Binnenlandscho Berichten. immigratie uit .Tapan in Amerika beperkt het verleent aan Amerikanen het recht om ook in het binnenland van Japan land te pachten en overigens alle eigendomsrechten, behalve dat van land te bezitten in erfelijk leen. AFRIKA. De president der Zuidafrikaansche repu bliek heelt eene deputatie uit de kamer voor het mijnwezen van Witwatersrand ontvangen. De president verklaarde nadrukkelijk, dat de regeeriug geen verdere monopoliën, welke aan de mijnindustrie nadeelig zouden kunnen zijn, zal toestaan. Krüger zal in het begin van December een ontmoeting hebben met den opper-commis- saris der Kaapkolonie te Volksrust, een grensstadje van Natal. CHINA. De telegraaf blijkt ditmaal waarheid te hebben gesproken. Port Arthur, de machtige Chineesehe zeehaven en stapelplaats van wapenen en munitie, de «onneembare" ves ting, met haie 20,000 man bezetting, hare 12 forten en bare macht van de nieuwste kanonnen, is na een gevecht van slechts eenige uren den Japanners in handen gevallen. Nadat Dinsdag 20 dezer de voorbereidende manoeuvres waren gemaakt, openden de Japanners Woensdag den aanval op Port Arthur met een gecombineerde bestorming der forten, die tie stad aan de landzijde be schermden, terwijl de torpedobooten den schijn aannamen, zich gereed te maken tot een aanval op de forten aan de zeezijde, daarbij echter wel zorgende buiten het bereik van het zwaar geschut en van de in de haven uitgelegde mijnen en torpedo's te blijven. Het eerste leger vormde den leclitervleugel der Japansche strijdktachten, terwijl de linker vleugel bestond ui de brigade onder genei aal Kumatoto Tei wijl deze beide vleugels storm liepen, opende het zware geschut het vuur op de citadel. Om 8 uur maakten de troepen van het eerste leger zich meester van het westelijk foit en rukten des namiddags om 2 uur Port Ai tbur binnen. De brigade Kumatoto veroverde de oostelijke forten vóór 's avonds 11 uur, en de kuMforten den volgenden morgen. De Japanners leden groote verliezen, maar het verlies der Cliineezen is nog grooter en wordt op verscheiden duizenden geschat. Hel heet nu weer dat de onderkoning van Nanking, Chang Chi Tung, naar Peking is ont boden om de hervorming van liet Chineesehe leger naar Europeesch model voor te bereiden. Degeiuchten, als zou de Chineesehe regeering aan de trouw van Li Hing Chang twijfelen, worden officieel tegengesproken. Volgens een telegram gisteren te Was hington ontvangen van admiraal Carpenter, commandant van het Amerikaansche oorlogs schip Baltimore, dat zich na de capitulatie van Port Arthur van Chefoo daarheen begaf, waren de aan het gevecht deelnemende Japanners 15.0U0, de Cliineezen 13.000 sterk. Het verlies der Japanners bedroeg 200 dooden en gewonden, dat der Cliineezen 2000 dooden. Het gios van het Chineesehe leger ontkwam. Aan de Times werd gisteren uit Shanghai gemeld, dat blijkens daar ontvangen bericht uit Niuehwang, het Chineesehe legerkorps onder generaal Sung in twee deelen is ge splitst, waarvan het eene gedeelte zich te Mathienling handhaaft en voortdurend de aanvallen der Japanners afslaat en het andere deel, onder aanvoering van generaal Sung, oprukt om de Japanners aan te vallen. Volgens berichten uit Shanghai beoogt het derde Japansche legerkorps, te Hirosima inge scheept, Wei-Hai-Wei te veroveren, hetwelk machteloos heet te zijn, sedert het leger der Chineezen, te Tjili bijeengebracht voor de verdediging van Wei-fJai-Wei te land, ver loopt door deseitie op groote schaal. SCHIEDAM, 27 November 1894. Aan de leden van den gemeenteraad is kennisgegeven, dat ten raadhuize ter inzage zijn .uedergeiegd 4o. een aanbeveling ter benoeming van een lid van de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs, wegens periodieke aftreding van den heer n,r. H. M. C. Poort man, waarop geplaatst zijn de heeren: I. Mr. II. M. C. Poortman, II P. Loopuyt. 2o. een aanbevelingslijst ter benoeming van een directeur der burgeravondschool, waarop geplaatst is de heer J. A. Hingman, leeraar in het handteekenen aan die inrichting. 