lijke omslag): 1887 1893 Opsterland, A. f 23,266 f 43,790 14592 inw. H.O. 52,565 46,900 Schoterland, A. 25,222 32,110 44156 inw. II.O. 50,625 49,940 Smallingerland, A. 13,462 24.647 10397 inw. 11.0. 39,701 s 44,600 Tietjerksteradeel, A. 22,395 33,844 14035 inw. H.O. 54,282 61,850 Westdongeradeel, A. 22,392 38,083 7885 inw. H.O. 39,724 s 48,800 Weststellingwerf, A. •13,181 30,665 15397 inw. H.O. 47,968 29,000 liet betalen van de premiën, door het daarvoor dienstbaar maken van de Rijkspostspaarbank, overal in het land even gemakkelijk zal zijn. Dat zulk een lijfrentenverzekering geen doel zal treffen, behoeft bijna niet te worden aangetoond. Indien ook al te wachten ware, dat een Rijks instelling op even voordeeiige voorwaarden lijf renten zal kunnen verzekeren als de particuliere ondernemingen thans reeds doen, dan wordt toch in nog geen enkel geval te gemoet gekomen aan het voorname bezwaar, dat voor de werk lieden ten aanzien van de verzekering van den ouden dag algemeen geldtde vee! te hooge premie», te hoog in verhouding tct hun draag vermogen, te hoog namelijk in verhouding tot hun geringe inkomen en de noodigste behoeften van het gezin. Een pensioen- of lijfrentenverzekering voor den werkman, die den vollen last dier verzekering uitsluitend op liet werkmansgezin legt, heeft hoe genaamd geen levensvatbaarheid en voorziet der halve niet in de behoefte. Het bewijs daarvoor wordt geleverd in het uitermate geringe aantal werklieden, dat de par ticuliere ondernemingen uitsluitend het Ne- derlandsch Werkliedenfonds onder de door haar vei zekerden tellen; er is geen reden om te verwachten, dat een Rijksinstelling daas in ver- adering zal brengen. Een instelling voor het verkrijgen van door het Rijk gewaai borgde 1 ijfrenten kan dan ook alleen dienen tot langduriger vertraging en verschui ving eener in de werkliedenkringen reeds zoo hing verbeide aigemeene verzekering van bet lot van den ouden Werkman. Tegen zulke verdeie verschuiving memen de ondergeteekendeii, namens de door hen vertegen woordigd wordende Vei eenigingen, met beschei denheid doch met kracht te moeten opkomen. Een instelling in den geest ais door de Regee ring blijkbaar wordt bedoeld, kan niet in de be hoefte voorzien, kan derhalve niet bevredigen. Wat net beteie is dat wel zou kunnen bevre digen en waardoor in de algemeen gevoeld wor dende behoefte het best zou worden voorzien, is gemakelijk aan te geven; ten eerste niet, omdat hieromtrent de meerlingen van tot oordeelen be voegden verschillen, en ten tweede niet, omdat eene algemeeua vouiziening en regeling vei ie van eenvoudig is. Redenen waarom de ondergeteekenden Uwe Kamer weuscheo to verzoeken, bij de Regeering aan te dringen op het benoemen van eene Staats commissie, wier taak zou moeten zijn, te onder zoeken op Welk» grondslagen een aigemeene pensioen-verzekering voor den ouden werkman zou behooien te worden gevestigd, alsmede om aan de Receering de bouwstoffen te leveren voor een desbetreffend wetsvoorstel. Zij veroorloven zich hierbij nog als voorwaarde te stellen, dat in zulk een commissie onder meer zitting zullen erlangenpatroons of ondernemers, hoofden of bestuurders der voornaamste patroons- en nijver- heidsvereenigingen, benevens werklieden, hoofden of leiders der voornaamste Weikliedenvorbon- den. Ter voorkoming van mogelijk misverstand, sik geloof haar, moeder." sDan zal liet u welgaan, mijn kind." Toen hertog Cesare terugkeerde, bespeurde hij zeer goed, dat er iets ongewoons tusschen moeder en dochter besproken was. sAttilio