A0. 1894. ondag 2 en Maandag 3 December. N°. 8674 Tweede Blad. Feuilleton. Onder de Camorristen, Aohteiiveert'gste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. BVItRAtT: BOTERlTBiAT Buileiilaïiclsclie Berichten. RA IT. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per pose, door het geheele Rijk Afzonderlijke nomrners t 1.85. - 2.50. - 0.10. Advertentieprijs: van 110 gewone regels me inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. F K A N K R IJ K. De afgevaardigde Marcel Habert stelde in ■de Kamerzitting van Donderdag aan de regee ring verscheidene vragen ten opzichte der mchantage" in de pers, meer in liet bijzonder naar aanleiding der bekende zaak-Portalis. Hij verklaarde, de aandacht der regeering hierop te vestigen juist ter wille van liet •eerlijke gedeelte der pers, dat zich niet als werktuig tot afpersing laat gebruiken. Spr. vioeg hoe het mogelijk was, dat de regeering dergelijke zaken zulk een uitbreiding liet nemen en verhief o. m, ook zijn stem tegen de advertentièn in de bladen, waardoor op lichters ongestraft hun slachtoffers kunnen •exploiteeren. Op verzoek van een ander lid werd, nadat de minister van justitie eenige verklaringen gegeven had, de vraag omgezet in eene inter pellatie, die ontwikkeld werd door den heer Millerand. Deze noemde eenige feiten op waar uit de groote invloed der speel-clubs moet blijken, ook op de rechterlijke macht en de plaatselijke administratiën. De minister-president verzekerde, de mede- deeling van politie-registers aan particulieren streng af te keuren, en overigens maatregelen te zullen nemen. Door den heer Millerand werd nu de vol gende motie voorgesteld: sDe Kamer noodigt de regeering uit tot een onpartijdig onder zoek en tol het vervolgen en straffen van allen, die zich aan de bedoelde oplichterijen schuldig maakten, ook van de ambtenaren die bij deze feiten betrokken geacht kunnen wor den." De heer Ch. Ferry diende echter een andere motie in, voornamelijk inhoudende dat de Kamer vertrouwend op de waakzaamheid der regeering, en overtuigd dat deze alle betrokkenen bij de bedoelde feiten zal straf fen overgaat tot de orde van den dag. Deze motie, waarmede de regeering zich vereenigde, verkreeg met 362 tegen 134 stemmen de prioriteit, en werd vervolgens bij opsteken der handen aangenomen. De commissie uit den Senaat, belast met het onderzoek van liet door de Kamer aan genomen regeeringsvoorstel betreffende Ma dagascar, is zonder uitzondering gunstig gezind ten aanzien van dat voorstel. De commissie voor de belastingen heeft zich niet vereenigd met de denkbeelden van haren voorzitter Godefroy Cavaignac betreffende een progressieve belasting op het inkomen, maar zich neergelegd bij de door den minister Poïncaré voorgestane belasting op inkomsten een schijnbaar geringe, maar veelzeggende onderscheiding. "Vooral nam de commissie deze houding aan, uit overweging, dat in de Kamer toch geen meerderheid zou te «inden zijn voor de beginselen van Cavaignac. De commissie voor het leger heeft het voor stel van den afgevaardigde Montfort, om ook voor mindeien de terugkeer in het leger open te stellen, aangenomen. In de toelichting tot dit voorstel werd gewezen op de noodzakelijk heid om de gapingen aan te vullen, in het contingent ontstaan door het vroeger dan anders naai' hun haardsteden terugzenden van 37,000 man. Volgens berichten, te Port-Louis uit Ma dagascar ontvangen, is te Andohalo een manifest der koningin verspreid, het volk opwekkend tot tegenweer. De regeering heeft de met Frankrijk gewisselde stukken open baar gemaakt, DUITSCHLAND. Het blijkt, dat de noodiging aan Von Bis marck om op 5 December a. s. de opening van het nieuwe Rijksdags-gebouw te komen hij wonen, rechtstreeks van den keizer was uitgegaan, die ook bepaald had, dat de oud kanselier hij dit feest geplaatst zou worden onmiddellijk na het keizerlijk huis en voor alle andere deelnemers, zelfs voor den Rijks kanselier in functie. Wegens het overlijden zijner vrouw komt Bismarck echter niet. Ui blijft zijn leed in stilte dragen. Achteruitgang van gezondheid of teekenen van lichame lijk verval worden evenwel gelukkig nog niet bij hem waargenomen. De begrafenis is Donderdag in allen eenvoud geschied, voorloopig op Varzin zelf, tot het praalgraf gereed zal wezen, dat graaf Herhert op Schönhausen voor zijn ouders liet maken. Gravin Von Rantzau blijft voorloopig haren vader gezelschap houden. Aan de nagedachtenis van Von Bismarkcs gade wijdt de Norddcutsche Allg. Zeitung de volgende voor een officieus blad bijzonder hartelijke ontboezeming »Het geheele Duitsche volk deelt oprechte- lijk in den rouw van den grijzen staatsman en medestichter des rijks, en voelt de zwaarte mede van den slag, die hem trof. Het weet, welk een groot aandeel 's vorsten gade in diens leven had en op welke ideale wijze zij hem tot gezellin en steun was. Daarom komt ook haar in volle mate mede de dank des volks toe voor wat haar echtgenoot in zijn langdurig leven voor dat volk heeft gedaan, terwijl hij, zonder dat de buitenwereld het be speurde, in velerlei opzichteu haar invloed ondervond. Vorstin Von Bismarcks naam zal dies altijd