A". 1394. /oensdag 28 November. N°. 8670. Eerste Blad ch. tenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J." ODÉ. BuleiiIaiiclsclie Berichten. F R A I K R IJ K. In de Kamer zijn Zaterdag de beraadsla- dingen voortgezet over de kredieten ten be hoeve der expeditie naar Madagascar. De •regeering heeft daarbij zonder omwegen de kwestie van vertrouwen gesteld en eischt eene volslagen expeditie. Elbnt verdedigde met kracht de aangevraagde kredieten, waarvoor hij langdurige toejuichingen verwierf. Lockroy bestreed de kredietenBrisson ■daarentegen verdedigde ze krachtig. De meer derheid der Kamer, ongeduldig geworden, weigerde verder de sprekers aan te hooren. Xe Hérissé verklaarde uit naam der Boulan- gisten. de kredieten te verwerpen. Eene motie, voorgesteld door Boucher, waarbij niet anders dan versterking van het eskader werd verlangd, werd verworpen met 381 legen 168 stemmen. Daarna werd met 390 tegen 112 stemmen besloten over te gaan tot de artikelsgewijze behandeling, doch de voortzetting van het debat werd verdaagd tot Maandag, Na tal van incidenten en nadat verscheiden vooistellen achtereenvolgens waren verwor pen, heeft de Kamer gisteren het regeerings- ontwerp betreffende de expeditie tegen Mada gascar in zijn geheel aangenomen, met 377 tegen '143 stemmen. De Times heeft een telegram uit Bangkok ontvangen, inhoudende dat een Fransch oor logsschip beslag gelegd heeft op een Siamee- sche kanonneerboot, die de haven van Chan- taboon verliet. DUITS C E1 i O, Prinses Bismarck is hadenmorgen te vijf uur te Yarzin overleden. ENGELAND. De czaar is door de koningin benoemd tot kolonel en chef van het tweede regiment dragonders, genaamd »Royal Scots Greys". Wederom heeft de minister van binnen- andsche zaken, ditmaal te Birmington eene rede gehouden, waarin hij aantoonde dat de strijd met het Hoogerhuis allerminst door de regeering was gezocht, en dat bedoeld Huis, noch wat zijne samenstelling, noch wat zijne bevoegdheid betrof, langer zoo kon blijven bestaan. De uitslag der verkiezingen voor den school raad is, dat de progressisten zes zetels hebben gewonnen, maar dat de gematigden, dat is de partij welke het godsdienstonderwijs op de school voorstaat, nog steeds eene meerderheid van vier stemmen ;n den raad van admini stratie der scholen bezit, tegen eene meer- ïeid van 15 stemmen in den vorigen raad. Al de bladen publiceeren hoofdartikelen waarin zij het strategische en 'tieke ge wicht van Port Arthurs val ei ;,men. De Times nagenoeg alleen meent dat deze ge beurtenis het status quo onveranderd laat voor zoover de mogendheden er bij zijn be trokken. Daarentegen achten de News, de Standard en de Telegraph het oogenblik tot interventie gekomen. De Standard schijnt geruchten te gelooven, dat Japan China dwin gen wil eene buitensporige krijgsschatting te betalen, waardoor Japan niet alleen in staat zou worden gesteld zijne oorlogskosten goed te maken, maar ook den gouden standaard in te voeren. De Standard verklaart dat de mogendheden niet moeten toelaten dat Japan China voor iange jaren verlamt. RUSLAND. Te St.