3o. een voordracht ter benoeming van eene onderwijzeres 3e ld. aan de ie openbare tus- schenschool. Op die voordracht zijn geplaatst I. Mej. S. A. van der Hout, alhierII. mej. J. Vrugt, te Nieusverkerk a/d. IJsel III. mej. J. G. Visser, te Eozenburg. Daar ligt voor ons de derde vermeerderde druk van «Familie en Kennissen" van F. HaverSclimidt. Zal dit werk allerwegen in ons land de aandacht trekken, hier ter stede noemen we de verschijning van dit werk en in dit gewaad een evenement. Ons brengt het boek reeds op de eerste bladzijde die aantrekkelijke figuur voor den geest, die zoo noode gemist wordt de uitgever heeft zijn overleden \riend met deze prachtige uitgave een eerezuil gesticht, die van blijvenden aard zal blijken. Of deze schetsen ouderwetsch zijn gaan worden, zooals de auteur in zijn niet afgewerkte voor rede vraagt Toch wist hij er ook, die daar juist .an houden. En weer anderen vragen niet naar oud of nieuw; als zij er maar iets schoons en goeds in vinden, dan Verder is de schry ver niet gekomen; maai de geachte uitgever heeft den volzin voltooid op een wijze, waarmede we volkomen instem men. Ja. als die «anderen" er maar iets schoons en goeds in vinden, dan zuilen zij den schrijver dankbaar wezen en dan zou ook de schrijver van zijn loerïc voldoening hebben gehad. "Welnu, gelukkig zijn er nog velen die niet naar oud of nieuw vragen, maar de gave be zitten om het schoone en goede te ontdekken, in allerlei vorm. Zij zullen het ook in deze verhalen, en voor hen, die liet voorrecht had den den schrijver zeiven te hooren spreken en vertellen, zal zijn beeld helder verrijzen in al zijn beminneh'jken eenvoud en kinder lijke oprechtheid". Op veler leestafel neme HaverSchraidts weik in de volgende dagen een blijvende plaats in Met genoegen vernemen wy dat de com missie uit de protestanten, belast met de uitdeeling van warme spijzen in den winter alhier, wederom besloten heeft, dus voor de vijfde maal, ook dezen winter warme spijzen op de school aan de kinderen der 3 open bare armenscholen te verstrekken, en wel gedurende 4 weken, aanvangende 8 Januari a.s3-maal in de week, op Dinsdag, Don derdag en Zaterdag. Dat de hoofden der scholen met dat oe- sluit ingenomen zijn, getuige hun verzoek schrift aan de commissie, waarin zij schrij ven: «waar zij de gezegende werking van «uw streven hebben gezien, waar zij de over- stuiging hebben dat het voor velen onzer «arme stumpers zeer noodig is wat beter «voedsel te hebben, waar zij meenen hunnen «plicht *e verzuimen indien zij niet alles voor «het welzijn van hunne leerlingen beproefden, «daar noodigen zij u beleefd doch dringend «uit: vergeet de arme kinderen niet en doet «alles om hun vroolijke gezichten te doen «zetten, onder de geuren uwer voedzame «spijzen". Zooals men ziet, is ook ditmaal aan het verzoek bereidwillig, ja met groote ingeno menheid gehoor verleend. Ook ditmaal heeft de commissie uit eigen middelen die schoone roeping kunnen volgenof dat het volgend jaar, zonder steun van buiten, weder zal kunnen plaats hebben, meenen wij te mogen betwijfelen: maar wie dan leeft, dan zorgt. Aan het adres, door de centrale besturen van het «Alg. Ned. Werkliedenverbond", «Patrimonium" en den R.-k. «Volksbond" aan de Tweede Kamer gericht, aandringende op algemeene verzekering van het lot van den ouden werkman, is door een vijftal cor poration hier tor stede adhaesie betuigd, n.l. door de afdeclingen der drie bovengenoemde werkliedenverbonden benevens door de ijzer en metaaiwerkers-vereeniging «Onderlinge Hulp" en de typografen-vereeniging «Adel- phismus". Twee jongens, werkzaam in de manden makerij van 1'. Bokhorst aan den Langen Achterweg, kregen j.l. Zaterdag met elkander twist over 1 at zitten op een bepaalde plaats, waarbij de een den ander met een snoeimes in de rechterzijde stak. Dr. Nolet verleende de eerste hulp. De wond is niet gevaarlijk. Gisteravond is door de politie aangehouden de persoon van W. F. N., vóór eenige weken pas uit de gevangenis ontslagen van het ondergaan van een jaar gevangenisstraf die zich alhier bij den goud- en zilverkasthou- der A. Kramp had schuldig gemaakt aan oplichting van goudeu ringen. De ringen werden nog in zijn bezit gevonden. Hij is weer naar de gevangenis overgebracht. Hedenmiddag 1 uur kwam een sleepers- wagen van den heer W. Tak over de Groote Markt, waar een der paarden de gebruikelijke gehoorzaamheid opzegde. Waren de bokken sprongen op de ruime markt vrijwel zonder gevaar, in de Nieuwstraat verkregen ze reeds bij het omdraaien een gevaarlijk ka rakter. De stadswaag anders voor voerlieden maar zelden een steen des aanstoots kon slechts worden ontweken met inspanning van alle krachten en ten koste van een viertal kachels, die bij Frans Langenberg op de stoep stonden en de twee hardsteenen palen, die de ingang begrensden van de gang der bakkerij var. den