Gemengde Bericliten. PER TELEGRAAF. Land- en Tuinbouw. O ii d e r w ij s. Door droogmaking der Zuiderzee van staatswege zouden 's lands financiën gedu rende zulk een langdurig tijdperk worden vast- gelegd, dat er volgens den minister, nauwe- jjjjjg ruimte zou zijn voor uitgaven van andere productieve werken dit moet tot omzichtig heid nopen en allicht tot de overtuiging i leiden dat de concrete vraag of tot de uitvoe ring van staatswege zal moeten worden beslo ten, slechts in tijden van financieelen voor spoed eene bevestigende beantwoording zou kunnen vinden. Een beslissing binnen een bepaald tijdstip kan dus niet worden toege zegd. Bij elke aanvraag tot het inpolderen van een deel der Zuiderzee zal de regeering moeten overwegen haar houding daarbij aan te nemen. Uit Amsterdam werd aan de FrJcf. Ztg, geselti even «Ook voor Nederland is een verhooging van het zegelrecht op effecten te verwachten het ontwerp is reeds in handen van het beurs comité alhier, dat er zijn advies over heeft uit te brengeu. Enkele hoofdpunten zijn, dat het zegelrecht voor buitenlandsche obiigatiëu van 1 op 2 per mille en voor buitenlandsche aandeelen van 1 per mille op eau half pCt. verhoogd wordt." In de memorie van antwoord heeft de minister :.og met geen enkel woord van deze plannen gesproken. Liombok. De verwachting, dat de tegenstand door de Baliërs thans geheel heeft opgehouden vindt gelukkig bevestiging in het telegram, Maan dag van den gouverneur-generaal van Ned. Indië bij het departement van koloniën ont vangen en in ons vorig nummer medegedeeld. Het N. vd. D. deelt daaromtrent het vol gende mede Te Goenoeng Sari, in noordelijke richting van Mataram gelegen, was mede een der lust verblijven. Het werd echter kort na ons offensief optreden door de bevriende Sasaks in brand gestoken. Nu ook in deze omgeving, met Lingsar en Narmada (beoosten Tjakra) vermoedelijk de eenige nog overgebleven wijkplaatsen der verstrooide Baliërs geen tegenstand werd ontmoet, mag men onderstellen, dat het pleit thans is beslecht, omdat ook twee bataljons nu als overtollig naar Java zullen terugkeeren. 1 Zeer begrijpelijk, dat juist deze bataljons het eerst hiervoor in aanmerking komen. Het negende is dat van wijlen den overste Lawick van Pabst, later onder overste Frackers, die kort na de verovering van Tjakra sneuvelde, hetzelfde bataljon dus, dat op 26 Augustus zoo groote verliezen leed en later, na de aan vulling, bij de operaties tegen Mataram, wederom dooden en gewonden kreeg. Het zevende bataljon onder majoor Van Blomme- stein, die b\j Mataram werd gewond, moest ook na de geleden verliezen sterk worden aangevuld en heeft, evenals het eerstgenoemde, een groot aandeel gehad in de verschillende krijgsverrichtingen. De nieuwe bataljons, het 5e en het lie, welke eerst op 17 November op Lombok kwamen, zullen nu blijkbaar nog vooreerst blijven. De tijd voor de bestuursregeling schijnt thans aangebroken, waarvan de goede gang door de aanwezigheid eener troepenmacht zal worden bevorderd. Gemakkelijk is dit werk zeker niet, vooral omdat de Sasaks wel eens moeilijkheden in den weg kunnen leggen. Uit West-Indië wordt nader gemeld, dat de gouverneur van Curacao, de heer Barge, met zijn gevolg, tijdens zijn verblijf te Caracas, ter vervulling van dj koninklijke zending, een dag heeft doorgebracht bij den president der Yereenigde Staten van Venezuela, gene raal Crespo, op een zijner eigendommen te Maracay, die bij deze gelegenheid den Neder- landschen landvoogd een luisterrijk gastmaal heeft aangeboden. De minister van buitenl. zaken en de direc teur der consulaten in dien staat vergezelden den heer Barge