A°. 18S4. aterdag 15 December, N°. 8683. Achtenveertigste Jaar^an^. Buitenlandsche Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER:".!. ODÉ. BÏBEAÏ! BOTERITRAJLT GRIEKENLAND. 5 IE GOORA I. t 1.85. 2.50. - 0.10. Advertentieprijs: van 110 gewone regels me inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afionderlijke nommers FR A N K R IJ K. De Kamer heeft gisteren hare zitting, ten teeken van rouw wegens het overlijden van haren president Burdeau, opgeheven. De dood van Burdeau is voor de repu- biikeinsche partij, toch reeds arm aan uit nemende leiders, een zwaar verlies. De Kamer heeft Dinsdag de vergunning ter vervolging van den afgevaardigde Charles Roux, door een crediteur der Suez-maat- schappy aangevraagd, met eenparige stemmen van de hand gewezen. Vervolgens is de begrootïng van het depar tement van justitie met bijna algemeene stemmen aangenomen. Een wetsontwerp werd ingediend dat aan jongelingen uit Reunion enuitFrausch Oost- Afrika verlof geeft, dienst te nemen als vrij williger by de expeditie naar Madagascar. Uit Madagascar komt het bericht dat ern stige oneenigheden zich hebben voorgedaan tusschen de koningin en haar echtgenoot, den eersten minister. De heer Le Mjre de Vilers is uit Tamatave vertrokken. De heer Canivet, directeur van het blad JPsrw, is Woensdag in hechtenis genomen, in verband met de clmntage-zaak. Deze arres tatie werd sedert eenige dagen verwacht. Een officieuse nota meldt dat de begrafenis van Ferdinand de Lesseps niet met militaire eerbewijzen vergezeld zal gaan, ofschoon hij grootkruis van het Legioen van Eer was, daar het reglement van 4883 zulk een maatregel alleen voorschrijft als deze voor het sterfhuis kan plaats vinden. DTJ1TSCHLAND. De commissie voor de regeling der weik- zaamheden in den Rijksdag heeft gisteren met 9 tegen 4 stemmen het instellen eener strafvervolging tegen Liebknecht, op grond '/an majesteitsschennis, verworpen. Tegen dit besluit stonden alleen vier leden i der conservatieve en vr'yconservatieve partij. De te Bonn verschijnende Eeichszeiiung verklaart uit de beste bron vernomen te hebben, dat de regeering niet ongenegen zoude zijn de Jezuïeten onder handhaving van de verbanningswet, langs administratieven s weg een voor een te laten terugkeeren, mits het centrum voor deze bereidvaardigheid eene j behoorlijke som geld wil betalen. Genoemd biad verlangt dat het centrum niet op dit worstel zal ingaan. Het wachtwoord moet luiden: Alles of niets. RUSLAND. Het schijnt dat de czaar ernstige plannen heeft met de organisatie van het volksonder wijs. De overleden czaar had reeds een onderzoek doen instellen in de gouvernementen arkoff, Kursk, Poltava, en Woronesh, maar zgn opvolger wil het schoolwezen in gansch Rusland op beter voet inrichten. En men zegt, dat er dan 300,000 scholen moeten komen en dat een leening van 100 millioen roebeis voor een eenigszins voldoende organisatie zou worden vereiseht. Tot het aftreden van generaal Gouiko heeft nog het volgende meegewerkt. De ge neraal verzocht, dat zyn zoon, die hem te "Warschau toegevoegd was, als chef der kan selarij mocht optreden. Het verzoek werd geweigerd. Daarop diende Gourko z(jn ver zoek om ontslag in, in de hoop dat het gewei gerd en zyn eerste verzoek toegestaan zou worden. Geen van beide gebeurde echter. Verecheidenen Israëlietischen familiën uit Duilschland en Galicië is, op haar verzoek aan den czaar, toegestaan voor onbepaalden tijd te Warschau te vertoeven. Gourko