onderwijs van erkende kerkgenootschappen, maar niet van ieder particulier, die zich daartoe geroepen gevoelt. De heer Schuurman vereenigde zich met het door den vorigen spreker gezegde, waartoe zijn argument was, dat alleen bepaalde godsdienstleeraars in de wet werden bedoeld met liet oog op de eerste alinea van art. 22 der onderwijswet. Nadat de heer Van Har wegen den Breems had op gemerkt, dat de raad met soortgelijke ver zoeken steeds zeer vrijgevig was geweest, en het voorstel van den heer De Groot bleek niet te worden onde^teunt' werd met negen tien tegen twee stemmen besloten in den geest van liet voorstel van burgemeester en wethouders. Tegen stemden de heeren Hoo- gendam en Klein. Op voorstel van burgemeester en wethou ders werd besloten 1o. de 4 maanden trak tementvan 1 September tot uit. December e.k., verbonden aan de betrekking van leeraarin de Fransche taal en letterkunde aan de hoogere burgerschool, ten bedrage van f 400, vrijgevallen door de vacature van leeraarin dat vak, te verdeelen onder de leeraren, die met de waarneming der lesuren van dien leeraar zijn belast geweest2o. hun college, gelijk in vorige jaren te machtigen voor het volgende jaar, ten aanzien van het recht van afslag aan de zeevischmarkt, die maatregelen te nemen, welke zij meenen het meest in het belang der gemeente te zijn 3o. uithoofde van den Nieuwjaarsdag, de eerstvolgende raadszitting, in afwijking van het bepaalde bij het reglement van orde, niet te houden op den eersten, doch op den tweeden Dinsdag in Januari, en in verband daarmede de tweede zitting in die maand te bepalen op den vier den Dinsdag in Januari. Niets verder aan de orde zijnde, sloot de voorzitter de vergadering. De gewone audientiën van den minister van oorlog en \an financiën op Donderdag 20 dezer zullen niet plaats bebbeu. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op '15 dezer bedroeg bij de Nederlandsehe Bank f 4,392.156,20 en bij de betaalmeesters. - 2,185,261.98K Te zamea f 6,577,418.18M Bij kon. besluit zijn de heeren D. H. Schmüll, te Amsterdam en P. J. Bouwman, respectievelijk erkend en toegelaten als consul- generaal der republiek Hawaii, voor geheel Nederland, en als consul dier republiek te Dordrecht. De heer Erik Bache, ingevolge kon. machti ging benoemd tot vice-consul te Drammen, is in die hoedanigheid door de Noorsche regeering erkend. Blijkens een gisteren bij liet departement van koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië, heeft de hoofdleider van het verzet tegen het Nederlandsch gezag in Boven-Tamiang (resi dentie Sumatra's Oostkust), radja Silang, zich met zijnen bioeder radja Oemar, onvoor waardelijk aan ons bestuur overgegeven. Stct Lombok. Tot 20 Nov. werd volgens net Bat, Nil. voor het Lombokfonds te Batavia ontvangen een totaal bedrag van f44.534,76. De uitvoering, den 27n November in het hoofdgebouw van den Dierentuin in Den Haag gegeven, heeft opgebracht f 2538.48, welk bedrag is gestoit in de kas van het Nationaal Fonds. j Te Tilburg beeft het concert van de »Neder- j landsche Koninklijke Harmonie" met mede- werkiug van de liedertafels aldaar een batig saldo van f 431, ten bate van het Lombok fonds, opgebracht. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 95 schepen, waarvan 2 zeilschepenalle bestemd voor Rot terdam. Konden wij 6 dezer melden, dat sedert 1 Januari het 5000ste schip den Rotterdam- schen Nieuwen Waterweg binnenkwam, gis ternamiddag kwam liet Zweedsche stoomschip Aegir, van Gothenburg, als 5000ste schip, b e- stemd voor Rotterdam, den Water weg binnen. Hierbij zijn niet medegerekend visschersvaartuigen, sleepbooten, oorlogssche pen, bijliggers en de sloepenvaartuigeu. (N. R. CL) Verwaarloosde kinderen. Bij de veie stichtingen voor practische lief dadigheid, waarop Nederland en te recht roem mag diagen, werd tot heden eene vereeniging gemist, welke zich de opvoeding van h a 1 f v e r w e e s d e, verwaarloosde of verlaten kinderen in het huis- ge zin aantrok. Eenige onzer landgenooten hebben getracht in die leemte te voorzien, door het stichten van eene vereeniging, welke voornemens is hare werkzaamheid te bepalen: I. tol kinderen, die op den leeftijd van tien tot veertien jaar met de gevangenis of de rechtzaal kennis hebben gemaakt; II. tot kinderen, die door den dood van een der ouders zonder toezicht zijn, en zoodoende demoraüseeren III. tot kinderen, die door de ouders geheel veronachtzaamd worden, en hunne opvoeding op de straat ontvangen. Al