zal van avond thuis komen en het is dus niet noodig, Cesina, dat gij den jongen Castahü schrijft," sprak hij. »Des te beter," antwoordde zijne dochter. Hierop groette zij hare ouders en ging met het kisije naar hare kamer. Zij wilde met haar vader liefst niet meer over do aangelegenheid van Altilio spreken. Wanneer bij haar begon te ondervragen, moest zij do waarheid zeggen, en daaraan was geen behoefte meet', nu haar broeder zelf ovetkvarn. VIJFDE HOOFDSTUK. Don Luigt's ideaal was steeds geweest eene aanzienlijke, rijke vrouw te trouwen. Omdat hij zich zelf knapper en verstandiger achtte dan wenschen de ondergeteekenden op te merken, dat zij in geenerlei opzicht beoogen stoornis te brengen in de voorgenomen spoedige afdooning der regeling en uitbreiding van het kiesrecht de door hen verlangde practische voorbereiding door een Staatscommissie za! echter dit voor hebben, dat, als aanstonds de regeling en uitbrei ding van het kiesrecht zal zijn verwezenlijkt, een regeling van de verzekering van het lot van den ouden werkman het dringendste der vraag stukken op bet gebied der sociale voorziening en wetgeving reeds dadelijk zoo ver gereed kan zijn, dat het onverwijld tot een wetsontwerp kan worden omgewerkt. Van de op last van het departement van binnerilandsche zaken uitgegeven wordende «Uitkomsten der beroepstelling van het konink rijk der Nederlanden op 31 Dec. 1889" zijn thans verschenen de deelen «Friesland (663 blad/, groot 4°) en «Limburg" (275 bladz. id.). Het geheele omvangrijke wei k is hierdoor compleet geworden. De werkelijke bevolking is voor alle pro vinciën ingedeeld uaar de onder 35 beroeps klassen in alphabetische volgorde gerang schikte beroepen, als positie in bet beroep, geslacht, leeftijd en burgerlijke staat, gevolgd door eene opgave van het getal beroepsklas sen, waarin worden gebezigd krachtswerk- tuigen, gedreven door stoom, gas, heete lucht enz., water of wind. De 35 beroepsklassen zijn in drie rubrieken verdeeld: nijverheidsbedrijven, nos. 1—18, handelsbedrijven, nos. 1924, ambten of be dieningen, nos. 2535. Om zicli eea denkbeeld te vormen voor welke lasten sommige Friesche gemeenten zitten, raadplege men de volgende statistiek, ontleend aan de «Mededeelingen van de Ver» eeniging tot verbetering van Armenzorg" te Rotterdam, (A armwezen, B. O. hoofde- D 3> 3> 3> 11 De kamer van koophandel en fabrieken te Leeuwarden beeft, naar aanleiding eener circulaire van de Neder!, kamer van koop handel te Londen waarin wordt gevraagd, in hoever de wenschen en behoeften van den handel zouden rechtvaardigen den aanleg van een telephoongemeenschap tusschen Engeland en Nederland als haar oordeel te kennen andere jongelieden van zijn stand en alia rijke lieden voor onnooze! genoeg hield om niet zoo nauw te zien, kwam de bereiking van zijn ideaal hem zeer gemakkelijk voor en kon hij zich alleen niet begrijpen, dat niet iedereen dit practische middel te baat nam om spoedig in de wereld vooruit te komen. Doch zijne ondervinding strookte niet volkomen met zijne voorstellingen. Van lieverlede kwam hij we! tot het inzicht, d it de zaak niet zoo eenvoudig was, als hij zich vei beeld bad. Dat stemde hem ontevreden, en de hoffelijke maar beleedigende ontvangst, hem bij de Tibaldi's ten deel gevallen, had hrm bijzonder vertoornd. Don Luigi, die altijd gewoon was anderen, die beneden hera stonden, met spot en hoon te bejegenen, kon niet verdragen dat een die boven hem stond hem minder heusch behandelde. Met deze en dergelijke weinig opwekkende gedachten klom hij het