Bet aandeel in de te leveren manschappen voor de lichting der nationale militie van i895 bedraagt voor Schiedam G3, Vlaardin- gen 32, Vlaardinger-Ambacht 3, Maassluis 15, Maasland 5, Overschie en Schiebroek 11, Ketel en Spaland 3. De algemeene werkliedenvereeniging «Door Eendracht grooter" alhier hield dezer dagen hare jaarlijk«che veigadering tot het uitbren gen van verslag over bet afgeloopen jaar. Uit dat ver.-l.ig bleek dat de toestand alle reden tot tevredenheid gaf. Had de vereeni- ging veel met ziekte te kampen gehad, zoo dat een belangrijk bedrag aan ziekengeld moest woiden uitbetaald; dank zij het saldo in kas van voiige jaren, en een niet onbe langrijke gilt van een niet-lid, kon daarin vooizien worden. De vereeniging verloor 17 leden, doch er traden 85 nieuwe toe, zoodat het ledental tot 723 geklommen is. Naar wij vernemen is in den stoomkoren- inolen «Nederland" hedenavond te halfzeven biand ontstaan, door het heetloopen van de as. De brand werd door bet personeel in dien molen werkzaam m den aanvang gestuit. Aan de Java-Bode is het volgende ont leend Heeft het Balaviasche garnizoen in den laatsten tijd te Lombok smartelijke verhezen geleden, de dood van den kapitein Van Er- pecum is een nieuw offer, dat het leger zeer zwaar moet vallen. Genoemd officier, op zoo jongen leeftijd aan de eischen van het officiersexamen voldaan hebbende, dat hij niet dadelijk tot 2n luite nant kon vvoiden benoemd en oveieen- komstig de vooisehriften tot zijn twintigsten verjaardag moest wachten, om in den offi ciersstand te vvoiden opgenomen, heeft de sclioone vei wachlingen, die men steeds van hem heeft gekoesterd, niet beschaamd. Na jaren lang een flink troepenofficier geweest te zijn en de bewijzen te hebben geleveid, dat iiij in de practijk goed te gebruiken was, heeft hij zich op de weten schap toegelegd en is hij een sieraad van den dienst bij de triangulatie geworden. Van nabij en zelfs van verreniet nauwkeurig be kend met hetgeen voor dezen belangrijken tak van dienst gevorderd wordt, heb ik ech ter van konnissen, die wel verstand hebben val deze zaak, vernomen, dat men zeer ver in de hoogere wiskunde moet zijn, om als officier triangulateur te kunnen voldoen. Van Erpecum voldeed echter niet alleen, maar schitterde zelfs en zou zeker nog ter Westkust van Sumatra werkzaam zijn, wan neer hij geene hoogere aspiratiën had gehad en besloten bad om de lessen aan de krijgs school te gaan bijwonen. In het toelatingsexamen daarvan slaagde hij even goed als in alles wat hij ondernam, en het mag zeker niet betwijfeld worden of als leerling aan die inrichting zal hij een zeer goed figuur gemaakt hebben. Dit moet ook opgemaakt worden uit de omstandigheid dat hij na teiugkeer uit Nederland bij ver schillende wapenen en diensten is gedeta cheerd geweest, iets dat in den regel beschouwd wordt als een bewijs, dat de betrokken offi cier voldaan heeft. Eindelijk benoemd tot adjudant van den 2n bevelhebber te Lombok, moet bij daar op zoo plotselinge wijze den dood vinden. Met hem is een uitermate kundig officier ten grave gedaald en een offer te meer ge bracht, dat op de debetzijde van de Bailors moet worden ingeschreven. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal op Dinsdag 4 dezer niet plaats hebben, Blijkens bericht van den consul-generaal te Rio de Janeiro, is de iuwerkingtreding van de Braziliaansclie wet op de kustvaart, oor spronkelijk bepaald op 15 dezer (zie Staats courant van 1 en 2 Januari 1893, no. 1), uitgesteld tot 15 November 1896. St.-Ct Jhr. P. H. van de Wall Repelaer van Put- tershoek, bij koninklijk besluit van 12 Octo ber benoemd tot vice-consul te Montreux, is in die hoedanigheid door de Zwitsersche re geering erkend. (St.-Ct.) De beer H. C. Bergsma, consul-generaal van Nederland te Pretoria, die geruimen tijd met verlof hier te lande vertoefde, heeft zich weder naar zijn post begeven. Bij het ministerie van oorlog bestaat het voornemen het stelsel van voeding van den soldaat voor rekening van het rijk, dat be langrijke voordeelen aanbiedt boven bet thans bestaande menage-stelsel, met 1 Januari in werking te brengen. Het voorstelLobman. Thans heeft ook dr. Schaepman in Het Centrum zijn oordeel gezegd over wat hij noemt «een van de kloeke daden, die men van zijn geachten vriend, den heer De S. Lobman, gewoon is". Enkele ondei geschikte punten daargelaten, heet «het beginsel van het voorstel gezond en verdient het allen steun. De redactie vor dert een nauwkeurig ondei zoek. Juist daarom is het van