J uitgeverTT odé. A". 1894. Woensdag 19 December. N°. 8685. Eerste Blacl. -A. c tenveertigste Jaargang-. Builenlantlschc IJerichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Abonnementsprijs, per kwartaal »co per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke t 1.85. 2.50. 0.10. BUREAU: BOTRRBTRAAT 7 O. Advertentieprijs van 110 gewone regels me inbegrip van eene Courant. ƒ1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. De Commissaris der Koningin in de provincie Zutd-HaUand, Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten dier provincie van den 4den December 1894, so. 64; Gelet op art. 11 der wet van den 13den Juni 1857 Staatsblad n°. 87); Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat •j)ij bovengenoemd besluit van de Gedeputeerde •Staten de jacht op klein wild, inet uitzondering van die op houtsnippen, in deze provincie wordt gesloten op Maandag den 3\sten December aan- slaandc met zonsondergangterwijl het schieten van houtsnippen geooiluotd blijft tot 1 Mei 1895, doch alleen door houders van groote jarhtacten, lij jachten op schadelijk gedierte, waartoe, inge volge de artt. 10 of 20 der jachtwet, consent of "buiiengewone machtiging is verleend, blijvende het in art. 15, sub lelt. g dier wet bedoeld jachtbednjf, van het vangen van houtsnippen met laat-, war- of valflouwen toegelaten tot en met den 18den Maait 1895. En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebiuiltelijk is, alsmede in het Provinciaal blad en in de Nedcrlandsche Staatscourant woiden geplaatst. s-Gravenhageden 7den December 1894. De Commissaris der Koningin voornoemd FOCK. DÜITSCHLAND. In den laatsten tijd heeft het gerucht geloopen, dat de rijkskanselier vorst Hohen- lohe, behalve zijne jaarwedde nog een groote som uit een trr beschikking van de regeering gesteld fonds ontvangt. De Post deelt nu mede, dat de keizer den rijkskanselier een jaarlijksche toelage van 100,000 mark heeft in gewilligd, omdat diens vroegere jaarwedde als stadhouder van Elzas-Lotharingen veel grooter «as dan het traktement van rijkskanselier. Naar de offieieuse Berliner Corresp. meldt, is het juist, dat de keizer zijn voornemen heeft te kennen gegeven, den rijkskanselier 100,000 mark uit het keizerlijk dispositie- fonds uit te keeren. De rijkskanselier moet echter verzocht hebben, dit gunstbewijs te mogen afwijzen. De stemming in de Rijksdagszitting van Zaterdag, waarbij met 168 tegen 58 stemmen (die van de conservatieven en de Rijkspartij) besloten werd Liebknecht niet te vervolgen, had plaats nadat tal van redevoeringen waren gehouden. Hij richtte zich in 't bijzonder tegen Bennigsen. Deze had in zijn rede o. a. gezegd: De sociaal-democraten komen hier 'n den Rijksdag, waar geen eed behoeft te worden afgelegd en gelooven daarom ons monarchaal gevoel te mogen krenken. Bebel zei daaropNatuurlijk hebben wij socialisten in afzonderlijke Landdagen den eed van trouw aan den vorst gezworen, maar wie eerst den koning van Hannover en nader hand, t. vv. na de annexatie van Hannover, den koning van Pruisen trouw heeft gezworen, die moest voorzichtiger zijn met een verwijt van huichelarij. Den conservatieven wierp Bebel het verwijt voor de voeten, dat zij het vorig jaar bij een »Hoch" voor den keizer ook geen bijzonder grooten eerbied hadden getoond. Toen Bebel later sprak van den Duitschen bediende-aard, riep de voorzitter, Von Le- vetzow, hem tot de orde, verklarende dat hij de Duitsche natie beleedtgde. Hierna volgde de stemming met den be kenden uitslag. Nadat de staatssecretaris Nieberding gis teren de zitting van den Rijksdag herhaal delijk door de sociaal-democraten in de rede gevallen het wetsontwerp tot beteugeling der omwentelingspartijen uitvoerig had ver dedigd, stelde de heer Singer de verdaging van het debat voor, daar hij betwijfelde of de vergadering wel talrijk genoeg was om een besluit te kunnen nemen. Het afroepen van de namen der leden toonde werkelijk aan dat de vergadering daar toe onbevoegd was. De voorzitter bepaalde daarop de voortzet ting der debatten op 8 Januari 1895. DENEMARKEN. In de zitting van het Folkething van gis teren werd Clausen, behoorende tot de ge matigde linkerzijde, tot voorzitter gekozen, Scharling, professor in de staathuishoudkunde, behoorende tot de rechterzij, tot eerste onder voorzitter en Berntsen, hoofd van een school, van de gematigde linkerzij, tot tweede onder voorzitter. De vroegere vice-presidenten waren radicaal. R S I A N D. De czaar heeft de intrekking bevolen van de decreten nopens de uitzetting der Joden en de wering van Joodsche studenten van de academiën. Op den jaardag van den czaar, 6 Jan., ziet men belangrijke veranderingen in't Russisch corps diplomatique te gemoet. Gourko zal, bij zijn aftreden, den titel van maarschalk verkrijgen. O O S T E N R IJ K-II ONGAKIJE. In het Oostenrijksche Huis van afgevaar digden zeide de minister Von Plener Zaterdag, dat de kiesrechthervorming definitief tot stand zal komen in de tegenwoordige zitting, zoodat de verkiezingen van 1897 onder de nieuwe wet kunnenplaats hebben. De minister voegde er bij dat de kroon niet moet gemengd worden in deze kwestie, waarvoor de regee ring de verantwoordelijkheid op zich neemt. Ook de