naar buiten. De portretten van onze Koninginnen, den venezueiaanschen gezant bij ons hof, den heer Tosta Garcia, en minister Roëll, zijn in het voornaamste geïllustreerd blad van Caracas naast elkaar verschenen. Tot dusver konden niet meer dan 300,000 muntbiljetten nieuw model van f'10 in omloop worden gebracht. Zoo noodig zal een deel der muntbiljetten van f 50 worden ingetrokken tegen uitgifte van een gelijke nominale waarde van muntbiljetten van f10. Blijkens de opgaven van het bureau aVeri- j tas" zijn in de maand October j.1. veronge- lukt107 zeilschepen, waaronder 3 Neder- landsche, en 22 stoomschepen, waai onder geen Nederlandsch. j Ons land telt ruim 66000 bezitters van f 100,000 en 396 milliomairs. In het geheel zijn er ruim 77000 personen, die meer dan f 13000 bezitten. 1 Te Bodegraven is in 90-jarigen ouderdom overleden de oud-strijder P. van Kempen, dra- ger van het Metalen Kruis. Tijdens den 10- daagschen veldtocht, welke hij als schutter medemaakte, kieeg hij twee verwondingen, namelijk een kogel in het been en een sabel- houw over de wang. j De werkstaking der bakkersgezellen te Amsterdam schijnt nog aanleiding te zullen geven tot een rechtzaakje; althans vanwege de justitie is proces-verbaal opgc naakt tegen den gezel Ten Boekhorst, die in de gezellen- vergadering welke Zondag 25 November j.l. in het «Paleis voor Volksvlijt" werd gehouden, de gezellen aanspoorde te gaan naar de fabriek op de Vijzelgracht om den gezellen, die daar te vier uur aan den arbeid zouden i gaan, zulks te beletten. De verslaggever van j het Uil, is Maandag door den commissaris van politie op het Leidscheplein in deze zaak gehoord. Te Spaarnwoude zal vanwege het departe ment van oorlog een munitie-magazijn wor- I den gebouwd. I De vele daartegen ingediende bezwaren zijn ongegrond verklaard. H. N. Schuitema, onderwijzer te Nieuwe- schans, is Vrijdag, als verdacht van onzedelijke handelingen met schoolgaande meisjes, ge- vaukelijk naar Winschoten gebracht. In den sneltrein van 9.45 uit Utrecht naar Zwolle is Maandagvoormiddag van den nood rem gebruik gemaakt. Tusschen Amersfoort en Nijkerk bleef de trein bijna plotseling stilstaan zonder merkbaren schok. Het trein personeel, onderzoek doende naar de oorzaak, bemerkte dat de heer S. de J., van Amster dam, den trein had doen stilstaan, uit vrees voor overrompeling van een medereiziger. Deze had namelijk een toeval gekregen, en na uit zijne bezwijming te zijn ontwaakt, wilde hij over de afscheiding der coupé sprin gen, terwijl hij daarbij zulke grimassen maakte, dat men ongerust werd. Men dacht te doen te hebben met een aan delirium lijdend persoon. Later bleek evenwel, dat de man on bewust had gehandeld, als gevolg zijner ziekte. Met den heer De J. stapten onderweg nog twee personen uit, die in eene andere coupé werden gelaten. Van een en ander werd proces-verbaal opgemaakt, terwijl de trein intusschen tien minuten vertraging ondervond. D.) De molenaar S. te Erica, op vvien een moordaanslag werd gepleegd, verkeert thans buiten gevaar. Te Hafert, een Pruisisch grensdorpje, is Zondagavond op zekeren Nelissen, die zes varkens van uit Nederland Duitschiand wilde binnensmokkelen en zich niet aan het «halt" der grens-ambtenaren wilde storen, een schot gelost, naar men vermoedt door de Pruisi sche ambtenaren. Het schot trof N. doodelijk. Nabij het station te Breda is gistermorgen C. Severijnen door een goederentrein over reden en onmiddellijk gedood. Te Groenlo is Zondagavond door de stoom tram nabij het station overreden de fabrieks arbeider C. V. Hij werd zoodanig aan het hoofd getroffen, dat de dood onmiddellijk volgde. Te 