A". 1894 Zaterdag 1 December. N°. 8673. A. ch tenveertig-st© Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdage UITGEVER: J ODÉ. Buitenlandsche Berichten. Binnenlandsclie Berichten. GG IRA Abonnementsprijs, per kwartaal f 1,85. franco per pose, door het geheele Rijk 2.50. Afzonderlijke 0.10. BTHRAB: BOTEKITKAAf 7 O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels me inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. D I T S C H 1 A N D. De Bondsraad heeft het ontwerp tot beteu geling der omwentelingspartijen goedgekeurd. Op grond dat in den oorlog tusschen Japan ■en China weer gebleken is, hoe noodig het is liet aantal Duitsche oorlogsschepen te ver meerderen, heeft de minister van marine op zijne begrooting voor 1895 weer 4 millioen mark meer aangevraagd dan verleden jaar. Door de centrale vereeniging van West- pruisische landbouwers is een adres aan de regeering verzonden, met verzoek, dat van rijkswege bepalingen worden in het leven geroepen betreffende het aanbrengen van veiligheidsmiddelen aan landbouwwerktuigen ■en dat aan fabrikanten de verplichting wordt •opgelegd die toestellen aan te brengen aan alle werktuigen, welke zij in den handel brengen. Prinses Bismarck zal in allen eenvoud te Varzin worden begraven. Prins Bismarck is zeer ternedergeslagen. Zijne geneesheeren hebben hem volkomen rust voorgeschreven en het ontvangen van bezoeken verboden. De sociaal-democratische Yolksfreund be schuldigt thans verschillende leiders der boycott-beweging tegen de bierbrouwerijen te Brunswijk openlijk, dat zij zich door eene brouwerij te Dessau laten bezoldigen, om de beweging, welke voor laatstgenoemde groote voordeelen oplevert, gaande te houden. Op den sociaai-democratischen partijdag te Münfgen, waar door Vollmar het woord werd gevoerd, is een resolutie aangenomen, waarin de houding van Bebel als strijdig met de belangen der partij wordt betreurd en ver trouwen in en solidariteit met de geheele partij wordt uitgesproken. DENEMARKEN. Koning Chrisliaan, die te Petersburg ver toeft, ter gelegenheid van het huwelijk van den czaar, is daar ternauwernood aan een ernstig ongeluk ontkomen. Terwijl de koning een stoombad nam, barstte de stoompijp. De koning kreeg dientengevolge eenige brand wonden, die, hoewel niet gevaarlijk, toch zoo ernstig zijn, dat zijn vertrek uit Petersburg daardoor eenige dagen moet woiden uitgesteld. RUSLAND. Uit Warschau wordt reeds aan de Köln. Ztg. gemeld dat generaal Gouiko niet als gouverneur van Polen op zijn post zal terug- keeien, maar vermoedelijk zal vervangen worden door Constantijn Constantinowitch, Nadere bevestiging dier voor Polen zoo ver blijdende tijding is zeker wel noodig. De Times verneemt uit Odessa dat de kwaal van den grootvorst-troonopvolger veel verergerd zou zijn. PORTUGAL. Met het oog op het tumult in de zitting van Woensdag is de Kamer gesloten. liet regeeringsblad deelt mede dat de Cortes eerst weder bijeengeroepen zullen worden, wanneer de koning daartoe het oogenblik gekomen zal achten. De Times verneemt uit Lissabon, dat de mededeeling in de offieieele Diario van het nieuwe reglement der Kamer, waarbij de voo: zitter gemachtigd wordt ongezeggelijke afgevaardigden voor hoogstens 30 dagen het bijwonen der vergadering te ontzeggen, tot nieuw tumult in de Kamer aanleiding gaf. De leider der oppositie Beiiao deed een krach tig protest hooren en weigerde liet nieuwe reglement te erkennen, terwijl zijne volgelin gen hem omringden om zijne uitzetting ge welddadig te verhinderen. De voorzitter zag zich eindelijk genoodzaakt de rumoerige ver gadering te sluiten. T U R K IJ E, De Morning Post verneemt uit Konstanti- nopel, dat in het landschap