Biiinenlandsclie Berichten, eerst weigerde den sultan over de zaak te spreken, doch later toestemde. De admiraal overhandigde toen den vizier een document, waarin het verlangen van Rusland vervat was en waarop vier plaatsen voor het op te rich ten kolenstation twee aan Europeesche en twee aan Aziatische zijde stonden aange geven. Door den sultan is nog geen antwoord gegeven. De geruchten omtrent de uitgifte eener nieuwe Russische leening worden in alle bijzonderheden bevestigd. Waarschijnlijk zal de inschrijving de volgende week geopend worden tegen den koers van 94 pCt. De Times verneemt uit Odessa dat kolonel Janof in 't voorjaar naar Tibet zal vertrek ken, met de officieele opdracht, de hoogvlakte van Pamir te onderzoeken. I T A 1 I E. Volgens de Capitale is het algemeen ge voelen der te Rome aanwezige afgevaardigden dat, indien de linancieeie plannen der regee ring niet goedgekeurd werden, de heer Crispi zou overgaan tot Kamerontbinding, waartoe hij reeds de koninklijke machtiging zou bezitten. De Opinions verspreidt liet gerucht dat de vervolging wegens het onttrekken van pioces- stukken aan het dossier van het Barica- Romana-ptoces niet verder voortgezet zal worden, uit gebrek aan bewijs. Ptuer Rossignoli, die dezer dagen te Assouan aankwam na te Omdurman ontvlucht te zijn uit de gevangenschap der derwischen, deelde den Itaiiaanschen autoriteiten mede, dat de kalief teeds \óor des paters vlucht troepen tegen Kassala had uitgezonden, en dus binnen kort de gelijktijdige aanval van drie leger korpsen der derwischen verwacht kan worden. Volgens andere berichten zou echter het optreden der derwischen tegen de Italianen zich bepalen tot het verontrusten der gren zen van het bezette gebied. Het aantal der derwischen, die tegen de Italianen te Kassala optrekken, wordt door pater Rossignoli op 15,000 man geschat. Volgens berichten uit Kan» heeft pater Ros signoli in een interview een treurig tafereel opgehangen van de toestanden in Omdurman, terwijl hij daar de gevangene van den Mahdi was. De Maluli was wanhopig over de ver overing van Kassala door de Italianen. Zeven dagen hield hij zich afgezonderd, daarna ver kondigde hij in de moskee dat de Italianen verdelgd moesten worden. Drie sterke koipsen derwischen ti ekken daartoe op naar Kassala, Osman Digna commandeert een van de drie. Omkooperij heersekt erger clan ooit aan het hof van den Mahdi, die een waar schrikbe wind uitoefent. Honderden zuchten in kerkers, waar zij bijna geen voedsel krijgen. Te Milaan vvoidt een oproeping verspreid, door het centrale revolutionnaire comité ge richt tot het Italiaansche volk, waarin aan gedrongen wordt op de vorming van een bHij is een gek. Er kan met hem niets van komen," antwoordde de oude man zuchtend. sMaar pas dan wat op je kind, anders zal het te iaat zijn. Ik waarschuw je, want ik meen het goed met haar. Als zij op dezen weg voort gaat, dan trek ik natuurlijk de handen van haar af." iDon Luigi, gij kunt op mij staat maken. Ik zal Carmela wel eens onder handen nemen. Zij is jong en onbedreven. Neem heur hare woorden niet al te kwalijk. Zij heeft hare gallen. Straks komt het verstand weer boven, daar zal ik wel voor zorgen, en dan dan komt alles wel in orde." ïlk wil het hopen," zeide Don Luigs. ïEn nu adilioPasqnale. Ik loop nog wel eens aan, voor ik naar Napels terugkeer. Zet gij haar intusschen eens op haar plaats. ïDat zal ik doen. Addiu, Don Lnigi I" Slechts langzaam verwijderde de jonkman zich. Hij scheen te verwachten, het fijne kopje nog eens van achter de rotsen te zien opduiken. Het was hein zonderling te moede, en toen hij niets nieuwen socialistisch-revolutionnairen bond. K II II K 5 I E. De regeering heeft aan het fonds van 200,000 francs, dat door den koning bij ge legenheid zijner zilveren bruiloft gesticht is om hulp te verleenen aan clen noodlijdenden landbouw, eene jaarlijksche bijdrage van 120,000 francs toegelegd uit het fonds ter bestrijding van veeziekten, terwijl tal van vermogende lieden aanzienlijke sommen aan het hulpfonds hebben geschonken. E O Y P T I, Uit Iva'iro wordt bericht, dat de begrooting is goedgekeurd. De Erigelsche gevolmachtigde, de heer Palmer, drong aan op de noodzake lijkheid om van de mogendheden toestem ming tot de conversie der geünificeerde schuld te verkrijgen, wat, naar men weet, nog steeds door Frankrijk en Rusland wordt tegenge werkt. Cok beval hij bezuinigingen aan, waar door bet mogelijk zou worden de gtondbe- lasting te verlagen. AMERIKA. Bij het Amerikaansch congres is door den minister van marine een