's-Hertogenbosch houden de sigaren makers des avonds optochten met zang en verheugen zich daarbij in een groote belang stelling van de zijde der Bossche jeugd. Zoolang het bij wandelen en zingen blijft en dit is tot heden het geval laat de politie hen stil hun gang gaan. Door de politie te Maastricht is gearres teerd en ter beschikking der justitie gesteld een persoon, verdacht van in den avond van 2 December j.l. aan zekeren Paulus Janssen eene levensgevaarlijke verwonding in den rug te hebben toegebracht. De verwonde werd badende in zijn bloed op straat gevonden. 's-Gravenliage. Bij gelegenheid der over handiging van zijne geloofsbiieven aan H. M. de Koningin-Regentes als buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister van België, heeft graaf De Grelle-Rogier gisteren de volgende toespraak gehouden v Mevrouw, lUwe Majesteit de geloofsbrieven overhandi gende, door welke de Koning, mijn Dooi luch tige Souverein. mij accreditee! r bij Uwe Majes teit in hoedanigheid van buitengewoon ge/ant en gevolmachtigd minister, verzoek ik U mij wel te willen veroorloven uit tc spreken, hoezeer ik de eer besef van eene zoo vleiende opdracht. sik gevoel mij te gelukkiger te zijn aange wezen om deze betrekking te vervullen, waar mijn vroeger langdurig verblijf in Nedei land bij mij de hetinneririg heeft achieigeiaten van een der meest aangename tijdpeiken uit mijn diplo matieke loopbaan. «Overeenkomstig de bepaalde bevelen van mijn souverein is bet hoofddoel van mijne zending de betrekkingen van goede nabuurschap te on derhouden en de vriendschap banden te verslet kon, die zoowel Belgie en Nedeiland als de Hoven der beide koninkrijken vei binden. «Deze taak, welke ik mij er eene eer in stel te zullen vervullen in het belang onzer weler- zijdscha staalkundige en handelsbelangen, zal mij gemakkelijk worden gemaakt, wanneer het Uwe Majesteit zal mogen behagen op mij te willen oveibrengen een deel van de groote wel willendheid, waarmede zij mijn' voorganger heeft vereerd. «Ik zal trachten, Mevrouw, mij die hoogge waardeerde gunst waardig te maken door steeds, waar het kan, te getuigen an mijne levendige sympathie en van mijn oprechte bewondering voor dit dapper Nederlandsche volk, dat den weg volgende van eiken moreelen en materieelen vooruitgang, nog dezer dagen een nieuw bevv ijs heeft gegeven van zijn trouw aar. zijne roemvolle historische tradition, »De doorluchtige persoon, die met, zooveel j beleid aan het hoofd staat van dit schoone land, veroorlove mij, bij de uitdrukking van die gevoe len», de betuiging te voegen van mijn diepsten eeibied en van mijn vurigste wensehen voor bet geluk van deze Koninklijke dynastie." H. M. heeft blijkbaar deze toespraak met de meeste ingenomenheid aangehoord en be tuigde in de meest welwillende woorden Haren dank aan den gezant voor de door hem uitgedrukte gevoelens. Heerenveen. Door eenen aannemer te Dordrecht is concessie aangevraagd voor de droogmaking der Lauwerzee. Oud-Aniwerpen is nu ook gesloten. Den laatsten dag was het er diukker dan ooit. Alle magistraatspersonen, hellebaardiers, poorteis n poortei essen, alle deelnemers aan de optochten, die zooveel succes hebben gehad, alle speellnyden en" bedienden, allen in hunne schilderachtige kleedij, sclmaiden zich ten 3 me lot een op'ccht om een hulde te brengen aan den schilder Fians van Kuyk, vvien een schrijn werd aangeboden, bestemd tot het lewaien van de schetsen, die Oud-Antvverpen voorstellen. Dit prachtig stuk werk mot gedreven koperen ornamenten vermeldt de namen der schenkers. Aan mevr. v. Kuyk werd een bloemenkorf aangeboden met een vers in XVIde-eeuwschen