I A0. 1894. V/oensdag 19 December. N°. 8685. Tweede Blad. -A. oh. t n v© r t i g- s t e Jaargang. Verschijnt dagelps, uitgezonderd Dinsdag, uitgeveêTT odé. Biniieiilainlsclic Ber cliten. SCHI COVfll Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per pose, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85i 2.50. - 0.10. BVRGAV: BOTEHSTRAAT 5* O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels me inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. vs i |i, TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERA AL Zitting van 15 Decemler, De Kamer hervatte reeds te 10 uur den begrootingsarbeid. De begrooting van binneni. zaken was nog niet afgedaan. De Kamer was gevorderd tot de afdeeling kun sten en wetenschappen. De bouw van archieflokalen op liet Bleijen- burg vond bestrijding bij den heer Van Alphen, die den post nog niet voor beslissing rijp aelitte en den minister verzocht den post terug te nemen. De minister had daartegen groot bezwaar. Met het oog op het brandgevaar achtte hij de archieven in lipt gebouw op het Plein het z.g. oude Amsterdamsche huis niet veilig. Daarom moet een doelmatig brandvrij archiefgebouw op Bleijenburg wor den ingericht. Het voorgebouw aan het Plein zal worden bestemd tot tijdelijke vestiging van het departement van binnenlandsche zaken gedurende de verbouwing van dit ministerie. Na de verzekering des ministers aan de heeren F. van Bylandt en Conrad, dat de ruimte in den tuin voor den bouw voldoende was, en een hulde in dit debat aan de ïïaag- sche brandweer voor haar spoedige hulp bij het onlangs ontstane begin van brand in het archiefgebouw werden de f200,000 voor het archiefgebouw met 49 tegen 7 stemmen toegestaan. De heer Everts critiseerde de opeisching van het archief te Roermond, doch de minister verdedigde het optreden in dezen met bereid verklaring tot teruggaaf van de stukken, ■waarop de gemeente recht heeft. De Kamer verwierp met 50 tegen 20 stem men het amendement der C. v. R., om f 2500 te weigeren voor inwendige restauratie der hervormde kerk te Zwolle, na bestrijding door den heer Vos de Wael en den minister. Op onvoorzien werd f 1500 voorwaardelijk toege staan voor restauratie van het kerkgebouw te Schermerhorn. De heer De Beaufort (Wijk-bij-Duurstede) opperde het denkbeeld, een commissie van toelating voor schilderijen in het rijksmu seum te benoemen en vroeg een passender omgeving voor Rembrandt's jNachtwacht". De minister zal aan beide zaken zijn aan dacht wijden. De geheele begrooting werd ongewijzigd zonder stemming aangenomen. Bij het algemeen debat over hoofdstuk marine verdedigde de heer Goekoop uitvoerig de wen- sclielijkheid eener vaste regeling van de ma- me-behoeften voor locale en algemeene behoeften en aanschaffing van materiaal van de grootste oorlogswaarde om alzoo bij een pimimum van uitgaven en maximum van weerbaarheid te vei krijgen. Verder betoogt hij de noodzakelijkheid van lagere ramingen, daar jaarlijks de rekening van dit hoofdstuk een ovei schot van 8 a 9 ton toont. De heer Smit betoogt de noodzakelijkheid om jaarlijks 3 millioen voor den aanbouw te be steden. Spreker is absoluut voorstander van kruisers, daar de diepgang 51 a 56 decimeter moet zijn. Hij zou echter de snelheid willen vergroot zien en desnoods den termijn van aanbouw daarvoor verlengd. Ook wijst spreker op den onvoldoenden toestand van de werf te Amsterdam, waar duur gewerkt wordt zon der dat ze voldoet voor tijd van nood. De heer Viruly Verbrugge meende darde marinebegrooting op vi edesvoet moest worden geschoeid; het peisoneel en liet materieel verminderd en de begrootingsposten gesplitst moesten woiden. De heer Staalman erkende dankbaar dat de minister oog heeft voor den arbeider en werk wil geven in Nederland. Maar de aan bouw van schepen bestrijdt hij als onnoodig en onze diaagkiacht overtreffende; voorts wijst hij op de zorgeloosheid en de achte loosheid van het ingenieurskorps en dringt ernstig aan op krachtige maatiegelen tot ver betering aan het zedelijk pijl der marine, vooral der meerderen. De heer Bahlrnann acht drie nieuwe sche pen ongewenscht, onnoodig en beslist onaan nemelijk. Twee zijn voldoende ter vervanging van de oude schepen. Voor de behoeften van Indië moeten de Nederlandsche belasting schuldigen niet opbrengen. De lieer Guyot sluit zich aan bij de rede van den heer Goekoop. Maandag voortzetting. Zitting van 17 December. Het debat over hoofdstuk marine werd voortgezet. De heer De Ras betreuit zeer dat de sche pen type A, die nog niet eens van stapel zijn geloopen, niet geschikt zijn voor den Indischen dienst, doch enkel voor de verde diging van de stelling Helder. De nieuwe kruisers acht hij niet bestand tegen snelvuur- geschut en van twijfelachtige waarde. Voor zichtig ware het dus vooreerst 2 in plaats van 3 kruisers te bouwen. De heer Van Ivarnebeek acht voor Indië gepantserde schepen noodig en wil de proef nemen met type A, doch inmiddels kruisers bouwen; liever wil hij twee kruisers aan de hoogste eischen voldoende, dan drie minder voldoende. De heer Farncombe Sanders meent, dat we kunnen volstaan niet schepen, waarmede wij ons tegen