»"Vereeniging voor "Vrouwenkiesrecht" aan Hare Majesteit te willen voordragen. De Opperceremoniemeester, Du Tour van Bellinchave. Overwegende dat men H. M. bij haar eerst volgend bezoek aan Amsterdam nog altoos een ander adres kan anbieden, heeft het hoofdbe stuur besloten, het bedoeld adres op de ge vraagde wijze te verzenden. De directie der Nederlandsche Bank heeft besloten voortaan aan de bankiers geen voor schotten meer te verleenen op goudlevering. Atjéh en Onderhoorigheden. Zeker is het wel eens belangrijk te weten boe groot onze verliezen voor den vijand in dit gewest in een jaar tijds geweest zijn. In het kolouiaai verslag vinden wij daar omtrent sterkte onzer troepenmacht in Atjeh en Onderhoorigheden op ultimo 1892 214 officierenen 5771 onderofficieren en minderen, en op ultimo 1893 waren deze cijfers 223 officieren en 5548 onderofficieren en min deren. De verliezen bedroegen in 1892: 10 gesneuvelden (10 Europeanen, allen beneden den rang van officier, en G inlanders) en 131 gewonden (70 Europeanen, onder wie 7 officieren en 61 inlanders). Van de 131 gewonden stierven er aan de beko men wonden 5, en we! 4 Europeanen, onder wie '1 officier, en i inlander in 1893: 11 gesneuvelden (G Europeanen, onder wie 1 officier, en 5 inlanders) en *102 gewonden (07 Europeanen, onder wie 12 officieren, en 35 inlanders). Van de '102 ge wonden stierven er aan de bekomen wonden 2, en wel '1 Europeaan beueden den rang van officier en i inlander. Van onze marine in de wateren van Atjeh werden in 1893 slechts 2 man door vijan delijk vuur getroffen, van wie éen (Europeaan) doodelijk. Tamiang. Van de troepen, die in deze land streek gedurende 1893 streden, sneuvelden 5 militairen, allen beneden den rang van officier, namelijk 3 Europeanen en 2 inlanders, en werden gewond 2 officieren, van wie er 1 aan de bekomen wonden stiei f, zoomede 16 Europee=che militairen beneden den rang van officier en 20 inlanders. De marine bekwam in Tamiang 3 gesneu velden (Europeanen) en 15 gewonden, waar onder twee officieren. Van deze gewonden overleden spoedig 2, beiden Europeanen, be neden den rang van officier. (Mil. Weekblad.) Het 78«te jaarverslag (1893) van iiet fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst is verschenen. Daaruit blijkt dat de opbrengst derjaariijkscbe collecte f21.690.27 bedr oeg, zijnde f 561.79Vs minder dan in 1892. De gezamenlijke baten be droegen f 8ö,998.58!/2, waaronder hetnadeeüg slot van f 2603 69Va. Het aantal deelgerechtigden was 2199, zijnde 304 verminkten uit Oost-Indië, 17 idem uit den strijd tegen België, 1027 infirmen, 1 oud-strijder van Waterloo en 850 idem van België. Aan hen werd f 62.427.58 aan gratificatiën uitgekeerd. Op 31 December bedroeg bet aantal ver minkten en nageblevenen der gesneuvelden 361, bet aaptal infirmen 1958. Onder de vele Nederlanders, die enkele jaren geleden als landverhuizers naar Noord- Amerika vertrokken en in den laatsten tijd teruggekeerd zijn, omdat ook daar de behoefte aan wei kki achten heeft opgehouden te bestaan, behooren onderscheidene miiitieplichtigen, die, tengevolge van hunne afwezigheid, niet hebben voldaan aan de oproeping om onder de wapenen te komen, tot het houden van herhalingsoefeningen, en dientengevolge als deserteur uit de sterkte van hun korps zijn afgevoerd. Deze moeten nu, bij hun terugkeer in het moederland, wegens desertie voor een krijs- raad terechtstaan en worden dan meerendeels veroordeeld van 14 dagen tot 4 