dien teleurstellende proefnemingen, te meer omdat daardoor een einde zal komen aan de beslaande wanverhoudingen en voorkomen kan worden, dat de verzeker ng geheel kome ten laste van de staatskas bij invoering van een algemeen of bijna algemeen stemrecht. Immers voor hem moet het pensioen het ka rakter dragen van bespaard salaris met finan- cieelen sieun van den staat als aanvulling in het begin. Ten slotte verzocht hij de regeering de benoeming van eene staatscommissie tot onderzoek van de algemeene pensioen verze kering der oude werklieden. De heer Van Kaïnebeek kwam op tegen de donkere schets, door den heer Kerdijk gegeven, van den financieelen toestand van heden en in de toekomst, wegens de kosten van 's lands defensie. Berekenende dat sedert 1868 daar voor 3 millioen 'sjaars zijn uitgegeven, achtte hij dat cijfer niet te hoog en hij wil dat naai de eischen des lijds, zonder te streven naar het volmaakte, met voortvarendheid worde vooit- gegaan met het noodige tot verdediging van ons grondgebied. Zoowel op de kosten van rijks- a's gemeentebestuur moet echter wor den bezuinigd en de schatkist worde niet de hoorn des overvloed®, ter bevrediging van aller lei wentellen en belangen. Fit nu betwijfelt hij of kiesrechtherziening in dit opzicht verbete ring zal brengen. Hij bestreed verder liet ver langen naar heffing van graanrechten, wegens het nadeel voor een groot deel der bevolking van verliooging van den broodprijs. Nog ontwikkelde luj zijne constitutioneele bezwaren tegen d" door het vorig kabinet idol en bij de Kamerontbinding gevolgde gedrags lijn, welke het gemeen overlegtusschen regee- 1-ing en volksvertegenwoordiging ter zijde stelde, vooral door de vooraf verkregen toe stemming tot ontbinding der Kamer, welke ontbinding echt- r dit goede gevolg had, dat de meerderheid der kiezers zich tegen een on grondwettig uitgebreid kiesrecht heeft ver klaard. Naar zijne overtuiging vertolkte de uitslag der verkiezingen ook het gevoelen van het grootste gedeelte der niet-kiezers. De bakkers- werkstaking te Amsterdam aanroerende, ver dedigde spreker tegenover de vrijhei I orn het wei k te staken, de bescherming van hen, die wel willen werken en keurde hij de ge welddadigheden, dnai bij gepleegd, ten sterkste af, tevens aandringend# op handhaving dei- vrijheid en orde door de stedelijke overheid. De heer Veegens verdedigt, dat de vorige regeering, met het doel de kroon buiten den strijd te houden, de ontbindingsstukken niet heeft openhaal gemaakt en betreurde de openbaai making van het vertrouwelijk over leg door het opgevolgde kabinet, dat beter gedaan had de notulen van den ministerraad mede te deelen, waai uit het juiste motief tot ontbinding kan blijken, ter vestiging van een onpartijdig oordeel» Betreurend het aftre den van een weikzatner ministerie, erkent hij de noodzakelijkheid van het tegenwoordige, uit de oppositie tegen de kiesrechtregeling voortgekomen ministerie, mits het de kies- rechthervoi mmg bespoedige en latere hervor mingen niet vooruitloope. Een spoedige afdoening van het kiesrecht- vraagstuk istiouwens te wachten, wegens de samenstelling van het kabinet als ministerie voor kiesreeh thervorming, en de samenstelling der Kamer, wier meei derheid te verdeeld is voor andere hervormingen dan liet kiesrecht. Intusscheii is de regeling der gemeente-finan- ciën, vet traagd door de verwerping der kies wet, urgent, maar moet daaraan noodwendig voorafgaan verbetering van 's lands financiën, allereerst door beperking der uitgaven, die voor 18i>5 twee millioen hooger geraamd zijn, waartegen spreker bezwaar heeft. De onver mijdelijke defensie-uitgaven moeten niet door geld leening doch door bezuiniging gevonden worden. De minister van financiën had zijn ambtgenoot de nieuwe hooge uitgaven moe ten weigeren. De voorzitter verzoekt de bespreking der invoei rechten tot de behandeling der motie- Dobbelman te verdagen. De'heer De Beaufort (Wijk-bij-Duurstede) betoogt, tegenover den heer