A". 1894. ondag 16 en Maandag 17 December. N". 8684. Eerste Blad. .A. oh. t e'n veertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. BUREAU: BOIEBIIBJliT S O. Binnenlandsclie Berichten. BOUfll Abos.iehentsprijs, per kwartaal fttuco per pose, door het geheele Rijk Aftonderlijke t 1-85. - 2.50. - 0.10. Advertentieprijs: van 110 gewone regels me inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. De Commissaris der Koningin in de provincie Zaul-UMand, Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten dier provincie van den 4den December 1894, no. 64 Gelet op art. 11 der wet van den 13den Juni 1857 Staatsblad n°. 87); Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij bovengenoemd besluit van de Gedeputeerde -Siaten le jacht op klein wild, met uitzondering van die op houtsnippen, in deze provincie wordt gesloten op Maandag den 31 sten December aan gaande met zonsondergang, lei wijl het schieten van houtsnippen geooiloofd blijft tot 1 Mei 1895, doch alleen door houders van groote jarhtacten, bij jachten op schadelijk gedierte, waartoe, inge volge de artt. 16 of 26 der jachtwet, consent of buiiengewone machtiging is verleend, blijvende het in art. 15, sub lett. g dier wet bedoeld jachtbedrijf, van het vangen van houtsnippen met laat-, war- of valflouwen toegelaten tot en met den 18den Maart 1895. En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, «orden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in het Provinciaal blad en in de Nedertandsche Staatscourant «orden geplaatst. s-Gravenhagcden 7den December 1894. De Commissaris der Koningin voornoemd, FOCK. Schiedam, 15 December 1894. Een groot man is van het wereldtooneel verdwenenFerdinand de Lesseps is in hoo- gen ouderdom tot zijn vaderen vergaderd, maar niet om als zoovelen spoedig voorgoed vergeten te wordenzijn naam zal blijven voort leven, zoolang het Suez-kanaal den afstand, die twee werelden scheidt, belangrijk blijft inkrimpen. De Lesseps was in waarheid een groot man; dat bleek vooral in den tijd, toen het plan van de doorgraving der landengte van Suez in zijn reuzenbrein tot rijpheid was gekomen, en de uitvoering er van stond aan te vangen. Onbegrijpelijk schijnt het, maar waar is het, dat Engeland aan de uitvoering van het plan de grootste hinderpalen in den weg heeft gelegd, en lord Palmerston, de toenmalige eerste minister van het Brit- sche rijk heeft zich waarlijk door de wijze, waarop bij den grooten Franschman trachtte te dwarsboomen, geen lauweren om de slapen gevlochten. Trouwens, wie denkt meer aan, ie spreekt nog van lord Palmerston? dertigtal jaren geleden was de lectuur der dagbladen wezenlijk interessant, als men er van tijd tot tijd berichten las van den grooten strijd, die daar in het zonnige Afrika, moeras, woestgn en rotsgrond met de natuur werd gevoerd. En altijd was De Lesseps de voorste gelederen der strijders. Hier in let lijkenzin moest grond gemaakt worden, en che arbeiders stonden tot aan de scltou- ders in de modder, om gevlochten biezen- en i rijswerken te doen zinken, teneinde aan weers zijden de oevers van het kanaal te kunnen aanleggen. En aanmoedigend, raadgevend, was de groote Franschmau overal tegenwoor dig. Elders moest de zandspuit werken, en in de woestijn de groeve openen, die eenmaal de bedding van het kanaal zijn zou, en weer elders moesten rotsen worden gespleten en vergruisd, en dat alles onder een brandenden Afrikaanschen hemel, waar het den arbeiders aan de eerste en voornaamste lafenis, versch drinkwater, zou hebben ontbroken, indien liet genie van den grooten man niet de bedding van een voor duizenden jaren gegraven ka naal, dat sedert lang onder het zand bedolven lag, weder had laten ontblooten, en van Nijl- water voorzien, om zijn trouwe werklieden aan de allereerste levensbehoeften xe helpen. De 17de November 1869 was voor De Lesseps de dag der overwinning: toen toch werd het Suez-kanaal geopendde keizer van Frankrijk had geen minder vertegenwoordiger van zijn rijk gezonden dan zijn gemalin, de keizerin zelve, eu met de meeste voldoe ning kunnen we er op wijzen, dat de broe der onzes konings, de nog altijd betreurde prins Hendrik der Nederlanden, er ons vader land op waardige wijze vertegenwoordigde. De scheidsmuur tusschen de oceanen van het Oosten en het Westen was gevallen, de Mid- dellandsche zee en daarmede de Atlantische oceaan vermengde haar wateren met die van de Indische zee. Wat dit kanaal tot ont wikkeling van het verkeer der volken heeft bijgedragen, laat zich beter gevoelen dan be schrijven; dit is zeker: De Lesseps had met dit reuzenplan de wereld aan zich verplicht en hij heeft het mogen beleven, dat Engeland, zijn hardnekkigen bestrijder, de meeste vruchten van zijn schepping heeft geplukt. Dat is zoo 's werelds loop, maar een voldoening is het toch voor een grooten geest. Bij de opening van het kanaal had De Les seps den zestigjarigen leeftijd reeds bereikt. Hij had toen het volste recht op zijn verwor ven lauweren te gaan rusten; maar een groote geest is aan geen leeftijd gebonden; de geschiedenis predikt bet onophoudelijk dat groote mannen op gevorderden leeftijd dik wijls nog buitengewoon groote daden tot stand brengen. Zoo woelden er ook in De Lesseps' brein nog groote plannen. Daar