prijken onder de edelsten van Duitsehlands vrouwen." Het stoffelijk overschot van den erfgroot- heitog van Saksen-Weimar is Donderdag op plechtige wijze ter aarde besteld. Het anti-semietische Rijksdaglid Leusz, te Hannover, aangehouden voor het afleggen van een valschen eed in een echtscheidingsproces, en die, onder borgtocht van 10,000 mark, in vrijheid werd gesteld, is opnieuw gearresteerd. Leusz heeft thans zijn mandaat als afgevaar digde neergelegd. Het telephonisch verkeer tusschen Berlijn en Weenen wordt heden voor het publiek geopend. De prins-regent van Beieren heeft den keizer van Japan de orde van St. Hubertus verleend. BELGIS. De Btoile helge is wegens beleediging van den minister-president De Burlet, in een artikel, getiteld: »Een nieuw Pourbaix", waarin De Burlet van schandelijke ver- kiezings-manoeuvres beticht werd, veroordeeld tot openbaarmaking van liet vonnis en de kosten, waaronder 2000 frs. voor openbaarma king van het vonnis in buitenlandsche bladen De Petit Bleu, die het artikel had overge nomen, is tot een lichtere straf veroordeeld. RUSLAND, De ziekte van den grootvorst-troonopvol ger George schijnt voortdurend te verergeren. Te Petersburg ging zelfs reeds het gerucht van zijn overlijden en de correspondent aldaar van de New- York Herald beweert, dat men zijn dood verzweeg wegens liet huwelijk van den czaar. De Daily News verneemt ui Odessa van den 29n November dat het gerucht loopt, dat de grootvorst-troonopvolger Zondag overleden zou zijn. Door de regeering is thans aan de Porte verlof gevraagd tot het vestigen van een kolenstation aan den Bosporus. Het verlangen der regeering zou door admiraal Avellan zijn te kennen gegeven aan den grootvizier, die Roman van W A L D E M A R URBAN. 10. sOcli, ik weet wel, wie haar het hoofd op hol gebracht heeft," antwoordde Don Luigi. »Die Checco maakt haar van alles wijs en Carmela is eenvoudig genoeg om het te gelooven." Mht kon Wel zijn," bromde de oude. «Hoe staat het, Carmela? Gaan gij en Checco haast irouwen spotte Don Luigi nu. »E i als dat eens zoo ware, wat kwaad zou sar in steken antwoordde zij. el niets, hoegenaamd niets geen kwaad, zoudt uw leven lang netten blijven flikken ?osïtano en met visch loopen. Dat was het alleen," zei Don Luigi en kwam wat dichter hij haar staan. aChecco zal spoedig rijk zijn, en dan kunnen wij trouwen." ïHoe weet ge dat zoo zeker 7" aHij heeft het mij zelf gezegd." »Dan heeft hij u wat wijsgemaakt. Gelooft gij, dat dit zoo spoedig gaat? Waar zou hij rijk van worden »Ja, dat weet ik niet. Hij zal natuurlijk zien veel geld te verdienen. Hij heeft zijn oude boot verkocht en reist morgen vroeg naar Napels. Daar is geld genoeg te verdienen, en als hij het heeft, komt hij weerom, om mij af te halen." ïMaar dat is onzin, Carmela. Denkt gij dat men in Napels op Checco staat te wachten om hem de zakken vol geld te stoppen Checco weet niets en kan niets en zal het nooit ver in de wereld biengen. Dat is toch gemakkelijk to begrijpen." Hij zal het wél ver brengen. Hij heeft het stellig gezegd." i)GezegdJa, dat is gemakkelijker te zeggen dan te doen. Ik heb zulken dwazen praat van mijn leven nog niet gehoord." De jonkman wendde zich nu tot den vader van het meisje, die vrij onverschillig voortging met knoopen en rooken. »Ge moet haar dat uit het hoofd praten, Pasquale. 't Is meer dan belachelijk. Die jongen zal uwe dochter nog krankzinnig maken met zijn mallepraat. Gij dient op haar toe te zien." uWel, dat heb ik al zoo dikwijls gezegd, dat liet mallepraat was, maar zij luistert naar mij niet." »Ik weet zelf wel, wat ik doe, vader," riep nu het meisje op vrij heftigen toon. nik heb tegen Checco gezegd, dat hij mij krijgen kan, als hij rijk genoeg is om eene vrouw te onder houden, anders niet. Dat blijft afgesproken." Don Luigi keek het jonge meisje, dat in haren ijver nog bekooihjker in zijne oogen was, stijf aan. Hij scheen plotseling een idee te hebben opgevat, dat hem een oogenblik deed zwijgen. Daarna sprak hij «Carmela, gij zult Checco nog zoover brengen, dut hij om uwentwil chvaze dingen uithaalt en een schurk of nog erger wordt." sDaar ken ik hem te goed voor," antwoordde Carmela kalm. *N'i, ik heb het je gezegd, en als er wat gebeurt, dan hebt gij de verantwoording." iPraatjes zeide het meisje schouderophalend en liep Don Luigi voorbij het bergpad op, waar zij tusschen de rotsen verdween. De jongeling keek haar verbaasd na. Ware hij vlugger ter been geweest, dan was hij haar nagesneld. Het beslissende optreden van het meisje fiappeerde hem. Vroeger had zij steeds tegenover hem de kokette gespeeld, en als zij wilde, kon zij met hare oogen tooveren nu was zij zoo koud als een stuk ijs, koit aangebonden en bits. Don Luigi had tot nu toe gemeend, dat het hem slechtséen woord behoefde te kosten om het meisje in zijne armen te zien, en nu Wat was er toch met Carmela gebeurd »Pasqjale," zeide hij tegen den oude, »ik zeg je nog eens, dit loopt niet goed af. Die Checco zal uw kind in het ongeluk storten. Hij is een domkop, die van de wereld zooveel veistand heeft, als ik van de maan."

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 5