Ileemskei k, dat tariefsverhooging leidt tot verhooging ran den brood pi ijs en verwacht meer verbetering van den economi-cheti toestand door liet bimetal- 1 isme. Ook hij protesteert tegen de beperking der nrbeidsvi ijheid bij de werkstaking dei- bakkers te Amsterdam, waartegenover het gezag in plichtsbesef te kort schoot, en hoopt dat (Fe regeei ing een hei haling zal voorkomen. Toorts acht hij een regeling der gemeente- finaiiciën onder het bestaande kiesrecht alles zins mogelijk en beschouwt hij als lichtpunten van den toestand des lauds de bevredigende belastingopbrengst, de onuitputtelijkneid van den weldadigheidszin ondanks de vermogens belasting en de gehechtheid aan de dynastie. De heer Mees, die blijft gelooven in den hervormingszin der oud-liberale partij, be aamde in het algemeen met den heer Kerdijk de noodzakelijkheid van beperking der doode weermiddelen, daar wij eerder geroepen zijn tot nakoming der internationale verplichtingen en de handhaving onzer neutraliteit dan tot verdediging onzer onafhankelijkheid achter de iiniën. Voor die taak zijn voldoende een veldleger en kustforten, ondersteund door schepen. Daarom acht spreker vervorming van ves tingen, het doortrekken van de stelling Am sterdam naar zee en vernieuwing van ram- schepen onnoodig, maar daarentegen weigert hij niet, verbetei ing der bewapening van het veldleger en de schepen ter vervanging van andere. Tegen 's heeren Kerdyks denkbeeld eerier vaste wettelijke organisatie van land en zeemacht met eene kostenregeling oppert hij bezwaren. In afwachting daarvan niets te doen, ware gevaarlijk. De heer De Boer reserveert zich eene be spreking van laudbouwtoestanden tot later. De heer Ueldt acht de door de regeering voorgenomen lijfrenteverzekering niet levens vatbaar, daargelaten dat de staat de mede dinging met particuliere instellingen niet kan volhouden. Hij koint op tegen de smadelijke (na een opmerking des voorzitters verzacht) en onaangename wijze, waarop de heer Rut gers van Rozenburg weer sprak over wettig petitionneeremle werklieden. De lieer Staalman betoogde dat de regee ring niet langer het geduld en de lijdzaam heid der natie op de proef mag stellen en een het volk bevredigende kiesrechtregeling, gegrond op de economische zelfstandigheid der natie, tnoet geven, wars van conservatief liberalisme. De regeering gevoelt niets voor de nooden des volks en spreker verbaast zich over de buitensporig hooge eischen van den minister van oorlog van mtllioenen, in het buitenland te besteden. Liever dan de gewe ren geve men persoonlijken dienstplicht. Morgen voortzetting. SCHIEDAM, 5 December 1894. De heer D. de Klerk, president van de smidsgezellen-vereeniging »St. Eioy" te Rot terdam, zal Woensdag 12 dezer voor de af- deeling Schiedam van het sAlg. Nederl. Werkliedenverbond" als spreker optreden. Het onderwerp zijner rede zal zijn »De mensch zal bij brood alleen niet leven". Wij ontvingen het verslag van de werk zaamheden in lOns Huis"-te Amsterdam ge durende het jaar '1893. In de inleiding wordt gezegd dat de inrich ting een bepaald succes is, dat de teleurstel lingen weinige zijn, dat de verwachtingen dei- oprichters bijna alle zijn vervuld geworden. Welke die verwachtingen waren Te eener zijde dat het zou blijken hoe er in de hoofdstad des lands tal van mannen en vrouwen zouden zijn die de gaven van hoofd en hand, de werkkracht, een deel van den tijd, hun geschonken, zouden willen dienstbaar maken aan de vermeerdering dei- levensvreugde van hunne minder bevoorrechte stadgenooten. Minder bevoorrecht, niet omdat zij missen den aanleg tot het verwerven van de eigenschappen welke tot meerder levens geluk leiden maar omdat hun de gelegen heid en de middelen ontbreken om na de zware dagtaak die zij veelal hebben verricht, zonder hulp, zonder aanmoediging te arbei den aan de geestelijke en zedelijke ontwik keling, die meer dan iets anders in staat is het geluk van 't leven te verhoogen. Te anderer zijde, dat