deze kinderen groeien op tot misdadigers, bevolken de gevangenissen, huizen van bewa ring en werkinrichtingen en zijn gedurende hun geheele Seven de maatschappij tot last, indien het niet gelukt lien over te brengen in eene andere omgeving, waar zij orde, zindelijkheid en tucht leeren en waar zij opgevoed worden tot nuttige leden der maat schappij. Dit vraagstuk eene schrede nader tot zijne oplossing te brengen is het doel der Vereeniging tot opvoeding van halfver weesde, VERWAABLOOSDE OF VERLATEN KINDE REN IN HET HUISGEZIN. Deze vereeniging met een raad van toe zicht, bestaande uit de heeren G. Vas Visser, te Amsterdam, voorzitter, S. M. Hugo van Gijn, lid van de Tweede Kamer derStaten-Generaal, te Dordrecht, mr. T. H. der Kinderen, oud-lid van den Raad van Indië, te 's-Gravenhage, jhr, mr, A. G. van Lintelo de Geer, rechter in de arrond.-reclitbank, te Haarlem, en J. H. Tol Jrszn., te Rotterdam, en welker statuten goedgekeurd zijn bij kon, besluit van 3 Augus tus j.l., heeft thans eene ciiculaire verspreid, aan welker inhoud wij gaarne eene plaats verleenen. Landgenoten Bij de opening der G9e algemeene vergadering van het «Neder!. Genootschap tot zedelijke verbe tering van Gevangenen", deelde de voorzitter, jhr. mr. Rethaan Macaié, mede, dat in het jaar 1892 bijna 5000 kinderen beneden den leeftijd van 16 jaar, 868 door de rechtbanken en 3-*55 door de kantongerechten veroordeeld waren 114 werden naar een rijks-opvoedingsgesticht opgezonden. Vrij zeker en zonder overdrijving tnag men aan nemen, dat 3500 van deze kinderen ten slotte kennis maken met de gevangenissen, want bij deze kinderen is de schrik voor do rechtzaal en de ge vangenis verdwenen en een groote factor bij de opvoeding van deze kinderen verloren gegaan. Zijn deze kinderen daarom «misdadige" kinde ren 1 Volstrekt niet. Ten deele zijn zij half ver weesd, voor een ander deel werden zegebiekkig opgevoed, om zoo te zeggen verwaarloosd, naar de overige werd niet door ouders of familie om gezien, zij moeten als verlaten kinderen worden beschouwd. Voor die ongelukkigen, die misdeelden in de maatschappij, iets te doen, ziedaar ons doel, zie daar ons streven, en die arbeid kan een geze gende arbeid zijn. Wij wenschen ze uit het slechte midden, waar in zij opgroeien, over te plaatsen in eene andeie omgeving, hun zucht tot orde, reinheid en zede lijkheid in te prenten, aibeidzaa.nheid teleeien en hen op te voeden tot nuttige leden der maat schappij, tot goede burgers \an den staat. Maar zal dat kunnen geschieden, dan is er geld, vee! geld noodig, en daarom vragen wij uwe hulp en steun. Vele Kleine giften maken spoedig een groot bedrag, en wie zal weigeren iets bij te diagen aan eene vereenigins, die tracht het aantal ongelukkigen te vermindei en, dat de groote legets van ontucht, misdaad en drankmisbruik jaatlijks op ontzettende wijze aanvult? Landgenooten Wij rekenen vust op u, omdat wij ons niet kunnen Voorstellen, dat er iemand zal zijn die niet iets weet at te zonderen voor half verweesde, verwaarloosde of verlaten kin deten. Het bestuur der vereeniging is samenge steld uit de heeren L. P. Waiburgh Schmidt, arts, geneesheer in de gevangenissen te Am sterdam, voorzitter Joh. J. F. Dietz, koop man, Marnixstraat 366, te Amsterdam, sec retaris; J. IJ. Numan, fabtikant, Heeren gracht 5, te Amsterdam, penningmeester; J. Meijers, luit.-kol. der artilleiie, Nachte gaalstraat 45, te Utrecht. 2e voorzitter J. II. Ileijer Jr., makelaar, Keizersgracht 470, te Amsterdam, 2e secietari» A. F. Stickel Schoemaker, particulier, Groote Markt te 's-Hertogeriboscli, 2e penningmeester; H. F. Onderwater, koopman, te Dordrecht I. J. Brugmans, lid van den gemeenteraad, koopman te Groningen; A. L. Schmidt-Jr., leeraar aan de H. B. school 5 j, cursus, Pie- ter Bothstraat 35, te 's-Gravenhage. Door den Rotterdamschen gemeenteraad was op voorstel van B. en \V. besloten de operatie van de conversie der gemeenteschuld, niettegenstaande deze nog op 1 December van dit jaar zou geschieden, in haar geheel over den dienst van 4895 te laten loopen. Gedep. Staten waren echter een strengere opvatting toegedaan van de onder kon. goed keuring voor de gemeenten der provincie vast gestelde voorschriften omtrent de inrichting van de gemeenterekening en het verantwoor den van uitgaven op een ander dienstjaar dan waarop zij gedaan worden, en meenden zelfs in een geval als het tegenwoordige daarvan geen afwijking te mogen toestaan. B. en W. stelden nu voor