krediet van 14 millioen dollars aangevraagd voor drie nieuwe ootlogsschepen van 10,000 ton en 12 torpedo booten. De lieer Havemeyer, voorzitter van den suikertrust te New-York, heeft veiklaard, dat het verschil tus?chen ruwe en gezuiveule suiker onder het nieuwe tarief zoo gering is, dat het den trust goedkooper uitkomt de raffinaderijen te sluiten. Zij zullen gesloten blijven totdat de markt de hervatting van het bedtijf rechtvaardigt. Daardoor zouden 50,000 arbeiders zonder werk zijn. De Peruaansche regeeringstroepen hebben de opstandelingen bij Seminario verslagen. Te Rio Janeiro heeft Donderdag weer eene bloedige botsing plaats gehad tnsschen man schappen der nationale garde en politie-agen- ten, waarbij éen persoon gedood en vijf ern stig gewond werden. Naar aanleiding van de verklaring van den Britschen gezant in Nicaragua, dat zijne regeering weigert het gezag der Nicara- guaansehe republiek te Bluefields, op de Mosquitokust, te erkennen, heeft de regee ring der Unie eenige oorlogsschepen derwaarts gezonden en haren gezant te Londen gelast ophelderingen aan de Britsche regeering te vragen. Blijkens te Liverpool ontvangen berichten uit Liberia zouden de sloepen, welke enkele weken geleden door eene Liberiaansche stoom boot beschoten werden, niet behoord hebben tot het Erigelsche stoomschip Ambris, maar waren het inlandsche vaartuigen, die dat stoomschip te gemoet roeiden. Alle gedoode personen waren Liberiaansche onderdanen. AUSTRALIË. De nieuwe regeering der republiek Hawaii zag komen, ging hij, slechter geluimd dan ooit, heen. Hinkend kwam hij bij zijn vader aan. DWelnu?" vroeg deze kortaf. Don Luigi viel met een zucht op een stoel neer en ze< »Wlj zijn niets gevorderd." «Weet de oude hertog er van?" sZooveel als zijne dochter zal goedvinden hem te vertellen, en dat kan niet veel zijn, want zij weet zelve niet veel. Doch in elk geval weet hij, dat zijn zoon zich in ongelegenheid bevindt, want hij heelt gezegd de zaak peisoonlijk met hem te willen afmaken. Hij zal hem misschien nog heden van Capri laten halen, en wat er dan gebeuren zal, kan niemand weten. Ik geloof echter niet, dat hij zonder aarzelen honderd duizend liie uitbelalen zal. Die oude heer is een schraper, machtig groot in eigen oogen en die op ons en ons gelijken uit de hoogte neerziet. Ik wou dat de duivel hem haalde." Deze humane wensch van zijn veelbelovenden spruit bracht den ouden Castahli tot nadenken en eerst na eene pauze sprak hij is door de Britsche regeering erkend. Eene samenzwering om koningin Liliuoka- lani op den troon te herstellen is verijdeld. De aanvoerder, een voormalig Oostenrijksch officier, heeft zich door de vlucht gered, CHINA. Naar het heet, heeft de regeering aan Japan eene oorlogsschatting van 40 millioen pd. st. aangeboden, maar eischt Japan 50 mil lioen pond, benevens vergoeding der oorlogs kosten. De correspondent der Tall Mall Gazette seint uit Chefoo dat de vredesonderhandelin gen tusschen China en Japan met bemidde ling van de regeering der Yereenigde Staten nagenoeg beklonken zijn. Naar verteld wordt, is het zeker dat de vrede zal worden gesloten, en keeren de vreemdelingen reeds naar Peking terug. Bladen uit Kiulentcheng van 26 Novbr. vermelden, dat het Japansche leger onder Yamagata de bergpassen van Motianling door getrokken is. Men gelooft dat liet op het oogen- blik Lisoyang, ten zuiden van Thaitsu, bezet heeft, ongeveer 40 mijlen van Mukden. Luidens bericht uit Port Arthur heeft de Japansche bevelhebber te Kinchou geiappor- teerd, dat vele duizenden Chineezen den 21n dezer de stad heftig hebben bestormd en dat ze zeer dapper stieden. De herovering van Kinchou werd de Chineezen alleen belet door de superioriteit van het Japansche geschut. Ze werden geheel teruggeslagen met een verlies van twee- of driehonderd dooden en gewonden, terwijl de Japanners tachtig man aan dooden en gewonden hadden. Uit Tientsin wordt gemeld dat Li Hung Chang naar Taku is vertrokken, om de forten te inspecteeren. Telegrammen aan den New-York Herald uitShanghai herhalen, dat de Engelsche admi raal van plan is een gewapende demonstratie tegen de Chusan-eilanden te houden. Voortdurend wordt Li Hung Chang beticht, en zijn legermacht en die des keizers houden elkaar in 't oog. Groote troepen massa's wor den afgezonden tegen Kanton, waar de broe der van Li Hung Chang onderkoning is. De Shanghai Mercury van gisteren geeft een extra nummer, waarin de vermeestering van Port Arthur wordt beschreven. Het be vat weinig nieuws slechts bevestigt het blad, dat de Japanners geen