had dergelijke verzoeken steeds geweigerd. De nieuwe leening van 46 millioen pd. st. is tienmaal volteekend, O O S T E N R IJ K-H O H G A R IJ E. De keizer ontving Maandag een deputatie bestaande uit Kroatische afgevaardigden van Dalmatië, die hem een memorandum kwam aanbieden over den toestand van den land bouw in dat kroonland. Frans Jozef beloofde de bezwaren na te gaan. Als een middel tot verbetering van den toestand noemde by een spoorwegverbinding van Dalmatië met Bosnië en het Oostenrjjksche spoorwegnet, welke spoedig tot stand zal komen. De Oostenrijksche minister van financiën Von Plener heeft in de zitting der begrotings commissie verklaard, dat de regeering niets liever wilde dan den staat van beleg te Praag opheffen, maar de rapporten, welke zij van het bestuur dier provincie heeft ontvangen, be letten aan dien wensch vooralsnog uitvoering te geven. Het toekennen van zelfbestuur aan zuidelijk Tyrol acht de regeering zeer goed vereenig- baar met de eenheid des ryks. De Hongaarsclie Kamer heeft het door de regeering geviaagde krediet van éen twaalfde der begrooting voor 4895 met 205 tegen 90 stemmen toegestaan. Het Hongaarsche Huis van afgevaardigden heeft het wetsontwerp over de voorloopige regeling van de handelsbetrekkingen met Spanje zonder discussie goedgekeurd. De geestdrift over de bekrachtiging van de drie kerkelijk-staatkundige wetten is in gansch Hongarije buitengewoon. De telegrammen van dankbetuiging aan den koning zyn ontelbaar; Wekerle en Szilagyi zijn bet middelpunt van de hartelijkste ovaties. De vorst-primaat van Hongarije, graaf Vaszary, heeft tegen deu 48a dezer in zijn paleis een bijeenkomst van bisschoppen be legd. Naar het heet zullen zjj zich bezighouden met den toestand van de kerkelijke politiek. ZWITSÏELA5D. De Bondsraad heeft gisteren den heer Zemp met 128 tegeu 24 stemmen tot president ge kozen. Tot vice-president werd benoemd de lieer Paeheval. De Nationale Raad heeft geweigerd, kennis te nemen van het hem door den Bondsraad toegezonden militaire ontwerp dat het eerste moet vormen van een reeks wetsontwerpen ter hervorming van Zwitserlands militaire organisatie. Bij het besluit wordt de Bondsraad uitgenoodigd, alle ontwerpen gezamenlijk in te zenden. Deze beslissing wordt beschouwd als een overwinning van het militarisme. ITALIË. Gisteren hebben de aanhangers der regee ring (die in de Kamer de meerderheid vor men) eene vergadering gehouden onder voor zitterschap van Crispi. Honderdtachtig afge vaardigden waren aanwezig. Crispi benoemde eene commissie aan welke de leiding van de meerderheid zal zijn toevertrouwd. B L G A R IJ E. Een vrij hevig debat in het Sobranje liep oer het wetsontwerp betrekkelijk de ver grijpen tegen den persoon des vorsten en tegen de leden der dynastie. Ten slotte werd het ontwerp in eerste lezing aangenomen. Alleen de socialisten waren er tegen. Uit Athene verneemt de Timesdat de Kamer met vijf stemmen meerderheid een wetsontwerp heeft aangenomen, strekkende om den krentenoogst terug te houden en de% noods te vernielen teneinde den marktprijs te handhaven. "Vele afgevaardigden verlieten de vergaderzaal voor de stemming; men ver wacht moeilijkheden. Het kanaal van Korinthe is op verschil lende plaatsen door aardstortingen ten deele gedempt, zoodat de doorvaart onmogelijk is geworden. Daar men nog meer aardstortingen verwacht, heeft de kanaal-maatsclmppq be sloten tot nader order het kanaal te sluiten. Hoelang de herstellingen zullen