keizer wenscht dat het stemrecht worde uitgebreid. De minister van binnenlandsche zaken, mar kies Von Baequehem, zeide dat de toestand in Bohemen nog verontrustend is, maar hij hoopte dat daarin spoedig verbetering zou komen. De minister van eeredienst, dr. Madejsky, sprak zijne afkeuring uit over den oproeri- gen geest, die onder de lagere geestelijkheid heerscht. Met groote meerderheid van stemmen werd het voorloopige budget aangenomen. De heer Kramar interpelleerde de regeering over haar vet bod tot verspreiding der Fr ankf. Zeitg. en stelde eene motie voor tot wijziging der drukperswet. Zijne rede werd levendig toegejuicht, maar niettemin weigerde het Huis, de behandeling der motie dringend te verklaren. De vorst-primaat van Hongarije, mgr Vaszary, heeft eene conferentie van Hon- gaarsche bisschoppen bijeengeroepen, om te bepalen welke houding de geestelijkheid zal aannemen tegenover de twee nog niet aan genomen en ook ten opzichte van de reeds „bekrachtigde kerkelijke wetten. Naar thans weer verzekerd wordt, is de Hongaarsclie minister-president Wekerle be slist voornemens af te treden, zoodra hij door het Magnatenhuis de beide nog aanhangige kerkelijk-politieke wetsontwerpen zal hebben doen aannemen. Tegen het te Buda-Pest verschijnende cle- ricale blad Magyar Allam, dat den koning be schuldigde van meineed en schennis der grondwet door de kerkelijk-politieke wetten te bekrachtigen, is eene vervolging ingesteld. ITALIË. Het officieele blad maakte Zaterdagavond een kon. besluit openbaar, waarbij de zit tingen van het parlement geschorst worden. In zijn rapport aan den koning, mede ge publiceerd, zegt de heer GrispisNadat Uwe Majesteit zoo sterk had aangedrongen op de behandeling der binnenlandsche aangelegen heden: nadat het scheen dat de vrede en rust teruggekeerd waren, plaatste een hand vol onruststokers zich aan het hoofd der oppositie, om onze instellingen heftig aan te vallen. Zoo werd de parlementaire arbeid onderbroken en zelfs het gezag van den voorzitter der Kamer miskend. De verdaging der zittingen wordt ten slotte aanbevolen als het eenige middel om de ge moederen weder tot rust te doea komen. Groot opzien werd door dit koninklyk besluit gewekt. Over het geheel vindt men het onbegrijpelijk dat Crispi op dit oogenblik tot een zoo krassen maatregel overgaat, terwijl toch de overwinning in het bekende conflict geheel aan de zijde der regeering gebleven was. In de Kamerzitting van Zaterdag had de heer Imbriani een motie voorgesteld, strek kende om de discussie over Giolitti's ont hullingen dadelijk te doen aanvangen. De heer Crispi riep in den loop van het hierover gevoerde debat verontwaardigdnHet grootste gedeelte der heden overgegeven documenten bestaat slechts uit een hoop leugens en valstrikken." Het voorstel-Imbriana werd met 188 tegen 179 stemmen verworpen, en de Kamer besloot, heden met de discussie te beginnen. Reeds zijn eenige aanvragen tot vervolging van den heer Giolitti ingekomen bij den procureur des konings, die beslag gelegd heeft op de veelbesproken documenten. De heer Giolitti schijnt in te zien dat, in verband met den uitslag van de openbaar making der beruchte documenten over de Banca Romana, en de wijze waarop zijne houding in deze zaak door de openbare meening veroordeeld is, hij als publiek persoon onmogelijk is geworden. Zaterdag heeft Dij zijn ontslag ingediend als voorzitter van den Raad der orde van St.-Mauritius en Lazarus, en als voorzitter van de commissie voor de directe belastingen. De lucifeisfabrieken te Rimiui en Udine zijn gesloten, in verband met de regeerings- plannen betreffende het lucifers-monopolie. Vijftienhonderd arbeiders zijn dientengevolge zonder werk. SPANJE. Daar de minister van financiën volhardt bij zijn besluit om af te treden, is een ministeri- eele crisis begonnen. De zitting van Senaat en Kamer is geschorst tot de crisis voorbij is. De Cortes hebben, op ven k van den heer Sagasta. hun zittingen verdaagd totdat de ministerieele crisis, door het aftreden van den minister van financiën ontstaan, opgelost zal zijn. De ministerraad heeft besloten dat de heer Sagasta de verschillende parlementaire groe pen zal polsen over de mogelijkheid om met het tegenwoordige kabinet mede te werken; leveren deze onderhandelingen geen bevredi gend resultaat op, dan zal de minister-pre sident de koningin-regentes adviseeren, den heer Canovas met de samenstelling van een nieuw kabinet te belasten. Camalejas heeft de portefeuille van financiën aangenomen. GRIEKENLAND. Het bericht, als zou de Kamer besloten hebben den krentenoogst van dit jaar te ver nietigen, blijkt op een misverstand te berus ten. Nadat een voorstel was verworpen, be palende dat de regeering het grootste gedeelte van den oogst zou opkoopen en voor eigen rekening laten distilleeren, werd met groote meerderheid een ander voorstel aangenomen, waai bi) bepaald wordt dat het invoerrecht op krenten wordt verhoogd van 20 op 30 percent, doch niet meer te voldoen in zilver maar in krenten, welke de regeering dan zal moeten vernietigen, óf voor wijnbereiding gebruiken óf te bewaren tot de prijzen weer hun normaal standpunt zullen bereikt hebben.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1