steenachtig en hobbelig bergpad af, «at hem van het slot naar het dorp voerde. Daar ontmoette hij de kleine Cannula gegeven dat deze gemeenschap, bij een even- tueele telephoonverbinding van Leeuwarden met Amsterdam en Rotterdam, voor den handel in vee en zuivelproducten van Fries land op Engeland van groot belang kan zijn. De Huisvrouw me'.dt dat, in navolging van de College Hall te Londen, binnenkort te Amsterdam zal worden opgericht een tehuis voor vrouwelijke studenten aan de universiteit, voor leerlingen aan de academie voor beeldende kunsten, aan de huishoud-, kunstnaaldwerk-, handels- en industriescholen, alsmede voor andere dames, die een rustig tehuis wenschen. Zooveel mogelijk zal dit tehuis naar het voorbeeld van dat te Londen worden ingericht. Nog meldt de Huisvrouwdat de vereeni- ging «Tesselschade" zich bezighoudt met een onderzoek, m hoeverre ook hier te lande het beroep van pianostemmer voor vrouwen in aanmerking kan komen. De commissie van Utrechtsche ingezetenen welke getracht heeft licht te ontsteken in het geschil dat nu reeds vier weken bestaat tus schen de werklieden van de firma P. H. van de Weijer, boekdrukker aldaar, en hunne pa troons, heeft een verslag over den loop van het geschil uitgebracht en daaraan een con clusie toegevoegd, waaraan wij het volgende ontleenen Met de gegevens, waarover wij tot nu toe kunnen beschikken, aarzelen wij niet uit te spreken, dat wij het uitbreken der werksta- ki ig verJelaarlaar achten, en dat de besliste en herhaalde weigering van de firma Van de Weijer, om tot eene vreedzame oplossing van de werkstaking mede te werken, ons niet verdedigbaar en niet gemotiveerd voorkomt. III. De commissie verklaart zich bereid de stakende werklieden behulpzaam te zijn in het elders zoeken van werk en vraagt inmid dels giften om de buiten betrekkiDg geraakte werklieden en hunne gezinnen te kunnen ondersteunen. De commissie bestaat uit de hh. I. Boer Hzn., H. Coopmans, Jacob Duyvis, J. Th. Gerlings, dr. G. W. Kernkamp, II. J. de Ligt, mi', W. L. P. A. Molengraaf!', W. N. F. Sibmacher Zijnen, J. Trosée, C. J. van Veldhuizen, G. Witteveen en C. A. Zelvelder. De hoofdcommissaris van politie te Rotter dam vestigt de aandacht op J. Hendrikse, ge boren te Vlissingen 7 Juli 1859, hofmeester te Rotterdam, die in een aldaar verschijnend dagblad jonge mannen heeft opgeroepen tot het verkrijgen van een betrekking als huis knecht tegen een hoog loon. Hij bezocht de schrijvers op die advertentie en gaf zich daarbij nu eens uit voor den rentmeester, dan weer voor den broeder van een adellijke dame, die zich te Rotterdam zou komen vestigen en een jongrnensch als huisknecht Oioffi, die hare netten in de zon te drogen hing, teiwijl haar vader, de oude Pasquala, in do schaduw van een rotsblok zat om netten te herstellen. Onwillekeurig vertraagde Don Luigi zijne schreden om meer op zijn gemak het flmke, bevalligs kind te kunnen bespieden. Zij was meende li ij, veel schooner, aanminniger en flinker dan Oesina. En inderdaad, al was Carmeia geene hertogin en maar een eenvoudig visschersmeisje, schoon was zij in hoog» mate. »Zoo ijverig bezig, Carmahi 7" sprak hij haar aan, toen h'rj dicht bij haar was. bliet werk komt niet vanzelf klaar, Don Luigi," antwoordde hat meisje spijtig, sen ik ben geen dame, die net zoovee! kan doen als zij vei kiest en liever gaat wandelen dan te werken." sToch verdiendet ge wel eene groote dame te zijn. Zulke lmndjes als de uwe zijn te goed voor liet weik." »Te goed of niet to goed, dat baat mij geen zier. Maar