was nog eene andere hinderpaal voor het wereldverkeer: De landengte van Panama, die den Atlantischen oceaan scheidde van den Grooten oceaan, die tusschen Azië en Amerika stroomt. Het buitengewone succes, dat het Suez-kanaal had, prikkelde den wakkeren manook het Panamakanaal kon en zou tot staud komen, tot stand komen door hem. Kapitaal er voor was weldra beschikbaar: wie zou aarzelen, zijn middelen toe te ver trouwen aan den man, die den naam van De Lesseps droeg? HelaasI de eeuwige les, door Solon reeds geprediktDgeen mensch is vóór zijn dood gelukkig te noemen", ze is aan De Lesseps, hoewel hij er nimmer ken nis van droeg, op vreeselijke wijze bewaarheid. Daar is op schandelijke wijze omgespron gen met de kapitalen der Panama-maat schappij, zooals ze genoemd werd; daar zijn duizenden eu nogmaals duizenden uitgedeeld, óf om schandelijke handelingen te bedekken, óf, wat erger is, ze uit te voeren. Fransche namen, tot den tijd der ontdekking met eere gedragen, zijn geschandvlektDe Lesseps' oudste zoon, mede n de zaak betrokken, werd door een rechterlijk vonnis getroffen den ouden vader heeft men ongedeerd gela ten, want hij was totaal kindsch. Gelukkig mag men wel zeggenhoe zou zijn toestand zyn geweest, als hij het besef had gehad, van welke hoogte hij met de zijnen was neerge worpen, om geen erger woord te gebruiken. En heden wordt hij begraven, en omzijn graf zal Panama wijken en Suez in al zijn glorie stralen. Bet is een bewijs van waardeering, dat onder de betuigingen van deelneming er een is, afkomstig van het bestuur der maat schappij, die zich de voltooiing van het Panama kanaal ten doel stelt, 'tIs tevens een bewijs, dat men den overledene niet medeplichtig rekent aan de bedriegerijen en oplichterijen, die het kapitaal der maatschappij hebben verslonden. 't Is verder een bewijs van hoogachting en waardeering, dat het bestuur van de Suez- kanaalmaatscliappij de kosten der begrafenis voor zijn rekening heeft genomen. De Lesseps blijft voor het geslacht van dezen tijd een merkwaardige verschijning, een voorbeeld van hetgeen wilskracht en werk kracht vermogen, zooals schaars een tweede gevonden wordt. SCHIEDAM, 15 December 1894. Vergadering van den raad der gemeente Schiedam, op Dinsdag 18 December 4894, des namiddags ten 1% ure. Onderwerpen 1Vaststelling der notulen van de vergade ringen van 30 November, 4 en 10 dezer. 2. Ingekomen stukken. 3. Benoeming van een gemeente-ontvanger. 4. Idem van een tijdelijk leeraar in hand- teekenen aan de burger-avondschool. 5. Voorstel vau burgemeester en wethou ders tot vaststelling der jaarwedde van den leeraar in geschiedenis aan de burger-avond- school. 6. Voorstel van burgemeester en wethou ders tot verhooging der jaarwedde van de onderwijzeressen in handwerken aan de her halingsschool. 7. Voorstel van burgemeester en wethou ders tot het weder in het openbaar verhuren aan het perceel gemeentegrond, gelegen aan de Maas, hetwelk onlangs uit de huur werd genomen om te worden opgehoogd. 8. Voorstel van de commissie tot beheer van het pakhuis »de Nederlanden" om de verordening dier commissie aan te vullen. 9. Bezwaarschriften van J. H. Voorwaldt e. a. tegen hunnen aanslag in de pl. directe belasting naar het inkomen, dienst 1894/5. 10. Adres van het bestuur der commissie voor de zondagsscholen vanwege de af deeling ïSehiedam" van den Nederl. Protestantenbond om kosteloos gebruik van de lokalen der le openb. kostelooze school, tot het daarin geven van godsdienstonderwijs. En verdere voorstellen en mededeelingen. De heer J. J. G. Nolet, voorzitter der Kamer van koophandel en fabrieken alhier, zal den 27n Januari a.s. de 25-jarige vervul ling dezer betrekking gedenken. De heer D. van Katwijk Cz., graanfactor en brander alhier, heeft, ter gelegenheid van zijn zilveren huwelijksfeest, aan zijn factors knechts en meesterknechts in zijn branderijen ieder een gouden Willem en aan het overige personeel ieder f5 als feestgave geschonken. Blijkens bekendmaking in de Stct. was op 1 dezer aan de Nederlandsche Bank, wegens te verstrekken voorschotten, in onderpand gegeven een bedrag van zes milli ien gulden (f6,000,000) in schatkistbiljetten. De Staatscourant no. 293 bevat het Ko ninklijk besluit van den 28sten November |il., houdende bepalingen omtrent het ijken van Rijnschepen. Het vice-consulaat van Brazilië te Amster dam heeft bet voigende telegram uit Rio ontvangen De quarantaine te Rio is opgeheven. De Hollandsche havens zijn vrij van besmetting verklaard de schepen, welke na 7 December de Nederl. havens hebben verlaten, worden, na een geneeskundig onderzoek aan boord, vrij tot de Ëraziliaansche havens toegelaten. Het adres, waarbij de s Vereeniging voor "Vrouwenkiesrecht" haar streven wenseht te verklaren aan H. M. de Koningin-Regentes is nog niet aangeboden en wel om de volgende reden. Den 1ln OcL j.l, werd door mevrouw Versluys audiëntie aangevraagd bij den opper- ceremoniemeester van H. M. Zij ontving daar op den 9n Dec. het volgend antwoord: WclEd.Geb. Vrouwe. In gevolge de bevelen van Hare Majesteit de Koningin-Regentes, heb ik de eer u te berichten, dat Hoogstdezelve u niet in audiëntie kan ont vangen, doch u uitnoodigt de belangen van uwe

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1