maanden detentie en daarna voor een bepaalden tijd opnieuw als milicien ingelijfd. Te Rotterdam is gisteren verpachthet recht tot aanplakken op van gemeentewege daartoe bestemde plaatsen. Er waren vijf biljetten![ingekomen. De hoogste inschrijving was van de sNederlandsche Maatschappij tot Algemeene Dienstverrichting", ad f '1203. De heer M. C. de Bruijn te Overschie had ingeschreven voor f 1111 De gemeenteraad van Naaldwijk heeft beslo ten f 4000 subsidie te verleenen voor den aan leg van de stoomtram Delft MaassluisDe LierNaaldwijkonder bepaling, dat dit bedrag zal worden uitgekeerd in 10 jaarlijk- sche termijnen, elk van f400. De 23-jarige juffrouw uit Rotterdam, die op 22 November in den winkel van den horlogemaker W. in Groote Houtstraat te Haarlem zich door een revolverschot heeft verwond, is hersteld uit het St.-Elisabeths- gasthuis aldaar ontslagen. Donderdag kwam een debitant der staats loterij te Haarlem bij een van zijn klanten, om hem te zeggen dat zijn lot meteen prijs van f 2000 was uitgekomen. De debitant betaalde liet bedrag uit en kreeg een goede fooi voor zijn moeite. Doch ziet, eenige oogenblikken later komt de debitant verschrikt terug, zeggende, dat hij zich in het nommer had vergist. De z g. winner was eerlijk genoeg om hem het ontvangen geld terug te geven. Door de rechercheurs Verkerk en Van Halst te Haarlem is bij opkoopers reeds een deel teruggevonden van de gestolen brievenbussen, belknoppen enz. Ook de daders zijn zij op het spoor. Het voorstel om liet gebed in den Amster- damschen gemeenteraad af te schaffen is zonder discussie met 18 tegen 13 stemmen verworpen. De aanvoer van suiker in liet entrepot te Amsterdam is dit jaar buitengewoon groot. Alie pakhuizen zijn vol, wat in geen 25 jaar is voorgekomen. Men wil de suiker bij de lage marktprijzen niet van de hand doen. Naar het N. v. d. D. uit goede bron ver neemt, zijn door een der voornaamste stoom trammaatschappijen in ons land onderhande lingen aangeknoopt met de heeren D. Bos c. s., te Amsterdam, over de algeheele overname en het in exploitatie brengen door geheel Nedeiland van de Benz patent-mutor-wagens en omnibussen. Ook nog van een andere groote inrichting was in dien geest aanzoek gedaan. Zoo is er alle kans, dat men spoedig de wagens, die door eigen kracht voortgedreven woiden, dcor de straten kan zien verschijnen. De directie van de waskaarsenfabriek te Amsterdam heeft tal van aanbiedingen ont vangen om de stakende werklieden te ver vangen. Voordat de directie er evenwel toe overgaat anderen aan te stellen, wenschtzij nog een afwachtende houding aan te nemen om de oude werklieden nogmaals in de ge legenheid te stellen het werk te hervatten. De volgende aanbiedingen van werklieden zijn tot lieden ontvang n, als: 20 uit Rotter dam 20 uit Hardingsveld; 15 uit Schiedam; 7 uit Siiedrecht en 27 uit Amsterdam. De commissie tot oprichting van een monument op het graf van wijlen den heer S. W, Siemons te Amsterdam, als blijvende herinneiing aan zijne verdienste voor zijn ijverig en rusteloos streven tot verbetering der brood bakkerij in Nederland, deelt mede dat de onthulling van dat gedenkteeken zal plaats hebben op Dinsdag 18 dezer, des mid dags te twee uur, op de begraafplaats »Huis De Vraag", Sloterweg. De Bakkers-Bondscourant deelt mede, dat van de zijde van bakkersgezellen een prijs gesteld is op het hoofd van den gezel Brants. Deze wordt daarom overal op straat bege leid door twee rechercheurs, zelfs