trant. De zangers en zangeressen van sde Jonge Vlamingen" hieven het koor aan uit Wamhach's Schouvvspeldans. Des avonds was er illuminatie en volksfoest in Oud-Antvverpen, dat nog lang in de herinnering zal blijven voortleven. De buskruit fabriek te Caublle (Belgiéj nabij de Nederlandsche giens, is Zaterdag in de lucht gevlogen. De gebeele fabriek met de op 30 meter afstand gelegene machinekamer is als weggevaagd. De aibeiders van Gonibel, nalatende vrouw en acht kinderen, en Peters, nalatende vrouw en zes kinderen, werden ge lood. Vorder werden 8 arbeideis zwaar en 9 licht gewond. In sommige stieken van Rusland heerscht thans vieeselijke koude. In den nacht van Don derdag op Vrijdag kwamen nabij Petersburg ell mens clienin de sneeuw om. Uit Ttorne wordt gemeld dat in de streken die reeds door de aardbeving geteisterd werden, hevige atortiegens de schade nog hebben vei- groot. Er schijnt te Londen weder zoo iets als een Jack the Ripper aan bet wmk. Ook hij heelt het op vrouwen van zekere klasse gemunt, me des avonds alleen uit wandelen gaan. Twee zijner aanslagen beging hij in de Stanhope G,n deus zij werden nog tijdig verijdeld en de aangelanden liepen met eene verwonding vi ij. De dorde echter, in Kensington, gelukte maar al te goed getuige het verminkte lijk eener ongelukkige. De aamander is, naar het schijnt, een als vrouw verkleede man. Ziedaar echter alles wat raeu van hem weet, want hij verdween even geheim zinnig als hij gekomen nas. 's-«K&VE$lIAfiï5, 5 December. Eerste Kamer. Na goedkeuring van 45 een voudige wetsontwerpen, waaronder dat be treffende de grensverandering van Rotterdam, is de Kamer uiteengegaan tot 27 December. Tweede Kamer. Bij hef voortgezet alge meen debat over de staatsbegrooting bestreed de heer Gerritsen de beschouwingen van den heer De Savornin Lohman en verweet het kabinet gebrek aan homogeniteit, vooral aan den minister Van Houten, die in dit kabinet niet thuis behoorde. De heer Farncombe San ders betoogde de noodzakelijkheid der ver sterking van bet veldleger. De heer Tak van Poortvliet ontkende dat de Kroon in den strijd was gemengd en verdedigde de noodzakelijk heid eener spoedige belangrijke kiesrecht uitbreiding om groote hervormingen mogel.jk te maken. De heer Pijnappel achtte volkomen homogeniteit onmogelijk, waar de partijen zelf eenheid van beginsel misten. De heer De Beaufort (Amsterdam) achtte Talc's rede onvoldoendeals bewijs waarom hij niet sterker tegen het amendementDe Meijier had gewaarschuwd. Het hoofdbestuur der Hollandsche maab-chap- pij van landbouw heeft eene commissie benoemd om grieven te onderzoeken, die haar zullen wor den medegedeeld bij de uitvoering der wet op het veeartsenijkundig staatstoezicht, bij het voorko men van bet rnond- en klauwzeer. Leden dier com missie zijn de hoerenHerman F. Bultman te Haarlemmermeer, P. J. A. de Bruine te Zvviin- drecht, J. Zijp Kzn. te Albekerk en Ph. van der Breggen te Waddinxveeii. Aan de afdeeüngsbestuien dezer maatsch ippij zal eene circulaire worden gezonden, mot veiz .ek zooveel mogelijk mede te werken, opdat omtrent een en ander feiten aan genoemde commissie win - den medegedeeld, terwijl die commissie gaarne van ieder belanghebbende of belangstellende mede- deelingen zal ontvangen, teneinde daarvan zoo noodig bij behandeling dezer zaak bij de regeeiing gebruik te kunnen maken. Het hoofdbestuur tan den «Bond van Ned. Onderwijzers" heeft de aandacht der leden van de Staten-Generaal gevestigd op het adres, dour hen aan den minister van binnenlandsche zaken verzonden, en betrekking op het voorstel tot

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 3