Yemen, in zuid westelijk Arabië, een opstand is uitgebroken, die aanleiding geeft tot groote bezorgdheid. De aanvoerder der beweging zou den titel van Iman hebben aangenomen en den steun heb ben verkiegen van een deel derMohammedaan- sche priesters, die hem als het hoofd der geloovigen beschouwen. A E R I K A. Te Pretoria hebben de burgers eene bij eenkomst gehouden om te beraadslagen over een vereenigd optreden tegen vreemdelingen. De geneeskundige raad te Johannesburg is in groote verlegenheid gebracht door een gouvernementsorder die het gebruik van de Engelsche taal in de discussies verbiedt. Te Delagoa-Baai is eene hevige koortsepi demie uitgebroken, waardoor zich thans 100 Portugeesche en 150 inlandsche soldaten in het hospitaal bevinden, terwijl de ziekte nog vele anderen heeft aangetast. CHINA. De gezeten bevolking heeft de hoofdstad Mukden en andere steden verlaten en zoekt een goed heenkomen naar het zuidende stoombooten van Niuchwang en de spoorweg van Slian Ilai Kwan naar Tientsin vervoeren dagelijks honderden vluchtelingen. Het land is ten prooi aan roovers, bij wie zich vele deserteurs hebben aangesloten deze benden slaan nu hun slag, want er is niemand om hen te bedwingen, sinds generaal Tso, die er den schrik onder hield, in den slag bij Piug- Yang is gesneuveld. Handel en verkeer staan geheel stil, en tot overmaat van ramp dreigt er tegen den winter groote schaarsclite van levensmiddelen, tengevolge van de overstroo mingen gedurende den zomer. Naar uit Chefoo wordt gemeld, bevestigt het zich dat te Port Arthur aan beide zijden wreedheden hebben plaats gehad. Toen de Japanners een groot aantal gevangen latid- genooten onthoofd en verminkt zagen, gaven zij erder geen kwartier en sloegen dood om het even wie zij voor zich hadden. Hunne torpedobooten achtervolgden en doodden vele vluchtelingen. Vijftig Engelsche zee-officieren, onder wie admiraal Fremantle, hebben zich te Port Arthur aan land begeven. De laatstgenoemde heeft een breedvoerig rapport opgesteld. Volgens bericht uit Shanghai hebben de Japanners te Port Arthur twintig met vluchte lingen beladen Chineesche jonken in den grond geboord. Volgens berichten uit Mantsjoerije hadden de Japanners een gevecht met de Chineezen nabij Mothianling. Zij trachtten den rechter vleugel der Chineezen om te trekken. Aan beidezyden weid heviggestreden;deChineezen moesten ten slotte terugwijken. De Japanners verloren 40 man aan dooden en gewonden het verlies der Chineezen bedroeg 200. Volgens berichten van de New York Herald zou niet enkel Li Hung Chang zelf, maar zou ook zijne familie bij den keizer in ongenade zijn gevallen. Het gerucht dat hij gevlucht zou zyn schijnt onjuist, maar houdt toch aan, evenals de geruchten van gepleegd verraad, waarbij de gewezen Chineesche gezant in Japan leelijk wordt betrokken. Van andere zijde wordt verzekerd dat Li Hung Chang met zijn leven zal moeten boeten voor den val van Port Arthur. Doch, zoo heet het ook weer, de gewezen premier zal met behulp van eigen krijgsmachten elke poging van den keizer om hem te doen gevangennemen trachten te keeren. Volgens bericht uit Tientsin heeft hij de stad verlaten, na iiet onderkoningschap te hebben overgedragen aan Liu Ku Ji. JAPAN. Volgens bericht uit Tokio heeft de Japan- sche premier geweigerd den hierover zeer verbaasden Detring te ontvangen of zelfs met hem iu briefwisseling te treden. De Japan- sche regeeiing beschouwt dit zenden van een ondergeschikten ambtenaar zonder andere volmacht dan een brief van Li Hung Chang als eene tactlooze beleediging. Zij wil slechts een vredesgezaut ontvangen, die behoorlijk door Peking geaccrediteerd is. Delring is met zijn gevolg