-Petersburg waren gisteren de zalen van het winterpaleis van tien uur af overvol. Het schitterendst was de Nikolaj-zaal, waar 't keizerlijk hoofdkwartier, 't militair gevolg, de vreemue vorsten, de generaals, de admi raals en de militaire deputaties zich ophiel den; voorts de wapenzaal, waar de dames die toegang tot 't hof hebben, in Russisch hofkostuum, 't bruidspaar afwachtten. De bruid kwam tegen elf uur in 't winter paleis. Daar lag in de historische kleedkamer 't bruidsgewaad voor haar gereed. Zij droeg een briljanten kroon, een mantel van goud brokaat, een wit kleed met zilver doorweven met langen sleep en oranjebloesem. Om twaalf uur gaven een en vijftig kanon schoten te kennen dat de bruiloftsstoet op weg was gegaan. De stoet was in overeen stemming met voorgeschreven program. Na de militairen en ambtenaren die den stoet openden volgden de keizerin-weduwe met den koning van Denemarken, de keizer met zijn bruid, de koning en de koningin der Hellenen, prins Heinrich van Pruisen met de hertogin van Koburg, de prins van Wales met prinses Heinrich, andere vorstelijke per sonen en de grootvorsten. In de kerk waren de H. Synode, de geeste lijkheid, de ministers, het corps diplomatique. Om twintig minuten over twaalven begon de kerkelijke plechtigheid. Aan den ingang der kerk werd het bruidspaar ontvangen door den metropoliet van St.-Petersburg en Ladoga. Na de inzegening van het huwelijk begon nen de salvo's van het geschut der vesting, driehonderd een schoten, en de klokken wer den geluid. Toen de plechtigheid was afgeloopen, wer den de gehuwden gelukgewenscht en de stoet keerde langs denzelfden weg terug, met liet keizerlijk paar voorop. Te halftwee gistermiddag kondigden kanon schoten van de vesting van Petersburg aan, dat liet huwelijk van den keizer was voltrok ken. Daarna volgde een cour ten hove, om het jonggehuwde keizerpaar geluk te wen- schen. Het feest liep schitterend van stapel en was zeer indrukwekkend. Het weer was fraai. Volgens een particulier bericht uit Peters burg heeft de czaar de dagen voor zijn huwe lijk al zijne ministers met de grootste harte lijkheid ten gehoore ontvangen. Aan baron Yon Giers, die om redenen van gezondheid ontslag vroeg als minister van buitenlandsche zaken, verklaarde de keizer dat hij nog lan gen tijd met hem hoopte samen te werken. De heer Von Giers zeide daarop: »UweMa jesteit kan zien dat mijne beenen niet meer in staat zijn mij te dragen," maar de keizer antwoordde hem: »Het zijn ook niet uwe beenen, die ik noodig heb, maar uw hoofd". Ook aan den minister van binnenl. zaken Dunrowo zeide de czaar dat hij nog lang met hem hoopte samen te werken. De keizer heeft gisteren een manifest uit gevaardigd. Daarbij wordt als gunstbewijs de betaling van verscheiden schulden aan de Kroon gemakkelijker gemaakt, de leeningen van de Kroon gedelgd, achterstallige belas tingen en geldboeten kwijtgescholden, ver oordeelingen tot gevangenis- of vestingstraf, politietoezicht, deportatie en dwangarbeid verkort of verzacht; politieke misdrijven die in vijftien jaar niet zijn ontdekt aan de ver getelheid overgeleverd. Over politieke mis dadigers die toegevendheid verdienen zal de minister var. binnenlandsche zaken een voor dracht doen. Degenen die straf ondergaan wegens den Poolschen opstand in 1863 krij gen vergunning overal in 'trijk verblijf te houden, met herstel van hun geboorterechten (zonder dat hun hun eigendom terug wordt geschonken) of van rechten door diensten verworven. De keizer heeft vorst Oesjkomsky, zijn met gezel op zijn reis om de wereld, tot particu lier secretaris benoemd. Oesjkomsky behoort tot de liberale adellijken, en zijn benoeming baart groot opzien. De keizer en zijn bruid gingen Zaterdag te voet over straat. Zij werden herkend en toegejuicht. Vroeger moesten in Petersburg wanneer een keizerlijke optocht voorbijging alle vensters zijn gesloten, terwijl het verboden was zich op de balkons te begeven. Op bevel van