als hij met de kar uitgaat. Nu vragen wij aan ieder wel gezinde, zegt het blad, of het niet totaal on mogelijk is, om nog in eenige onderhandeling te treden met lieden, die er niet tegen op zien om te trachten iemand, die het niet met hen eens is, te laten doodslaan. Van den Zweedschen koning Guslaaf Adolf, die in 1611 op 17-jarigen leeftijd den troon be steeg, was reeds in 1625 een beeld geplaatst boven de poort van een huis, thans 149 op de Keizersgracht te Amsterdam. Dit gedenktee ken voor den beroemden vorst werd verwaar loosd, maar den In October 1893, toen de heer Adriaan Bom eigenaar van bedoeld huis werd, liet deze het weder schoonmaken en het is thans in eere hersteld. Het is in steen ge houwen en stelt den koning voor geharnast en met ontbloot hoofd, den commandostaf in de rechter- i n den degen in de linkerhand. De Kamer van koophandel en fabrieken te Veendam en Wildervank heeft een adres ver zonden aan de Tweede Kamer, waarin zij aandringt op het nemen van maatregelen, waardoor de totstandkoming van de Noord Ooster-Locaalspoorweg wordt verzekerd. Men meldt uit Harlingen aan de N. B. Ct. De verkooping vaD meubelen, toebehoorend aan burger" T. Stienstra, beeft hier gisteren plaats gehad. Toen het bedrag van de achter stallige rijks- en gemeentebelasting binnen was, hield de deurwaarder op. Dit resultaat is niet verkregen zonder eene ferme houding van de autoriteiten, bijzonder van den burgemeester en den commissaris van politie, en na vooraf goed beraamde maatregelen. Vier aan vier werden de koop lustigen toegelaten lot het lokaal, na behoor lijk te zijn gefouilleerdfluitjes en rateltjes werden afgenomen, dragers van revolvers zullen wel op een afstand zijn gebleven wie geen geld kon toonen, mocht buiten blijven wie praats wilde maken, werd naar buiten gebracht, gelijk »burger" Reens gebeurde, die door vier man op straat werd gezet. De Friezen toonden zich niet bevreesd voor dreigementen en kochten het goed naar waarde. De benden, met stokken in de stad gekomen, trokken mistroostig af. Io de zoogenaamde Dokkumer wouden is een postbeambte door de marechausees ge arresteerd, verdacht van verduistering van gel den eener kerkelijke administratie en onder schepping van brieven aangaande die zaak. Te Oudehaske is de stoomtram ontspoord. De machinist verklaart, dat het hem niet mogelijk is om eenige veronderstelling te ma ken, aangaande de oorzaak van 't déraillement. Vlak voor de brug ontspoorde de locomotief en stoomde in volle vaart tegen een der ijzeren pijlers van de brug, die in stukken brak. De geheele ijzeren bovenbouw van de brug stortte nu op de locomotief en den ba gagewagen, welke laatste vernield werd, en tegen het balkon van den passagierswagen stiet, waardoor liet balkon geheel vernield en de conducteur Achter, die zich daarop bevond, door de glasruiten in den passagierswagen werd geslingerd, waar hij bewusteloos op den vloer lag, zoodat men vreesde dat hij doode lijk gekwetst was. Zoo spoedig mogelijk waren de doctoren Rinkes en Van Schouwen aan wezig, en 't gelukte hun den conducteur weer tot bewustzijn te brengen. Het bleek nu, dat hij ernstige wonden aan de beenen had be komen, terwijl hij aanhoudend klaagde over inwendige pijn. In den avond werd hij naar zijne woon plaats Srieek vervoerd, om daar verder genees kundig behandeld te worden. De tramweg en het kanaal, waarover de brug ligt, zijn ver sperd, maar men is met man en macht om- vermoeid werkzaam om ze weer vrij te krij gen. Door reservetrams wordt in den dienst voorzien. Bij gelegenheid van zijn 25-jarig huwelijks feest heeft de heer G. J. van Heek, fabrikant te Enschede, aan verschillende instellingen geld geschonkeno.a. aan de volksbibliotheek f 4700, aan de vereeniging »Ziekenzorg"f 4000, aan de Ned.