daarin te berus ten en hebben de noodige wijzigingen, welke dientengevolge in de begrootingen van 1894 en 1895 gebracht moeten wot den, aan den raad voorgelegd. Zaterdagavond omstreeks halfzes is nabij Gouda de korenmolen van den heer "W. door den bliksem getroffen. Er ontstond een begin van brand, hetwelk evenwel door de spoedig aangerukte brandweer gebluscht werd. De schade door den bliksem is zeer aanzienlijk. Ook op andere plaatsen der stad richtte de bliksem eenige schade aan. De werkstaking aan de waskaarsenfabriek te Amsterdam is geëindigd. De werklieden, ziende dat zij het niet zouden winnen, heb ben hunue eischen laten varen, en heden morgen zouden zij den at beid hervatten. Een veertigtal arbeiders zijn echter ontslagen, daar hun plaats reeds door anderen was ingenomen. De directie zegt, dat de een den ander de schuld gaf van de staking. De werkfieden- vereenigingen, die den stakers steun toege zegd hadden, hebben f 2.50 aan getrouwde werklieden, aan de vrouwen f 1.50 en aan de ongetrouwde weiklieden niets uitgekeerd. Hiermede waren de stakers niet tevreden, en thans wordt de socialistische leider met ver wijten overladen. In een logement in de Ivaïverstraat te Amsterdam heeft Zondagavond eene vrouw uit minnenijd een man een stuk uit de lip gebeten. De wonde werd in het Ziekenhuis uitgebrand. Tegen de vrouw is proces-verbaal opgemaakt. Te Edam hebben de slachters op uitnoodi- ging van den burgemeester ten raadhuize eene bespreking gehouden. Zij hebben zich verbonden om met 4 Januari 1895 den arbeid op Zondag zooteel mogelijk te beperken en het vleeseh niet langer op dien dag aan de huizen hunner klanten te laten bezorgen. De heer Julius Oppenheim heeft concessie voor een tramweg in de gemeente Gronin gen aangevraagd, In verband met de tentoonstelling van het hotelwezen zal doorliet Vreemdelingen-bureau tweemaal 's maands een blad worden uitge geven. waarin een aaneengeschakeld verslag van die tentoonstelling wordt gegeven. Het Vreemdelingen-bureau is levens bereid koste loos alle inlichtingen te verstrekken betref fende de tentoonstelling, ook belast het zich met het verschaffen van logies. De raad van Enschedé besloot voor f 60.000 deel te nemen in het kapitaal, noodig vooi den spoorweg Enschedé Ahaus. Te Nijmegen heeft Zaterdagavond het ven ten van liet socialistische weekblad Voorwaarts op de straten, in strijd met de bekende vei- ordening tegen liet verkoopen of verspreiden tan nieuwsbladen op de straten, aanleiding gegeven tot de arrestatie van de colporteurs van dit blad en tot een volksoploop. De ge heele politiemacht der gemeente, der lijks- veldtvacht en van de maréchaussée's tvas op de been, om bij mogelijke grove ongeregeld heden onmiddellijk met kracht te kunnen optreden. Het gevolg was, dat de samenge stroomde menigte nieuwsgierigen weldra ordelijk uiteenging, nadat de bedoelde col porteurs aan het hoofdbureau van politie in bewaring waren gebracht. De onderwijzer V.. hoofd eener school te Tilburg, verdacht van onzedelijke handelingen en deswege ontslagen, heeft zich, zooals wij vernemen, uit de voeten gemaakt. (N. R. Ct.) Het Ned Tijdschrift voor Geneeskunde maakt melding van een historisch geval van diphtheritis, hetgeen zeker, met het oog op de nieuwe geneeswijze tegen die ziekte, eigen aardig is. Het geval betreft het oudste kind van koning Bodewijk Bonaparte, kort nadat hij in Neder land gekomen was. Dit kind kreeg croup, waarschijnlijk diphtheritis, en Napoleon, die de tijding een week voor den slag bij Fried- land vernam, was er zoo door getroffen, dat hij dadelijk een prijs uitloofde voor de beste verhandeling over de croup, oorsprong, aard en geneeswijze der ziekte. 83 stukken dongen om den prijs van 42,000 frs. Dr. Cabanès, Hie onlangs eenige der prijsantwoorden onderzocht, vond er merkwaardige staaltjes in van de on wetendheid dier dagen. Het kind van Lodewijk Napoleon stierf kort na de prijsuitreiking. Te Rotterdam deden zich de vonge week 2 gevallen van pokken voor. 's-Gravenhage. Gistermiddag omstreeks- halfvijf bij het verlaten van trein 28 van het station naar Leiden had een ernstig ongeluk plaats. De heer Van Gelder, lector aan 's rijks universiteit te Leiden, wilde namelijk op tien reeds in gang zijnden trein springen. Hij had het portier reeds geopend, maar werd mede- gesleurd, viel en kwam tusschen de treeplank en den waggon terecht. Op het geschreeuw en de signalen hield

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 3