die pogingen zouden gewaardeerd worden door hen voor wie zij zouden worden aangewenddoor de mannen en vrouwen van het volk, onderscheiden in veel, in stand, in leeftijd, in godsdienstige, staatkundige of maatschappelijke overtuigin gen, doch éen in den geest van wederzijdsche waardeering en vertrouwen. En zij kwamen, de bezoekers en bezoek sters, met dien geest doordrongen. De leeszaal trok in het eerst meer men- schen dan later, maar toch waren er avonden waarop het getal hoorders en hoorderessen 70 bedroeg. We zeggen met opzet hoorders en hoorderessen, omdat het bleek, dat de gelegenheid tot lezen alleen op den duur niet aantrekkelijk genoeg was. Zij, die ter afwisseling novellen van Cre- mer, Runing, Van Maurik voordroegen, vonden een dankbaar publiek. De 2-cents-bijdrage voor zoo'n avond werd gaarne gestort. Het gesproken woord vermag den wetkman, die vermoeid van den langen arbeidsdag, zijne schreden naar Ons Huis richt, blijkbaar meer te boeien dan het gelezen woord. Couranten en tijdschriften van alle richtingen, op de leestafel verspreid, worden gratis of voor lagen prijs verstrekt door velen, die sym pathie hebben met de stichting van den heer Janssen. Met gymnastieklessen voor jongens en meisjes ging het niet altijd even vlot. Zou, zoo vragen wij ons, dit lezende af, de Amsterdamsche jeugd hare vlugheid op den duur liever blijven beproeven aan boomen, gaslantaarns en andeie publieke of particuliere eigendommen, die zij in haren overmoed zoo vaak vernielt, om van baldadigheden nog niet eens te spreken Wij gelooven het niet. Gelegenheden ais die, welke Ons Huis opent, gezellige, goed verlichte en verwarmde ver trekken, waar ontspanning naar geest en lichaam kan worden gevonden, zijn betere leerscholen, ouders, voor uwe kinderen, dan de woelige, kille, donkere pleinen en straten eener stad. Och, dat ons goede Schiedam een derge lijk Te Huis voor velen rijk ware! De wijze, waarop de lessen in lezen, schrij ven, boekhouden, Nederlandse!), Fransch, Duitsch, Engelsch gegeven worden, wordt volgens het verslag met het meeste succes bekroond. De gezellige verstel- en knipclubjes 26 dames geven wekelijks 10 verstellessen van 2 uren aan *180 leerlingen zult ge bij een wandeling door Ons Huis wel zonder wegwijzer vinden. Een vroolijk lied, een har telijke lach zijn er evenmin verboden als een pijp tabak en een praatje in'de leeskamer. Een kop thee, bij bijzondere gelegenheden ook wel chocolade, verhoogt de gezelligheid. Da leeftijd der meisjes voor de Woensdag- en Zaterdagmiddaglessen is van 1014, voor de andere bezoeksters van 1-4—25 jaar. Et- zijn ook gehuwden onder. De kookcursussen kunnen een zegen wor den voor velen. Goede en goedkoope maal tijden, smakelijk bertid en netjes voor-ge diend, voorkomen de behoefte aan den prikkel van de jenever. Andere clubs en cursussen, schaak- en tooneelclubs, tentoonstellingen, een gelegen heid tot het inwinnen van rechtskundige adviezen, praatavonden en gezellige bijeen komsten kunnen slechts in het voorbijgaan worden aangestipt. Genoeg zij het te zeggen dat de vrouwen en mannen die over vrijen tijd te beschikken hebben en niet weten hoe dien goed te besteden, in »Ons Huis" welkom zijn. In elke woning, en dus ook hier, is er be hoefte aan toewijding van talent en gemoed, aan zonneschijn in het dikwijls vreugdeloos bestaan van velen, aan warmte en vertrou wen tusschen rijk en arm, aan wederzijdsche en onderlinge waardeering. Mochten er onder ouze Schiedamsche stad genooten zijn die van de lotgevallen van »Ons Huis" meer willen weten dan dit zeer onvol ledig overzicht hun biedt, dat zij dan bij hunne boekhandelaren voor den prijs van 50 cents een exemplaar bestellen. Moge de lezing hen opwekken om hen te steunen, die meenen dat eene dergelijke inrichting een zegen zal kunnen worden voor vele ingezetenen. Bij kon. besluit zijn benoemd tot lid van het hoofdcomité der Nederlandsche ve>-eeni-, ging tot het verleenen van hulp aan zieke en gewonde