-herv. armen te Usselo en Twekkel» (buurtschappen onder Lonneker) elk f1000. In den aanstaanden zomer zal aan de 2000 arbeiders een feest worden bereid. Naar aanleiding van de veel besproken- nieuwe verordening op het venten van bla den enz. te Nijmegen schrijft men aan het D. uit VenendaalEen dergelijke veror dening werd in November van het voor gaande jaar ook hier in het leven geroepen- Om een vonnis uit te lokken kwamen toen- den 18n Maart 1.1. mr, P. J. Troelstra, redac teur, en H. Kenther, uitgever van de Baan- breker, uit Utrecht naar hier en begonnen gezegd blad te venten. Dadelijk werd tegen- hen proces-verbaal opgemaakt, maar de te Nijmegen woonachtige ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij de kantongerechten Arnhem, Nijmegen en Wageningen heeft tot hiertoe aan gezegd proces-verbaal geen ge volg gegeven. Door Pruisische grensbeambten zijn tusschen Echt en Saefelen 14 varkens, die frauduleus waren ingevoerd, in beslag genomen. De smokkelaars kouden nog, met achteilating van drie petten, de vlucht nemen op ons grond gebied. De hoofdonderwijzer V., te Tilburg, wordt verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan het plegen van onzedelijke handelingen met eenige zijner leerlingen. Aangezocht, zoo spoedig mogelijk ontriag te nemen werd hem dit in een opzettelijk daartoe be legde vergadering van den gemeenteraad verleend. Door de rijkspolitie te Oudenbosch is Woensdag in arrest genomen zekere M. v. G te Bossehenhoofd. Hij wordt verdacht Zater dagavond onder Oudenboseh eene poging tot moord te hebben gepleegd op M. du Pon, gegageerd Oostindisclt militair, die in het gasthuis thans gevaarlijk ziek ligt. Na een verhoor te hebben ondergaan is is v. G. zwaar geboeid naar de gevangenis te Breda overgebracht. Men schrijft uit 's-Hertogenbosch aan liet Amsterdamsche Dagblad Het is mogelijk dat de Amsterdamsche straatjeugd lastig is en brutaal ondeugend, maar dat zij het in dit opzicht van de Bossche zou winnen, neen, dat wil er bij ons niet in. Op de dagelijksche markt is de Bossche straat slijper en dat genus is hier rijk vertegen woordigd de schrik van den buitenman, wiens te koop gestelde waren voortdurend aan zijne aanvallen blootstaan en waarbij de vagebonden eene brutaliteit en een overleg aan den dag leggen, waaruit duidelijk blijkt, dat de meest elementaire begrippen van eer lijkheid en fatsoen hun ten eenenmale vreemd bleven. Is de avond gevallen, dan is de passage voor dames en kinderen in hoofdstraten zelfs gevaarlijk. Zijn die zonder geleide, dan worden zij bespogenomvergeloopen, nagejouwd, met slijk en steenen gegooid, enz. Slechts zeer enkele malen wil het aan een onzer vrij talrijke politie-agenten gelukken zoo'n vlegel te pakken en bij den dag wordt de bende driester. Wel staat ten raadhuize in gulden letters gebeiteld i>Zj (dat volck van den Bosch) doen haer kinderen van joncx op een ambacht leeren, scholen gaan of leer en comenschappen", doch daarmede is de houding van die kinderen in flagrante tegenspraak. En dat in eene plaats als Den Bosch, waar het onderwijs schier uitsluitend in handen

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2