heer P. Schot. Een der paarden geraakte hier los en werd eerst aan het einde van de Nieuwstraat gegrepen. De wagen bleef met het paard, dat een meer lijdelijke rol vervuld bad, staan voor het huis van den waagmeester, die, juist aan de soep, door het geweld in ongewone actie gekomen, het tafellaken medesleurde en zijn diner over den grond smeet. De koetsier en een viertal schoolknapen, die een eindje mee mochten rijden, kwamen er vrijwel met den schrik af, zoodat het ge- heeie ongeval beperkt bleef tot eenige mate- rieele schade, welke door den heer Tak zal worden vergoed. De opper-ceremoniemeester maakt bekend, dat het hof, ingevolge de bevelen van Hare Majesteit de Koningin-Regentes, wegens het overlijden van Zijne Koninklijke Hoogheid den erf-groothertog van Saksen-Weimar- Eisenach, ingaande op gisteren, den rouw zal aannemen voor den tijd van vier weken, tc verdeeien in twee weken middelbaren en twee weken lichten rouw. Stct De begrafenis van den erfgroothertog van Saksen-Weimar zal Donderdag plaats hebben. Onze Koninginnen zullen bij de plechtig heid vertegenwoordigd worden door den adju dant-generaal van H. M. de Koningin, graaf Du Monceau, wien de majoor J. E. N. baron Sirtema van Grovestins, adjudant, is toegevoed. De leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaal zijn ter vergadering bijeengeioepen tegen Maandag den 3den December, des na middags ten halfdrie ure. De ministers van marine en van financiën- zijn gisteren naar het Loo geweest teneinde- door H. M. in audiëntie te worden ontvangen. De gewone audiëntie van de ministers vare financiën en oorlog op Donderdag 29 dezer zal niet plaats hebben. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op 24 dezer bedroeg bij de Nederlandsche Bank f 3,252,188.56 en bij de betaalmeesters. - 2,277,522.11 Te zamen f 5,529,710.67Vs Bljjkens een telegram van den gouverneur- generaal van Nederlandsch Indië van 24- dezer, wordt de gouvernements-koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 363,434 pikols. De minister van marine heeft bij beschik king van 21 dezer, aan de bemanning van een der Nederlandsche afhaalsloepen be- staaude uit den loodsschipper 2e kl. kwartier meester E. van Haepen en de roeiers J. Kamer mans, J. Jobse, P. de Jonge, H. Mommaas en J. A. Heyden, door wier voortvarendheid 1 en moedig optreden een der drenkelingen van de op 14 November j.l. ter reede van Vlis- singeu verongelukte Belgische afhaalsloep werd gered zijne tevredenheid betuigd over hunne welberaden en menschlievende daad, De heer Andrea Bizie, ingevolge koninklijke- machtiging benoemd tot vice-consul te Venetië,. is in die hoedanigheid door de Italiaansche regeering erkend. De miliciens van de lichting 1894 van de onbereden wapens, die tot de goed geoefendere behooren, worden 1 December in het genot 1 van verlof gesteld. I Lombok. 1 Van den gouverneur-generaal van Ned, Indië is gisteren bij het departement van i koloniën het volgende telegram ontvangen I LOMBOK, 25 November. «Alle voor- name poenggawa's voor zooveel bekend thans- in onderwerpingtwee ver .vanten van den radja nog niet. Inlevering van wapens vor dert goed." Reeds gisteren per bulletin aan onze lezer medegedeeld.) De 2V. B. Ct. ontving gisteren van haren correspondent te Batavia het volgende tele- j gram Alle voorname hoofden benevens de tweede vrouw van den radja hebben zich nu onder worpen. Zeshonderd geweren zijn ingeleverd- AVij verkenden Beitais zonder belemmering. Met Bertais wordt vermoedelijk bedoeld de desa, die op de kaart, behoo.iende bij de «Aan- teekeningen betreffende Lombok", met Ber- taid wordt aangeduid en die ten oosten vare Tjakranegara gelegen is. De AT. B. Ctontving heden van haren correspondent te Batavia het volgende tele gram Neng Karang Karang, wettige zoon vare den radja, is gedood in een gevecht te Topati. Wij hadden éen doode en 5 gewonden. Wij zullen binnenkort een marsch naar Lingsar en Narnida (Narmada?) maken. Blijkens van den gouverneur-generaal van Nederlandsch Indië ontvangen telegram zijn, bij de verovering van Tjakranegara op 18 dezer de volgende Europeescbe militairen gesneuveld van de infanterie: de sergeanten C. f. W. Brouwer, en J. J. J. van Lithde korporaal H. Vermaak, de fuseliers M. de Gioot, A. Hom mers, J. Hïsseld, H. Janssen, E. van der Veer, R. Vinkers, W. Bakker, G. van Bergen Hene gouwen, S. J. Sonnen, J. van Stee, D. Akker-

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2