer dan 473,200 man tellen, d. i. met afrekening van de troepen die in Afrika gebezigd zullen worden, 129,000 minder dan het Duitsche leger. Over de toelating van den heer Wilson, Gróvy's schoonzoon, die na tweemaal verko zen te zijn, nog altijd geen zitting mag nemen in de Kamer, zal opnieuw door een parlemen taire commissie worden beraadslaagd. BELGIE. Naar de Brussolsche correspondent van den Antwerpsclien Matin verneemt zal in de mi nistervergadering van Zaterdag in grove om trekken 't wetsontwerp op de samenstelling van het kiezerskorps voor de gemeenteraads verkiezingen worden vastgesteld. De verkie zingen voor de gemeenteraden zullen in Juni 1895 worden gehouden. De Katanga-maatschappij, gesticht door kapitein V. L, Cameron, en den koopman Ilodister, heeft een nieuwe overeenkomst ge troffen met den Kongostaat. De maatschappij staat aan den staat een drie mijlen breede strook in eigendom af, gelegen op de beide oevers der Lomani, in ruil voor een strook gronds aan het Tanganjika-meer. ENGELAND. Aan eene deputatie van werkliedenvereeni- gingen, die bij hem kwam aandiingen op de indiening van een wetsontwerp, waarbij aan de leden van het Lagerhuis eerie jaarwedde van minstens 300 p. st. wordt toegekend, heeft de minister-president lord Rosebery geantwoord, dat hij het in beginsel met hen eens was, dat de afgevaardigden eene billijke schadeloosstelling behooren te ontvangen, maar dat de regeering zich reeds tot het indienen van zoovele ontwerpen in den loop van dit zittingsjaar verbonden heeft, dat voor een ontwerp ais verlangd weid toch geen tijd zou overschieten. De invoei ing van het metrieke stelsel, die een einde zou maken aan Erigelands ver warde en middeleeuwsehe systeem van maten en gewichten wordt door velen gewenscht. Daarom heersclite er in de jongste vergade ring der «New Decimal Association" vreugde over de mededeeling, dat de rpgeering zich bereid heeft verklaard tot het benoemen van eene commissie van onderzoek te dezer zake. Roman van W A L D E M A R URBAN. 8. De hertog wierp een viuchtigen blik op den jonkman, die eene diepe buiging maakte, en vroeg na een oogenbiik zwijgens«Castaldi? Zijt gij do zoon van den advocaat Pietro Castaldi te Napels, mijnheer?" «Om Uwe Hoogheid te dienen," antwoordde on Luigi, blijkbaar niet op zijn gemak, 't Was de eerste maal, dat hij den hertog ontmoette en diens strenge, doordringende blik liet niet na ook op hem invloed te oefenen. «Mijnheer Castaldi," sprak de hertog op den hem eigen beslisten toon, «het doet mij leed, geen gebruik van uwe diensten te kunnen maken." «Uwe Hoogheid «Geen tegenwerpingen, als ik u verzoeken mag. Ik heb meer dan eens kennis gemaakt met uwen vader en het spijt mij leeds daarom te moeten verklaren uw vriendelijk aanbod om Attilio of iemand anders uit mijne familie bij te staan te moeten afslaan. Ik iaat liever Atlilio direct te huis komen om de zaken met hem zeiven te bespreken." Hierop maakte de hertog voor den jongen fat eene gemaakt deftige buiging en deze was verstandig genoeg om to begrijpen, wat dit te beduiden had. Hem werd op hoffelijke manier de deur gewezen. Een verlegen glimlachje speelde om den bleeken mond van den jongeling, maar zijne oogen schoten vuur en in zijn binnenste ontvlamde haat en wraakzucht wegens deze beleediging. «Dus heb ik hier niets meor te verrichten," sprak hij langzaam, sals tenminste do freule niet genegen is iets voor haar broeder te doen sin dat geval zal ik hem daarvan schriftelijk bescheid doen," haastte zich Cesina te antwoor den, waarop Don Luigi zich verwijdeide. Inderdaad kon hij over dezen afloop zijner zending tevreden zijn, want zoo had hij het bedoeld. Maar hij had een nevendoel gehad en dit was zoo volkomen mislukt, dat zijne ergernis zijne voldoening overtrof. Hij had zicli de ontvangst bij de hertogin Cesina zoo geheel anders voorgesteld. sWat is er mat Attilio aan de hand vroeg de het tog zijne dochter, toen Don Luigi ver trokken was. sPapa begon het meisje aarzelend en vei legen. sDoch het doet er niet toe; het mag zijn wat het wil, ik kan mij in geen geval begrijpen, hoe Attilio zich met lieden kan inlaten, wier eenige levensdoel is geld te verdienen. Ge kunt u niet voorstellen, Cesina, hoe laag de Napoli- tanen zinken, wanneer zij eenmaal aan deze zwendelarij zijn begonnen mee te doen. Bij hen vergeleken zijn hyena's en tijgers lammeren. Zij weten van geen zedelijkheid, kennen geen medelijden, geen rechtvaardigheid, verloochenen alle gevoel van plicht en trouw, wanneer hun voordeel er bij in liet spel is. Neem u tocli in acht, mijn kind, voor die lieden Zij zullen u uw vertrouwen in de menschheid ontrooven, u ai uwe illusies ontnemen. sM.iar papa, ik verzeker u «Stil maar. Ik verwijt u immers niets. Ik waarschuw u alleen. Ik ken den ouden Castaldi. Hij is een boerenbedrieger, die met de artikelen der wet in den mond en in de hand zijne offers tot op het gebeente uitzuigt en ze tot den bedelstaf brengt. Ik waarschuw u, Cesina, met die lieden ooit eenige betrekking aan te knoopen." frik zal mij we! voor hen wachten, papa De hertog kuste zijne dochter op het voorhoofd. «Dat wist ik wel, dat wist ik wel. En met Attilio zal ik zolf wel spreken." xrilij heeft zeker evenmin als ik vermoed..." «Dat ontbink er nog maar aan. Doch ga nu mee, Cesina uwe moeder wilde u spreken. Zij is niet wel en ik kwam hier om vi te loepen." «Is moeder ziek vroeg Cesina ontsteld, «liet zal zoo erg niet zijn. Wat hoofdpijn of zoo iets. Gij zult het zelf wel zien."

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1