duren, is nog niet te voorzien, doch zeker zullen hier mede wel eenige maanden heengaan. EGYPTE. Er is besloten, dat met de werkzaamheden voor den aanleg van het nieuwe waterreser voir in Opper-Egypte in liet aanstaande voor jaar zal worden begonnen. Op de begrooting zal een som van 450,000 Egyptische ponden (f 1,872,000) uitgetrokken worden tot dit doel. Men zal den dam zoo hoog leggen, dat de Isistempel ep het eiland Philae en andere gedenkwaardige bouwwerken uit de oudheid niet worden overstroomd. T R K IJ E. Te Varna is eenne vergadering gehouden welke door meer dan 3000 Armeniërs werd bijgewoond en waarin besloten werd eene deputatie te zenden naar de zaakgelastigden der groote mogendheden, met liet verzoek om hunne regeeringen uit te noodigen het Berl ijnsch tractaat te doen naleven. De Daily News verneemt uit Konstanti- nopel, dat de mogendheden eindelijk gemeen schappelijk zullen optreden naar aanleiding der Armenische kwestie. De Fransche, Russi sche en Britsche consuls te Erzeroem zouden de Turksche enquête-commissie in Armenië nagaan en haar rapport verifieeren. In dat geval zou de Amerikaansche consul teSivas niet afzonderlijk optreden. Naar de Standard uit Ivonstantinopel ver neemt heeft het Tuiksche comité tot onder zoek der gruwelen in Armenië de Erzingjan- pas bereikt, waar het Zekki Pasja ontmoette. Het kan echter niet verder wegens de sneeuw; het rapport zal vele maanden vertraging ondervinden. AMERIKA. Bij het Huis van afgevaardigden derVer- eenigde Staten is Woensdag het in de presi- dentieele boodschap aangekondigd ontwerp tot hervorming der munt-circulatie ingediend. De heer Call, lid van den Senaat der Ver- eenigde Staten, heeft, namens de commissie voor buitenlandsche betrekkingen, eene motie ingediend, waarbij president Cleveland wordt verzocht in onderhandeling te treden met Spanje over de onafhankelijkheid van het eiland Cuba. De Vereenigde Staten zouden dan de betaling kunnen garandeeren tot een nader vast te stellen som, welke door Cuba aan Spanje zou moeten worden betaald. De Senaat der Vereenigde Staten heeft met 27 tegen 23 stemmen besloten het door de financieele commissie goedgekeurde suiker- ontwerp niet in behandeling te nemen. Ten aanzien van liet voorstel, dat door de com missie was aanbevolen ter vervanging van het in de laatste zitting van het Huis van afgevaardigden aangenomen voorstel tot vrijen invoer van suiker, kan woiden gemeld, dat daarbij van alle suikers een recht van 40 pCt. naar de waarde wordt geheven en de diffe- rentieele rechten ten gunste van geraffineerde suiker worden opgeheven. Te New-York heeft eene enquête naar de werkzaamheid der politie zonderlinge dingen aan het licht gebracht. Omkooping en allerlei andere misbruiken van bet ergste soort schij nen daar in prnctijk gebracht te zyn. Te New-York is de indruk, door deze onthul lingen teweeggebracht, zeer groot, te meer daar het niet de eerste keer zoude zyn dat de politie, die bijna geheel uit Ieren bestaat, zich aan dergelijke vergrijpen schuldig maakt. Te Rio Janeiro moeten twee Itui anen en een Portugees zijn gearresteerd, verdacht van moordplannen niet alleen op president Moraes, maar ook op den oud-president Peixoto. De opstandelingen in den Braziliaanschen staat Rio Grande moeten zich hebben meester gemaakt van de stad Pelotas en meer dan 2000 aan de regeering toebehoorende paarden als buit hebben medegevoerd. Ook zouden zij

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1