het zal nog wel eens anders worden." noodig had. Hij noodigde die jongens uit tot eene wandeling, bracht hen op afgelegen we gen, tengevolge waarvan de ouders dier jonge lieden hem bij de politie aanklaagden wegens het doen van fantastische voorspiegelingen, waaraan vermoedelijk onzedelijke bedoelingen ten grondslag lageo, terwijl van de aangebo den betrekking niets kwam. Hendrikse, die, door de politie gehoord, verklaard heeft wer- kelijk kwade bedoelingen met die jongelui in j den zin te hebben, is reeds vroeger gesigna leerd; voor de daar gemelde feiten is hem een vonnis van 6 maanden gevangenisstraf opgelegd. Zijn photografisch portret, zoomede de uitkomst der op hem toegepaste metingen naar het stelsel Bertillon, berusten aan het centraal bureau van politie te Rotterdam. Te Voorst hebben de ingezetenen f139 bijeengebracht om de schooljeugd een pretti St.-Nicolaasfeest te verschaften. Te Helmond werd Donderdagavond een diefstal van effecten gepleegd. Daaromtrent deelt men ons van daar mede A, de K., slijter te Amsterdam, vroeger te Helmond, is Donderdagavond met den trein van 5.52 alhier aangekomen. Na zich te heb ben verkleed als St. Nicolaas] is hij bij ver schillende winkeliers geweest om het een of ander te koopen. Geen van hen bleek den vermomde hun oude stadgenoot te herkennen. Hierop heeft onze Sint zich naar de bakkerij van tie wed. Van N. begeven en bestelde daar St. Nieoiaasgebak, onder voor geven dat hij voor de kinderen van een ge acht ingezetene voorSt. Nicolaas moest spelen. Daar de reeds bejaarde winkelierster van het in betaling gegeven bankbiljet van f25 niet terug kon geven, verzocht zij St. Nicolaas even in de huiskamer te willen komen. Nadat de man hieraan gevolg had gegeven, heeft hij de oude vrouw op het bed geworpen en zich meester gemaakt van ongeveer f 50.009 aan effecten en andere papieren van waard' Nauwelijks had de dief zich met zijn luit verwijderd, of de krasse weduwe was reeds opgestaan en deelde aau een paar voorbij gangers het voorgevallene mede. De politie werd onmiddellijk gewaarschuwd. Deze vatte post aan het station. En gelukkig. Want juist op het oogenblik dat de laatste trein naar Amsterdam tot vertrekken gereedstond, komt er op eens iemand te voorschijn, die nog met den trein wilde vertrekken. Maar de politie legde nog juist bijtijds de hand op hem. In de wachtkamer onderzocht, werd be halve het gestolene, nog bij hem gevonden een valsche baard, touwen, een lang mes en een fleschje met vloeistof, dat nog nader on derzocht moet worden. Hoe de man tot zulk eene daad is kunnen overgaan, begrijpt hier niemand. Zoolang hij te dezer stede gewoond heeft, was hij een «Natuurlijk, maar dan moet ge zoo wijs zijn en trouwen een rijk man." »Dat begrijp ik wel." «Mij, bijvoorbeeld, hé Carmeia 7" Het meisje keek even van haren arbeid op, lachte en maakte een langen neus. «Daar kunt ge lang op wachten, Don Luigi." «En waarom dan «Ge meent het niet." »Maar als ik het nu toch eens ernstig meende!" «Bah 1 dan geloof ik u nog niet." «Maar waarom dan niet?" «Omdat ik niet wil," antwoordde het snibbige meisje en ging weer aan haren arbeid. Don Luigi verloor hot geduld. Daar stond hij met aan elk been een blauwe scheen. «Je bent een zottinnetje, Carmeia," kwam nu haar vader tusschen beidon. «Je moost weten, dat men roet beeren geheel anders moet omgaan. Zij heeft n»g te weinig ondervinding, Don Luigi, en weet zelf uiot wat zij wil. Maar zij zal hare dwaasheid we! spoedig inzien."

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2