niet gering belang, dat de reg. bedacht zij op het nemen van een maatregel, die tegeu 1 Jan. 1895 der billijkheid en nu toch waarlijk de onmacht een feit is ook der gerechtigheid ten opzichte der bij zondere school huhie doe. Zulk een maatregel mag men zonder twijfel van haar verwachten." De Arnh. Ct. kan het er niet mee vin den. «Waarom", vraagt zij, «deed de heer L. niet liever het voorstel, den termijn voor het voltallig maken van het onderwijzend per soneel maar weder te vei lengen Bij het tegenwoordig min. zal zulk eene poging, naar wij meenen, geen tegenstand vinden, evenmin als bij de meerderheid der T, K. Maar het ter zijde stellen van eene voorwaarde van subsidieering, die niet in 't belang van de schatkist, maar in 't belang van het onderwijs zelf gesteld is, ziedaar een gevaarlijk beginsel. Het kan niet anders of de uitzondering zal welhaast regel worden; niet alleen 's lands financiën, maar het volksonderwijs zal er de schade van ondervinden." Wij lezen in de Java-Bode Men verzekert ons, dat de minister van koloniën zijn mond heeft vooi bijgepraat, toen hij in de Tweede Kamer zei, dat de directeur van binnenlandsch bestuur door den gouver- neui-generaal naar Lombok was gezonden om een onderzoek in te stellen naar de Lombok ramp; men houdt ook riu vol dat de heer Scherer »zoo maar" is gegaan en dat hij niet is teruggekeerd, omdat het onderzoek is afge- looperi, maar omdat er voorloopig van poli tieke maatregelen geeu sprake zou kunnen zijn. Intusschen, nu de heer Bergsma, hetzij opzettelijk, hetzij zich verpratende, van een onderzoek heeft gesproken, zal de Tweede Kamer willen weten wat het oordeel van den directeur van binnenlandsch bestuur over de Lombok-ramp is. Naar wij vernemen, is dat oordeel voor den opperbevelhebber niet ongunstig. Een triomfkreet. Naar aanlei ding der klacht, dat er geen wet tot invoer ing der lijkverbianding is ingediend, antwoordt de heer Van Houten, dat de redenen, die hem daarvan onthouden hebben, «uitsluitend aan den algemeenen toestand ontleend" zijn, Eere wien eere toekomt," zpgt de Amst. «In dit geval tenminste windt de heer Van Houten er geen doekjes om En daarop juicht Be Maasbode. «Wat zouden die doekjes ook baten «De Amst. Cri. gelooft toch niet, dat de heer Van Houten het antwoord voor zijn ple zier gegeven heeft Gaarne zou hij een ander gegeven hebben, maardie algemeene staatkundige toestand «Na dit antwoord, eenig in de politieke geschiedenis van Nederland, moet de ver- stoktste tegenstander der Centrumspartij wel toegeven, dat haar politiek heerlijke resultaten heeft opgeleverd. De persoonlijke dienstplicht weg, de kieswet-Tak weg, de lijkverbranding weg, welhaast de nieuwe geweren en de subsidiën voor meisjesscholen weg en als de kies wet-Van Houten niet meevalt, dan die ook wegWat wil men meer De heer Staalman, nieuwgekozen lid van de Tweede Kamer, heeft zich aangesloten bij den linkervleugel der anti-revolutionnaire partij, die zich tot club gevormd heeft met den heer Van Aiphen aan het hoofd. Lombok. De kosten van het telegram aan generaal Vetter hebben bedragen, met inbegrip van die voor de oorkonde, f 1052,32i/„. De bijdra gen van de deelnemers beliepen f4090. Het overschot, f37.47'/2, wordt aan de commissie voor het nationaal fonds toegezonden. (N.v.d.B.) Eene Lombok-uitvoering, Donderdagavond te Zaandam gegeven, heeft netto opgebracht ongeveer f 600. Thans wordt gemeld, dat dr. A. Kuyper nog niet uit Pau is teruggekeerd, en dat daar aan voor Kerstmis niet wordt gedacht. Gedurende de maand November kwamen den Nieuwen "Waterweg binnen 440 schepen, waarvan 31 zeilschepen. Hiervan waren be stemd voor Rotterdam 427, voor Schiedam 8, Viaardirigen 4 en Maassluis 1. In dezelfde maand van 1893 kwamen binnen 426 schepen, waarvan 43 zeilschepen. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 414 schepen. Gedurende de eerste 11 maanden van dit jaar kwamen binnen 4924 schepen, waarvan 386 zeilschepen. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 4771 schepen. Over hetzelfde tijdperk van 1894 kwamen binnen bestemd voor Rotterdam 4370 schepen, alzoo eene ver meerdering van 401 schepen voor 1894. De Rotterdamsche tramvvegmaatschappij vervoerde in de maand November j.l. 472,106 reizigers met een opbrengst, van f37,594.37, tegen 466,012 reizigers met een opbrengst van f36,942,46 in November '1893. Het totale vervoer over de afgeloopen maanden van 1894 heeft bedragen 6,088,099 reizigers met een ontvangst van f482,487,54'/s tegen 6,049,470 reizigers met een ontvangst van f 47G,784,96'/2 over datzelfde tijdvak in 1893 gevende dit jaar een vooruitgang van 38.629 reizigers en een vooruitgang van f5,702.5S in ontvangsten. De buitengewone ontvangsten over de afgel. maanden beliepen f217,110,28, terwijl die over datzelfde tijdvak van 1893 f199,546,82 bedroegen. De totale ontvangst over datzelfde tijd perk in 1894 beliep f C99,597,82}£, terwijl die over datzelfde tijdperk in 1893 f676,331,78'/s beliep. De politie te Rotterdam hield Donderdag avond in een bierhuis op de Veemarkt drie personen aan, die met valsch kaartspel van twee Duitschers 350 mark hadden weten te bemachtigen. Gisterochtend geraakte aan 's-Gravenweg te Kralingen een kinderwagen waarin een zuigeling lag, aan de hoede van een dienst meisje toevertrouwd, in het water. Het meisje sprong in de vaart den wagen na, doch zou zeker zyn verdronken, zoo niet de werkman Barend de Vos, wonende te Ifapelle aan den IJsel, zich te water had begeven. Het meisje en het kind werden door hem ongedeerd op het droge gebracht. Ten huize van een bewoner van het Prins- Hendrikplein te 's-Gravenhage is de huis houdster gestikt gevonden, vermoedelijk ten gevolge van gasontsnapping uit een lek in de leiding waaraan eene herstelling was geschied. Aangaande het bericht, dat aan den heer W. Verheij, eigenaar van de verongelukte bomschuit "Bataviereene som van f 10.500 was uitgekeerd door de reeders van het En- gelsche stoomschip Lady Alinedeelt het 7ad. mede, dat de onderhandelingen tot he den nog niet het gewenschte resultaat heb ben opgeleverd. Door de bakkersgezellen te Haarlem is eene beweging op touw gezet om, evenals te Am- sterdam, verhooging van loon en afschaffing van Zondagsarbeid te vragen. Met de patroons wordt onderhandeld. I'e bakkersgezellen stichtten eene neutrale j vereeniging. Hun doe! is, een normalen ar- I beiasdag te verkrijgen van 12 uur en van Vrijdag op Zaterdag 18 uur; alsmede vi ij-af op Zondag, om daarna eerst 's nachts te 12 i aan het werk te gaan (de deegmakers twee 1 uur vroeger). Zondag is er vergadering van patroons en gezellen. In 1844 overleed te Beerta (Gr.)'mej, Jantje Oomkens, die naar men zegt een ver- 1 mogen naliet van omstreeks zeven ton, viaar- van een deel aan inrichtingen en particuliere personen was vermaakt, doch een ander deel zoo luidt het verhaal geen bestemming had. Eifgenamen deden zich op, doch later moet gebleken zijn, dat de naaste verwanten niet deelden in de erfenis. Heel wal artikelen zijn daarover geschreven in de provinciale bladenonderscheidene pogingen werden aangewend om de erfenis los te krijgen en verschillende zaakwaarnemers profiteerden van de gunstige gelegenheid als raadgevers. Het schijnt echter, dat er werkelijk termen bestaan om te gelooven, dat de vereiving niet op de rechte wijze beeft plaats gehadr althans de rechtbank te Winschoten moet dezer dagen twee erfgenamen gerechtigd heb ben, de nalatenschap onder voorwaarde van boedelbeschrijving te aanvaarden. Voor ver schillende bekende Groninger familiën is dit een kwestie, die nogal gewicht in de schaal legt, wijl sommigen hunner er voor een som van f50,000 bij betrokken moeten zijn. Met groote belangstelling ziet men ook thans, evenals bij vroegere processen over die zaak, den uitslag te gemoet. Uit Zwolle wordt aan de N. Jt. Ct. gemeld; De locaaltrein uit Deventer, alhier komende te 12 uur 30 minuten kon, vermoedelijk door de gladheid der rails, niet stoppen. Dn locomotief verbrijzelde de stopbalken en een gebouw, waarin zich de retirade en privaten bevinden. Een werkman, die zich daarin be vond, werd onder het puin uitgehaald met eene wond aan het hoofd. De geheele locomotief zit in het gebouw. De reizigers bekwamen geen letsel. De conducteur van den trein werd licht gekwetst. Er is geen storing van den dienst. Men meldt aan de N. B. Ct.: Een gevangene tot raadslid gekozen 1 Dit zeker zeldzaam voorkomende voorval heeft zich voorgedaan ten opzichte van den heer J. van Krieken Dz., die nog altijd, wegens- de in den afgeloopen zomer te Herwijnen plaats gehad hebbende ongeregeldheden, ge vangenzit en dezer dagen tot lid van den raad dier gemeente gekozen werd. Het maken van eene overkapping op het nieuwe station der staatsspoorwegen t& 's-Bosch, waarvoor het minst was ingesehie- ven door de «Société anonyme des Etablis- sements" te Herenthals voor f241,349, is gegund aan de «Kon. Ned. Machinefabriek", voorheen E. H. Begemann te Helmond, voor f246,560.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2