onmiddellijk teruggereisd inder daad schijnt hij slechts een gevolmachtigde van Li Hung Chang geweest te zijn. Uit Jokohama wordt gemeld Het stoomschip met den Chineeschen zaak gelastigde Detnng aan boord is gisteren het tolkantoor te Kobe gepasseerd op de terug reis naar Tientsin. Nadat giaaf Ito de door den heer Detring overgebrachte mededeeliu- gen had in ontvangst genomen, hebben te Hiroshima langdurige conferention van het kabinet plaats gehad. Men beschouwtDetrings zending als mislukt. TWEEDE KAMER DER STATE M-G ENE RA AL. Zitting van 29 November. In de vergadering van heden waren een twaalftal ontwerpen van eenvoudigen aard aan de orde. De verhooging der justilie-be- grooting voor 1893 tot uitbreiding van de rijksveldvvacht, door den minister veidedigd met het oog op de buitengewone omstandig heden o. a. de werkstakingen en bedieigingen bij werkstakingen, werd goedgekeurd. Door bekrachtiging der provinciale heffing in Zuid- Holland werd de door Prov. Staten tot teiuggebrachte tolheffing op de Gouwe goed gekeurd. Het drietal voorstellen tot vereeniging der gemeenten Rotterdam, Kralingen en Cnariois en grensverandering tusschen Rotterdam en IJselmonde en Rotterdam en Overschie werd zonder debat aangenomen. Bij de pensioenbegrooting beantwoordde de minister van financiën ontkennend de vraag, of openbare onderwijzers in het pensioenfonds zullen worden, opgenomen. De oveieenkomst met de staatsspoorweg maatschappij betrekkelijk de opneming van den Zufdoosterspoorweg onder de door die onderneming te exploiteeren spoorwegen, werd zonder discussie met 37 tegen 1G stem men bekiachtigd. De onteigening voor den bouw van eene nieuwe spoorweg- en voetgangersbrug over den IJsel bij Westervoort vond in beginsel geen bezwaar. Alleen meende de lieer Van Borssele dat de kleine belanghebbende ge meenten te veel moesten bijdragen in rle kosten naar verhouding van haar belang. De minister van waterstaat outkende dit en de heer Rink drukte vooral op het groote be lang van den aanleg van een brug, ook voor het voetgangersverkeer. Daarna zijn de algemeene beschouwingen over de staatsbegrooting begonnen. Als eerste spieker was ingeschreven de heer Heemskerk, maar deze voerde eerst na de pauze het woord. De lieer Heemskerk, hopende dat het kabi net voor 1897 kiesrechtherziening op i uimen grondslag zal geven, ontwikkelt zijne beden kingen tegen de samenstelling van het minis terie, dat liet karakter draagt van een kabinet dat belangrijke voorzieningen zal uitstellen en een ministerie is uit den oud-liberalen tijd in plaats van een coalitie-ministerie. Boven dien de richting van den heer Roell verschilt te veel met de beginselen van de heet en Van der Kaay en Van Houten, die ook ten aan zien van het kiesrecht minder verzoenend zijn dan de heer Roell, die voor de kiesreclithei- ziening meer aangewezen was dan zijne beide ambtgenooten, vurige voorstanders van het capaciteitenstelsel, dat spreker verwei pt Ove rigens de gelijktijdige regeling van liet pro vinciaal en het gemeentelijke kiesrecht be treurende, acht hij den oorsprong van liet kabinet een beletsel voor specifiek liberale hervormingen. Verder betoogt hij dat van verbetering der gemeentefinanciën niets kan komen bij gebreke aan geld en zoolang de ge meentekassen niet ontheven zijn van de kosten van het openbaar onderwijs. Dus de eenige poli tieke taak van liet ministerie is kiesrechtrege ling, behoudens misschien herziening der perso- neele belasting. Desniettemin dringt hij aan op behartiging der economische volksbelangen, met liet oog op klachten van de nijverheid en van den landbouw. Zoo kunnen maatregelen int

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1