den keizer mochten gisteren de vensters open staan toen hij met zijn bruid naar de kerk reed. Als blijk zijner tevredenheid over de hand having der orde bij de begrafenis zijns va ders, heeft de czaar aan alle ondergeschikte politie-beambten een roebel doen uitreiken. Vijfduizend kransen waren naar Petersburg gezonden voor de begrafenis van keizer Alexan der III. Bijna de helft was van zilver. Naar de Daily News uit Odessa verneemt, zijn de laatste dagen een aantal studenten van de universiteit aldaar gevangengezet. Aanleiding daartoe warende ongeregeldheden, ontstaan toen de rector voorstelde, een krans te zenden voor de begrafenis van czaar Alexan der ffl; van de 650 studenten die te Odessa zijn, weigerden 450 daaraan mede te doen. Een aantal Polen, die twee maanden ge leden te Odessa werden gearresteerd en zich nog in hechtenis bevinden, hebben geweigerd trouw ie zweren aan czaar Nicolaas II. OOSTENRIJ K-U O N G A It IJ E. De Hongaarsche minister-president Wekerle, is Zaterdag naar Ween en vertrok ken. Algemeen is men van oordeel dat hij den koning zal trachten te bewegen een eind te maken aau den tegenwoordigeu onzekeren toestand en althans door de eene of andere verzekering te kennen te geven dat de drie kerkelijk-staatkundige wetsontwerpen tot wet zullen worden verheven. Wekerle is Zondag twee malen door den keizer ontvangen en werd gisteren opnieuw ontboden. Volgensde dagbladen neemt de waar schijnlijkheid eener ministerieele crisis toe. Uit Buda-Pest wordt van gisteren gemeld Wekerle heeft den keizer overgehaald de kerkelijk-staatkundige wetten te bekrachtigen. Het Kabinet blijft in zijn geheel tot na de behandeling van de begrooting. Dan zullen er waarschijnlijk groote veranderingen in komen. Frans Kossuth heeft op een feestmaal te Nyiregyhaza een toost op den koning van Hongarije uitgebracht. Hij vervulde, zeide hij, een vaderlandlievenden plicht, als hij door herhaalde betuigingen van trouw aan den koning het misverstand, dat zich te Debreczin had voorgedaan, trachtte weg te nemen. Van het gebeurde gaf hij de volgende verklaring: De feestzaal was zoo lang en het ging er zoo rumoerig toe, dat de muziekkapel aan het einde der zaal niet hoorde, dat aan het hoofd der tafel een toost op den koning was uitge bracht, en in zijne omgeving had men niet gehoord, dat de muziek een schimplied speelde. Intusschen heeft het incident allerwegen zulk eene verontwaardiging gewekt, dat Kossuth van zijn verdere rondreis heeft afgezien. Frans Kossuth heeft den eed afgelegd en daarmee den laatsten hinderpaal weggenomen die zijn staatsburgerschap van Hongarije in den weg stond. PORTUGAL. "Volgens de dagbladen zal 't kabinet wegens de stormachtige vergaderingen van de Kamer in de laatste dagen, den koning verzoeken de zitting der Cortes te sluiten. Ze hopen echter dat de minderheid tot kalmte zal komen en dat de werkzaamheden van 't par lement haar gang zullen kunnen gaan. AMERIKA. Blijkens een telegram uit Washington hebben de inschrijvingen op de leening van 55 millioen dollars dat bedrag met 155 mil- lioen overtroffen. In het tractaat tusschen de Vereenigde Staten en Japan, dat eerlang bij den Senaat der Unie zal worden ingediend, wordt de t 1.85, 2.50. - 0.10. «FKEAUi BOTERITKAiT 10. Advertentieprijs: van 110 gewone regels me inbegrip van eene Courant. 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Abonnementsprijs, per kwa; taal Franco per post, door het geheeie Rijk Afzonderlijke nummers

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1