de Indische bevolking kunnen handhaven, hij bestrijdt de voorgestelde krui sers. Voorts verdedigt hij den bouw op Neder landsche werven. De heer Van Vlijmen, die tegen schepen Upe A was, is voor de voorgestelde kruisers, maar wil er slechts 2. Vooils vraagt hij of er voldoende overeenstemming was tussclien zee- en landmacht op Lombok. De minister wilde gaarne een wettelijke regeling overwegen. Hij verdedigde de ramin gen, die werkelijk zoo nauw mogelijk zijn met het oog op eventualiteiten, schade, on verwachte uitzending van schepen enz. Een herziening van 't marinebeheer is zeer moei lijk hij wil gaarne een staatscommissie daar voor benoemen met leden der Kamer (gelach). Hij verdedigde nu den aangevraagden !u uiser. Grootere snelheid was onnoodig. De werf te Amsterdam werkt uitstekend vooreerst zal daar echter wel niet meer worden aange bouwd. Hij betreurde dat het gedrag van officieren te wenschen overlaat. Een onder zoek zou worden ingesteld, maar sluiting der bordeelen of straf bij opneming in het hos pitaal ging niet. De schepen type A zijn vol komen zeewaardig, maar voor Indië acht hij kiuisers noodig en hij bestreed hetamende- ment-Bahlmann om er slechts 2 te doen bouwen. Van gemis aan samenwerking van zee- en landmacht in Indië is hem niets bekend, wel dat terecht generaal Segov niet tot tweeden bevelhebber werd benoemd, om dat dan de maritieme commandant onder hem zou staan. Heden avondzitting. Arondeilting van 17 December. Het debat over de marinebegrooting wordt voortgezet. De heer Smit licht zijn amendement toe op ait. 12, tot vermindering daarvan met f210,000, welk amendement, na bestrijding 1 door den heer Pijnappel, den minister en den heer Goekoop namens de comm. van rapp., verworpen wordt met 58 tegen 27 stemmen, j Bij art. 13 (aanbouw van schepen) licht de heer Bahlrnann een amendement toe, strekkende tot vermindering met f 450,000. Zich beroepende op wijlen den heer Land, betoogt spreker dat bij marine bezuiniging wel gewenseht, maar nooit toegepast wordt, ofschoon zij wel degelijk in practijk kan wor den gebracht, welk gevoelen gedeeld wordt door den lieer De Ras. j De heer Rutgers van Rozenburg, de vorige sprekers bestrijdende, ziet in deze begrooting een goede evenredigheid ten opzichte der overige, welke bij aanneming van het amen dement zou verloren gaan. Tegenover de kordate houding van den minister keurt hij die der voorstanders van het amendement af, als getuigende van gebrek aan systeem en courage. Nadat ook de heer Goekoop namens de comm. van rapp. en de minister aanneming van het amendement ontraden hadden, werd het verworpen met 46 tegen 43 stemmen. Een amendement der comm. van rapp. op ait. 28 (officier-machinisten) tot veihooging met f2010, verdedigd door den lieer Goekoop en waaromtrent de minister de beslissing aan de Kamer overlaat, wordt aangenomen met CG tegen. 17 stemmen. De heer Van Vlijmen bepleit de detachee- ring van mariniers in Suriname en op Curacao, waartegen de minister bezwaar maakt wegens de daardoor noodzakelijke uitbreiding van het korps mariniers. Bij art. 54 verdedigt de heer Plate zijn amen dement tot vermindering van f 10,750, uitge trokken voor een tweeden loodsschoener. Spreker dringt aan op de overbrenging van het loodswezen naar het departement van waterstaat, handel en nijverheid en wraakt den gebrekkigen dienst der zeilvaartuigen, reden waarom bij niet kan meegaan met 's mi nisters plan tot uitbreiding van materieel voor den zeilvaai tdienst, vooral ook in verband met het voornemen tot herziening der loods- reglementen, die vermindering van den loods- dïenst ten gevolge kan hebben. Na repliek van den minister wordt het amendemet verworpen met 53 tegen 29 slem- men. Het geheele hoofdstuk marine, op verzoek van den heer Heldt in stemming gebracht, wordt vervolgens aangenomen met 5S tegen 22 stemmen. Morgen voortzetting. De minister van koloniën heeft aan de Ka mer weder ingediend het door zijn voorganger indertijd aanhangig gemaakt wetsontweip tot wijziging van de Indische Comptabiliteitswet. Dat wetsontwerp is geheel gelijkluidend aan het vorige, behalve dat daaruit zijn weggela ten de voorstellen tot wijziging van art 4 en tot intrekking van art. 28 der wet van 1864. Deze betroffen de verhouding tusschen de Nederlandsche en de Indische financiën. Af gescheiden van de vraag of dit onderwerp thans nog urgent is, is "t van zoo'n ingrijpen den aard, dat de minister van koloniën meent het niet te moeten vastknoopen aan de ver schillende administratieve verbeteringen, welke zijn onderwerp beoogt, waarmede liet begin sel geen verband houdt en waarvan de tot standkoming vertraging zou ondervinden, door eene gelijktijdige behandeling met de kwestie der> finaueieele verhandeling. SCHIEDAM, IS December 1S91. In de laatst gehouden vergadering der leden van de afdeeling Zwolle van de ver- eeniging Eigen Hulp" is bij meerderheid van stemmen besloten de afdeeling te ont binden. De K. v. k. te Deventer doet pogingen te verkrijgen, dat er te Deventer kome een gemeenschappelijk station voor de beide spoorweg-maatschappijen.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 5