krijgslieden in tijd van oorlog de generaal-majoor, inspecteur van den ge neeskundigen dienst der landmacht, C. J. van der Burcht van Lichtenbergh, te 's-Graven- liage; de met rang van dirigeerend officier van gezondheid der iste klasse, gepension- neerde dirigeerend officier van gezondheid der 2e klasse C. de Mooy, te 's-Gravenhagede hoogleeraar in de geneeskunde aan de hooge- school te Utrecht dr. A. Freiherr von Eiseis- berg aldaar, en de predikant, tevens hofpre diker, dr. G. J, van der Flier, te 's-Gravenhage, De gewone audiëntie van den minister van binnenlandsche zaken op Zaterdag 8 dezer zal niet plaats hebben. Weldra zal een wetsontwerp bij de Tweede- Kamer worden ingediend tot bekrachtiging der overeenkomst met de Hollandsche spoor over den aanleg van den spoorweg Hoorn Alkmaar. De minister van oorlog brengt ter kennis- van belanghebbenden do. dat hij, naar aanleiding van bij hem ingekomen verzoeken, heeft goedgevonden bepalen, dat op den 2In December e.k. te- Utrecht alsnog een examen zal worden afge nomen tot het bekomen van bet »Be\vijs"r vereischt voor hen, die wenschen te worden toegelaten tot de verbintenis ais vrijwilliger voor het reservekader 2o. dal de aanmelding, voer bedoeld examenr door overlegging van de bescheiden, vermeld in g 2 van de, in de Nedsrlandsche Staats courant van Zondag 16 en Maandag 17 Sep tember 1894, no. 217, opgenomen beschikking van 12 September 1894, Ilde Afd., no. 55r moet geschieden vóór den 14n December e.k.,, bij den hoofdofficier voor het reservekader t# Utrecht. De minister van waterstaat enz. vleit zichr eerlang een voorstel tot subsidieering vat» eenige stoomtrammen te kunnen indienen. Een voorstel van wet tot het stellen vat» algemeene regelen voor zulke subsidies is van hem niet te wachten. Het tot stand brengen eener regeling, waar bij de gelegenheid wordt opengesteld tot liet- betalen van belasting door middel van post wissels, acht de minister niet vrij van beden king. Het voorstelLohman. Het Schoolblad acht het sin 't geheel niet te billijken", dat de heer De Savornin Lohman wetswijziging heeft gevraagd, om liet bijzon der onderwijs, met het oog op het gebrek aan onderwijzerspersoneel, te ontslaan van de verplichting op 1 Januari het vereischte aan tal onderwijzers in de school te hebben, wil het de rijkssubsidie niet missen. simmers, niemand kan ontkennen, dat de oor zaken, die het voor vele bijzondere scholen moeie- lijk of onmogelijk maken, om het noodige getaf onderwijzers te verkrijgen, van tïjdelijken aard zijn,, of tenminste dat de regeling van ons onderwijs, openbaar zoowel als bijzonder, zoo behoort te wezen, dat die oorzaken slechts tijdelijk kunnen bestaan. »Er moet een zoodanige regeling van de finan- cieele positie en van de opleiding der onderwij zers tot stand komen, dat hun aantal groot ge noeg werdt, om in de behoefte te voorzien. Zoolang dit nog niet het geval is, vrage men opnieuw ver lof tot tijdelijke afwijking van do voorschriften der wet, zooals door het Kon. besluit van 20 Dec- •1893 voor éen jaar gegeven is, maar men brenge niet een wetswijziging tot stand die op de veron derstelling steunt, dat er blijvend gebrek a-in voldoend personeel zou kunnen zijn." De door den heer Lohman gevven.-chte wets wijziging zal den waarborg door art. bibis gesteld (een bepaald minimum van onderwijzers) op losse schroeven zetten. zOp den duur, als door eene betere regeling der jaarwedden van de openbare onderwijzers, het aantal beschikbare titularissen grooter is gewor den, ook voor de bijzondere scholen, mits deze in de verbeteiing der salarissen de openbare zijn ge volgd, zal ook de verliooging van de rijksbijdrage volstrekt noodzakelijk zijn. Wij hebben daai tegen geen bezwaar, maar wel hebben vyij dit tegen elke poging, die iets afneemt van de waarlijk niet overdreven hoog gestelde waarborgen, dat het door den staat gosubsidieerde onderwijs degelijk en goed zij."

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2