kwartier gaven en voegt erbij, dat dit geschiedde op last van hun bevelhebber. De berichten uit China zijn vol van allerlei geruchten betreffende Li Hung Chang. Hij zou heimelijk op groote schaal troepen wer ven teneinde een coup de main te wagen. Volgens bericht uit Chefoo hebben de bur gers een verzoek tot den Britschen consul gericht om mariniers aan land te doen zetten teneinde hen tegen de ongeregelde plunde rende Chineesche soldaten te beschermen. sDe booze zal hem wel met rust laten, als hij geen helpers vindt. Ik begin echter te denken dat ge de zaak niet heel verstandig hebt aan gevat en het spijt mij al, dat ik zelf niet naar het kasteel gegaan ben." sNiet verstandig?" vroeg Don Luigi. iWat bedoelt ge daarmee 7" sik bedoel, dat gij er nog geen slag van hebt de lieden in hur zwak te tasten. In plaats van u te ergeren aan de trotschheid en de weinige gemeenzaamheid van den hertog, hadt ge hem juist op dit punt moeten aanvallen en het op een buiging en een onderdanige dienaar meer of minder niet moeten laten aankomen. Dat kost niets en geeft altijd voordeel." Don Luigi moest zijn vader gelijk geven en deze vervolgde na eene poos te hebben nagedacht sWij moeten zien, wat nog van de zaak te maken is. Daarvoor zal het noodig zijn, dat gij den jongen Attilio in het oog houdt. Ik moet naar Napels terug gij echter blijft hier en reist mij met deti jongen hertog na. Ilij zal zich in Positano wel niet lang ophouden, daar hij zijne Van den apostolischen vicaris in Korea, bisschop Mutel, is een, bij gebrek aan eene pen met een naald gekraste brief ontvangen, mel dende dat de opstandelingen hunne woede koelen op de Christenen en de bekeerde in- landers. In twee provinciën hebben zij alle christendorpen verwoest en geplunderd en ir> andere provinciën zetten zij op het oogenblik der afzending van dezen brief hun vernielings werk voort. JAPAN. Uit Jokohama wordt gemeld: Graaf Ito heeft besloten Detring niet te ontvangen deze is dan ook door Li Hun; Chang teruggeroepen. Evenwel had Detring voor zijn vertrek een kort onderhoud met den eersten secretaris van het Kabinet. De zen ding van een vreemdeling als vrede-onder- handelaar wordt druk besproken. De Japan sche pers spreekt er haar verontwaardiging' over uit. SCHIEDAM, 1 December 1894. De den 30n Januari 1S53 opgerichte Deba ting Society" te Haarlem hield Maandag avond haar 300ste vergadering. Voor deze gelegenheid waren alle oud-leden in ons land, waaronder verscheidene hoogleeraren, tot een feestelijke bijeenkomst uitgenoodigd. In de voorafgaande gewone vergadering heeft de Leidsche hoogleeraar W. van der Ylugt (ook een oud-lid) de volgende twee stellingen ver dedigd I. Ons geldend kiesstelsel, dat het meerder heidsbeginsel huldigt, maakt a. het kiesrecht van een aantal kiezers hersenschimmig h. den partijstrijd onnoodig scherper; c. de vertegenwoordiging van de politieke- denkbeelden des volks onzuiver d, het gehalte der vertegenwoordigers al licht geringer dan het behoefde te zijn. II. Navolging van het Neuchatelsche sys teem zou die euvelen deels opheffen, deels temperen. Een onzer Londensche correspondenten meldt: Het goudsmedengilde, een der rijke slivery companies" die om beurten voor hun vorstelijke weldadigheid geprezen en wegens hun verkwisting gelaakt worden, heeft de som van duizend p. st. (f12,000) ter beschik king gesteld van het »Royal College of Physicians", tot spoedige verkrijging van het serum. Te gelijker tijd verschijnt iiet bericht dat diphtheritis, die te Londen reeds sedert geruimen tijd woedt, in de afgeloopen week weder 48 sterfgevallen heeft veroorzaakt. Gisteren is van Nieuw-Amsterdam gevan kelijk naar Assen overgebracht S. W., ver dacht van moordaanslag op den molenaar S. te Erica. schulden toch te Napels vereffenen moet. Ik verwacht u nog vandaag of morgen met hem bij mij". »Ik zal er voor zorgen »Maar wees dan voorzichtig, Luigi. Omdat wij niet zoo rijk zijn als een hertog moeten wij slimmer zijn dan hij, anders gaan wij naar de maan. Als gij u bij het slot op wacht stelt, kan u aankomst en afreis van Attiiio niet ont gaan, en eerst als wij weten wat hij van zijne ouders gedaan gekregen heeft, kunnen wij verder zien. Begrepen ïlk zal op mijn post zijn, vader Tegen den middag reed Castaldi naar Castel- lamare, waar hij den trein naar Napels opwachtte, terwijl Don Luigi in Positano rondhinkte, een praatje met de visschers maakte, langs de haven slenterde en onder dit alles zoo goed hij kon zijn dienst als schildwacht waarnam. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 6